Jump to content



Το απόλυτο Ultrawide?


Recommended Posts

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Α ναι, βασικη λεπτομερεια, δεν την εχεις διπλα σου εισαι με Team viewer, το ξεχασα αυτο

 

Η δικια μου εχει HDR1000 οπως ολες οι OLED (αν οχι ολες, σχεδον ολες)

Γενικα αυτη τη στιγμη 2 πανελ παιζουν στην αγορα. Οι OLED της LG (που τα φορανε αρκετες οθονες) και οι QD-OLED της samsung (που τα φορανε λιγες οθονες)

Οι QD-OLED υπερτερουν σε καποια πραγματα σε σχεση με της LG. Φωτεινοτητα, καλυψη χρωματων μην φανταστεις τραγικες διαφορες ομως. Απο την αλλη η LG εχει καταφερει περισσοτερα Hz

 

Οσον αφορα το ultrawide, και γω για 27αρα ή 32αρα πηγαινα αλλα τελικα κατεληξα με αυτην και δεν το μετανιων. Οι 27αρες παιζανε στην ιδια τιμη με αυτη οποτε δεν ειχε νοημα

αν βεβαια θα παρακολουθεις ταινιες και βιντεο 16:9 τοτε ναι ισως καλυτερα να μην πας σε ultrawide. ηδη εχεις ultrawide οποτε ξερεις καλυτερα αν θα σε βολεψει αλλη μια ultrawide η καλυτερα μια 16:9. Η asus που λες φαινεται υπερτουμπανη με πανελ LG. Βεβαια για μενα προσωπικα θα ηταν αρκετα μεγαλη και δεν θα με βολευε. Για ταινιες ομως θα ηταν τοπ. πωπω φανταζομαι dual screen setup με την ultrawide που εχεις ηδη και την 42αρα 

 

και η φωνη της λογικης, μιας και αντεξες μεχρι εδω δεν περιμενεις κανενα 2-3μηνο ακομα? θα ερθουν νεα μοντελα και απο τις 2 μεριες

 

Τις εχω διπλα διπλα αλλα επειδη ειναι λαπτοπ, ο μονος τροπος να streamαρω ειναι μεσω team viewer.

 

Εχεις δικιο. Αλλο το certified HDR 400 και αλλο το τι σου δινει σαν επιλογη ο κατασκευαστης.

 

Μα ολες οι ταινιες γεμιζουν τις ultrawide, οχι τις 16:9.

Απλα δε μ'αρεσει που δε μπορω να τρεξω 4Κ natively απο amazon, netflix etc.

Γι αυτο και ελεγα για τη 42αρα. Αλλα ειναι μεγαλη, ακριβη και θελει αλογα για 4Κ στα παιχνιδια.

 

Θα δουμε ποσο θα αντεξω. Κοιταω alienware k samsung αν κ η samsung δε μ'αρεσει.

Η 45αρα του @icy20 ειναι το λογικο βημα. +10ιντσες απο οτι ειμαι αλλα χωρις να θες titan class gpu για να τη τρεξεις.

Αλλα επισης κοστιζει.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Τις εχω διπλα διπλα αλλα επειδη ειναι λαπτοπ, ο μονος τροπος να streamαρω ειναι μεσω team viewer.

 

 

14 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μα ολες οι ταινιες γεμιζουν τις ultrawide, οχι τις 16:9.

well noted

 

14 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Γι αυτο και ελεγα για τη 42αρα. Αλλα ειναι μεγαλη, ακριβη και θελει αλογα για 4Κ στα παιχνιδια.

+1

 

14 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Κοιταω alienware k samsung αν κ η samsung δε μ'αρεσει.

+1000

θα στην προτεινα ανετα την alienware που εχω

14 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η 45αρα του @icy20 ειναι το λογικο βημα. +10ιντσες απο οτι ειμαι αλλα χωρις να θες titan class gpu για να τη τρεξεις.

εννοεις αυτη? την εβλεπα και γω πριν παρω την Dell, την ειχε το πλαισιο BF 1200E αλλα ειχε εξαντληθεια απο παντου! Απο την αλλη νομιζω ειναι πολλες οι ιντσες για τηην αναλυση αυτη

 

ΑΝ αυτη η οθονη ηταν OLED θα ηταν οτι καλυτερο. Το μεγεθος της και η αναλυση της απλα ειναι σποτ ον!!

