Jump to content



Βοήθεια στην σωστή τοποθέτηση ανεμιστήρων και υδρόψυξης


Chaos3X

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, θέλω να βάλω στο παρακάτω σύστημα υδρόψυξη και έχω μπερδευτεί κάπως.

 

CPU: I5 8600K

CPU Cooler: Noctua HN-U9S

M/B: Asrock Z370 Extreme4

VGA: Gigabyte 970 

RAM: 2 x 8 G. Skill Trident 3200Mhz 

PSU: Corsair RMX 650X

PC CASE: Nanoxia Project S

Σκληρούς δεν χρειάζεται να αναφέρω... 

 

Σκεφτόμουν να βάλω την Kraken x62 και ήθελα βοήθεια στο που να μπει και τι να κάνω με τους υπόλοιπους ανεμιστήρες που ήδη έχω κι επίσης το πιο σημαντικό μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με υδρόψυξη, πως να βάλω τους ανεμιστήρες του Kraken, δηλαδή να είναι pull, push ή push/pull;

Το κουτί είναι τύπου HTPC οριζόντιο. Παραθέτω και φωτογραφίες να καταλαβαίνουμε γιατί μιλάμε. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

 

Υ.Γ: Το κουτ'ι έχει ένα κομμάτι αλουμίνιο σε όλη την πρόσοψη, φαντάζομαι αυτό περιορίζει το intake, σωστά;

91D45806-D5DC-4B96-BE6D-21AFF7468A8B.jpeg

1615F24C-1FC9-4259-B251-3B666893F101.jpeg

DC5EA688-671D-4222-A9A9-D750835D49F9.jpeg

E203B9F7-0B34-4D49-8275-70BC60ADB92E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

LOL ! ! !

Καλά μου παιδιά με το πόνο των ηλικιωμένων παίζετε! ! ! :whip:

  Συμπαθάτε με αλλά τρέχω και δεν φτάνω, οπότε σημειώνω "απουσίες" λόγω ανωτέρας βίας ! :(

Στο θέμα τώρα @Chaos3X

Η τοποθέτηση της Kraken 62 γίνεται μόνο εμπρός όπως είπες, οπότε καλό είναι να δούμε αν το air flow  είναι αρκετό.

Δεν το γράφει πουθενά , αλλά με το μάτι λέω ότι το περιμετρικό κενό που έχει η πρόσοψη από το σασί είναι περίπου 3cm.

Υπολογίζοντας ότι το χρήσιμο ύψος αναρρόφησης αέρα από το πλάι είναι περίπου 24cm και αντίστοιχα για το άλλο πλάι περίπου 8cm (γιατί εσωτερικά το κάλυμμα των κουμπιών και των θυρών εμποδίζει τον αέρα να περάσει ελεύθερα).

Επίσης, η πρόσοψη πρέπει να έχει ένα κενό από το τραπέζι περίπου 0,5 cm.

Αυτά με δοσμένο πλάτος τα 49 cm μας κάνουν μια διατομή εισόδου αέρα, περίπου 121 cm2

Ένας ανεμιστήρας 140mm με μέσου μεγέθους motor hub έχει διατομή εισόδου περίπου 130 cm2

Συνεπώς η υπάρχουσα διατομή εισόδου μπορεί να τροφοδοτήσει μετά βίας ένα ανεμιστήρα χωρίς να τον αναγκάζει να δουλεύει για να ρουφάει τον αέρα.

Στην κάτω πλευρά το σασί έχει μια κρέμαση για να στηριχτούν οι αποστάτες της πρόσοψης, οπότε δεν μπορεί να τραβήξει αέρα από την πίσω μεριά του κουτιού.

Άρα η Kraken εμπρός θέλει κάποια μέτρα για να ανασαίνει ελεύθερα.

Αυτά είτε θα έρθουν με τροποποίηση του κουτιού μηχανική,  ας πούμε να μπουν ποδαράκια στο περίβλημα του κουτιού που θα ανασηκώσουν το κουτί 2,5 πόντους στον αέρα και έτσι να μπορεί να ρουφήξει αέρα και από κάτω (έτσι προστίθεται στη διατομή αναρρόφησης ακόμα 122 cm2 ) και το πράγμα έρχεται σε καλύτερο λογαριασμό.

