Jump to content



Επισκευή σπειρώματος σε πλαστική φτερωτή για μοτέρ.


Recommended Posts

Έχω μια πλαστική φτερωτή που βιδώνει επάνω σε ένα μοτέρ όπως φαίνεται παρακάτω :

 

5a96b84b85d25_2018-02-2813_30_35.thumb.jpg.4d5b7811a12c4bc34a75f98f97b65ce2.jpg5a96b871bc278_2018-02-2813_30_47.thumb.jpg.51f35f2a9a83949b7a503769be3fa8d7.jpg

 

Το πρόβλημα είναι ότι χάλασε το σπείρωμα (είναι από σκούπα και μάλλον κάτι τράβηξε και κόλλησε η φτερωτή οπότε και το πλαστικό σπείρωμα δεν άντεξε)

το θέμα είναι τι μπορώ κάνω μιας και ανταλλακτικά πλέον δεν υπάρχουν αλλά και τα περισσότερα πλαστικά λόγο και των χρόνων είναι έτοιμα να παραδώσουν πνεύμα, οπότε ψάχνω έναν τρόπο για αποκατάσταση της λειτουργίας για όσο αντέξει ....

 

Μια δοκιμή που έκανα να το βάλω σφηνωτά βάζοντας κάτι ενδιάμεσα στον άξονα εκεί που ήταν το σπείρωμα, δεν άντεξε μόλις ανέβασε στροφές η σκούπα.

 

Δεύτερη σκέψη και μόνιμη είναι να βάλω κόλλα και να μείνει πλέον μόνιμα. Όμως ποια κόλλα να προτιμήσω, εποξική 2 στοιχείων;

 

Ή υπάρχει καμία άλλη πρόταση να δοκιμάσω;

 

Link to comment
Share on other sites

Αν καθαρίσεις τις δύο επιφάνειες, η εποξική θα κάνει μια χαρά τη δουλειά σου. Αρκεί να μη χρειάζεσαι να ξαναβγάλεις τη φτερωτή, γιατί μετά μάλλον μόνο σπάζοντάς τη θα βγαίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν . . . η κόλλα θα σου κάνει δουλειά.

Αλλά υπάρχει και άλλη λύση πιο ολοκληρωμένη με την οποία η φτερωτή θα λύνει αν θέλεις.

Δε ξέρω βέβαια αν αξίζει το κόπο, αλλά εγώ θα στο πω και αποφασίζεις.

Αγοράζεις μια μούφα στο πάσο του άξονα (π.χ. Μ8) και την "φυτεύεις" στο κέντρο της φτερωτής.

Για την κηπουρική αυτή βέβαια θέλει καλό χέρι και προσοχή να μην χαθούν τα κέντρα, αλλά με ένα κάθετο δραπανάκι γίνεται !

Η μούφα είναι και λίγο μακριά, οπότε θα σου περισσεύει από την πάνω μεριά και θα μπορείς με ένα κλειδάκι να λύσεις τη φτερωτή.

Αφού την σφηνώσεις κέντρα τη μούφα και ελέγξεις ότι είναι πράγματι ζυγοσταθμισμένη η φτερωτή, τότε γεμίζεις και τα κενά με κόλλα και είσαι οκ !

 

Όμως καθώς αυτή η πατέντα αφενός θέλει τη μαστοριά της, και αφετέρου μπορεί κάλλιστα να γίνει και μετά την λύση της κόλλας, καλό είναι να δοκιμάσεις πρώτα με κόλλα, που δεν θα έχεις κανένα θέμα ζυγοστάθμισης, απλά αν σου έχει φάει τα πλαστικά πάσα τελείως, φρόντισε όταν το κολλήσεις η φτερωτή να έχει περιμετρικά την ίδια απόσταση από το μοτέρ, να μην γέρνει δηλαδή!

 

Καλή συνέχεια ! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλει πατέντα.

Για τη "φιλολογία" του πράγματος, μια καλή προσέγγιση είναι η παρακάτω:

Κάθετο δράπανο στο οποίο έχεις περάσει μια ντίζα ίδιου σπειρώματος με τον άξονα και πάνω στη ντίζα έχεις βιδώσει και ασφαλίσει με κόντρα παξιμάδι τη μούφα.

Βάζεις από κάτω τη φτερωτή την κεντράρεις καλά έτσι ώστε αν κατεβάσεις το δράπανο η μούφα να κάθεται συμμετρικά στην τρύπα.

Μετά ασφαλίζεις τη φτερωτή στη θέση αυτή με κάποιο δόκιμο τρόπο πάνω στο τραπέζι του δραπάνου και ζεσταίνεις τη μούφα έτσι ώστε, κατεβάζοντας το δράπανο (το οποίο δεν περιστρέφεται εννοείται ! ! !), η μούφα να λιώνει το πλαστικό. '

Εφόσον το πετύχεις αυτό βυθίζεις τη μούφα μέσα στη φτερωτή και ακινητοποιείς το δράπανο μέχρι να παγώσει το πλαστικό!

Καλό είναι την μούφα εξωτερικά να την έχεις αγριέψει με μια τριγωνική λίμα (να έχεις δημιουργήσει ρηχά αυλάκια ) για να πιάσει ακόμα καλύτερα στο λιωμένο πλαστικό .

