Jump to content



Πάγκος Εργασίας από Ξύλο


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εδώ λοιπόνννν....

 

Είδα αυτό το βίντεο 

 

 

και μου φάνηκε ωραία υλοποίηση.... είδα όμως οτι πιο έμπειροι μάστορες έχουν τις ενστάσεις τους....

Για πείτε... αυτό είναι όπως το έχω "σχεδιάσει¨ και το φαντάζομαι ...

Το πάνελ λέω να βάλω 2 κομμάτια OSB κολλημένα μεταξύ τους 1εκ το κάθε ένα...

Για πόδια ίσως σταθώ τυχερός και βάλω δοκαράκια 10εκ Χ 10 εκ 

Θέλω πάνω να το βάλω και μέγκενη εννοείται...

 

@Seafalco @Havic @ΓιαγκΤ @Lakisss @karmen1983 @l3ft3ris και όπως άλλος μπορεί να βοηθήσειιιι

pagkos.png

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

-Θέλω κάποτε να μπορεί να μεταφερθεί πιο εύκολα από τον σιδερένιο...μέσα στον χώρο εννοώ...

-Μαρέσει πιο πολύ το ξύλο...

-Είναι πιο εύκολο για εμένα λόγω εργαλειών να δουλέψω σε ξύλο 

-Έχω κάποια κομμάτια ξυλείας ήδη.

Όσο για κόστος εάν χρησιμοποιήσω άλλη ξυλεία μέχρι 50-60 ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

O dfa19mj  εχει φτιαξει αυτο που θες, ρωτα τον εντυπωσεις ..... κ το πως,η δες τον.

Μην πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο, δεν θα φτιαξουμε κ τον πυργο του Α'ι'φελ!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ναι! και είδα οτι αυτό που προσέθεσε ήτανε τα χιαστά στο πλαί...

@dfa19mj

χωρίς τα χιαστά ή με ένα μόνο διαγώνιο όπως είναι στην ζωγραφιά που έχω κάνει δεν αρκεί?

Το λέω γιατί τα πόδια θα είναι αρκετά χοντρά

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

ναι! και είδα οτι αυτό που προσέθεσε ήτανε τα χιαστά στο πλαί...

@dfa19mj

χωρίς τα χιαστά ή με ένα μόνο διαγώνιο όπως είναι στην ζωγραφιά που έχω κάνει δεν αρκεί?

Το λέω γιατί τα πόδια θα είναι αρκετά χοντρά

Χωρις τα χιαστα θα παρει μποσικα με τον καιρο...γιατι????θα σε κουρασει:) να βαλεις κ 2ο Χ?????????????????

Οσο χοντρα κ να ναι τα ποδια χρειαζεται Χ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

Χ από κάθε πλευρά ή μόνο από την μία αρκεί?

Σκας γάιδαρο μου φαίνεται.:p

Στο μεταξύ μήκος πάγκου δεν λες, αν είναι μακρύς θα κυρτώνουν τα ξύλα. Τι θα κοπανάς επάνω δεν λες, τι μέγγενη θα βάλεις επίσης δεν αναφέρεις. Υπάρχει μέγγενη 5 κιλών και μέγγενη 30. Πως να σε βοηθήσει ο άλλος;

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πως δεν λέω βρεε...δες την φωτό πάνω... 1.50 μήκος .... 0.65 βάθος

Όσο για την μέγγενη δεν ξέρω γιατί είναι στο χωριό...αλλά είναι σε ένα κουτάκι 30εκΧ 20εκ αν θυμάμε καλά...κανα 5κιλο θα είναι...

Το περισσότερο που θα κοπανήσω είναι τίποτα τάβλες με πρόκες κ τέτοια πράγματα...

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

πως δεν λέω βρεε...δες την φωτό πάνω... 1.50 μήκος .... 0.65 βάθος

Όσο για την μέγγενη δεν ξέρω γιατί είναι στο χωριό...αλλά είναι σε ένα κουτάκι 30εκΧ 20εκ αν θυμάμε καλά...κανα 5κιλο θα είναι...

Το περισσότερο που θα κοπανήσω είναι τίποτα τάβλες με πρόκες κ τέτοια πράγματα...

