Jump to content



Λύσεις για αθόρυβη κατασκευή οικοδομής


Recommended Posts

17 hours ago, Seafalco said:

Το καλούπωμα στο υπόσκαφο, αν δεν υπάρχουν γειτονικά σημεία ανάκλασης του ήχου δεν θα σου δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα.Υπόσκαφο και θόρυβος_01.jpg

 Το ίδιο το περιβάλλον είναι ένα φυσικό χωνί που στέλνει τον ήχο επάνω , μακρυά από τα σπίτια!

 

Για την μπετονιέρα, εφόσον θα έχει οπτική επαφή με τα διαμερίσματα, μπορείς να την τοποθετήσεις έτσι ώστε ο ανεγειρόμενος τοίχος να παρεμβάλλεται μεταξύ αυτής και των διαμερισμάτων.

Επίσης μπορείς να την περικλείσεις με κάποιο ηχοπέτασμα (λατάκια , σανίδες και άντε και μια στρώση πετροβάμβακα για απορόφηση καλή του ήχου.

 

Υπόσκαφο και θόρυβος_02.jpg

 

Ο θόρυβος θα είναι μειωμένος, και καθώς το χτίσιμο θα ανεβαίνει, μπορείς να ψηλώσεις λίγο τη  θέση του πετάσματος.

Τώρα αυτά είναι και θεωρητικά, γιατί δε ξέρω τι παίζει με τους αέρηδες εκεί που είσαι, μπας και το πάρει σαν χαρταετό ! ! ! :p

 

Αλλά τη μπετονιέρα μπορείς να τη δουλέψεις μέσα στον πύργο, αν δεν είναι πολύ στενάχωρα!

"Απλά" θα χρειαστεί να φέρνει με το καρότσι μέσα τα υλικά, αλλά τη λάσπη θα την έχει δίπλα στους μαστόρους!

Επίσης μπορείς να φτιάξεις ένα μικρό ηχοπέτασμα για όποια πελεκήματα πρέπει να κάνουν οι μαστόροι, αν και αυτό είναι ένα θέμα , γιατί πολλά από αυτά είναι της τελευταίας στιγμής και ο μάστορας θέλει να είναι δίπλα στο σημείο που δουλεύει για να παιρνει τα μέτρα του!

 

Καλή συνέχεια και ενημέρωσε πως πήγε το πράγμα! :)

 

Αγαπητέ μου είσαι απίθανος! Έκατσες και έκανες αναλυτικά σχέδια με τις προτάσεις σου! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! 

 

Μου έδωσες πολλές ιδέες...Όντως τα υπόσκαφα βλέπουν στο πουθενά, οπότε όντως ο θόρυβος δε θα πηγαίνει κατευθείαν στα ενοικιαζόμενα.

 

Επίσης κανόνισα να βάλω μπροστά 2 φορτηγά, ίσως να κάψουν λίγο θόρυβο. Θα παραγγείλω και λίγο νωρίτερα τα ντάου, οπότε θα τα βάλω σε στίβες μπροστά απο τα φορτηγά. Θα βάλω και φωτογραφίες όταν κάνω τις πατέντες!

 

Κάτι άλλο που σκέφτηκα: Έχω μια παλιά κλούβα. Σκέφτηκα να βάλω εκει μέσα τη μπετονιέρα που θα φτιάχνει τσιμέντο για το χτίσιμο της πέτρας. Μάλιστα η κλούβα έχει πλάγια πόρτα, οπότε έχει ανοιχτή πόρτα προς το σημείο του νέου κτιρίου και πλάτη προς τα ενοικιαζόμενα. Φαντάζομαι πως έτσι θα κοπέι πολύς θόρυβος απο τη μπετονιέρα.

