Jump to content



Το απόλυτο Ultrawide?


Recommended Posts

WWW.TOMSHARDWARE.COM

The Samsung Odyssey OLED G9 is a 49-inch mega-wide gaming monitor with 240 Hz, HDR, wide-gamut...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

It is nice to have burn-in protection features that work, AI or otherwise. It is also good to see companies mentioning the warranty period and assuring burn-in issue is covered, like how LG and Corsair do on their respective websites. I am sure many would agree this is a piece of necessary information, especially with OLED monitors. I couldn't get any information about this monitor's warranty period- either on the website, the specs, or the manual and there's no downloadable warranty card. Here's hoping Gigabyte will be clear about its warranty period shortly. 

 

Α ρε Gigabyte. Παλι μεγαλούργησες

Link to comment
Share on other sites

WWW.IGORSLAB.DE

I don't know how long it's actually been since MSI announced this monitor. After what feels like an...

TL;DR, No.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
WWW.IGORSLAB.DE

I don't know how long it's actually been since MSI announced this monitor. After what feels like an...

TL;DR, No.

Κονκλούζιο

MSI has laid an egg in its own nest. The MEG342C QD-OLED has unfortunately left its potential on the road. It’s like standing at the traffic lights in a super sports car, accelerating at full throttle and when it turns green, you don’t let the clutch out. It makes a lot of noise, but nothing more. There are simply too many little things that the MEG342C currently brings to the customer. Another banana product that first has to mature with the customer? And for a current street price of around 1,380 euros? For God’s sake, that’s not on! If you look around the market, you’ll see that the cheapest QD OLED from Philips is under 900 euros. The others are just over 900 euros.

ΜΕ 2 λόγια χωριάτικα, τζάμπα καίει η λάμπα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γι αυτο ειναι τα Χριστουγεννα.

Οσο περισσοτερο καθεσαι, τοσο περισσοτερα θεματα δημιουργεις.

 

Χθες μου ηρθε η φαεινη ιδεα να στειλω εικονα του pc στο λαπτοπ της δουλειας.

 

Το λαπτοπ ειναι ενα Lenovo 16ιν. με 12850HX, RTX A2000 8GB, 32GB etc etc...με οθονη OLED 3840x2400 colour calibrated by PANTONE.

 

Ηταν προφανες πως η εικονα της οθονης αυτης ηταν σε αλλο επιπεδο σε σχεση με τη δικη μου, απλα και μονο duplicating the screen στο λαπτοπ και βλεποντας το wallpaper.

To λαπτοπ δεν εχει HDMI in και επισης δεν εχω προσβαση στο να εγκαταστησω το wireless display app των windows.

Anyway, το εκανα μπακαλιστικα μεσω team viewer.

 

H δοκιμη σε Alan Wake 2 & Control απετυχε καθως και τα δυο παιχνιδια κρασαραν με τη μια. Δε ξερω αν φταιει το epic launcher.

 

Πρωτη δοκιμη σε Hogwarts Legacy.

....Αλλο παιχνιδι. Κυριολεκτικα αλλο παιχνιδι στην OLED.

Δεν υπαρχει αυτο το φιλμ μπροστα απο τα παντα, η ομιχλη δεν ειναι εντονη, το παιχνιδι εχει αδιανοητο βαθος ενω στη δικη μου φαινεται φλατ! Οι λεπτομερειες γυρω απο τα ακμες των αντικειμενων, τα χρωματα κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

Δε πιστευα στα ματια μου!

Αλλαζω τις ρυθμισεις στην οθονη μου απο user/manual settings σε scenery image, gamma απο 1.8 σε 2.5 και το παιχνιδι μεταμορφωνεται!

Οι ρυθμισεις μου ηταν εξωπραγματικα εκτος τοπου και χρονου.

Με τις αλλαγες πλησιασε στην εικονα της OLED, οσο το δυνατο ενα 35αρι VA πανελ να πιασει ενα 16αρι OLED.

 

Δοκιμαζω God of War.

Spoiler

Aenok "En" Oh - God of War - Muspelheim

Περιεργο το σημειο του save αλλα η εικονα στην OLED φαινοταν πιο γκρι κ φλατ ενω στη δικη μου καφε/πορτοκαλι. Με αλλαγη το gamma Σε 2.2 (απο 2.5), πλησιασε την εικονα της OLED.

 

Δοκιμαζω Uncharted 4.

Ολα τα χρωματα ηταν overexposured σε γελοιο βαθμο. Με αλλαγη gamma σε 1.8. ερχοταν κοντα στην OLED.

 

Πισω στο Hogwarts Legacy.

