Jump to content



Εργαλεία που θα ήθελα και σκέφτομαι να αγοράσω...Wish List!!


Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ανάλογα το πάχος του κομματιού που δουλευεις πάει αυτό βρε συ

Για παλετοξυλα τι νούμερο χρειάζομαι..; 

Να πάρω μερικές να κάνω κάτι δοκιμές.. 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται ποιος το χρησιμοποιεί και γιατί. Μην απορρίπτεις κάτι εκ μέρους κάποιου άλλου. Ο συμφορουμίτης παραπάνω δήλωσε ότι ενδιαφέρεται να το αγοράσει. Για τη δουλειά του, πιθανόν να αποτελεί μια καλή λύση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ χιουμοριστικά το έβαλα. Βέβαια, είμαι σίγουρος πως ο συμφορουμίτης αν το θέλει, θα το πάρει. Μια εναλλακτική ποτέ δεν βλάπτει. ?

 

Για τις "αμερικανιές" είναι όντως άλλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν είσαι επαγγελματίας, δικαιολογείσαι να χρησιμοποιείς όλα τα διαθέσιμα μέσα, προκειμένου να βρεθείς με μελανιασμένα -μη πω τίποτε χειρότερο - δάχτυλα.

Τώρα όταν είσαι επαγγελματίας τα πράγματα αλλάζουν δραματικά!

Σε πολύ λίγες περιπτώσεις θα χρειαστεί κάτι ανάλογο, σε όλες τις άλλες -για ευνόητους λόγους- και να θες δεν μπορείς να βάλεις "τσιμπιδάκια"  στα δάχτυλα !  :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα γιατί το βρήκα έξυπνο…στην δουλειά μου αν δει ότι έχω πρόκες ο πελάτης  δεν πρόκειται να ξαναπεράσω την πασαρέλα  του σκάφους του : P

Δεν προστατεύει μόνο τα χέρια έχει μαγνήτη και τις πιάνει άμεσα αλλά ταυτόχρονα τις ευθυγραμμίζει.  10$ έχει δεν είναι τόσο ακριβό

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τριβειο τοιχου, τυπου καμηλοπαρδαλη.

Θελω να βαψω το σπιτι εσωτερικα και σκεφτομαι να ασχοληθω λιγακι παραπανω. Επειδη οι σοβαδες ειναι χαλια  και με αρκετα μερεμετια σκεφτομαι απο τη μια να τα περασω ενα τριψιμο εξυγιανσης και στις ακραιες περιπτωσεις να περασω ενα χερι ψιλο σοβα σαν στοκο σπατουλαρισματος στο πιο απλο.

Ενα τετοιο  τριβειο  θα  βοηθησει στο ξυσιμο παλιων χρωματων και εξομαλυνση ατελειων? Σε συνεργασια με σκουπα κανει δουλεια ή το  σκονισμα δεν τον αποφευγω? Προκειται για κατοικισιμους χωρους οποτε η απομακρυνση αμαχου πλυθυσμου και εξοπλισμου θα ειναι μερικη.

 

ΥΣ. Σε βαμενο τοιχο με πλαστικο χρωμα, μπορουμε να περασουμε στρωμα ψιλου σοβα? Με ενα ασταρι στην αρχη ξεμπερδευω?

 

Link to comment
Share on other sites

Νεκτάριε μιας και την έφαγα με το κουτάλι αυτή τη δουλειά.

Αν οι ατέλειες είναι μικρές, μιλάμε για χιλιοστά, τότε τρίψιμο με την καμηλοπάρδαλη και μετά παρετινα. 

Αν δεν θες την πολύ λεία υφή που δίνει η παρετίνα τότε μπορείς να την ανακατέψεις με κόλλα πλακιδίων. Εγώ έβαλα σχεδόν μισό μισό σε εξωτερικά σημεία και άφησε μια ωραία υφή για τα γούστα μου. Μέσα μπήκε σκέτη.

Βέβαια αν ξεκινήσεις για να είναι ωραίο και ομοιόμορφο το αποτέλεσμα θα πρέπει να γίνει παντού και θέλει και δύο χέρια. Μετά καθάρισμα, αστάρωμα και βάψιμο.

 

Για την σκόνη που αναφέρεις. Αν συνδέσεις οποιαδήποτε σκούπα πέρα από σκούπα που έχει πιστοποιηση από L και πάνω, τότε δεν θα κάνεις καμία απολύτως δουλειά. Θα δουλέψει για λίγο, μετά η παρετίνα θα γεμίσει τα φίλτρα της και η σκούπα αν δεν την σταματήσεις θα σε χαιρετήσει.

Πήρα αυτό αν θες και πρόταση για καμηλοπάρδαλη και έμεινα πολύ ευχαριστημένη

 

https://www.skroutz.gr/s/6330611/Bulle-BGS-230B.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση Αγαπη.

Δεν εχω σκοπο ν το κανω λειο σαν σπατουλαριστο ας πουμε. Κυριως εξομαλυνση και ομοιομορφια υφης, ας ειναι κ το αναγκοιφο του ψιλου σοβα.