 

Μίλησα και με μια εταιρία με καρφωτικά. Μου είπαν πχ οτι το http://www.crisco.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=126&category_id=88&option=com_virtuemart&Itemid=64&lang=el μπορεί να καρφώσει άνετα την 45άρα πρόκα, και μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα καλουπια. Κοστίζει 451 ευρώ χωρίς ΦΠΑ. Παίρνει μπομπίνες απο 200-300 πρόκες. Πώς το βλέπετε σαν εργαλείο?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα ζήτημα που είδα κοιτώντας τις προδιαγραφές του καρφωτικού:

Μπορεί να πάρει καρφιά μέχρι 90mm μήκος και μέγιστη διάμετρος κορμού του καρφιού 3,1mm.

Από το κατάλογο των καρφιών της οικοδομής έχουμε:

 

Ashampoo_Snap_Πέμπτη, 15 Μαρτίου 2018_17h18m00s_001_.jpg

Συνεπώς από άποψη διαμέτρου κορμού μπορεί να πάρει καρφιά μέχρι το νούμερο 17χ27 (μήκος 68mm) και σίγουρα δεν μπορεί να πάρει τις μεγάλες πρόκες (19χ45) τόσο από άποψη διαμέτρου, όσο και από μήκους!

Είναι πιθανό βέβαια το καρφωτικό να παίρνει ειδικές πρόκες, αλλά δεν ξέρω αν αυτές είναι συμβατές με αυτά που έχουν σαν "δεδομένα"" οι καλουπατζήδες.

Όταν δούλευα εγώ τα νούμερα που χρησιμοποιούσαμε ήταν 16χ21 για τα πετσώματα, 16χ24 για δεσιές, σκαλωσιές και κλειδώματα κλπ και 19χ45 για τις σκαλωσιές όταν συνδέονταν λατάκια μεταξύ τους!

 

Το δεύτερο ζήτημα που δεν ξέρω κατά πόσο το έχεις πάρει υπόψη, είναι ότι στα καλουπώματα όσοι καρφώνουν (μάστορες, βοηθοί) έχουν το δικό τους σκεπάρνι, και πολλές φορές πρέπει να καρφώνουν δύο ταυτόχρονα!  Το πώς αυτά θα συμβιβαστούν με ένα μόνο καρφωτικό θα είναι μια πραγματική πρόκληση!

Εγώ θα σου έλεγα πριν κάνεις την αγορά, να πάρεις τέσσερα πλαίσια (πύργους) να στήσεις ένα πύργο που να φτάνει στο ύψος της οροφής του υπόσκαφου, και να βάλεις κάποιον να καρφώνει εκεί, διάφορα ξύλα και να κοπανάει γενικώς  και εσύ να πας στα επίμαχα διαμερίσματα, να δεις τι θόρυβος φτάνει σε αυτά!

Μπορεί να σε περιμένει μια ευχάριστη έκπληξη! :)

 

Βλέπω ότι θα μονώσεις το υπόσκαφο περιμετρικά και από πάνω. Ελπίζω να υπάρχουν και άλλα μέτρα για τη διατήρηση του χώρου στεγνού!

Γιατί καλό είναι να βάλεις στα μπετά πρόσμικτα στεγάνωσης και ακόμα καλύτερο να κάνεις και εξωτερική στεγανοποίηση με τσιμεντοειδή, αλλά αν υπάρχει διαρκής πίεση εξωτερικά νερού καλό είναι να παρθούν και άλλα μέτρα!

Ιδανικά, το υπόσκαφο ολόκληρο πρέπει να πέσει αν είναι δυνατόν "κουστούμι" (σε μια μέρα) αυτό φυσικά περιλαμβάνει και πάτωμα και ταβάνι.

Έτσι το όλο κατασκεύασμα θα είναι ένα ενιαίο κομμάτι μπετό στο οποίο αν του δοθεί η  κατάλληλη περιποίηση (υγρασία κλπ) θα δέσει σε ένα τσιμεντένιο στεγανό κύβο χωρίς αρμούς! 

Αυτό είναι δύσκολο κατασκευαστικά αλλά γίνεται.

Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί η τεχνική που εφαρμόζουν σε μεγαλύτερες κατασκευές, όπου το οικοδόμημα περιβάλλεται από όλες τις πλευρές του με κροκάλες (χοντρό χαλίκι) το οποίο κατευθύνει το νερό του εδάφους σε σημείο χαμηλότερο από την οικοδομή σε μια δεξαμενή συλλογής υδάτων, απ΄ όπου αντλείται και διοχετεύεται μακριά από την οικοδομή.

Η ύπαρξη αυτού του χαμηλότερου σημείου άντλησης, πρακτικά χαμηλώνει το επίπεδο του τυχόν  υπάρχοντος υδροφόρου ορίζοντα γενικώς, στην περίπτωσή σου όμως , μιας και είσαι σε βράχια, απλά θα αδειάζει αυτή την οιωνεί στέρνα μέσα στην οποία θα βρίσκεται το υπόσκαφο.

Μερικές ιδέες θα δείς στο σκαρίφημα που σου βάζω:

 

Υπόσκαφο και στεγανότητα_01.jpg

 

Αν αυτό βέβαια έχει τουλάχιστον μία ελεύθερη όψη, τότε το πρόβλημα λύνεται απλά δίνοντας τις κατάλληλες ρύσεις χωρίς αντλίες κλπ.

Φυσικά μπορεί αυτά να τα έχεις ήδη υπόψη σου, και σίγουρα ο εργολάβος σου κάτι θα έχει υπόψη του για το θέμα αυτό!

 

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη !   :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Seafalco said:

Ένα ζήτημα που είδα κοιτώντας τις προδιαγραφές του καρφωτικού:

Μπορεί να πάρει καρφιά μέχρι 90mm μήκος και μέγιστη διάμετρος κορμού του καρφιού 3,1mm.

Από το κατάλογο των καρφιών της οικοδομής έχουμε:

 

Ashampoo_Snap_Πέμπτη, 15 Μαρτίου 2018_17h18m00s_001_.jpg

Συνεπώς από άποψη διαμέτρου κορμού μπορεί να πάρει καρφιά μέχρι το νούμερο 17χ27 (μήκος 68mm) και σίγουρα δεν μπορεί να πάρει τις μεγάλες πρόκες (19χ45) τόσο από άποψη διαμέτρου, όσο και από μήκους!

Είναι πιθανό βέβαια το καρφωτικό να παίρνει ειδικές πρόκες, αλλά δεν ξέρω αν αυτές είναι συμβατές με αυτά που έχουν σαν "δεδομένα"" οι καλουπατζήδες.

Όταν δούλευα εγώ τα νούμερα που χρησιμοποιούσαμε ήταν 16χ21 για τα πετσώματα, 16χ24 για δεσιές, σκαλωσιές και κλειδώματα κλπ και 19χ45 για τις σκαλωσιές όταν συνδέονταν λατάκια μεταξύ τους!

Έχεις δίκιο...Στο μαγαζί που ρώτησα μου είπε οτι οι 45άρες πρόκες έχουν μήκος 9 εκατοστά και πάχος 3,1mm , γιαυτό και είπε οτι τις σηκώνει...Προφανώς έκανε λάθος και οι 45άρες είναι οι 19χ45, δηλαδή 11,3 εκατοστά, πάχος 4mm? 

Αν είναι έτσι πρέπει να πάρω το πιο δυνατό που έχει, αυτό http://www.crisco.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=128&flypage=flypage.tpl&pop=0&option=com_virtuemart&Itemid=64&lang=el που χτυπάει μέχρι και 16 εκατοστά πρόκα (!), αλλα κάνει 1.245 χωρίς ΦΠΑ, είναι λίγο τσουχτερό...

 

 

2 hours ago, Seafalco said:

Το δεύτερο ζήτημα που δεν ξέρω κατά πόσο το έχεις πάρει υπόψη, είναι ότι στα καλουπώματα όσοι καρφώνουν (μάστορες, βοηθοί) έχουν το δικό τους σκεπάρνι, και πολλές φορές πρέπει να καρφώνουν δύο ταυτόχρονα!  Το πώς αυτά θα συμβιβαστούν με ένα μόνο καρφωτικό θα είναι μια πραγματική πρόκληση!