Τότε κάνε αυτόν του βίντεο, πρόσθεσε κόλλα και χιαστί στα πλαϊνά, ράφι κάτω και ένα χοντρό mdf επάνω.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

To OSB ειναι αρκετα εως πολυ γερο, αλλα παει μαζι με ενα νουμερακι διπλα που δειχνει και την κατηγορια του και απο εκει καταλαβαινει καποιος την ποιοτητα. Ετσι στα τυφλα δυσκολο. Αν βαλεις OSB παντως καλυτερα να το επενδυσεις με κατι απο επανω για να ειναι πιο λεια η επιφανεια σου

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

αχμμ......θα το κοιτάξω αν το γράφει πουθενά αυτό αν και αμφιβάλω για το συγκεκριμένο....

Έλεγα άμα έβαζα το OSB να το πλάνιζα λίγο και μετά πάνω να το περνούσα με κανένα βερνίκι 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! :)

@f117   Επειδή η δουλειά με τρέχει όσο δεν παίρνει, σου έκανα κάποια σκαριφήματα.

Βασικό να πω ότι είναι πολύ σημαντικό το τι είδους ξύλα έχει τοσο όσον αφορά στο είδους τους αλλά και κυρίως στις διαστάσεις τους.

Ελπίζω η προσαρμογή των παρακάτω να μην είναι πρόβλημα.

Βασική ιδέα είναι οι κύριες συνδέσεις να γίνουν με ένα τρόπο που δεν προϋποθέτει πολύ ογκώδη ξύλα, αλλά παρ' όλα αυτά να δώσει ένα αποτέλεσμα στιβαρό.

Τα τέσσερα πόδια είναι αυτά που υφίστανται τις πιο πολλές διαμορφώσεις, οι οποίες -προσπάθησα τουλάχιστον! :) - παραμένουν εύκολες σχετικά και δεν απαιτούν ιδιαίτερα εργαλεία, πέρα από ένα χειροπρίονο, ένα δράπανο και ένα σκαρπέλο.

 

Η συναρμογή είναι βασίζεται τόσο στην χάραξη του ποδιού, όσο και στο σφίξιμο με βίδα:

 

large.01_20180119_201802pse.jpg

 

large.02_20180119_201747pse.jpg

 

Το πόσο βαθειά θα γίνει η χάραξη του ποδιού εξαρτάται από τις διαστάσεις του, αλλά ακόμα και 2cm είναι αρκετά.

Το "μυστικό" εδώ είναι η ελαφρά σφηνοειδής μορφή τόσο της εγκοπής όσο και της τραβέρσας.

Προσοχή στο υπογραμμισμένο σχόλιο!

Είναι σημαντικό τα δύο κομμάτια, να μην έρχονται σε πλήρη επαφή παρά μόνο μετά από δυνατό σφίξιμο!

Με τον τρόπο αυτό η συναρμογή -της κόλλας βοηθούσης φυσικά θα είναι ακλόνητη και ικανή να παραλάβει τις δυνάμεις στρέβλωσης χωρίς να βασίζεται στις βίδες, αλλά στην πολύ ισχυρότερη αντίσταση που προβάλει το σφήνωμα των δύο ξύλων.

 

Για να γίνουν οι κεκλιμένες πλευρές ίδιες όσον αφορά στη κλίση καλό είναι να φτιαχτεί ένα jig:

 

large.03_20180119_201736pse.jpg

 

large.04_20180119_201701pse.jpg

 

Το οποίο θα επιβάλει τη σωστή κλίση, τόσο στο πριόνι, όσο και στο σκαρπέλο!

Το jig σταθεροποιείται πάνω στο ξύλο με κάποιο νταβίδι.

 Επειδή το πόδι δεν έχει πολύ μεγάλες διαστάσεις, δεν έφερα την εμπρός τραβέρσα στο ίδιο ύψος με τις πλάγιες.

Οι τραβέρσες απέχουν μεταξύ τους όσο είναι το πάχος του ραφιού που θα μπεί στο κάτω μέρος.

Το ράφι πρέπει να είναι δύο κομμάτια, προκειμένου να μπορεί να τοποθετηθεί σε αυτή τη κατασκευή!

 

Για την επάνω πλευρά η συνδέσεις πρέπει να γίνουν στο άκρο του ποδιού, οπότε εδώ αλλάζουν τα πράγματα:

 

large.05_20180119_204134pse.jpg

 

large.06_20180119_205817pse.jpg

 

Είναι μια ανοιχτή σύνδεση, η οποία δεν θα χρειαστεί σκαρπέλο παρά μόνο για την αφαίρεση του πίσω κομματιού, καθώς το εμπρός μπορεί να αφαιρεθεί με ένα σεγάκι ξυλοκοπτικής.

