Jump to content



Βοήθεια στην σωστή τοποθέτηση ανεμιστήρων και υδρόψυξης


Chaos3X

Recommended Posts

πριν 35 λεπτά, το μέλος Chaos3X έγραψε:

Δεδομένου ότι μπροστά όπως είπες στραγγαλίζεται η εισαγωγή λόγω κλειστού αλουμινένιο πλαισίου, δεν θα έπρεπε να βάλω ότι καλύτερο μπορώ / παίρνει, δηλαδή 2x140?

Ναι καλά το λες!

Αυτό ακριβώς σου πρότεινα και εγώ, η H115i Pro είναι 2x140 AIO και μάλιστα δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις σε air flow!

Τον πίσω ανεμιστήρα τον αφήνεις στη θέση του!

Αφού έχεις τον Νανόχια βάλε αυτόν και πάρε έναν ανάλογου air flow και θορύβου (πάρε έναν ίδιο , νομίζω ότι έχει καλή τιμή)

Αυτούς τους δυο ανεμιστήρες θα τους βάλεις προς το πίσω μέρος του πλαϊνού , έτσι ώστε σε συνεργασία με τον πίσω ανεμιστήρα , να δημιουργήσουν μια περιοχή χαμηλής πίεσης προς την οποία θα προχωρά όλος ο αέρας του κουτιού.

 

Η ΑΙΟ που σου είπα μπορεί να υποστηρίξει ένα HTPC γιατί είναι αθόρυβη, αλλά από αντοχές έχει να υποστηρίξει και πολύ μεγαλύτερα φορτία.

 

Να μετρήσεις θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών σε συγκεκριμένες συνθήκες , πριν κάνεις την αλλαγή σε ΑΙΟ και μετά να ξαναμετρήσεις για να δεις τι διαφορές έχεις και αν χρειάζεται να πάρεις κάποιο μέτρο τροποποίησης του air flow στην περιοχή της κάρτας γραφικών

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, βλέπω ότι δεν υπάρχει η 280mm έκδοση στο Skroutz, μόνο η 120mm γι αυτό ήταν το σχόλιο μου ότι θέλω μεγαλύτερη. Οπότε την ψάχνω έξω ή περιμένω να έρθει Ελλάδα;  

Επίσης, με βάση τα χαρακτηριστικά του nanoxia, μπορείς να μου προτείνεις έναν άλλο παρόμοιο και αξιόπιστο  για το πλάι,  γιατί δεν μου αρέσει αυτό το πράσινο χρώμα που έχει...

 

Υ.Γ: Βασικά το Skroutz είναι ότι να ναι, γιατί σε κάποια μαγαζιά την αναφέρει ως 280mm. 

Έγινε επεξεργασία από Chaos3X
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα μπερδεματάκι από ότι βλέπω. Νομίζω πως έτσι και αλλιώς η ΑΙΟ είναι η 280mm, αλλά το skroutz μας τα μπερδεύει. Εκτός και αν έχει 2 εκδόσεις.

Από το επίσημο site φαίνεται να είναι 280μμ πάντως

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Liquid-Cooling/c/Cor_Products_Cooling?q=%3Afeatured%3AcoolingRadiatorSize%3A280mm%3AcoolingRadiatorSize%3A240mm&text=#rotatingText

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Chaos3X έγραψε:

Μάλιστα, βλέπω ότι δεν υπάρχει η 280mm έκδοση στο Skroutz, μόνο η 120mm γι αυτό ήταν το σχόλιο μου ότι θέλω μεγαλύτερη.

Μοντέλο με 120mm ανεμιστήρες με τον κωδικό Η115i PRO RGB δεν υπάρχει, όπου το είδες απλά μαρτυρά τη σοβαρότητα του site!  :p

Δες εδώ:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=58758&cat=7

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι σε αυτά τα χρήματα υπάρχει και η Corsair Hydro H115i Extreme Performance. Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτήν σε σύγκριση με την Pro RGB. Είδα ότι έχει ποιο γρήγορους ανεμιστήρες οπότε και ποιο θορυβώδες. 

Επίσης, το ρωτάω τελευταία φορά γιατί αισθάνομαι ενοχλητικός, για 120αρη τι μου προτείνετε; 

 

https://www.msystems.gr/index.php?category=1401&product=22112

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα κάνει περισσότερο θόρυβο!

Οπότε το ζυγίζεις και αποφασίζεις!

