Jump to content



Εργαλεία που θα ήθελα και σκέφτομαι να αγοράσω...Wish List!!


Recommended Posts

Θεωρώ πως η συγκεκριμένη συστροφή δεν έχει τόσο καλή επαφή σε φορτία όπως η μπλεξουδα που γίνεται με το χέρι-πενσα. Αν και δεν το έχω δει-δοκιμασει, στο βίντεο φαίνεται κάπως ένας κλώνος κεντρικός και μετά οι άλλοι να είναι σαν ελατήριο στριμμένοι πάνω του. Έτσι μπορεί να χαλαρώσει η επαφή με τον εσωτερικό κλώνο. Σίγουρα κάνεις δουλειά πιο γρήγορα αλλά δεν θα το εμπιστευομουν

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις κάποιο καλο πιστολι για σιλικόνη που να κάνει και για σαλαμια; Τα φτηνα πιστολια με 2-3 ευρώ χαλάνε τουλάχιστον σε εμένα.

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Parhs έγραψε:

Ξέρει κανεις κάποιο καλο πιστολι για σιλικόνη που να κάνει και για σαλαμια; Τα φτηνα πιστολια με 2-3 ευρώ χαλάνε τουλάχιστον σε εμένα.

 

Τα πιστόλια για σαλάμια είναι διαφορετικά και πολύ ακριβότερα από της σιλικόνης.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Ξέρει κανεις κάποιο καλο πιστολι για σιλικόνη που να κάνει και για σαλαμια; Τα φτηνα πιστολια με 2-3 ευρώ χαλάνε τουλάχιστον σε εμένα.

Δεν ξέρω τι εννοείς "σαλάμια", για σιλικόνες εχω αυτό https://www.etools.gr/index.php?route=product/product&product_id=5786   αλουμινένιο και δεν καταλαβαίνει τίποτα, σκυλί.

Έγινε επεξεργασία από KTM
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, KTM said:

Δεν ξέρω τι εννοείς "σαλάμια", για σιλικόνες εχω αυτό https://www.etools.gr/index.php?route=product/product&product_id=5786   αλουμινένιο και δεν καταλαβαίνει τίποτα, σκυλί.

spacer.png

 

Το δικό σου παίρνει και τα δυο.

Από το link που έδωσες: Δέχεται Φυσίγγιο Σιλικόνης και Σαλαμιού

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18/12/2019 at 8:03 ΠΜ, το μέλος Arkan έγραψε:

Το δικό σου παίρνει και τα δυο.

Από το link που έδωσες: Δέχεται Φυσίγγιο Σιλικόνης και Σαλαμιού

 

Και πως γίνεται, αφού έχουν διαφορετικές διαμέτρους τα σαλάμια και τα φυσίγγια της σιλικόνης.

Πως γίνεται ο δίσκος που πιέζει το σαλάμι να κάνει και για το φυσίγγιο της σιλικόνης;

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Και γιατι καποια ειναι σε σαλαμια? Ποιος ο λογος ?

 

Τα μισά λεφτά γλυτώνεις με τα σαλάμια, γιατί δεν πληρώνεις συσκευασία φυσιγγίου.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Γιώργος 1 said:

Και πως γίνεται, αφού έχουν διαφορετικές διαμέτρους τα σαλάμια και τα φυσίγγια της σιλικόνης.

Πως γίνεται ο δίσκος που πιέζει το σαλάμι να κάνει και για το φυσίγγιο της σιλικόνης;

Δεν το γνωρίζω πως μπορεί να γίνει αυτό, δεν γνωρίζω καν αν γίνεται. Παρέθεσα πληροφορία που είχε στο λινκ που είχε δώσει, μπορεί να ήταν λάθος; Τι να σου πω... Καλό θα ήταν αν ξέρει κάποιος να μας πληροφορήσει, δεν μου έχει χρειαστεί ακόμη αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτο έχω ένα μπιστόλι για σαλάμι και ένα για φυσίγγιο.

Έλεος, και να έκανε το μεγάλο μπιστόλι για φυσίγγια, δεν κουβαλάς ολόκληρο μπαζούκας για να γλυτώσεις 4 ευρώ που κάνει το μπιστόλι φυσιγγίου.