Με gamma 1.8 η εικονα ειναι αποκαρδιωτικη. Ακομα και στο 2.2. Στο 2.5 διωχνει το φιλμ και τα terminally washed out colours. Ομως ενω κερδιζεις σε γενικη εικονα, τα χρωματα ειναι διαφορετικα πλεον απο την Oled. Τα υλικα φαινονται σαν αυτα του god of war. A little plasticky! Το γυριζω στο 1.8 και αυτο διορθωνεται!

Εν ολιγοις:

Gamma 1.8 = σωστα χρωματα πισω απο το φιλμ, φαινονται οι ιδιοτητες των υλικων. Χανεις βαθος της εικονας, η ομιχλη και γενικα η washed out εικονα ειναι τραγικη.

Gamma 2.5 = φευγει το φιλμ και η ομιχλη ομως ερχονται overexposured χρωματα κ τα υλικα πλαστικοποιουνται σε φωτεινες περιοχες.

 

Εκτος απο το gamma, αλλαζα ταυτοχρονα και αλλες ρυθμισεις. Κυριως το gamma και το colour temp. ηταν αυτα που μεταμορφωναν την εικονα στη οθονη μου αλλα για να μη γραφω (ακομα πιο) πολλα, παραλειπω τις λοιπες ρυθμισεις.

 

Θα προσπαθησω να δοκιμασω ξανα το Alan Wake 2 σημερα αν και εχω την εντυπωση πως το επαιζα ολο το διαστημα με τις χαλια ρυθμισεις.

 

-----------------------------

 

Το συμπερασμα ειναι οτι ....θελω οθονη. Αλλα δε μπορω να παρω λογω ανταρτη μπομπιρα που εχει κανει τη παρουσα οθονη, στοχο με τα παιχνιδια του.

Και επισης δε μπορω καθε φορα να τσεκαρω στην OLED πως θελει να φαινεται ο ποιητης του παιχνιδιου και να αλλαζω τις ρυθμισεις στην οθονη μου.

 

Δε περιμενα η οθονη μου να ειναι κοντα στην OLED.

Ειναι καλο οτι με τις ρυθμισεις μπορω να πλησιασω, σε ικανοποιητικο βαθμο για 35αρα VA, το θεωρητικο προτυπο της εικονας απο την OLED.

Αλλα το τραγικο inconsistency μ'εβαλε σε σκεψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Το συμπερασμα ειναι οτι ....θελω οθονη

Σε βλεπω για OLED μολις μεγαλωσει λιγο ο μπομπηρας

Πανως δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα δεν υπαρχει καν συγκριση μεταξυ VA και OLED

πχ το QD-OLED πανελ της samsung εχει sRGB καλυψη 149% και DCI P3 99.3% και μιλαμε για 10bit panel. Μιλαμε για χαοδεις διαφορες. Brightness contrast infinite black και 6500Κ λευκο.

Once u go oled u never go back

 

Γενικα ομως οτι οθονη και να εχεις θελει να την φτιαξεις σωστα με τις ρυθμισεις. Εμενα μου πηρε 3 μερες (στο χαλαρο) για να την φερω σε ενα σωστο αποτελεσμα παρολο που εχει ετοιμα καλιμπραρισμενα προφιλ και πολυ ευκολο μενου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα Alan Wake 2 σημερα και δουλεψε.

Καλυτερα απο το Hogwarts Legacy αλλα και παλι... κλαμα η OLED. 

 

Ενα θεμα μονο.

Η φωτεινοτητα της OLED στο 90-100% δεν πλησιαζει το 15-20% της VA μου.

Νομιζω πως οι gaming OLED ειναι καλυτερες στο κομματι αυτο.

 

Σε πολυ σκοτεινα παιχνιδια σαν το Alan Wake 2, χρειαζεται λιγο περισσοτερο φωτεινοτητα. Στο Hogwarts δεν υπαρχει θεμα καθως παντου υπαρχει καποιο ambient light.

 

Γενικα, η εικονα της OLED (του λαπτοπ) ειναι σε αλλο επιπεδο. Σε ολες τις συνθηκες, no matter what, ειναι 2-3 επιπεδα πανω.

Με πολλες αλλαγες η VA στεκεται αξιοπρεπως, να ναι καλα τα καλα blacks σε σχεση με την πρωην IPS, αλλα ποτε δεν ισοφαριζει σε κατι.

Παντα χανει σε χρωμα, σε λεπτομερεια, σε βαθος, σε κατι.

 

Απογοητευτηκα με το κακο consistency. Τα Settings που ειχα, ηταν απο το hardware unboxed.

Και οντως ειναι οτι καλυτερο για να δωσεις σωστα χρωματα στο μηχανακι που τεσταρει την οθονη.

Αλλα χανεις πολλα οταν εχεις fog, dark environment, grey-ish colour palette etc.

Οποτε....δε ξερω ποσο θα αντεξω με αυτη την οθονη (first world problem #1567).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η φωτεινοτητα της OLED στο 90-100% δεν πλησιαζει το 15-20% της VA μου.

