Jump to content



Βοηθεια για αγορα Intel !!!


vayper

Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

@vayper Η AMD πληρώνει ακόμα τις μακακίες των FX με όσους τους είχαν, αλλά δεν ψάχνονται με υπολογιστές, να μην θέλουν να ξαναπλησιάσουν AMD ούτε στα 10 μέτρα.

Αλλά ο Ryzen είναι άλλη ιστορία.

 

Αν οι επιδόσεις στα παιχνίδια ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ, είναι το Α και το Ω, πας σε Intel i5 8400 με μέγιστη δυνατή αναβάθμιση μελλοντικά έναν i7 8770K. Και μέχρι εκεί. Η πλατφόρμα δεδομένα δεν θα δέχεται μελλοντικούς Intel, αλλά εντάξει ο 8770K θα τρέχει τα πάντα για χρόνια. Απλά δεν θα τον βρεις φτηνά για αναβάθμιση.

 

Στα παιχνίδια που δεν βολεύουν τον Ryzen και αν ξεχάσουμε τους περιορισμούς της κάρτας γραφικών, έχουμε κάτι σαν το παρακάτω (έχει τον 1600Χ αλλά οι διαφορές δεν είναι και πολύ μεγάλες ανάμεσα σε 1600 και 1600Χ).

 

PC2_720.png 

 

Αν υποθέσουμε ότι η κάρτα γραφικών αποτελεί παράγοντα που κρίνει τις μέγιστες επιδόσεις που θα πάρεις από τον επεξεργαστή και με 1000€ προϋπολογισμό θα αποτελεί παράγοντα η κάρτα γραφικών, ο Ryzen στέκεται μια χαρά. Καμιά σχέση με FX. Ακόμα και με Vega64 σε 1080p ανάλυση οι διαφορές πλέον είναι σαφώς μικρότερες.

 

PUBG_1080.png

 

Αν οι επιδόσεις στα παιχνίδια δεν είναι το απόλυτο κριτήριο, τα 70 fps του Ryzen στο Χ παιχνίδι π.χ. δεν είναι για κλάματα επειδή ο Intel επιτυγχάνει 90 fps, δεν θα πρέπει να αποκλείσεις τους AMD. Θα σου δώσουν 6 πυρήνες και 12 threads, αλλά όχι τα ψοφίμια πυρήνες του FX. Στα παιχνίδια δεν πολύ φαίνεται ο Ryzen, αλλά σε ότι άλλο κάνεις θα τα πάει περίφημα και σε πολλές περιπτώσεις αρκετά καλύτερα του 8400.

 

HandBrake.png  Premiere.png  Blender2.png

 

Επιπλέον η πλατφόρμα έχει μέλλον, μιας και η AMD έχει αναφέρει υποστήριξη για 2-3 χρόνια. Τα νέα μοντέλα Ryzen που θα βγουν τον Φεβρουάριο, θεωρείται δεδομένο ότι θα παίζουν στην υπάρχουσα πλατφόρμα. Υπάρχει και η δυνατότητα υπερχρονισμού των Ryzen.

 

 

 

Τα περασμένα χρόνια έμπαινε ο κόσμος ζήταγε κάτι για το οποίο μια APU ήταν λουκούμι και μπαίνανε όλοι μέσα και λέγανε "Intel θα πάρεις". :hm:

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις. Αντίποινα. :p:hehe:

Καλησπερα Γιαννη.

Οπως ανεφερα και ποιο πανω το μονο παιχνιδι που υποτιθεται ασχολουμε ειναι to WOW.Το οποιο δεν χρειαζετε τρελα γραφικα.Με το παλιο μηχανημα ειχα καπου 40 fps  και δεν με ενοιαζε και πολυ.