Εγώ θα σου έλεγα πριν κάνεις την αγορά, να πάρεις τέσσερα πλαίσια (πύργους) να στήσεις ένα πύργο που να φτάνει στο ύψος της οροφής του υπόσκαφου, και να βάλεις κάποιον να καρφώνει εκεί, διάφορα ξύλα και να κοπανάει γενικώς  και εσύ να πας στα επίμαχα διαμερίσματα, να δεις τι θόρυβος φτάνει σε αυτά!

Μπορεί να σε περιμένει μια ευχάριστη έκπληξη! :)

Θα το δοκιμάσω αυτό που λές, μακάρι να ακούγεται ελάχιστα! 

 

 

2 hours ago, Seafalco said:

 

Βλέπω ότι θα μονώσεις το υπόσκαφο περιμετρικά και από πάνω. Ελπίζω να υπάρχουν και άλλα μέτρα για τη διατήρηση του χώρου στεγνού!

Γιατί καλό είναι να βάλεις στα μπετά πρόσμικτα στεγάνωσης και ακόμα καλύτερο να κάνεις και εξωτερική στεγανοποίηση με τσιμεντοειδή, αλλά αν υπάρχει διαρκής πίεση εξωτερικά νερού καλό είναι να παρθούν και άλλα μέτρα!

Ιδανικά, το υπόσκαφο ολόκληρο πρέπει να πέσει αν είναι δυνατόν "κουστούμι" (σε μια μέρα) αυτό φυσικά περιλαμβάνει και πάτωμα και ταβάνι.

Έτσι το όλο κατασκεύασμα θα είναι ένα ενιαίο κομμάτι μπετό στο οποίο αν του δοθεί η  κατάλληλη περιποίηση (υγρασία κλπ) θα δέσει σε ένα τσιμεντένιο στεγανό κύβο χωρίς αρμούς! 

Αυτό είναι δύσκολο κατασκευαστικά αλλά γίνεται.

Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί η τεχνική που εφαρμόζουν σε μεγαλύτερες κατασκευές, όπου το οικοδόμημα περιβάλλεται από όλες τις πλευρές του με κροκάλες (χοντρό χαλίκι) το οποίο κατευθύνει το νερό του εδάφους σε σημείο χαμηλότερο από την οικοδομή σε μια δεξαμενή συλλογής υδάτων, απ΄ όπου αντλείται και διοχετεύεται μακριά από την οικοδομή.

Η ύπαρξη αυτού του χαμηλότερου σημείου άντλησης, πρακτικά χαμηλώνει το επίπεδο του τυχόν  υπάρχοντος υδροφόρου ορίζοντα γενικώς, στην περίπτωσή σου όμως , μιας και είσαι σε βράχια, απλά θα αδειάζει αυτή την οιωνεί στέρνα μέσα στην οποία θα βρίσκεται το υπόσκαφο.

Μερικές ιδέες θα δείς στο σκαρίφημα που σου βάζω:

 

Υπόσκαφο και στεγανότητα_01.jpg

 

Αν αυτό βέβαια έχει τουλάχιστον μία ελεύθερη όψη, τότε το πρόβλημα λύνεται απλά δίνοντας τις κατάλληλες ρύσεις χωρίς αντλίες κλπ.

Φυσικά μπορεί αυτά να τα έχεις ήδη υπόψη σου, και σίγουρα ο εργολάβος σου κάτι θα έχει υπόψη του για το θέμα αυτό!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο για όσα γράφεις!

Όντως είπαμε να πέσει όλο το μπετόν μαζί, οπότε να μην υπάρχουν καθόλου ραφές.

Θα τους τονίσω να βάλουμε κάποιου είδους ρητίνη μέσα στο μπετόν.

Επίσης να στεγανοποιήσουμε με τσιμεντοειδές απο έξω.