φανταζομαι σε sdr ετσι?? 

δεν ξερω τι πανελ φοραει το λαπτοπ σου. Η dell που εχω δινει 250cdm σε sdr που δεν μπορεις να πεις οτι ειναι πολυ, αλλα σε hdr φταει 1000, που βγαζει ματι

η οθονη της υπογραφης σου αποτι βλεπω εχει 300cdm σε sdr και δεν εχει hdr

αν σε αφηνει το λαπτοπ ενεργοποιησε το hdr θα κλαψεις με την διαφορα (win key + alt + b)

14 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Γενικα, η εικονα της OLED (του λαπτοπ) ειναι σε αλλο επιπεδο. Σε ολες τις συνθηκες, no matter what, ειναι 2-3 επιπεδα πανω.

Με πολλες αλλαγες η VA στεκεται αξιοπρεπως, να ναι καλα τα καλα blacks σε σχεση με την πρωην IPS, αλλα ποτε δεν ισοφαριζει σε κατι.

Παντα χανει σε χρωμα, σε λεπτομερεια, σε βαθος, σε κατι.

Απλα δεν μπορεις να κατσεις μετα σε αλλη οθονη, εχεις προβλημα, δεν μπορεις. 

 

16 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Οποτε....δε ξερω ποσο θα αντεξω με αυτη την οθονη (first world problem #1567).

🤣

Δεν θα αντεξεις πολυ...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

δεν ξερω τι πανελ φοραει το λαπτοπ σου. Η dell που εχω δινει 250cdm σε sdr που δεν μπορεις να πεις οτι ειναι πολυ, αλλα σε hdr φταει 1000, που βγαζει ματι

 

Δε κοιταξα αν υποστηριζει HDR.

Μιλαμε η οθονη κ@τουρ@ει τη δικη μου διπλα διπλα ενω το content που παιζει ειναι compressed λογω team viewer.

Τι να λεμε τωρα.

 

Ερωτηση: HDR 400 δεν εχει η δικη σου?

Και η Samsung G8 το ιδιο εχει.

 

Γενικα ψηνομουν για Asus PG42UQ αντι καποιας ultrawide ξανα. Κυριως για τις ταινιες που τρεχουν natively σε 4Κ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Δε κοιταξα αν υποστηριζει HDR.

Μιλαμε η οθονη κ@τουρ@ει τη δικη μου διπλα διπλα ενω το content που παιζει ειναι compressed λογω team viewer.

Τι να λεμε τωρα.

 

Ερωτηση: HDR 400 δεν εχει η δικη σου?

Και η Samsung G8 το ιδιο εχει.

 

Γενικα ψηνομουν για Asus PG42UQ αντι καποιας ultrawide ξανα. Κυριως για τις ταινιες που τρεχουν natively σε 4Κ.

Α ναι, βασικη λεπτομερεια, δεν την εχεις διπλα σου εισαι με Team viewer, το ξεχασα αυτο

 

Η δικια μου εχει HDR1000 οπως ολες οι OLED (αν οχι ολες, σχεδον ολες)

Γενικα αυτη τη στιγμη 2 πανελ παιζουν στην αγορα. Οι OLED της LG (που τα φορανε αρκετες οθονες) και οι QD-OLED της samsung (που τα φορανε λιγες οθονες)

Οι QD-OLED υπερτερουν σε καποια πραγματα σε σχεση με της LG. Φωτεινοτητα, καλυψη χρωματων μην φανταστεις τραγικες διαφορες ομως. Απο την αλλη η LG εχει καταφερει περισσοτερα Hz

 

Οσον αφορα το ultrawide, και γω για 27αρα ή 32αρα πηγαινα αλλα τελικα κατεληξα με αυτην και δεν το μετανιων. Οι 27αρες παιζανε στην ιδια τιμη με αυτη οποτε δεν ειχε νοημα

αν βεβαια θα παρακολουθεις ταινιες και βιντεο 16:9 τοτε ναι ισως καλυτερα να μην πας σε ultrawide. ηδη εχεις ultrawide οποτε ξερεις καλυτερα αν θα σε βολεψει αλλη μια ultrawide η καλυτερα μια 16:9. Η asus που λες φαινεται υπερτουμπανη με πανελ LG. Βεβαια για μενα προσωπικα θα ηταν αρκετα μεγαλη και δεν θα με βολευε. Για ταινιες ομως θα ηταν τοπ. πωπω φανταζομαι dual screen setup με την ultrawide που εχεις ηδη και την 42αρα 

 

και η φωνη της λογικης, μιας και αντεξες μεχρι εδω δεν περιμενεις κανενα 2-3μηνο ακομα? θα ερθουν νεα μοντελα και απο τις 2 μεριες

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.