Jump to content



Πάγκος Εργασίας από Ξύλο


Recommended Posts

Όταν γίνει σωστά η σφηνωτή ξεπεραστή μόρσα, τι να λένε οι βίδες! ! !  :)

Δεν χρειάζεται να βάλεις βίδες , αυτό που χρειάζεται οπωσδήποτε είναι όταν θα κάνεις την άρμοση με τις σφήνες, η μόρσα να είναι τελείως μέσα χωρίς κανένα τζόγο και σωστά γωνιασμένη!

Καβίλες στα δύο πλευρικά σανίδια που θα παραλάβουν τις διατμητικές δυνάμεις, βάλε κάθε 10 πόντους (δηλαδή για 60ρα σανίδα βάλε 5, διαμέτρου 8mm και μήκους περίπου 5 - 6 πόντους (να μπει τρεις στο ένα ξύλο και τρεις στο άλλο).

Το ιδανικό θα ήταν το λούκι μέσα στο οποίο θα μπει το πρόσθετο σανίδι (καθώς και το σανίδι ) να είναι σε μορφή χελιδονοουράς, αλλά αυτό άστο για τον επόμενο πάγκο ! :D

Απλά φρόντισε να μπει φέρμα το σανίδι ανάμεσα στα λούκια τόσο όσο αφορά το πλάτος τους όσο και κυρίως όσο αφορά στο μήκος του.

Για να μπορέσεις να εξασφαλίσεις τα σωστά αλφαδιάσματα και γωνιάσματα στο πάγκο, αλλά και τα σωστά σφιξίματα, θα προετοιμάσεις όλα τα κομμάτια (πάνω και κάτω ξύλα) θα ανοίξεις τις μόρσες, θα τα συναρμολογήσεις για να δεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και μετά χρησιμοποιώντας μια αργή κόλλα ξύλου, θα κάνεις όλη τη συναρμολόγηση θα σφίξεις τα ξύλα και θα περάσεις τις σφήνες σε όλο το κατασκεύασμα.

Αυτό βέβαια για να το πετύχεις θέλει χέρια (βοηθό) αν δεν υπάρχει , τότε θα φτιάξεις τα δύο πλαϊνά πλαίσια να δέσουν και να σφίξουν καλά μεταξύ τους (αυτά λόγω μεγέθους είναι πιο εύκολο και να τα γωνιάσεις σωστά και να τα σφίξεις.

Και την επόμενη μέρα ενώνεις τα δύο πλαίσια με τις μακριές σανίδες , γωνιάζεις σφίγγεις και ολοκληρώνεις πιο εύκολα και με ασφάλεια! :)

Άντε καλή διασκέδαση και πρόσεξε καλά ε! ! !

Θέλουμε φωτογραφικό work logg! ! ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

βαστήξουυυυ μάστορα με την χελιδονούρααα αν και το ειχα δει σε εικονα και το σκέφτηκα και εγώ ...αλλά έχουμε καιρό...!

Ένας χρόνος πάει από τις χελιδονούρες σου ε? :rolleyes:

 

υγ. Αύριο λέω να πάω να αγοράσω σκαρπέλο και πριόνι https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=10744#texnika και καβίλιες

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

.......έκανε σήμερα κάποιες δοκιμάσε σε άλλα ξύλα για να δώ τι παίζει... ήθελα να κάνω το τρύπημα όπου θα μπεί η μόρσα....ουτε κάνε για την χελιδονούρα...ίσια πράγματα...

θέλει πολύυυυυ υπομονή το σκαρπέλο...πολύ υπομονή.... :mellow:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

για να δω τώρα πως μπορώ να περιγράψω αυτό που θέλω να πω...χχααχα

Για τα κάτω ξύλα τα περιμετρικά δεν θέλω να υπάρχει διαφορά στο ύψος τους όπως έγινε για τα πανω...δεν θέλω γιατί από το πλάι δεν θα υπάρχει αρκετός χώρος... 

Αν τα κάτω μόρσα γίνουν όπως στην φωτό...και κάθονται εσωτερικά το ένα πανω στο άλλο... είναι οκ??

 

 

5a69029b8e884_Joint02.jpg.e2a404fdd796bfdffc578e90f1c997bc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό μου φαίνεται !

Το 3@Α είναι 3,25, οπότε με 3 έχει και ένα μικρό αέρα> ΟΚ

To 3,5@Β θα περνάει "ξυράφι" από την άλλη μόρσα, οπότε αν δεις ότι σε ζορίζει δώσ' του ένα μικρό αέρα ξυρίζοντάς το με το σκαρπέλο.