Οσο για τον FX οντως ειχα πολλα προβληματα και για αυτο ψαχνω INTEL μηχανημα.Εσεις που ασχοληστε ποιο πολυ κατι πρεπει να ξερετε παραπανω.Οι αποψεις σας σεβαστες και εννοειτε οτι θα ζυγισω τις επιλογες μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος vayper έγραψε:

Οσο για τον FX οντως ειχα πολλα προβληματα και για αυτο ψαχνω INTEL μηχανημα.

Απλά οι RyZen δεν είναι FX :) Τα μόνα αρχικά προβλήματα, ήταν με τις μνήμες και την συμβατότητα ώστε να παίζουν στην αναγραφόμενη συχνότητά  τους. 

Από κει και ύστερα είναι πολύ δυνατές επιλογές, η AMD έβαλε μυαλό, σε ότι αφορά τουλάχιστον το θέμα των επεξεργαστών ;) Δεν είναι φούρνοι (θυμάμαι το θέμα σου με τις θερμοκρασίες των FX :p

Έδωσε πολύ καλές επιλογές, δίνει επιλογές για αρκετούς πυρήνες, όχι τόσο σάπιους όπως των FX, σε πολύ δελεαστικές τιμές. Γενικά τα συστήματα όσων γνωρίζω είναι rock stable και δεν έχουν θέματα! 

Ιντελάκια μπορείς να με πεις, αλλά οφείλω να αναγνωρίσω ότι η AMD έκανε τεράστιο άλμα. Αν αγόραζα χτες, θα πήγαινα σε AMD. Απλά επειδή θα αργήσω και δεν θα έχω όριο για το budget, δε ξέρω από τώρα που θα καταλήξω :) 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, vayper said:

Εσεις που ασχοληστε ποιο πολυ κατι πρεπει να ξερετε παραπανω.Οι αποψεις σας σεβαστες και εννοειτε οτι θα ζυγισω τις επιλογες μου.

Εγώ ασχολούμαι αποκλειστικά με AMD για αυτό και δεν σου έχω γράψει κάποια πρόταση σε Intel(θα ήταν εντελώς στην τύχη). Αυτό που μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας, είναι ότι πας σε i5 8400 και δεν κοιτάς τίποτα άλλο. Αν αυτός που σου πρότεινε 7500 επιμείνει, απλά δεν του ξανά ζητάς συμβουλές για hardware υπολογιστών.

Επίσης στα λεφτά που δίνεις η GTX 1050 Ti που αναφέρθηκε, είναι μια πολύ καλή επιλογή, με βάση και το που έχουν φτάσει οι τιμές των καλών καρτών γραφικών.

12 minutes ago, edward said:

Δεν αξίζει. Καλύτερα να δώσει 50€ παραπάνω και να πάει στον 8770 και ας είναι και κλειδωμένος αυτός αν είναι να φτάσει σε τέτοιο επίπεδο κόστους για τον επεξεργαστή.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Δεν αξίζει. Καλύτερα να δώσει 50€ παραπάνω και να πάει στον 8700 και ας είναι και κλειδωμένος αυτός.

Πολύ σωστά. Αν και υπάρχει και μία διαφορούλα στα ρολόγια.. Είναι πιο ορθή επιλογή ο 8700. Ο 8700Κ ξεφεύγει πολύ ..

 

Από την άλλη, δεν έχει κουτί  στην παραπάνω σύνθεση και ακόμη δεν έχω καταλάβει αν ο φίλος μπορεί να χρησιμοποιήσει το "μπανιαρισμένο" ή όχι. Αν πήραν τα πάντα νερό, λογικά θα θέλει καινούριο. Μπορεί να πάρει με 50€, μπορεί και με 80€, κάτι πιο ολοκληρωμένο. Άρα τα +50 θα πάνε εκεί :) 

Η απόφαση είναι δική του :) 

Link to comment
Share on other sites

1.PNG

 

1030€  από dexter.gr

 

Αντί αυτού του SSD , θα προτιμούσα αυτόν ,

https://www.skroutz.gr/s/10160630/Samsung-960-EVO-NVMe-M-2-250GB.html

 