 

187165360_.thumb.jpg.692e222a5efcdbd0c8a23d86dd166f41.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι υπαρχει στην μια διασταση υπαρχει και στην αλλη και επισης ειναι καλυτερα να μπορεις να βαλεις οτι θελεις παρα να περιοριζεσαι.

Αν προτιμας το μικρο, παιρνεις μικρο που παιρνει και τα 2.

 

https://www.etools.gr/index.php?route=product/product&path=3_56&product_id=5592

Έγινε επεξεργασία από KTM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εν όψει μαύρης Παρασκευής προσανατολίζομαι στη αγορά ενός πνευματικού σκαπτικού διακριτικού δράπανου, (καθαρά για οικιακή χρήση, αλλά να μπορεί να κάνει ότι και αν χρειαστεί απροβλημάτιστα).

Είμαι διατεθειμένος να δώσω από 150 εως 200 ευρο . Από σκρουτζ βλέπω τα Bosch , Metabo , Makita (επιλογή δημοτικότητα) παίζουν σε αυτές τις τιμές με το δεύτερο τσοκ.

Μου έχει γυαλίσει το Metabo UHEV 2860-2 Quick 1100W  (βγαίνει στα 200 - 210 στα τέσσερα πρώτα ). Η ερώτηση για τους γνωρίζοντες είναι , αν πρέπει να αποφύγω κάποιο διότι έχει παρουσίαση αρκετά προβλήματα και κυρίως για πιθανά κιτρινομάγαζα που θα πρέπει να αποφύγω στο θέμα εγγύησης, επιστροφής, (ας είναι και με αποστολή μηνύματος ) .

Επίσης ενα δραπανοκατσάβιδο μέχρι 100 ευρο ( το Black & Decker BDCHD18KB 18V 2x1.5Ah βγαίνει στα  69  ευρο προσφορά με διπλή μπαταρία ) , πάλι οικιακή χρήση και αν χρειαστεί να περάσω καμιά γυψοσανίδα. Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

@anarxos Δε χρεαιζεται να δωσεις τοσα χρηματα για πιστολετο ειδικα εφοσον προκειται για οικιακη χρηση.

Αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/435789/Makita-HR2470-780W.html?from=sku_color_variations

θα σε καλυψει πληρως απο ολες τις αποψεις το χρησιμοποιουσα για 5 χρονια στη δουλεια με απέιρες τρυπες και σκαψιματα μεχρι που το αντικατεστησα με μπαταριας και φυσικα δουλευει ακομα σα καινουργιο.

 

Για το δραπανοκατσαβιδο δεν εχω αποψη, αλλα φανταζομαι μπορει να βιδωνει καμια βιδα :p

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει και αυτό αλλα δεν έχει το δεύτερο τσόκ οπως και το επόμενο με 138,33 . 

Στα φθηνα με δευτερο τσοκ βλεπω και αυτο https://www.skroutz.gr/s/10728854/Bosch-GBH-2-26-F-Professional-830W-Κασετίνα-Πανί-Μηχανής-06112A4000.html με 135 ευρω παρουσα τιμη. 

Παντως αφού μπήκα στο χορό προτιμώ να δώσω 50 ευρο παραπάνω και να τελειώνω με το θέμα πιστολέτο. 

Τώρα το δραπανοκατσαβιδο και εγώ αυτο φαντάζομαι ποσο ζόρι για καμια βίδα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως το θες το αλλο τσοκ ? Για να βιδωσεις? να τρυπησεις σε μεταλο ?

Δεν ειναι δουλεις αυτες για τα πιστολετα, θα παρεις δραπανοκατσαβιδο που ειναι η δουλεια του...

 

YΓ, εχουν περασει απειρα Bosch εργαλεια 15 χρονια τωρα... μονο ονομα εχουν απο αποψη ποιοτητας και ανοχης, παλμικα που χαλασε το σφυρι, πιστολετα που φευγει το τσοκ, δραπανα που  καιγονται... καμια σχεση με makita, dewalt κλπ

Επισης μπορεις παντα να παρεις ενα τετοιο για τις μηδεν πιθανοτητες που θα χρειαστει :p

https://www.skroutz.gr/s/25537972/Ingco-Τσοκ-Δραπάνου-1-2-13-με-Κλειδί-και-Αντάπτορα-SDS-Plus.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.