Ξέρεις όλο αυτό, Θα είναι τελικά η εμπειρία που θα πάρεις, και αργότερα (όταν θα παχύνουν οι αγελάδες ! ~ ! ) , θα έχουμε και καλά ξύλα να παίζουμε ! :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

άμα το κάνω αυτό...και βγεί σωστό...όοολο το πράγμα...αλήθεια πολλά πραγματα θα μου φαίνονται παιχνίδι μετά....

Τώρα είμαι σε φάση που έχω σημειώσει όλες τις διαστάσεις για να φτιάξω τα αρσενικά...(εκτός απο την χελιδονούρα ακόμα...)...και να τα κόψω...

Πρέπει να βρω και έναν ταινιολιαντήρα και έκανα χαζομάρα που δεν πήρα από τα Lidl

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εντέλη στο πάνω μέρος του πάγκου θα μπουν 3 φύλα κοντρα πλακέ πάχους 0,8cm και θα κολληθούν μεταξύ τους...κόντρα...οπότε θα έχουμε 2,4cm τελικό πάχος.

Επειδή τα κομμάτια δεν θα είναι ισια κομμένα..στανταρ...θα τα φέρω με έναν ταινιολειαντήρα που θα παρω... στα ίσα τους...

Θέλω όοολα τα κομμάτια πριν συναρμολογηθούν να τα περάσω με τον ταινιολειαντήρα γιατί έχουν άπειρες σκλήθρες και ακίδες...

Στο τέλος βερνίκι εμποτισμού και θα σκουρίνει λίγο και το χρώμα πιστεύω..

Στο πλάι από το πάνω πάνελ λέω να βάλω ξύλινο πηχάκι 3cm X 1cm  γύρω γύρω για σόκορο με βιδούλες...

1321812728.jpg,

 

ή ένα απλό πηχάκι

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα. Γιατι να κολλησεις τρια των 8mm και να μη παρεις ετοιμο πρεσαρισμενο φυλλο των 24 με 25mm??

 

Επισης ταινιολειαντηρας πανω σε κοντρα πλακε το θεωρω κακη ιδεα. Ειναι επιθετικο εργαλειο κ το μονο που δε θες ειναι να σου φαει τη πανω στρώση που εχει το καπλαμα της σημυδας ή οτι παρεις. 

 

Το πηχακι ειναι καλη σαν ιδεα. Εγω δεν εχω βαλει στο δικο μου κ μετα απο 2 χρονια που ηταν και εξω στη ταρατσα δεν εχει παθει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2018 at 12:08 ΠΜ, το μέλος f117 έγραψε:

ο πάγκος του @Seafalco

 

 

 

:hehe::hehe:

 

βάζεις δυο smartakia πάνω και τα λύνεις :p

 

Αυτό θα έχει κόστος καμιά 300€ ....  ίσως να λέω και λίγα .

 

OSB πιστεύω πως είναι μια λογική επιλογή όταν θες να κρατήσεις τον συντελεστή μεγέθους / κόστος  υψηλο.

 

Προσωπικά θα φτιάξω πόρτες συρόμενες με OSB και τάβλες , με σιδερένια φάσα γύρω γύρω.

Για το OSB τις τάβλες, κόλλες και μεταΛλική φάσα το κόστος δεν θα πάει πάνω από 85€  για πόρτες 2.0m x 0,8m .

 

feature4.jpg

 

Μια τέτοια επιφάνεια θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει και πάγκος εργασίας. Το μεταλλικό περίγραμμα που σε αυτή την φωτό δεν υπάρχει θα είναι και προστατευτικό για τον ίδιο τον πάγκο.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι κατά το κόλλημα που θα κάνεις ότι θα χάσεις το επίπεδο του πράγματος. Αλλά αφού θες να κρατήσεις χαμηλά το κόστος go for it :) 

Link to comment
Share on other sites

τι είναι προτιμότερο...να κολλήσω τις δυο πρώτες και μετά την τρίτη? ή και τις 3 μαζί?

Πάνω σε αυτή την επιφάνεια την 1,5μ X 0.65μ για να κολλήσουν και να πιεστούν θα βάλω 6αδες με νερά...σε όλη την επιφάνεια...κάθε 6αδα είναι 9 κιλά και έχει διαστάσεις 0,40χ0,25 περιπου αν το έχω στο μυαλό μου σωστά

 

Edit... για ξυλεία δεν έφυγε ούτε ευρώ.....:smoking:

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.