Είτε με τροποποίηση του air flow έτσι ώστε οι άλλοι ανεμιστήρες του κουτιού να βοηθάνε τους ανεμιστήρες της ΑΙΟ να κάνουν πιο εύκολα τη δουλειά τους.

Υπάρχει και τρίτος τρόπος, για μηχανική διεύρυνση της τροφοδοσίας με αέρα του εμπρός μέρους του κουτιού, αλλά προϋποθέτει κοψίματα και καλό είναι να μην πάμε εκεί αν δεν ψάξουμε τα πιο δόκιμα πρώτα!

 

Οπότε βάζεις την 280mm ΑΙΟ εμπρός και δυο επιπλέον ανεμιστήρες στο κουτί (στην πλευρά που παίρνει 3 120ηρδες.

Παράλληλα φράζεις με χαρτόνι σκληρό, άλλο δόκιμο μέσο ότι άλλα ανοίγματα (θέσεις για ανεμιστήρες) έχει το κουτί.

Έτσι οι τρεις ανεμιστήρες του κουτιού θα ρουφάνε αέρα κυρίως μέσα από την ΑΙΟ και έτσι θα την βοηθάνε να ανασαίνει καλύτερα!

Αν δεν κάνω λάθος εμπρός έχει φίλτρο το κουτί οπότε το κύριο άνοιγμα εισόδου του αέρα θα είναι προστατευμένο.

Αυτό  το κουτί σου θα  έχει έντονα αρνητική πίεση που δε κάνει πουθενά κακό πλην στην ομορφιά , καθώς η σκόνη θα μπαίνει μέσα από όποιο απροστάτευτο άνοιγμα βρει!

 

Στήνεις έτσι και μετράς θερμοκρασίες, και πειραματίζεσαι με ανεμιστήρες και στροφές.

Όταν έχεις σχηματίσει μια άποψη, πιάνεις και βάζεις ένα περιοδικό κάτω από το κουτί , ετσι ώστε να ψηλώσει κάνα πόντο από το τραπέζι και βλέπεις τι επίδραση έχει αυτό στις θερμοκρασίες.

Σε αυτό το σχέδιο για υποστήριξη του air flow της Kraken , βοήθεια θα έχει και από την κάρτα γραφικών σου, η οποία από ότι βλέπω είναι με blower και ρουφάει αέρα μέσα από το κουτί και το βγάζει έξω !

 

Θέλει λίγο δουλίτσα και πολύ πείραμα !

Με άλλα λόγια , σε περιμένουν αρκετές ευχάριστες ώρες ! !  :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις  απαντήσεις σας. 

@Seafalco απλά respect!

Πάμε στις ερωτήσεις τώρα, οκ, βάζουμε την x62 μπροστά με τους δύο ανεμιστήρες που έχει να ρουφάνε αέρα μέσα. 

Μου περισσεύουν δύο ανεμιστήρες από την στιγμή που μπαίνει η x62, ένας 140αρης Enermax κι ένας 120αρης (αυτός που είχε το κουτί πίσω by default και τον αντικατέστησα με έναν Enermax 120). Πως θα διαχειρηστώ αυτούς τους δύο;  Θα τους βάλω στα πλάγια αλλά πως και που; Και με ποια φορά;  

Θυμίζω ότι το κουτί παίρνει 3x120 ή 2x140 στην δεξιά πλευρά και 2x120 στην αριστερή. Να φανταστώ αυτός που έχω στο πίσω μέρος για exhaust δεν έχει κάποιο θέμα στο όλο εγχείρημα, ε; 

Αυτά και πάλι συγνώμη για τις πραγματικά noob και κουραστικές ερωτήσεις μου. 

 

Υ.Γ: Διαβάζοντας λίγο καλύτερα το post σου, καταλαβαίνω ότι λες να μπουν δύο ανεμιστήρες στην δεξιά πλευρά σαν exhaust (να ρουφάνε από μέσα προς τα έξω). Τι μέγεθος προτείνεις να είναι και σε ποιες θέσεις εφ όσων είναι 120δες. 