Και πολύ βασικό να πέσει χαλίκι χοντρό πρώτα ώστε να αποστραγγίζουν τα νερά. Θα δείξω στο μηχανικό και το σχήμα σου να μου πει περισσότερες λεπτομέρειες για το πως θα γίνει η κατασκευή.

Το θετικό είναι οτι η μπροστά πλευρά του υπόσκαφου είναι ελεύθερη και μόνο οι τρείς άλλες πλευρές (αριστερά, δεξιά, πίσω) είναι μπαζωμένες. Οπότε τα νερά θα διαφέυγουν απο τη μπροστινή πλευρά...

Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ότι ηλεκτρικό/βενζινοκίνητο (μπετονιέρες,γεννήτριες κτλ) δουλέψει καλό θα είναι να απομονωθεί μηχανικά από το έδαφος

γιατί με καλύμματα και dow μπορεί να κάνεις δουλειά σε υψηλής συχνότητας ήχους,αλλά τις χαμηλές συχνότητες δεν θα τις πιάσεις και πολλές

φορές είναι πολύ χειρότερες αν η ένταση τους φτάσει στο σημείο να δημιουργεί δονήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Όλα όσα λέτε είναι σε λάθος βάση.  Και να εξηγήσω τους λόγους.

 

1) Αν πας να κάνεις κάτι παραπάνω από τον συνήθη τρόπο, αυξάνεις την πολυπλοκότητα του εγχειρήματος και στο τέλος αυξάνεις τα ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΟΣΤΗ.

 

2) Παρέα με τα εργατικά κόστη ανεβαίνουν και τα κόστη των περιφερειακών υλικών που θα χρειαστούν .

 

 

Εν τέλη θεωρώ πως στην περίπτωσή σου οι εργασίες πρέπει να γίνουν είτε σε 2 δόσεις είτε σε περισσότερες κάνοντας παύση των εργασιών τους μήνες που τα ενοικιαζόμενα θα βρίσκονται σε χρήση.

 

Τα μπετά σε 2-3εις εβδομάδες θα τα έχεις ρίξει έτσι κι αλλιώς .

Μετά το χτίσιμο δεν έχει πολύ φασαρία.  2 φορές την ημέρα θα δουλεύει μια μπετονιέρα για 20 λεπτά ....

 

Ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί μετά το καλοκαίρι ... Εκεί έχει φασαρία.

Και πριν μπουν τα κρύα σοβάτισμα . Και αυτό έχει φασαρία.

 

Γρήγορα μαρμαροποδίες και τοποθέτηση αλουμινίων ώστε να κλείσει το σπίτι.

Μετά κάνεις ότι θες μεσα χωρίς να ενοχλείς .

 

Ετσι θα πρέπει να πας κατά την γνώμη μου.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, adpanos said:

 

Όλα όσα λέτε είναι σε λάθος βάση.  Και να εξηγήσω τους λόγους.

 

1) Αν πας να κάνεις κάτι παραπάνω από τον συνήθη τρόπο, αυξάνεις την πολυπλοκότητα του εγχειρήματος και στο τέλος αυξάνεις τα ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΟΣΤΗ.

 

2) Παρέα με τα εργατικά κόστη ανεβαίνουν και τα κόστη των περιφερειακών υλικών που θα χρειαστούν .

 

 

Εν τέλη θεωρώ πως στην περίπτωσή σου οι εργασίες πρέπει να γίνουν είτε σε 2 δόσεις είτε σε περισσότερες κάνοντας παύση των εργασιών τους μήνες που τα ενοικιαζόμενα θα βρίσκονται σε χρήση.

 

Τα μπετά σε 2-3εις εβδομάδες θα τα έχεις ρίξει έτσι κι αλλιώς .

Μετά το χτίσιμο δεν έχει πολύ φασαρία.  2 φορές την ημέρα θα δουλεύει μια μπετονιέρα για 20 λεπτά ....

 

Ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί μετά το καλοκαίρι ... Εκεί έχει φασαρία.