Πέρα από τη κόλλα, η σύνδεση των τριών ξύλων εξασφαλίζεται από δυο περαστές καβίλιες, ή στριφώνια.

Τα στριφώνια θα φερμάρουν τα ξύλα μεταξύ τους, αλλά θέλει προσοχή στο σφίξιμο για να μην κλωτσήσουν και ροδέλα στην επιφάνεια του ξύλου!

Κάνουμε προτρύπημα και πριν το βίδωμα βάζουμε και κόλλα εκεί που θα μπεί η βίδα , έτσι ώστε το ξύλο να ρουφήξει λίγη και να γίνει τοπικά πιο ανθεκτικό !

 

Για τη σύνδεση των υποστηριγμάτων της επιφάνειας του πάγκου, θα μπουν καδρονάκια τα οποία θα πιάσουν στις τραβέρσες, είτε μόνο με καβίλιες (ή στριφώνια) είτε με χάραξη και καβίλιες.

 

Η επιφάνεια του πάγκου πρέπει να είναι όσο πιο παχειά μπορείς να την κάνεις για να έχει μάζα και αδράνεια που είναι πολύ σημαντικό στις δουλιές που θέλουν κάποιο ζόρι.

Μην βάλεις κάτι πιο αδύνατο από τα 5 cm προτιμότερο κάτι γύρω στα 7+.

Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αυτό, αλλά . . . .

Μην βάλεις σαν τελική επιφάνεια OSB καθώς εύκολα (με τις δουλειές και τα χτυπήματα ) μπορεί να αρχίσει να βγάζει φλέτζες.

Αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, λείανέ το με ένα τριβείο και όχι με ροκάνι καθώς δεν υπάρχει μια ενιαία φορά στις βένες των "ροκανιδιών" που το αποτελούν και υπάρχει περίπτωση να ξεφλουδίσει!

Προσωπικά θα προτιμούσα σαν επιφάνεια το καθαρό ξύλο, έστω και αν αυτό θα είναι σανίδια κολλημένα μεταξύ τους και στο υπόστρωμα, εφόσον αυτό δεν μπορεί να γίνει από συμπαγές ξύλο.

Απαραίτητα, από ότι και να φτιάξεις τον ταμπλά του πάγκου, να βάλεις περιμετρικά σόκορο από καθαρό ξύλο που θα δώσει αντοχή και μακροζωία !

Για την στερέωση της πάνω στο σκελετό μπορείς να το κάνεις με περαστά στριφώνια από επάνω προς τα κάτω αν δεν εμπιστεύεσαι το υλικό της.

Αν όμως τελικά την κάνεις από ανθεκτικό υλικό, μπορείς να την βιδώσεις από κάτω πρός τα επάνω, είτε διαπερνώντας τοις τραβέρσες, είτε με βοηθητικά τακάκια στην εσωτερική περίμετρο του επάνω πλαισίου του σκελετού.

 

Για διαγώνιες κόντρες, μπορεί να μην έχεις ανάγκη, ιδιαίτερα αν βάλεις δυο τρείς επιφάνειες που θα πιάνουν επάνω και κάτω τραβέρσες.

Ας πούμε δυο πλαϊνά που θα πιάνουν πόδια και πάνω πλάγια τραβέρσα και κάτω ράφι.

Για τις δεξιά αριστερά κινήσεις, μπορείς να βάλεις μια πλάτη στο πάγκο έστω και αν αυτή είναι μερική και δεν τον πιάνει από άκρη σε άκρη.

 

Αν θέλεις βέβαια μπορούν να μπούν και κόντρες, αλλά θα πρέπει -για να γίνουν σωστές- να ακολουθήσεις μια ανάλογη κατασκευή με τις κάτω συνδέσεις χαράζοντας λοξά τις κόντρες και κόβοντας ελαφρά τις τραβέρσες, έτσι ώστε να θηλυκώσουν μεταξύ τους πρίν ακόμα περάσεις βίδες οι καβίλιες.

 

Σε όλες τις συνδέσεις -αφού βεβαιωθείς ότι συνεργάζονται σωστά! ! - μπαίνει κόλλα.

