Jump to content



Εργαλεία που θα ήθελα και σκέφτομαι να αγοράσω...Wish List!!


Recommended Posts

πριν 22 ώρες, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Δεν χωραει παντα εκει που χωραει το γαλλικο.

Θελει περισσοτερο χωρο για μια κινηση σε σχεση με το γαλλικο λογω κατασκευης και ογκου.

Το πλεονέκτημα αυτής της γκαζοτανάλιας είναι ένα και είναι αποκλειστικό!

Μπορείς να σφίξεις μπαταρίες και εμφανή υδραυλικά εξαρτήματα χωρίς να  αφήσεις το παραμικρό ίχνος.

Και αυτό το πετυχαίνει γιατί την ώρα της περιστροφής οι σιαγόνες πλησιάζουν μεταξύ τους και σφίγγουν το ρακόρ στο κέντρο του , αφήνοντας τις γωνίες του άθικτες!

Με ένα γαλλικό , ή με ένα σταθερό γερμανικό είναι πολύ πιθανό να μείνουν σημάδια!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος pol77 έγραψε:

@Seafalco, επί των παραπάνω είμαι σίγουρος ότι θα είχες να προσθέσεις ένα σεντόνι King Size με λάστιχο.

 

Μη σου πω και το πανωσέντονο ! :hehe:

Αλλά τώρα δε προλαβαίνω ! ! !

Μεταβιβάζω τη πρόκληση στο συνονόματο!  @Stelios13 :D

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

Συνήθως οι μάρκες έχουν κάποια πλεονεκτήματα, ειδικά για όσους κάνουν πιο βαριά / επαγγελματική χρήση, όπως πολύ καλύτερα μέταλλα, λεπτομέρειες στην εργονομία και τον τρόπο λειτουργίας που κάνουν μεγάλη διαφορά, ανοχές / τζόγους και πολλά άλλα.

 

 

επιβεβαιώνω και εγώ , γενικα  οι 2 διαφορές που  είναι εμφανείς σχετικά εύκολα ειναι οι 2  διαφορετικοί  μηχανισμοί συγκράτησης  (σιαγόνες με άγκυστρα ή οπως του stanley ) και  η δυνατότητα να ασκεί μεγαλύτερη πίεση στο καλώδιο (καλύτερο grip  για να βγάλει την μόνωση ).  Κατα αλλα παίζει ρόλο μέχρι και το καλώδιο (η ποιότητα)

 

αυτό που δεν βρήκα χρόνια τώρα  ειναι απομονωτής που    να αλλάζουν οι  σιαγόνες  (τούμπα )  ετσι ώστε εμεις οι αριστερόχειρες να μην κάνουμε     ακροβατικά για να απογ/σουμε. Καποτε είχα πετύχει εναν αλλα τα 160Ε που έκανε  ηταν πολλά   (ήταν μαζί με αλλες κεφαλές για patch  δικτυακών   )

 

 

Στο πρόγραμμα έχω να πάρω αυτό το σετ (απο Ελλάδα δύσκολο )

 

 

https://www.amazon.co.uk/Wera-05073593001-Hex-Plus-Mulicolour-Ball-end/dp/B009ODV0OE/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1517503591&sr=8-4&keywords=wera+allen+keys+set

61advmmPS9L._SL1500_.jpg

Έγινε επεξεργασία από panosX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μη σου πω και το πανωσέντονο ! :hehe:

Αλλά τώρα δε προλαβαίνω ! ! !

Μεταβιβάζω τη πρόκληση στο συνονόματο!  @Stelios13 :D

 

Αν κ μολις γυρισα απ τη δουλεια, κομματια, κ με τα λιγα που ξερω εμπειρικα, [χωρις να εχω εξειδικευμενες γνωσεις] εχω καταληξει στα εξης...