Ειδα σε σπιτι να το περνανε σοβα knauph το κοκκινο τσουβαλι κ τριψιμο μετα. Το αποτελεσμα με ικανοποιει. Αυτη τη παρετινα πρωτη φορα την ακουω.

Για το bulle δεν ειχα σκοπο ν φτασω σε αυτο το κοστος. Αλλωστε δεν  θα κανω ολικη επαναφορα ολου του σπιτιου. 60-70 τετραγωνικα υπολογιζω με μεταβλητη απαιτηση για τριψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Η παρετινα ειναι αυτο το λειο σπατουλαριστο που αναφερεις.

Αν ειναι να κανεις κομματια σαν μπαλωματα θα σου ελεγα να πας με το χερι. Λιγοτερη σκονη και πιο ελεγχομενη αλλα περισσοτερη γυμναστικη για σενα.

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2019 at 10:01 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Η παρετινα ειναι αυτο το λειο σπατουλαριστο που αναφερεις.

Αν ειναι να κανεις κομματια σαν μπαλωματα θα σου ελεγα να πας με το χερι. Λιγοτερη σκονη και πιο ελεγχομενη αλλα περισσοτερη γυμναστικη για σενα.

Πραγματι γυμναστικη αρκετη....

Ετριψα με το εκκεντρο, ικανοποιητικο αποτελεσμα αλλα κουραστικο και δεν ειναι για μεγαλες επιφανειες.

Επειδη αρεσε ομως μαλλον εχω μελλον και ενα «κατοικιδιο» εργαλειο θα ερθει αργα ή γρηγορα στα χερια μου.

Αυτο το bulle πως συνεργαζεται με τη σκουπα,  ξεφευγουν πολλες σκονες?

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλα μην περιμενεις οτι δε θα εχεις σκονη. Ειχα ανεβασει φωτογραφια απο την σκουπα που μαζευε παρετινα, οταν το εργαλειο δεν ειχε συνδεθεί στη σκουπα. Απογοητευση.

Οταν συνδεθει ομως τα πραγματα ειναι πολυ πολυ καλυτερα.

Edit: περιττό να πω οτι τα γυαλοχαρτα που θα παρεις να εχουν τρυπες, αλλιως μην περιμενεις να τραβαει και πολλα. Θα τραβαει μεν μιας και την εχει μεσα σε πελμα την κεφαλη, αλλα αυξανεις το τι θα τραβηξει η σκουπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Οχι αλλα μην περιμενεις οτι δε θα εχεις σκονη. Ειχα ανεβασει φωτογραφια απο την σκουπα που μαζευε παρετινα, οταν το εργαλειο δεν ειχε συνδεθεί στη σκουπα. Απογοητευση.

Οταν συνδεθει ομως τα πραγματα ειναι πολυ πολυ καλυτερα.

Edit: περιττό να πω οτι τα γυαλοχαρτα που θα παρεις να εχουν τρυπες, αλλιως μην περιμενεις να τραβαει και πολλα. Θα τραβαει μεν μιας και την εχει μεσα σε πελμα την κεφαλη, αλλα αυξανεις το τι θα τραβηξει η σκουπα.

 

On 12/3/2019 at 8:47 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Νεκτάριε μιας και την έφαγα με το κουτάλι αυτή τη δουλειά.

Αν οι ατέλειες είναι μικρές, μιλάμε για χιλιοστά, τότε τρίψιμο με την καμηλοπάρδαλη και μετά παρετινα. 

Αν δεν θες την πολύ λεία υφή που δίνει η παρετίνα τότε μπορείς να την ανακατέψεις με κόλλα πλακιδίων. Εγώ έβαλα σχεδόν μισό μισό σε εξωτερικά σημεία και άφησε μια ωραία υφή για τα γούστα μου. Μέσα μπήκε σκέτη.

Βέβαια αν ξεκινήσεις για να είναι ωραίο και ομοιόμορφο το αποτέλεσμα θα πρέπει να γίνει παντού και θέλει και δύο χέρια. Μετά καθάρισμα, αστάρωμα και βάψιμο.

 

Για την σκόνη που αναφέρεις. Αν συνδέσεις οποιαδήποτε σκούπα πέρα από σκούπα που έχει πιστοποιηση από L και πάνω, τότε δεν θα κάνεις καμία απολύτως δουλειά. Θα δουλέψει για λίγο, μετά η παρετίνα θα γεμίσει τα φίλτρα της και η σκούπα αν δεν την σταματήσεις θα σε χαιρετήσει.

Πήρα αυτό αν θες και πρόταση για καμηλοπάρδαλη και έμεινα πολύ ευχαριστημένη

 

https://www.skroutz.gr/s/6330611/Bulle-BGS-230B.html

Μηπως ξερεις τι διαφορα εχει αυτο που δουλεψες με το επομενο, εκτος της τιμης?

https://www.kentrovidas.gr/m/showprod.php?id=9362

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα πρεπει να ειναι στη λαβη Νεκ. Το ενα ειναι τηλεσκοπικο στο αλλο πρεπει να προσθετεις κομματι για να γινει πιο μεγαλο/μακρύ. Ψαξε το λιγο ομως γιατι ειμαι απο κινητο κ δεν μου ειναι ευκολη η συγκριση :)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.