Υ.Γ2: Ποια η γνώμη σου για την x62?

Έγινε επεξεργασία από Chaos3X
Link to comment
Share on other sites

Case Fan (Front): opt. 2 x 120/140 mm
Case Fan (Rear): 1 x 120 mm
Case Fan (Left side): 2 x 120 mm

Case Fan (Right side): opt. 3 x 120 mm

 

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος Chaos3X έγραψε:

Θυμίζω ότι το κουτί παίρνει 3x120 ή 2x140 στην δεξιά πλευρά και 2x120 στην αριστερή.

 

Κάτι δε λες καλά !

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Chaos3X έγραψε:

Να φανταστώ αυτός που έχω στο πίσω μέρος για exhaust δεν έχει κάποιο θέμα στο όλο εγχείρημα, ε; 

 

Έχει και παρεαέχει , γιατί και αυτός βγάζει αέρα από το κουτί

Αφού έχεις ένα 140 ρι ανεμιστήρα και δεν υπάρχει θέση να τον  βάλεις μπορεις να τον βάλεις Pull στην Kraken , αρκεί να έχει αρκετό air flow και να μην την πνίγει

Αν δε βρείς ακόμα ένα θα κάνεις την ΑΙΟ σε πλήρες Push Pull! :)

πριν 7 λεπτά, το μέλος Chaos3X έγραψε:

 Θα τους βάλω στα πλάγια αλλά πως και που; Και με ποια φορά;  

Να βγάζουν αέρα από το κουτί !

ΑΝ προλάβω το απογευμα θα σου φτιάξω ένα σκαρίφημα !

Για την ώρα πάωω ω ω ω !!  :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τα λέω 

πριν 15 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:
Case Fan (Front): opt. 2 x 120/140 mm
Case Fan (Rear): 1 x 120 mm
Case Fan (Left side): 2 x 120 mm

Case Fan (Right side): opt. 3 x 120 mm

 

 

 

Κάτι δε λες καλά !

 

 

Έχει και παρεαέχει , γιατί και αυτός βγάζει αέρα από το κουτί

Αφού έχεις ένα 140 ρι ανεμιστήρα και δεν υπάρχει θέση να τον  βάλεις μπορεις να τον βάλεις Pull στην Kraken , αρκεί να έχει αρκετό air flow και να μην την πνίγει

Αν δε βρείς ακόμα ένα θα κάνεις την ΑΙΟ σε πλήρες Push Pull! :)

Να βγάζουν αέρα από το κουτί !

ΑΝ προλάβω το απογευμα θα σου φτιάξω ένα σκαρίφημα !

Για την ώρα πάωω ω ω ω !!  :p

Κανονικά τα λέω, δεξιά παίρνει 3x120 ή 2x140. 

Εννοείται ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο απλά λέω αν ο συγκεκριμένος που έχω τοποθετήσει πίσω δεν σου φαίνεται να κάνει την δουλειά και πρέπει να αντικατασταθεί με κάποιον άλλον. 

Αυτό με το push pull δεν το καταλαβαίνω γιατί όπως ανέφερα είμαι τελείως άσχετος με την υδρόψυξη, πόσο μάλλον με τους διπλούς ανεμιστήρες. Καταλαβαίνω ότι ο ένας ανεμιστήρας θα ρουφάει και ο άλλος θα βγάζει προς τα έξω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτό δουλεύει και γιατί θα πήγαινε στην δική μου περίπτωση. 

Γνώμη σου είναι να πάρω έναν Enermax 140αρη ακόμα, να τους βάλω στην δεξιά πλευρά ως exhausts και τον 120αρη να τον βγάλω τελείως; Εννοείται πως ο x62 θα μπει μπροστά σαν intake. 

Ευχαριστώ και πάλι για τον πολιτιμο χρόνο σου, καλή συνέχεια. 

Έγινε επεξεργασία από Chaos3X
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Chaos3X said:

 

Υ.Γ2: Ποια η γνώμη σου για την x62?


