Jump to content



Πάγκος Εργασίας από Ξύλο


Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος orck έγραψε:

Βεβαια με κοστος δοκαριου 9-10ευρω το τριμετρο δυσκολα να πλησιασεις το 50ευρω που λεει και το βιντεο. Στην αμερικη αυτα εχουν 2-3ευρω το ενα

Αυτο το εχω παρατηρησει και εγω. Γιατι γινεται αυτο? Ξερω για κοντρα πλακε οτι τα ελληνικα καποια εποχη ηταν κλασεις ανωτερα απο αυτα που ειχαν στο εξωτερικο (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ακομα) αλλα για μασιφ ξυλεια δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο. 

ΥΓ. μου θυμιζει τον παγκο του Stever Ramsey απο το weekend woodworker σε πρωτη ματια

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Lakisss said:

Ωραίος αλλά πολύ μικρός, τι να πρωτοχωρέσεις σε 1x0.55;


Ενας απλος βασικος παγκος ειναι. Τοσο χωρο ειχα, εαν τον εκανα μεγαλυτερο δεν θα χωραγε εκει που μπηκε :)
Εβαλα φωτογραφιες για ι
δεα στον φιλο που ρωτησε

 

Έγινε επεξεργασία από orck
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος ο πάγκος φίλε orck ένα τέτοιο σχέδιο είχα δει κ γω στο youtube από τον steve ramsey. Για μένα κ το χώρο μου είναι ιδανικές οι διαστάσεις γιατί είμαι κ γω (από ότι είδα κ στις φωτό) μπαλκονατος κ απλωστρα-πληκτος!:D:D:p Οι τιμές των δοκαριών, ότι δεν πήρα ακομα δισκοπριονο (όταν είχε το μπλε bosch το e shop δεν είχα μία όπως κ τώρα) κ ότι θέλω να κάνω μια ντουλάπα όπου θα μπαίνει μέσα έχουν πάει το πρότζεκτ πίσω. 

Περιμένω να δω φωτο με το νέο πάγκο του φίλου με χελιδονοουρες μορσες κλπ από μένα respect για το χρόνο κ το κόπο που έχει ρίξει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

έχει πολύυυυυυυυυυυυυυ μέλλον ακόμα....ειδικά άμα δεν κλέψω με κανένα ηλεκτρικό εργαλείο.....ρούτερ :p 

AAA..... και εννοείται άμα δεν είχα την βοήθεια απο εδω μέσα.......δεν......ειδικά του @Seafalco

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@Lakisss πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ δουλειά.....πολύ.....φαντάσου να μην είχε τα εργαλεία κιόλας....

Είναι πολύ τυχερός που η παλέτες είχανε τέτοια καρφιά....και όχι 

267af26e-6de5-482d-9d3f-083b29bf4f54.jpg

 

φιλάκια αυτές οι πρόκες....μου έφυγε ο ποπός....θα βάλω φωτό αύριο

Link to comment
Share on other sites

φωτό τελικά...δεν έβγαλα απο τις προκούλες.... :tomato:

Τώρα ... ο τελικός τετραγωνισμός της μόρσας είναι πιο εύκολος με οδηγόοο ... και πιο γρήγορος... και πιο καλό αποτέλεσμα...ωστόσο... ακόμα θέλει χρόνο και υπομονήηη!!...

Τα τρυπάνια φτερού ακόμα καλύτερα για την διάνοιξη της μόρσας σε σχέση με τα τρυπάνια forstner ... πιο άνετα...πιο αεράτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι . . . τα σκαρπέλα τα ακόνισες?

Γιατί κατά κανόνα από το εργοστάσιο δεν έρχονται "ξυράφια" !

Όταν είναι σωστά ακονισμένο θα πρέπει κυριολεκτικά να ξυρίζει , να το περνάς από το χέρι και να κόβει τις τρίχες σαν ZILET !

Και όταν είναι έτσι, κόβει πολύ καλύτερα και πολύ ευκολότερα από ότι αρχικά ! :)

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Noooopp...link me με ακονιστηρι...πετρά...κάτι...να παω να πάρω...αμά εχει stanley η απο παυλάτο καλύτερα γιατί θα πάω αύριο το πρωί που θα πάω να το πάρω αν είναι

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

ωραία και καλά....αλλά γράφει και ο αλλος απο κάτω...που έχει δίκαιο οτι μπορεί να χαλάσει έτσι η γωνία που πρέπει να έχει το σκαρπέλο κτλπ....

μήπως αυτό (αν πούμε οτι δεν έχουμε πρόβλημα με την τιμή) είναι ενα καλύτερο και πιο ασφαλές για το αποτέλεσμα? 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ειδικά τη πέτρα στο βίντεο να μη τη πάρεις. Ο οδηγός που έχει το κιτ ας πούμε ότι αξίζει.

Ομως στο μόνο σημείο που θα σου χρειαστεί αν το χέρι σου δεν ειναι σταθερό είναι στα πολύ μικρά σκαρπέλα. Τα μεγάλα λόγω μεγάλης πατούρας κάθονται θες δε θες στη γωνία που πρέπει να καθίσουν πάνω στις πέτρες ή στα γυαλόχαρτα. Τον έχω τον οδηγό και την πέτρα που δείχνει. Η πέτρα πήγε στα σκουπίδια. Τον οδηγό τον δούλεψα μία φορά και πλέον πάω με το χέρι πάνω στις πέτρες. Μη χαλάς λεφτά σε τέτοια κιτ :) 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_20180221_113137.jpg

 

 

IMG_20180221_113127.jpg

 

αφιερωμένη στον @Seafalco

 

Δοκιμαστική είναι η αρσενική....