 

Φυσικά υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να κάνεις αυτή  δουλειά, και σίγουρα πολύ πιο σωστοί, αλλά απαιτούν και τα ανάλογα ξύλα!

Ελλείψει αυτών,  ελπίζω αυτός που σου προτείνω να μην σου φαίνεται "βουνό" !

 

Καλή διασκέδαση ! ! !  :D

 

Edit: Επαναφορά φωτογραφιών με σωστά link (5-10-2020).

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Διόρθωση link φωτογταφιών.
  • Like 5
  • Agree 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

περίμενε να κλείσω λίγο το στόμα....

1000 ευχαριστώ....

Κανονικός οδηγός.

 σόκορο από καθαρό ξύλο εννοείς αυτό που κολλάμε γύρω γύρω να είναι απο φυσικό ξύλο?

Αν για παράδειγμα περιμετρικά να μπεί κάτι σαν πηχάκι?

5-7εκ η πάνω επιφάνεια? :o δύσκολο πολύ κ ακριβό πιστεύω :/ 

Αχχχ θα με φάει το σκαρπέλοοοο.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος f117 έγραψε:

περίμενε να κλείσω λίγο το στόμα....

1000 ευχαριστώ....

Κανονικός οδηγός.

 σόκορο από καθαρό ξύλο εννοείς αυτό που κολλάμε γύρω γύρω να είναι απο φυσικό ξύλο?

Αν για παράδειγμα περιμετρικά να μπεί κάτι σαν πηχάκι?

5-7εκ η πάνω επιφάνεια? :o δύσκολο πολύ κ ακριβό πιστεύω :/ 

Αχχχ θα με φάει το σκαρπέλοοοο.....

Χαχαχαχα!!

Ναι ένα πηχάκι περιμετρικά είναι ότι πρέπει!

Το πάχος δεν είναι απαραίτητο να είναι όλο από καθαρό ξύλο, μπορεί να είναι δυο στρώσεις OSB και τελικά από επάνω καλά πλανισμένα σανίδια των 2 cm.

Όλα φυσικά κολλημένα μεταξύ τους για να είναι ένα σώμα!

Και εδώ πολύ προσοχή στην επιπεδότητα της επιφάνειας!

Το σκαρπέλο καλό ακόνισμα ε!!!  :D

 

Link to comment
Share on other sites

γιατί μου έχει καρφωθεί στο κεφάλι ότι με τα σανίδια απο πανω θα με εκνευρίζουν τα πολύ μικρά κενά μεταξύ τους και οτι θα γεμίζουν σκονες, πριονιδια, γρέζια..και όλα τα καλα?

Εκτός αάμα τα φέρω τόσο πρόσωπο και πέσει κόλλα πλαι πλαι σε κάθε σανίδι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

αχμμ......θα το κοιτάξω αν το γράφει πουθενά αυτό αν και αμφιβάλω για το συγκεκριμένο....

Έλεγα άμα έβαζα το OSB να το πλάνιζα λίγο και μετά πάνω να το περνούσα με κανένα βερνίκι 

Αν το πλανισεις στειλε μου φωτο :p

Δε πλανιζεται το osb τουλαχιστον δε το εχω δει κ δε το εχω καταφερει. Ειναι τοσα κομματακια, ρεταλια και κολλα η συνοχη του που το συνεχες πλανισμα ακα διατηρω φορα πλανισματος θα τα κανει μπαχαλο βαση θεωρηρικης σκεψης κ μετα απο 1-2 ποτα :p

 

Ο Στέλιος  κλασικα ξεφυγε :p . Θα ειναι απιστευτη κατασκευή αλλα αυτες οι ενώσεις θελουν χρονο κοπο και πείρα. Ελπιζω να το βαλεις μπροστα εστω για την εμπειρια του πράγματος. 

 

Για τον παγκο επανω βαλε οτι θες απο κατω για παχος. Βαλε osb που ειναι φθηνο αλλα απο πανω σαν τελείωμα στο καπακι βαλε κατι λειο γιατι το osb κανει δοντια και για παγκο εργασιας δεν ειναι κ οτι καλυτερο οραν θες να γωνιασεις δυο επιφανειες. Απο πανω βαλε ενα 8αρι ή 10αρι mdf που ειναι φθηνο και αλλαζε το αναλογα τη χρηση.

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.