Δεν εχω διαβασει αν την πηρες η οχι, αλλα καλο θα ηταν να ριξεις μια ματια σε αυτο το ποστ.
Δε ξερουμε αν ευθυνεται η εφαρμογη αλλα δεν ακουγονται καλα λογια για το software.
 

απο την 4η σελιδα και επειτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, μην μου λες τέτοια! Είχα διαβάσει διάφορα για το software αλλά έλεγα μετά από τόσο καιρό θα το έχουν στρώσει. 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ψύχτρα που έχω τώρα απλά την είχα πάρει όταν είχα ένα πολύ κοντότερο κουτί (HTPC) και είπα να ασχοληθώ με την εν λόγω ψύχτρα λόγω ομορφιάς καθαρά γιατί είναι η πρώτη φορά που έχω κουτί με τζάμι ώστε να με ενδιαφέρει ο διάκοσμος του. Μετά άρχισα να διαβάζω και να ψάχνομαι για την υδρόψυξη και πως δουλεύει κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Chaos3X έγραψε:

Κανονικά τα λέω, δεξιά παίρνει 3x120 ή 2x140. 

Ashampoo_Snap_Κυριακή, 6 Μαΐου 2018_20h52m15s_001_.jpg

Η δεξιά πλευρά είναι αυτή, βλέπω τρεις θέσεις για 120 ρηδες, αλλά δεν βλέπω δυο θέσεις (οπές για στερέωσή τους εννοώ) για  140 ρηδες.

Αν εννοείς ότι σαν μέγεθος τους χωράει , είναι σωστό , αλλά θα πρέπει εσύ να βρεις το τρόπο να τους στηρίξεις.

Αν αποφασίσεις να το κάνεις τότε φέρνεις την AIO εκεί, που δεν έχει θέμα από παρεμπόδιση του αέρα της και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε.

Επίσης, η κάρτα γραφικών σου από ότι διακρίνω στις φωτό βγάζει τον αέρα της μέσα στο κουτί.

Οπότε αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να βοηθήσει με την υποπίεση που . . . δεν δημιουργεί! :)

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Chaos3X έγραψε:

Ποια η γνώμη σου για την x62?

Δεν την έχω δοκιμάσει, οπότε μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω . . . 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν μπαίνει 140 στα δεξιά και δεν θέλω να τον βάλω με μαστοριές. Οπότε τι μου προτείνετε, να πάρω κάποια άλλη ψύχτρα για την cpu? Αεροψυξη ίσως; 

Να μείνω στο αρχικό πλάνο της x62 σαν intake και να βάλω 2 x 120 σαν exhausts στην δεξιά πλευρά; 

Να πάρω την x52 και να την βάλω στα πλάγια (προς την πίσω πλευρά ή προς την μπροστά) και να κρατήσω τον 140 και 120 μπροστά σαν intake ;

Η x72 θεωρώ ότι δεν αξίζει με τίποτα τα λεφτά που ζητάει. 

Τέλος, πως σας φαίνεται η διάταξη τώρα; 

Για το τι κάνει η κάρτα γραφικών δεν μπορώ να σε βοηθήσω, υποτίθεται ότι βγάζει τον αέρα έξω...

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις την χ52 ή την χ62. Ξέχασέ τες.

Εδώ ο λόγος, τον ξαναποστάρω για να τον εμπεδώσεις :p 

Θα ήθελα να καταλάβω γιατί στο σύστημα που έχεις, θέλεις να βάλεις υδρόψυξη. Βάλε μία πιο αποτελεσματική αεροψύκτρα και τέλος. Αυτή είναι η δική μου απάντηση/πρόταση. 

Με 17cm ύψος ψύκτρας που δίνει η κατασκευάστρια, πρακτικά βάζεις όποια θέλεις. 

Αν θες με το ζόρι να δώσεις λεφτά για ΑΙΟ, πάρε μία ιδέα από εδώ:

 

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα όλο το Thread, οπότε να πάω σε Corsair... OK

Με τους άλλους ανεμιστήρες τι κάνω; 

Παίρνω άλλον ένα 120 και τους βάζω να βγάζουν από την δεξιά πλευρά; 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πραγματικά δεν έχεις μεγάλα ζόρια στον επεξεργαστή σου και το χρησιμοποιείς σαν HTPC  καλό θα ήταν εφόσον θες ΑΙΟ να πας σε μια αθόρυβη !