 

και εδώ το αντίστοιχο με Intel 8400 , gold τροφοδοτικό , παρόμοια κουτί. από mgmanager.gr ( το dexter δεν έχει φέρει τους 8XXX)

 

 

2.PNG

 

 

Και τα δυο με τις ίδιες κάρτες γραφικών, τροφοδοτικά GOLD με 5 χρόνια εγγύηση,  παρόμοιες μητρικές , και τα δυο μνήμες στα 3200Mhz, 3TB σκληρούς για αποθήκη, ποιοτικά κουτιά και τα δυο παρόμοιου κόστος. 

 

Από την μια ο AMD R7 1700 8core/16 Threads 

από την άλλη ο I5 8400  6Core/6 Threads. 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πολύ σωστά. Αν και υπάρχει και μία διαφορούλα στα ρολόγια.. Είναι πιο ορθή επιλογή ο 8700. Ο 8700Κ ξεφεύγει πολύ ..

 

Από την άλλη, δεν έχει κουτί  στην παραπάνω σύνθεση και ακόμη δεν έχω καταλάβει αν ο φίλος μπορεί να χρησιμοποιήσει το "μπανιαρισμένο" ή όχι. Αν πήραν τα πάντα νερό, λογικά θα θέλει καινούριο. Μπορεί να πάρει με 50€, μπορεί και με 80€, κάτι πιο ολοκληρωμένο. Άρα τα +50 θα πάνε εκεί :) 

Η απόφαση είναι δική του :) 

Κοιταω τιμες για ολα αυτα που μου εχετε προτεινει και αργησα να απαντησω.Οντως και κουτι χρειαζομαι.Ο 8600 μου φαινεται ακριβος

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψηθεί κι εγώ για έναν 1700 αλλά δεν έχω μνήμες.

Απ'την άλλη έχω στο συρτάρι 8 gb sodimm ddr3 οι οποίες μια χαρά θα με βόλευαν για ένα φτηνό intel set, αλλά με τις χαζομάρες που κάνει η intel με τα socket δεν μπορείς πλέον να βάλεις τον σύγχρονο φτηνό cpu σε socket προπέρσινο (που έχουν οι μητρικές που θέλω με έτοιμο το msata slot να καρφώσω απλά το δίσκο). (1150 / 1151). 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε πας για τον 8400 ή για κάποιο RyZen build. :) 

Δες το κουτί που πρότεινα, καθώς και το Fractal του Πάνου. Έχει επιλογές σε κουτιά ~80€ , κουτιά που θα σου μείνουν και για το επόμενο build εννοώ. Δε θα προτιμούσα κάποιο της "σειράς" , που έχει 30€. 

Σημαντικό να κοιτάξεις τι ψύκτρα θα αγοράσεις καθώς και το ύψος ψύκτρας που δέχεται το κουτί που θα επιλέξεις :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τότε πας για τον 8400 ή για κάποιο RyZen build. :) 

Δες το κουτί που πρότεινα, καθώς και το Fractal του Πάνου. Έχει επιλογές σε κουτιά ~80€ , κουτιά που θα σου μείνουν και για το επόμενο build εννοώ. Δε θα προτιμούσα κάποιο της "σειράς" , που έχει 30€. 

Σημαντικό να κοιτάξεις τι ψύκτρα θα αγοράσεις καθώς και το ύψος ψύκτρας που δέχεται το κουτί που θα επιλέξεις :) 

http://www.e-shop.gr/case-coolermaster-masterbox-lite-5-p-PER.817905

Για καποιο λογο εχω κολλησει με αυτο το κουτι......Και αυτα που λετε ειναι μια χαρα κουτια

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος vayper έγραψε:

Case Coolermaster Masterbox Lite 5 - Κουτια - cases (PER.817905)

Για καποιο λογο εχω κολλησει με αυτο το κουτι......Και αυτα που λετε ειναι μια χαρα κουτια

 