Επίσης για να μην σου βουλιάξει προς τα κάτω το κέντρο της φτερωτής που θα έχει ζεσταθεί, καλό είναι αυτό να πατάει σε ένα τακάκι.

Μπορείς τη μούφα -αν έχεις φλόγιστρο καλό π.χ. tourbo tortch- να την ζεσταίνεις προοδευτικά καθώς πιέζεις τη μούφα να μπεί στο πλαστικό, αλλά η φλόγα μπορεί να κάνει σκέδαση πάνω στη μούφα και να ζεστάνει και την ίδια τη φτερωτή, οπότε ίσως χρειαστεί η φτερωτή να καλυφθεί με κάποιο λαμαρινάκι που δεν θα ακουμπάει κατευθείαν πάνω της .

Όταν η μούφα πατήσει στο τακάκι, την ζεσταίνεις λίγο ακόμα (δηλαδή ζεσταίνεις την ντίζα πλέον γιατί η μούφα δεν θα είναι λογικά προσβάσιμη στη φλόγα) και το αφήνεις να κρυώσει.

Αν δείς ότι το παράκανες με το ζέσταμα, μπορείς να την κρυώσεις βάζοντας ένα βρεμένο πανί πάνω στη ντίζα!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πάντα αναλυτικότατες οδηγίες !

 

Υπάρχουν κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες στην πρόταση με την μούφα.

Όπως είπα, ίσως φαίνεται και από τις φωτογραφίες τα πλαστικά γενικότερα έχουν αρχίσει να παραδίνουν το πνεύμα και δεν θέλω να τα πολυ ζορίσω...(ήδη και η φτερωτή έχει φαγωθεί και το καπάκι έχει αρχίσει και ραγίζει)

Και δεύτερον υπάρχει καπάκι που μπαίνει σχεδόν εφαρμοστά από επάνω οπότε δεν μπορεί να εξέχει τίποτα.

 

Δεν με πειράζει να μην λύνεται, έτσι και αλλιώς όσο κρατήσει θα χρησιμοποιείται η σκούπα, αν τα τινάξει κάτι, μάλλον θα πάει για ανακύκλωση....

 

Είναι σκούπα 20+ χρόνων Hoover, η οποία είχε αντικαταστήσει αντίστοιχη Hoover 30+ χρόνων. Η πρώτη αμερικάνικη η δεύτερη δεν ξέρω σίγουρα.

 

Βλέποντας τες καθώς και νεώτερη που τα τίναξε μέσα σε 3 χρόνια και αντίστοιχη που έχει ακόμη ο αδερφός μου, βλέπεις την κατασκευή από την εταιρεία προϊόντων στο πέρασμα των χρόνων με "φτηνότερη" ποιότητα και μικρότερη διάρκεια ζωής....

 

Ειδικά τα τελευταία χρόνια που φτιάχνονται από ιταλική εταιρεία "φασόν" βάζοντας το όνομα μόνο επάνω η ποιότητα έπεσε κάθετα !

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που μπορεί να γίνει είναι να σου φτιάξει κάποιος το εξάρτημα στον 3d printer.

https://www.thingiverse.com/thing:929319

 

Εγώ για κάτι τέτοιο θα σου πάρω 3 ευρώ και θα πρέπει να το μετρήσεις τέλεια για να προσαρμόσω το έτοιμο design.

Αν κάποιος άλλος από εδώ τα φτιάχνει δωρεάν, ζήτα από αυτόν, εγώ επειδή τον έχω λιώσει με κάτι μπρελόκ που φτιάχνω δεν έχω πολύ χρόνο.

 

Το σπείρωμα μπορώ να στο ανοίξω με τον κολαούζο ή να είναι στο περίπου και να το ανοίξεις εσύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sotiris said:

Το άλλο που μπορεί να γίνει είναι να σου φτιάξει κάποιος το εξάρτημα στον 3d printer.

https://www.thingiverse.com/thing:929319

 

Εγώ για κάτι τέτοιο θα σου πάρω 3 ευρώ και θα πρέπει να το μετρήσεις τέλεια για να προσαρμόσω το έτοιμο design.

Αν κάποιος άλλος από εδώ τα φτιάχνει δωρεάν, ζήτα από αυτόν, εγώ επειδή τον έχω λιώσει με κάτι μπρελόκ που φτιάχνω δεν έχω πολύ χρόνο.

 

Το σπείρωμα μπορώ να στο ανοίξω με τον κολαούζο ή να είναι στο περίπου και να το ανοίξεις εσύ.

 

Κοίτα αν είσαι ΑΘΗΝΑ και μπορείς να το φτιάξεις μπορώ να στο φέρω μαζί με το μοτέρ που τα έχω ξηλώσει ώστε να πάρεις ακριβώς τις διαστάσεις να δεις την πλαστική φτερωτή και να δεις αν μπορείς να το φτιάξεις. Αν μπορείς να ανοίξεις και το σπείρωμα (δεν έχω κολαούζο) και να το δοκιμάσεις αν βιδώνει στο μοτέρ.

Αν είναι και ας κοστίσει και λίγο παραπάνω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το έχω ... 

 

Και αν το ξεκίναγα θα μου έπαιρνε μέρες να το φτιάξω και χωρίς να είμαι σίγουρος ότι το έκανα σωστά, μιας και θα ήταν η πρώτη μου προσπάθεια !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.