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2023 at 3:46 ΜΜ, το μέλος BloodMage έγραψε:

φανταζομαι σε sdr ετσι?? 

δεν ξερω τι πανελ φοραει το λαπτοπ σου.

 

.....οταν το λαπτοπ ειναι στη πριζα, μπορω να ενεργοποιησω το HDR. Μολις το τσεκαρα.

Η φωτεινοτητα εκτοξευεται αλλα δε μπορω να κανω τιποτα στο λαπτοπ της δουλειας.

Επειδη το παιχνιδι τρεχει natively σε sdr και streamαρεται (με τον χειροτερο δυνατο τροπο) στο λαπτοπ, δε κανει διαφορα.

Βασικα διαφορα κανει αλλα ειναι artifacts, overexposured εικονα κλπ.

 

Οποτε ναι, ειχες δικιο. Με HDR On η OLED δεν εχει αντιπαλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

@BloodMage

τι πανελ εχει η οθονη σου?

matte, glossy ή κατι ενδιαμεσο?

Η DWF που εχω εγω ειναι gloss αλλα δεν ειναι 100% gloss, εχει ενα coating πανω που το κανει περιπου 80% gloss

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gloss δεν υπαρχει πουθενα αυτη την στιγμη. Ολες οταν βαλεις λιγο φως χανουν απο μαυρα. Απο την αλλη η gloss στις αποστασεις των pc εχει θεμα, βλεπεις ολο το δωματιο μεσα.

Θεωρω οτι αυτο το φιλμ που εχουν πανω τωρα ειναι οτι πρεπει. Εκτος και παιζετε στα σκοταδια.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν υπαρχει το τελειο. Κατι κερδιζεις και κατι χανεις παντα. Στο ματ χανεις ποιοτητα εικονας κερδιζεις σε reflection. Και στο Gloss το αντιθετο

Προσωπικα παντα μα παντα ειχα ματ οθονες πρωτη φορα πηγα σε gloss και το εχω καταευχαριστηθεί. Βεβαια το γραφειο μου ειναι σαν dungeon μερα/νυχτα

Link to comment
Share on other sites

WCCFTECH.COM

Dell has announced two new UltraSharp curved monitors, the 40" U4025QW & 34" U3425WE, which feature brand-new features.

 

Key words IPS Black, 40" UW


Αν ήταν πέρσι θα χαιρόμουν πολύ αλλά πλέον όχι, πιστεύω ότι το "best*" είναι 42" Oled display με το κατάλληλο μέγεθος** γραφείο έτσι!

 

*Best για gaming και media consumption.

 

**80cm βάθος θα έλεγα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν μετα τις OLED, εχει νοημα να μιλαμε για IPS/VA. Εκτος αν ειναι για πολυωρη χρηση με στατικες εικονες κλπ.

 

Gaming, IPS, 5K, curved στα 2-2,5Κ£....really??

 

Το gloss ή το 80% gloss ειναι κακο για μενα στις curved. Δεν υπαρχει πιθανοτητα να μη τραβηξει κατι σαν αντανακλαση.

Προτιμω το matte κ ας χανω σε χρωμα.

Εδω στις matte βλεπω αντανακλασεις...ουτε να πλησιασω σε gloss.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Το gloss ή το 80% gloss ειναι κακο για μενα στις curved. Δεν υπαρχει πιθανοτητα να μη τραβηξει κατι σαν αντανακλαση.

Το παρακατω ειναι παρμενο απο το review του TFT Cental 

 

The screen coating of the QD-OLED panel is what we’d call “semi glossy”. It retains most of the clear and crisp picture quality of a fully glossy solution, but without having major reflections to worry about. In certain situations and lighting conditions you will certainly see more reflections than a matte coated screen and light isn’t diffused in the same way, but during typical day to day usage, even with a window facing the screen we didn’t find it too bad at all. The coating can make colours and blacks pop a bit more, in the right lighting conditions. We quite like the coating balance here personally.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.