Και πριν μπουν τα κρύα σοβάτισμα . Και αυτό έχει φασαρία.

 

Γρήγορα μαρμαροποδίες και τοποθέτηση αλουμινίων ώστε να κλείσει το σπίτι.

Μετά κάνεις ότι θες μεσα χωρίς να ενοχλείς .

 

Ετσι θα πρέπει να πας κατά την γνώμη μου.

Φίλε μου στην περίπτωσή μου δεν έχω πολλές επιλογές. Αναγκαστικά πρέπει να γίνουν κάποιες εργασίες μέσα στο καλοκαίρι, επειδή πιέζει ο χρόνος για το εσπα κτλ κτλ... Οπότε το γνωρίζω οτι θα ανέβουν τα κόστη, αλλα δε έχω άλλη επιλογή. Γιαυτό και ψάχνω να βρώ το "μη χείρον βέλτιστον"...

Όντως το θετικό είναι οτι μετά το χτίσιμο οι εσωτερικές εργασίες δεν θα κάνουν πολύ θόρυβο. Το πρόβλημά μου όμως παραμένει να είναι οι πρώτες εργασίες (καλούπια, μπετά, χτίσιμο πέτρας)...Οποιαδήποτε άλλη ιδέα καλοδεχούμενη....

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, kavouras5 said:

...Οποιαδήποτε άλλη ιδέα καλοδεχούμενη....

 

οσα εχουν ηδη προτεινει οι συμφορουμιτες νομιζω καλυπτουν πολυπλευρα το προβλημα σου!

 

το μονο που δεν εχει λυση ειναι το εξης > και ο σκυλος χορτατος και η πιτα ολακερη   ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Nektar2018 said:

Καντο εργοταξιο! Κλεισε ολο το χωρο με εργοταξιακα παραπετα μεγαλου υψους. 

 

Ώπα φίλε μου είπες ιδέα καλή!

Πως ακριβώς είναι αυτά τα παραπετα? Φαντάζομαι πρέπει να είναι ξύλινα, σωστά? Και μπαίνουν με σκαλωσιές?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kavouras5 έγραψε:

 

Ώπα φίλε μου είπες ιδέα καλή!

Πως ακριβώς είναι αυτά τα παραπετα? Φαντάζομαι πρέπει να είναι ξύλινα, σωστά? Και μπαίνουν με σκαλωσιές?

Σκαλωσιες και καλυψη με μεγαλες επιφανειες. Λαμαρινα ή καταλληλη ξυλεια οπως κοντρα πλακε ή osb. Φυσικα σε δυνατους αεριδες μπορει να εχεις θεμα οποτε χρειαζεται γερη υποστηριξη

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nektar2018 said:

Σκαλωσιες και καλυψη με μεγαλες επιφανειες. Λαμαρινα ή καταλληλη ξυλεια οπως κοντρα πλακε ή osb. Φυσικα σε δυνατους αεριδες μπορει να εχεις θεμα οποτε χρειαζεται γερη υποστηριξη

 

Πολύ καλή ιδέα! Θα το συζητήσω με τον μηχανικό μου.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά απο ψάξιμο για την πιο αθόρυβη μπετονιέρα, κατέληξα σε αυτή http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&path=148_338_74_376&product_id=9353

Απο ό,τι μου είπαν, την έχουν ακούσει και είναι η πιο αθόρυβη σε σχέση με τις υπόλοιπες ηλεκτρικές.

Ακούστηκαν γνώστες του θέματος.

Έχετε ακούσει κάτι για αυτό το μαγαζί? Μήπως προτείνετε κάποιο άλλο που να έχει εμπειρία  και αξιοπιστία στα προιόντα οικοδομής?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για πείτε μια γνώμη για το http://www.ergaliomihaniki.gr . Έχει κανείς υπόψιν του αν είναι αξιόπιστο μαγαζί? Ή προτείνετε κάποιο άλλο αξιόπιστο μαγαζί για μπετονιέρες κτλ? 

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.