Tip για τους νέους...Γνώμη μου είναι να προσπαθήσετε να πηγαίνετε με τα νερά/ίνες τους ξύλου με το σκαρπέλο όσο μπορείτε...αλλιώς θα σας βγει η Παναγία....

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τολμών νικά !  :)

Τελικά το προσπάθησες με τη χελιδονοουρά ε!

Για πρώτη προσπάθεια νομίζω ότι είναι πολύ καλή ! :T:

Το βάθος πρέπει να προσέξεις περισσότερο, γιατί στην πρώτη φωτό του δεύτερου post φαίνεται ότι η χελιδονοουρά είναι στη θέση της , αλλά η πατούρα της δεν ακουμπάει στο άλλο ξύλο.

Πρέπει πρώτα να φτιάχνεις την χελιδονοουρά στο οριζόντιο ξύλο και κατόπιν με βάση αυτή να σημαδεύεις που θα κοπεί το πόδι.

Είναι σημαντικό όταν έχεις σημαδέψει και αρχίζεις να κόβεις, να προσέξεις τα σημάδια σου να μην χαθούν από το πριόνι.

Θα πρέπει να φαίνονται, το πριόνι να περνάει ξυστά από αυτά.   Έτσι η φωλιά που θα ανοίξεις να είναι οριακά όσο η χελιδοουρά, ή  ελάχιστα μικρότερη, οπότε με ένα σκαρπέλο το χαϊδεύεις λίγο και έχει μια καλή συναρμογή και στην χελιδοουρά και στη πατούρα της! 

Εδώ σου ξέφυγε λίγο, βάθυνε λίγο το πάτο της φωλιάς έτσι ώστε να κάτσει λίγο πιο βαθειά η ουρά και να πατήσεις έτσι η πατούρα.

Θα σου μείνει λίγο χαλαρή η συναρμογή βέβαια,, αλλά αυτό διορθώνεται:

Αν έχεις μεγάλη διαφορά   >> είτε βάζοντας λίγο "καπλαμά" σε ένα από τα μάγουλα της ουράς , είτε βάζοντας λίγο περισσότερη κόλλα ανακατεμένη με λίγο πριονίδι.

Αν η διαφορά είναι μικρή >> βάλεις λίγο πιο πλούσια την κόλλα (δεν είναι και το καλύτερο, αλλά σαφώς είναι προτιμότερο από το να μην πατήσεις η πατούρα της συναρμογής.

 

Γενικά αυτού σε αυτού του  είδους τις συναρμογές (με "συρταρωτή"  χελιδονοουρά) , υπάρχει και η παραλλαγή η ουρά να είναι ελαφρά σφηνοειδής.

'Ετσι καθώς το ξύλο μπαίνει στη θέση, στην αρχή πάει χαλαρά και εύκολα και λίγο πριν το τέλος της διαδρομής του σφηνώνει και ο σύνδεσμος γίνεται πολύ σφιχτός!

Αυτά βέβαια θέλουν και τα ανάλογα ξύλα ! :)

 

Και κάτι ακόμα που δεν έγινε σύμφωνα με συνήθειες, είναι ότι έχεις δώσει πολύ κλίση στη χελιδονοουρά, αυτό σε ένα σωστό σκληρό ξύλο θα σήμαινε χαμένη δύναμη συναρμογής, σε ένα μαλακό όμως ξύλο όπως αυτό που χρησιμοποιείς (το οποίο όταν πιεστεί θα συμπιεστεί) μάλλον αυτή η έντονη γωνία, σε καλό θα σου βγεί καθώς, οι δυνάμεις μεταξύ της φωλιάς και της ουράς θα είναι μικρότερες!

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας από το τελευταίο ..... στην αρχη απο λάθος μου έβγαινε σφηνοειδής ... καθώς δεν είχα φάει την φωλιά το ίδιο προς τα κάτω....και λέω και έτσι να το αφήσω άμα του ρίξεις σφυριά θα σφηνώσει γιατί είναι και μαλακό το ξύλο...

Όσο για την γωνία που είναι μεγάλη... έκανα πρόβα στο χαρτί να δω πως είναι με αναλογία 1 προς 7 και μου έβγαινε πολύ μικρή στο μάτι και δεν μου γέμιζε το μάτι ... έτσι έφτιαξα ένα ξύλο οδηγό με το μάτι περισσότερο...καθώς μου φαινότανε πιο σωστό...πιο στιβαρό στην άκρη του μυαλού μου...

Εγώ επιμένω στο ανάποδο...να κάνω όλες τις φωλιές καρμπόν και μετά με το ξύλο οδηγό και αντιπαραβάλοντας την φωλιά στο ξύλο που θα είναι το κάθετο κάνω τα κομμάτια...και αρχίζω και κόβω με το πριονάκι...

-Το πριόνι είναι όλα τα λεφτά ξαναλέω...

-Χωρίς μέγγενη δεν θα μπορούσα εγώ τουλάχιστον να το κάνω...

-Το μεσαίο σκαρπέλο τον ήπιε λίγο γιατί μάλλον το χτύπησα με δύναμη και βρήκε ρόζο...

-Δεν έχω ακόμα ακονίσει τα σκαρπέλα...όσο πάω με τα νερά του ξύλου είναι πολύ ωραία η αίσθηση..

-Στη φωλιά αφού είχα κόψει αριστερά και δεξιά για να αφαιρεθεί το ξύλο για την μόρσα, έκοψα και στο κέντρο κάθετα και αφαιρήτε πολύ εύκολα με το σκαρπέλο το ξύλο έτσι..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.