Καλό είναι και το PHANTEKS P300 

 

 

και πιο πάνω σε κόστος τα 

PHANTEKS P400S  και NZXT S340 ELITE 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

1.PNG

 

1030€  από dexter.gr

 

Αντί αυτού του SSD , θα προτιμούσα αυτόν ,

https://www.skroutz.gr/s/10160630/Samsung-960-EVO-NVMe-M-2-250GB.html

 

 

και εδώ το αντίστοιχο με Intel 8400 , gold τροφοδοτικό , παρόμοια κουτί. από mgmanager.gr ( το dexter δεν έχει φέρει τους 8XXX)

 

 

2.PNG

 

 

Και τα δυο με τις ίδιες κάρτες γραφικών, τροφοδοτικά GOLD με 5 χρόνια εγγύηση,  παρόμοιες μητρικές , και τα δυο μνήμες στα 3200Mhz, 3TB σκληρούς για αποθήκη, ποιοτικά κουτιά και τα δυο παρόμοιου κόστος. 

 

Από την μια ο AMD R7 1700 8core/16 Threads 

από την άλλη ο I5 8400  6Core/6 Threads. 

Πανο σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου.Εχεις βαλει 2 ωραια μηχανηματα και στο οριο που ειχα πει.

Επειδη βλεπω οτι μπορω να μειωσω λιγο το μπατζετ(μνημη 8 αντι για 16GB/1Τ αντι για 3Τ HDD kai 1600 αντι 1700) το ερωτημα μου ειναι το εξης.Αμα βαλω μια 8 μνημη τωρα δεν πιστευω να εχω προβλημα?Με την λογικη οτι στο μελλον(2-3 μηνες δλδ) να βαλω και αλλη μια 8 GB μνημη

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος vayper έγραψε:

Case Coolermaster Masterbox Lite 5 - Κουτια - cases (PER.817905)

Για καποιο λογο εχω κολλησει με αυτο το κουτι......Και αυτα που λετε ειναι μια χαρα κουτια

Εγώ πάλι σε φτηνά coolermaster/corsair, από μακρυά και αγαπημένοι. 

Όχι ότι είναι άσχημο... Μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου. Απλά σε περιορίζει στην ψύκτρα (~16cm , αν και δύσκολα να πάρεις ψηλότερη).

Δες και αυτό https://www.skroutz.gr/s/7814096/Thermaltake-Suppressor-F31-Window.html

 

Μπορείς και αυτό να το κάνεις που λες. Με τη μνήμη :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος vayper έγραψε:

Πανο σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου.Εχεις βαλει 2 ωραια μηχανηματα και στο οριο που ειχα πει.

Επειδη βλεπω οτι μπορω να μειωσω λιγο το μπατζετ(μνημη 8 αντι για 16GB/1Τ αντι για 3Τ HDD kai 1600 αντι 1700) το ερωτημα μου ειναι το εξης.Αμα βαλω μια 8 μνημη τωρα δεν πιστευω να εχω προβλημα?Με την λογικη οτι στο μελλον(2-3 μηνες δλδ) να βαλω και αλλη μια 8 GB μνημη

 

 

 

Κατά την γνώμη μου, πιο πολύ χρειάζεσαι την μνήμη παρά τα CPU . :p

Αν βρεις ίδιο  ντιμάκι μνήμης δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν δεν βρεις θα έχει πρόβλημα ΟΧΙ στα deafault (jedec) αλλά στο να σηκώσεις τα XMP PROFILES που θα είνα διαφορετικά για κάθε ντιμάκι.

 

Σκληρό βάλε και 2GB. δεν είναι αρκετά υψηλότερο το κόστος από το 1GB. 

http://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=1734

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα φτηνά τα κουτιά θέλει και λίγο προσοχή στην βλακεία που κάνουν οι κατασκευαστές να βάζουν μια USB 3.0 και μία USB 2.0. Το Cooler Master από ότι βλέπω έχει δύο USB 3.0. Πάλι καλά.

