Jump to content


Επαγγελματικό ταξίδι στο Γκέτεμποργκ στην Σουηδία


f117

Recommended Posts

Σε μια βδομάδα σχεδόν θα πρέπει να πάω στο  Γκέτεμποργκ στην Σουηδία.

Το ξενοδοχείο έχει ένα γεύμα και πρωινό....

Για 5-6 ημέρες πόσα συνάλλαγμα θα πρέπει να κάνω πιστεύεται? 

Βόλτες και τέτοια δεν πιστεύω....για φαγητό και τα βασικά ...

 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Greece&country2=Sweden&city1=Athens&city2=Gothenburg

Link to comment
Share on other sites

Έχε στα υπόψην ότι εδώ και κάποιες μέρες η Τράπεζα Πειραιώς ακολούθησε την Εθνική στις χρεώσεις αλλαγής συναλλάγματος κατά τις συναλλαγές σε άλλο νόμισμα στο εξωτερικό όταν χρησιμοποιείς χρεωστική κάρτα. Από όσο κατάλαβα, στις πιστωτικές εξακολουθούν να μην υπάρχουν χρεώσεις και η ισοτιμία διαμορφώνεται με την τρέχουσα που δίνει η Visa. Πολιτισμένο μέρος είναι η Σουηδία, νομίζω πως εάν έχεις μια πιστωτική δε χρειάζεται να σε απασχολεί κάτι...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά το 2% και το +1 ειναι το commission. Βάλε και την σάπια ισοτιμία που θα σου δώσει η τράπεζα.

Ενώ με revolut (δεν έχω μετοχές), φορτώνεις όσα θες και παίρνει ΑΚΡΙΒΩΣ όσο είναι η επίσημη ισοτιμία. (σου κρατάει και στατιστικά κλπ)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

Για φαγητό κλπ δεν πληρώνει η εταιρεία (per diem);

Γενικά συμφέρει https://www.revolut.com/ Δεν πάω σε κανένα ξένο κράτος (που δεν έχει ευρώ) χωρίς αυτήν

ηλεκτρονικο πορτοφολι ειναι αυτο?Τυπου skrill?

Link to comment
Share on other sites

Revolut και dry bread, σε πρόσφατο ταξίδι μου στην αγγλία μόνον αυτή χρησημοποιούσα. Έχει σαφέστατα καλύτερες τιμές συναλάγματος σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες.

Έγινε επεξεργασία από Yonah
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ronin13 said:
15 hours ago, l2phile said:
Νομίζω έρχεται γρήγορα. Δλδ αν κάνεις το Account και το verification μεχρι Δευτέρα,θα την έχεις μέχρι Παρασκευή 

Μην ξεχνάς ότι κάνει 2-3 εργάσιμες μέχρι να φορτίσει.

 

Έχεις δοκιμάσει; Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά με τις ελληνικές κάρτες (δεν βλέπω πως μιας και είναι απλά πληρωμή), αλλά όταν τραβάς λεφτά (έχω συνδέσει την χρεωστική της τράπεζας, δεν στέλνω έμβασμα), κάνει περίπου 2 δευτερόλεπτα. (είχα θέμα Μιούρικα με την χρεωστική όταν ήμουν στην ρεσεψιόν του ξενοδοχείου και απλά τράβηξα λεφτά στην Revolut και πλήρωσα με αυτήν, μέσα σε 10 δευτερόλεπτα)

 

11 hours ago, Yonah said:

Revolut και dry bread, σε πρόσφατο ταξίδι μου στην αγγλία μόνον αυτή χρησημοποιούσα. Έχει σαφέστατα καλύτερες τιμές συναλάγματος σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες.

 

Δεν έχει καλύτερες τιμές. Έχει την επίσημη ισοτιμία :) Αν κάνεις σε ένα λεπτό 10 μετατροπές από δολλάρια σε ευρώ και πίσω,  δεν θα χάσεις τίποτα.

 

12 hours ago, kuza said:

ηλεκτρονικο πορτοφολι ειναι αυτο?Τυπου skrill?

Δεν το ήξερα. Απ'οτι βλέπω όχι. Η Revolut σου δίνει Mastercard και την χρησιμοποιείς σαν κανονική κάρτα οπουδήποτε (το Skrill πχ έλεγε για online αγορές, πρέπει να έχουν επιλογή να πληρώσεις με Skrill) .

 

- Ένα άλλο μαμάτο feature με το οποίο χαβαλεδιάζουμε με κάτι φίλους είναι το σπλιτ μπιλ. Πας για καφέδες, πληρώνει ο φίλος και πατάει σπλιτ μπιλ με σένα. Σου έρχεται ειδοποίηση στο δευτερόλεπτο, πατάς "ΟΚ" ή "τσίμπα" και του στέλνεις τα λεφτά πάλι στο δευτερόλεπτο.

 

@trendy δεν ξέρω αν σου είχε πει ο Κώστας, αλλά βγάλε asap :D

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δύο πιστωτικές που έχω (μία της Εθνικής και μία της PostCredit - πρώην Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο) έχουν τις επίσημες ισοτιμίες της Visa χωρίς καμία επιπλέον χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, l2phile said:

 

Έχεις δοκιμάσει; Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά με τις ελληνικές κάρτες (δεν βλέπω πως μιας και είναι απλά πληρωμή), αλλά όταν τραβάς λεφτά (έχω συνδέσει την χρεωστική της τράπεζας, δεν στέλνω έμβασμα), κάνει περίπου 2 δευτερόλεπτα. (είχα θέμα Μιούρικα με την χρεωστική όταν ήμουν στην ρεσεψιόν του ξενοδοχείου και απλά τράβηξα λεφτά στην Revolut και πλήρωσα με αυτήν, μέσα σε 10 δευτερόλεπτα)

 

 

Δεν την εχω συνδεσει με ελληνικη καρτα, με εμβασμα δουλευα μεχρι τωρα. Θα το δοκιμασω.

Ειχα βγαλει οταν αρχισαν τα capital controls για να μπορω να παραγγελνω απο το εξωτερικο, και απο τοτε ειναι αχωριστος φιλος στα ταξιδια μου!

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.