Από ότι έχουμε δοκιμάσει και όπως είδες στο review που ανέβηκε πρόσφατα , πας για την Corsair Hydro H115i Pro RGB .

Από θόρυβο είναι πολύ ήσυχη και από θερμοκρασίες επίσης πολύ καλή !

Ένα άλλο πλεονέκτημα, είναι ότι δουλεύει με χαμηλό air flow, οπότε μπορεί να σου κάτσει μια χαρά εμπρός στο κουτί έστω και αν η θέση έχει κάποιο "στραγγαλισμό" της ροής του αέρα!

 

Για τους υπόλοιπους ανεμιστήρες:

Θέλεις ένα πίσω και δυο στο πλάι. 

Τώρα αν έχεις ανεμιστήρες και για να μειώσεις το θόρυβο μπορείς να βάλεις και τρεις ανεμιστήρες στο πλάι και να τους δουλεύεις χαμηλά, έτσι ώστε να  κάνουν δουλειά χωρίς να ακούγονται !

Οπότε το σχήμα του air flow θα είναι:

1. δυο ανεμιστήρες θα βάζουν αέρα μέσα από το radiator.

2. Ένας ανεμιστήρας θα βγάζει αέρα από το κουτί στην πίσω πλευρά

3. δυο ή τρεις ανεμιστήρες στο πλευρό θα βγάζουν αέρα από το κουτί .

4. Από το αριστερά άνοιγμα θα μπαίνει φρέσκος αέρας για να τροφοδοτεί την κάρτα γραφικών

 

HTPC-Airflow_Chaos_01.jpg

 

Έτσι θα υπάρχει ένα ενιαίας κατεύθυνσης ρεύμα αερα μέσα στο κουτί , και σε αυτό το ρεύμα θα προστίθεται η έξοδος του radiator της ΑΙΟ..

Η θερμοκρασία αυτού του ρεύματος αέρα -ανάλογα το air flow, και στα 180 Watt που είναι λογικά το περισσότερο που θα πας- κυμαίνεται από ~32 έως 37 οC,

ενώ για μέγιστη φορτίο (360 Watt) μεταβάλλεται ανάλογα το air flow από 38,5 στο υψηλό  έως 50 oC στο χαμηλό.

 

Συνεπώς ουσιαστική επιβάρυνση στις θερμοκρασίες των υπόλοιπών συστημάτων δεν θα έχεις !

 

Αν θέλεις να βελτιώσεις τις θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών, μπορείς να δοκιμάσεις ένα διάφραγμα (Δ η πράσινη γραμμή) που θα εμποδίζει το ζεστό αέρα από την ΑΙΟ να τροφοδοτεί τους ανεμιστήρες της κάρτας γραφικών.

Εννοείται ότι πειραματίζεσαι και βλέπεις κέρδη και ζημίες  για να αποφασίσεις !

Καλή συνέχεια! :)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για τις γνώσεις σου και την υπομονή σου. 

Δεδομένου ότι μπροστά όπως είπες στραγγαλίζεται η εισαγωγή λόγω κλειστού αλουμινένιο πλαισίου, δεν θα έπρεπε να βάλω ότι καλύτερο μπορώ / παίρνει, δηλαδή 2x140?

Επίσης, σκέφτομαι να βάλω δύο κι όχι τρεις στο πλάι. Αυτή την στιγμή στα 120mm μου περισσεύει ο Nanoxia Coolforce (http://nanoxia-world.com/en/products/fans/coolforce/351/coolforce-120-mm). 

Να βάλω αυτόν ή να πάρω δύο άλλους, κι αν ναι, ποιους; 

 

Υ.Γ: Το μηχάνημα έχει Gaming προσανατολισμούς, απλώς βρίσκεται στο σαλόνι συνδεδεμένο με την τηλεόραση. Δεν είναι απλά ένα HTPC προφανώς. 

Έγινε επεξεργασία από Chaos3X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.