 

3 minutes ago, vayper said:

Πανο σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου.Εχεις βαλει 2 ωραια μηχανηματα και στο οριο που ειχα πει.

Επειδη βλεπω οτι μπορω να μειωσω λιγο το μπατζετ(μνημη 8 αντι για 16GB/1Τ αντι για 3Τ HDD kai 1600 αντι 1700) το ερωτημα μου ειναι το εξης.Αμα βαλω μια 8 μνημη τωρα δεν πιστευω να εχω προβλημα?Με την λογικη οτι στο μελλον(2-3 μηνες δλδ) να βαλω και αλλη μια 8 GB μνημη

 

Είτε σε Ryzen πας είτε σε Intel, μπορείς να πάρεις μια μόνο 8GB και να αφήσεις την αναβάθμιση σε 16GB για αργότερα. Αν βέβεια βρίσκεις το ζευγάρι σημαντικά φτηνότερα από την επιλογή του  1 συν 1 αργότερα, ίσως θα ήταν καλύτερο να πας εξ αρχής σε 16GB και ας αποδειχτεί κάπως overkill. 100 φορές να έχεις πληρώσει παραπάνω μνήμη, παρά να τρως φρεναρίσματα για μήνες επειδή έχεις λίγη μνήμη. Στον δίσκο θα σου έλεγα πάνω κάτω τα ίδια. Επειδή η διαφορά τιμής μεταξύ 1TB δίσκου και 2-3 TB δίσκου είναι σχετικά μικρή, καλύτερα να σου περισσεύει αποθηκευτικός χώρος, παρά να τρέχεις να αγοράζεις δεύτερο δίσκο στο μέλλον ή να μπαίνεις σε διαδικασίες "τι να σβήσω;" από κάποιο σημείο και μετά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Να έχεις στο μυαλό σου πως η μνήμη πάει και για άλλη αύξηση της τιμής. 

Γενικά πιο πολύ κοστίζει το Gb της μνήμης πλέον παρά το Thread  στα CPU ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Αν και ανακοινώθηκε ότι η Samsung θα αυξήσει την παραγωγή DRAM, πλέον και τα smartphones ζητάνε πολύ μεγάλο κομμάτι της παραγωγής αυτής. Και βέβαια μέχρι να αρχίσει να έχει αντίκτυπο η αύξηση της παραγωγής, οι μνήμες μάλλον θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν ή έστω να παραμένουν ψηλά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Να έχεις στο μυαλό σου πως η μνήμη πάει και για άλλη αύξηση της τιμής. 

Γενικά πιο πολύ κοστίζει η μνήμη πλέον παρά τα Threads του CPU ...

Απο οτι βλεπω θα καταληξω(μαλλον) παλι σε AMD απλα λογο κοστους.Απλα αντι για 1700 θα παω για τον 1600 και θα μεινω στο 16 GB ram.

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Θα μελετησω τα παντα και θα πραξω αναλογως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος vayper έγραψε:

Απο οτι βλεπω θα καταληξω(μαλλον) παλι σε AMD απλα λογο κοστους.Απλα αντι για 1700 θα παω για τον 1600 και θα μεινω στο 16 GB ram.

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Θα μελετησω τα παντα και θα πραξω αναλογως.

 

 

Δες εδώ

Προσφορά από AMAZON σετάκι  ASUS  μητρική και AMD 1600 επεξεργαστής με παιχνίδια δώρο. Πουλάς και τα παιχνίδια και σου μένει η μητρική ΔΩΡΕΑΝ ή πας στον R7 1700 !!! :lol::hehe:

https://promotion.asus.com/en/uk/Ryzen

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@vayper

 

Μπορώ να βοηθήσω με τον SSD και το κόστος του να πάει σε άλλα εξάρτηματα.

Οπότε υπολόγιζε ένα build χωρίς SSD στο budget που θέλεις.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.