Jump to content



Πάγκος Εργασίας από Ξύλο


Recommended Posts

σωστή είσαι.....ειχα μπερδευτεί και είχα κολλήσει οτι η χάραξη δεν θα γινόταν μέχρι τέλους...θα σταμάτουσε (σχεδιστικά εννοώ) ! αχταρμάς....!

όλα καλά λοιπόν...βλέπουμε..θα βγάλω φωτός με άλλο κινητό ελπίζω :p

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί το πριόνι σου να έχει τη λαβή σε τέτοιο σημείο που να σου επιτρέπει να πριονίζεις πάνω από ξύλο !

Εννοώ να μη βρίσκει η λαβή στην τάβλα!

Με άλλα λόγια θές ένα πριόνι με ράχη ενισχυμένη και τη λαβή ψηλά ! :)

Αλλά όλα αυτά μπορείς να τα αποφύγεις . . . 

Σκαρπέλο και πηχάκι οδηγός και . . . σφάξιμο ! λούκι με σκαρπέλο.jpg

 

Αλλά το να φτιάξεις ένα πρόχειρο γκινόσο είναι πολύ πιο εύκολο!

Οπότε . . . Ξα σου ! ! !

Που λένε στο χωρίο μου και όχι μόνον! :p

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 its up to you και ξά σου!

Τα ψιλοακόνισα τα σκαρπέλα όλα....την τετάρτη θα πεταχτώ ή θα παραγγείλω όλα τα γυαλόχαρτα 250-400-600-1200-1500-2000-2500 και θα χρησιμοποιήσω 600-1200-1500-2000-2500....άμα δεν τα κάνω να ξυραφιάζουν το χαρτί...αλήθεια θα σου φέρω σουβλάκια και καφέ να μου τα ακονίσεις εσύ....δεν γίνεται αλλιώς... :hehe:

Ευχαριστώ και πάλι για τις αναλυτικές σου οδηγίες.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

έμ.....έτσι είναι το σπαθί χατορι χανζο :p  Γιαπωνέζικη λεπίδα...που να πάμε εμείς με τα stanley.......

θα τα δοκιμάσω αύριο στο ξυλαράκι...

άμα κόβουν καλά είμαι περίεργος να δω πόσο θα μου κρατήσουν.....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

κάτι έκανα κύριε Στέλιο πιστεύω......για να δω αν κόβει...

Μια χαρά καθρέφτη το έκανες, και αν προπονηθείς στο πως να κρατάς το χαρτί θα είναι ακόμα πιο εντυπωσιακό το αποτέλεσμα.

Εγώ τα δοκίμαζα ξυρίζοντας τα χέρια μου μέχρι που κόντεψα να κάνω αποτρίχωση και το σταμάτησα ! :p

 

Ο αθέρας της κόψης τους δεν κρατάει πολύ, αλλά αυτο δεν έχει σημασία γιατί τώρα που κόβουν καλά , δυο τριψίματα στο πολύ ψιλό γυαλόχαρτο, η ακόμα καλύτερα στο πετσί, επαναφέρει όλο τον αθέρα !

Το σχολιάζει και ο "κυριούλης" που λες κι εσύ . . . αθεόφοβε !  :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο βαψομαλιάς κυριούλης όλα τα σχολιάζει...αλλά το θέμα είναι στην δική μου πράξη τι θα γίνει... ναι το άκουσα και αυτό που λέει στο τέλος...σκεφτομαι να παώ στο μπαρμπέρη της γειτονιάς να πάρω το 

185ri.no231le.jpg

 

 

:hehe:

 

υγ. για να κρατάει ο αθέρος...τι σκαρπέλα πρέπει να πάρουμε?? ΠΟΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ?

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κόλλαγε στο "Εργαλεία που παρέλαβα και λίγα λόγια για αυτά" οπότε σκέφτηκα να το βάλω εδω...

 

Παρέλαβα σήμερα τον παρακάτω πάγκο εργασίας. Οι διαστάσεις είναι 255cm μάκρος, 75, βάθος, 93 ύψος. Έχει ενσωματωμένη μέγγενη τεραστίων διαστάσεων που λειτουργεί άψογα. Υπάρχουν 2 συρτάρια κλειστά και απο κάτω ακριβώς απο το καθένα 2 ακόμα συρτάρια ανοιχτά κάτι που είδα για πρώτη φορά και μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμο. 

Στο κάτω ράφι υπάρχουν αλουμινένιες ποδιές για μεγαλύτερη αντοχή. Η όλη κατασκευή ζυγίζει 160 κιλά και χρειάστηκαν 5 ΄για να την ξεφορτώσουν απο το φορτηγό.

Το καλύτερο το άφησα για το τέλος...Συνολικό κόστος ? 100 για τον πάγκο και 50 για την μεταφορά στο δικό μου χώρα, αβασάνιστα, ααατο, άβατο κλπ...Θεωρώ οτι είναι μια απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει...

 

 

banco_lavoro.jpg

  • Like 8
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

ωραίοςςς!! ένα φρεσκαρισματάκι κάνε του!! απο που τον τσίμπησες? 

Είναι εύκολο να βγάλεις απο κάτω μια φωτό να δω για τα κάτω συρτάρια πώς πιάνουν τα πλαινά τους? 

Ευχαριστώ και μεγιές!!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, f117 said:

ωραίοςςς!! ένα φρεσκαρισματάκι κάνε του!! απο που τον τσίμπησες? 

Είναι εύκολο να βγάλεις απο κάτω μια φωτό να δω για τα κάτω συρτάρια πώς πιάνουν τα πλαινά τους? 

Ευχαριστώ και μεγιές!!

 

Ευχαριστω ! Το φρεσκάρισμα θα γίνει. Σκέφτομαι να κάνω ένα καλό τρίψιμο και 2 χέρια woodstain απο πάνω. Μετά 2 χέρια προστατευτικό βερνίκι για εξωτερικούς χώρους γιατι όπως φαίνεται στην φωτό θα είναι ημι-υπαίθριος (!). Η μέγγενη λειτουργεί άψογα και ίσως μόνο λίγο λαδάκι να της έβαζα, δεν ξέρω αν χρειάζεται τιποτα άλλο. Το συγκεκρμένο τον βρήκα σε αγγελία στο shpock.it που αγοράζεις και πουλάς μεταχειρισμένα χωρίς όμως προμήθειες κλπ τύπου ebay/paypal. Σε λίγο θα βγάλω φωτό απο κάτω τα συρτάρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.