 Οτι πληρωνεις παιρνεις...σελ 24  εργαλεια που παρελαβα ,κτλ,  απογυμνωτης επωνυμος ΒΕΤΑ ,10 ευρω ,απαραδεκτος,  απογυμνωτης ΝΟΝΑΜΕ ΤΑΙWAN ,20 ευρω , μπιπ κ δερνει...:p

Μπορει να παιρνεις το ιδιο εργαλειο, με διαφορετικη μαρκα κ να εχουν ως 50% διαφορα τιμης....καλυτερη κατεργασια , εκτενεστερος ποιοτικος ελεγχος, δηλαδη ελαχιστοποιηση  πιθανοτητας ελλατωματος, εγγυηση, ακομα κ διαφημηση....Αν κ ειναι φαινομενικα ιδια  τα  παραπανω χρηματα που πληρωνεις τα παιρνεις σε αξια εργαλειου.:)

 Εργαλεια που η τιμη τους μας φαινετε διπλασια της αξιας τους.... Συνηθως εχουν ισοβια εγγυηση [χαλασε,εσπασε] ,τα πας πισω κ παιρνεις χωρις που κ πως, καινουριο....ξαναχαλασε? ιδια διαδικασια! εχεις παντα εργαλειο καινουριο ,πληρωνοντας το μονο μια φορα.:p

 Ειμαι φτωχος, αρα αγοραζω το ακριβο εργαλειο,  κανονας απο τις παλιες γενιες, δεν χρειαζετε αναλυση νομιζω....

 Οσο ασχετοι κ να μαστε απο τιμες ,κανεις πλεον δεν μπορει να μας ξεγελασει απ τη στιγμη που υπαρχει το διαδυκτιο,  βρισκουμε απο πριν τιμες σ οτι μας ενδιαφερει κ παμε προετοιμασμενοι....:rolleyes:

Προσωπικη αποψη , λιγοτερα κ αριστα εργαλεια κ αγορες σε βαθος χρονου, [οποτε μπορουμε κ μας περισσευουν 2 δεκαρες] παρα φτηνες ,βιαστικες κ πολλες αγορες...

Ποιοτητα vs ποσοτητα....ειδικα σε κατσαβιδια, κλειδια καθε τυπου, κ εργαλεια ηλεκτρονικων καμμια εκπτωση σε ποιοτητα...:) 

Ειδικα εδω μεσα εχουν παρουσιαστει κ δοκιμαστει  επι το πλειστον αξιολογα εραλεια για καθε χρηση κ εχουν προταθει καλοι επαγγελματιες που σεβονται τον πελατη κ κανουν ελκυστικες τιμες....[ Παυλατος , κολλερης , Προμηθεας , κεντρο βιδας, Βραττης, Θεμης Γιαννακης, Καρα'ι'σκος, LABO, Παναγοπουλος...] 

Οποτε ,ακομη κ ανιδεος να ναι καποιος,διαβαζοντας εδω μεχρι να πιει τον καφε του ,θα βρει λυσεις στις ,οποιες, αποριες του....

Αρχιζω κ σεντονιαζω, παρ ολη την ασχετοσυνη μου σε υπολογιστες, κ ανησυχω για το μελλον μου!!!!!!!!!!!!!!!:hehe:

πριν 10 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Το πλεονέκτημα αυτής της γκαζοτανάλιας είναι ένα και είναι αποκλειστικό!

Μπορείς να σφίξεις μπαταρίες και εμφανή υδραυλικά εξαρτήματα χωρίς να  αφήσεις το παραμικρό ίχνος.

Και αυτό το πετυχαίνει γιατί την ώρα της περιστροφής οι σιαγόνες πλησιάζουν μεταξύ τους και σφίγγουν το ρακόρ στο κέντρο του , αφήνοντας τις γωνίες του άθικτες!

Με ένα γαλλικό , ή με ένα σταθερό γερμανικό είναι πολύ πιθανό να μείνουν σημάδια!

Κ που να δεις τα μειονεκτηματα!!!!!!!!!!!!!!:p ολιγον τι γκουμουτσα, βαρια [την ειχα κ την πηγα πισω την αλλη μερα] δυσχρηστη,ειδικα σε στενους χωρους, αρκετα μεγαλο πλατος κεφαλης...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουν και μια τεραστια διαφορα τα γαλλικα και αυτες οι γκαζοταναλιες. Δεν μπορεις να τις εχεις πανω σου το ιδιο ευκολα οταν σκαρφαλωνεις και κρεμεσαι αναποδα οπως ενα γαλλικο που του περνας ενα paracord και το βαζεις σε ενα carabiner στη ζωνη. Γι'αυτο και κατι εργαλεια σαν της φωτογραφιας ειναι απλα αναντικαταστατα (και τρομερο για πεταλουδες το συγκεκριμενο)
Riggers-Multi-Tool-Master.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

προτάσεις για κανα δυο καλά γαλλικά κλειδιά που θα καλύψουν τις περισσότερες περιπτώσεις...ευχαριστώ!

http://www.veremis.gr/irega

https://panagiotidis-tools.com/product/γαλλικά-κλειδιά-irega-ισπανίας/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@rory Και παλι δεν ξερω ποσο θα με βολευε εμενα προσωπικα ενα τετοιο εργαλειο που μπορει να πιανεται η να μην ειναι απολυτα χρηστικο με το ενα χερι οπως ενα γαλλικο που το ρυθμιζεις και μπορεις και με το ενα δαχτυλο να το χρησιμοποιησεις που λεει και ο λογος σε μια τραβηγμενη περιπτωση

@sstav Πολυ περιληπτικα γιατι δεν ξερω κατα ποσο θεωρειται off topic, δεν πιστευω οτι υπαρχουν χαλια γαλλικα κλειδια. Πλην καποιων περιπτωσεων που ειναι απο κατι χωρια στα βαθη της Κινας. Αν βαλεις ενα budget και πας σε καποια μαρκα που ακουγεται γενικα ως ποιοτικη (facom, stanley κλπ) και παρεις ο,τι σου επιτρεπει το budget δε νομιζω οτι θα βγεις χαμενος. Εγω προσωπικα πηρα αυτο το stanley απο το stanley center του Παυλατου. Αυτο που σε περιοριζει πιο πολυ ειναι το μεγεθος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ZoSo Το ίδιο εύκολα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό. Αν το δοκιμάσεις θα το διαπιστώσεις και ο ίδιος.

Ενα κακό που έχουν τα γαλλικά είναι ότι μετά από καιρό και πολύ χρήση έχω δει αρκετά και αποκτούν τζόγο και χάνουν πολλές φορές την ρύθμιση.

Κατι που δεν γίνεται στο συγκεκριμένο εργαλείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΓιαγκΤ αυτή την πεποίθηση έχουν και οι περισσότεροι μάστορες...ότι αν ο άλλος αντί για γερμανικό χρησιμοποιήσει γαλλικό...δεν ξέρει....

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον @ZoSo .... εξαρτάτε την δουλειά....υποτίθεται το γαλλικό δεν είναι για πολλά σφιξίματα κτλπ...και οτι και καλά ξέρεις τι μέγεθος θα χρειαστεί για την δουλειά και θα έχεις μαζί σου μόνο τα απαραίτητα. Το γαλλικάκι σου λύνει τα χέρια...ένα για πολλά...

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

προτάσεις για κανα δυο καλά γαλλικά κλειδιά που θα καλύψουν τις περισσότερες περιπτώσεις...ευχαριστώ!

Σελιδα 21 στο Εργαλεια χειρος.....:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

@ΓιαγκΤ αυτή την πεποίθηση έχουν και οι περισσότεροι μάστορες...ότι αν ο άλλος αντί για γερμανικό χρησιμοποιήσει γαλλικό...δεν ξέρει....

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον @ZoSo .... εξαρτάτε την δουλειά....υποτίθεται το γαλλικό δεν είναι για πολλά σφιξίματα κτλπ...και οτι και καλά ξέρεις τι μέγεθος θα χρειαστεί για την δουλειά και θα έχεις μαζί σου μόνο τα απαραίτητα. Το γαλλικάκι σου λύνει τα χέρια...ένα για πολλά...

 

Δεν κατάλαβες… δεν έχει σημασία τι πιστεύεις εσύ ή ο Α η ο Β.  

Σημασία έχει τι πιστεύει ο πελάτης που σου δίνει την δουλειά και θα σε κουτσομπολέψει σε 10 άτομα το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης θα σε κουτσομπολεψει άμα σε δει να πασχίζεις να κανεις μια δουλειά και σου παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο.

Αν δεν κρατάς το σωστό εργαλείο μπορεί να το καταλάβει,μπορεί και όχι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.