Βέβαια μη  το κάνουμε και ιδιαίτερο θέμα, αν δείς ότι είναι πολύς ο θόρυβος απλά κατεβάζεις τους ανεμιστήρες να δουλεύουν πιο σιγά.

Αν καταλήξεις σε Corsair θα έχεις και το Corsair Link που βοηθάει αρκετά χωρίς να δημιουργεί προβλήματα (πλέον) !

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Chaos3X έγραψε:

Επίσης, το ρωτάω τελευταία φορά γιατί αισθάνομαι ενοχλητικός, για 120αρη τι μου προτείνετε;

Να μην αισθάνεσαι καθόλου έτσι !

Απλά είμαι σε τέτοια φάση , που το "δεν προλαβαίνω να φτύσω" περιγράφει μια πολύ χαλαρή κατάσταση !  :hehe: 

Ανεμιστήρα για εξόδου, ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις

Αν θέλεις κάτι ήσυχο (εξαρτάται και από την ΑΙΟ σου ε! ) πας σε Be Quiet Silent Wings, Noctua NF-A12 1200 rpm.

Φυσικά υπάρχουν πολλές λύσεις ακόμα και γι' αυτό και δεν σου πρότεινα κάτι συγκεκριμένο. '

Οδηγό θα έχεις τον χαμηλό θόρυβο και την σχετικά μέση στατική πίεση.

Από στροφές μέχρι 2000 είναι πολύ καλά και εδώ μπορείς να το παίξεις έξυπνα και να πάρεις ανεμιστήρα που έχει τα διαπιστευτήρια του ήσυχου ανεμιστήρα αλλά να είναι γρήγορος, και εσύ να τον δουλεύεις χαμηλά κρατώντας το απόθεμα ισχύος για τα δύσκολα!

'Ένα καλό παράδειγμα είναι οι Be Quiet Silent Wings 3 High speed PWM.

Από την άλλη μεριά υπάρχει και η λύση των ανεμιστήρων που είναι φτιαγμένοι ειδικά για αρκετό και ησυχο air flow όπως είναι οι Noctua Nf_s12

Αλλά και αρκετοί άλλοι , μια καλή ιδέα μπορείς να πάρεις ακούγοντάς τους σε video όπως αυτά :

 

 

Από εκεί και πέρα μετά με το ψάξιμο . . .

Έχε υπόψη ότι η Noctua έβγαλε νέους ανεμιστήρες Nf-A12x25 . . . 

Ανάλογης κατασκευής είναι αυτός :

 

Ελπίζω αυτά να βοηθάνε !  :)

Καλή συνέχεια !

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παρήγγειλα την H115i Pro RGB και άλλον ένα Nanoxia coolforce 120mm 1.300 γιατί βγαίνει 8€ ενώ οι silent wings 3 έβγαιναν 20€ ο ένας και ήθελα δύο, οπότε θα βολευτώ με τους σάπιους της nanoxia για τώρα...

Όταν θα παραλάβω θα σας ενημερώσω!

Για άλλη μία φορά σας ευχαριστώ πολύ.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σχήμα που μου έφτιαξες, πάνε μπροστά τα fans σαν εισαγωγή και μετά το ψυγείο. Σε πολλά βίντεο στο YouTube έχουν πρώτα το ψυγείο και μετά τα fans σαν εισαγωγή. Τι είναι το καλύτερο; 

 

ΠΧ: https://youtu.be/UWt22EV8m3Q

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα!

Η σκέψη βασίζεται στην απλουστευμένη υπόθεση ότι όσο αέρα μπορεί ένας ανεμιστήρας να σπρώξει μέ την φτερωτή του σε κάποιο radiator , την ίδια ακριβώς ποσότητα μπορεί και να ρουφήξει μέσα από αυτό.

Παραβλέποντας βεβαίως αρκετούς παράγοντες που ορίζουν την συμπεριφορά του ανεμιστήρα, αλλά και του radiator!

Γενικώς και για τα υψηλά air flow δεν υπάρχουν συγκλονιστικές διαφορές μεταξύ των δύο τοποθετήσεων, αλλά τα πράγματα αλλάζουν δραματικά όσο οι στροφές του ανεμιστήρα μειώνονται !

Η αλήθεια είναι ότι στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις τα "πάντα" ! :)

Αλλά επειδή σε εμάς δεν αρέσει απλά να λέμε κάτι έτσι γενικώς σαν υπόθεση, αλλά προχωράμε και στην πειραματική επαλήθευσή της, το θέμα που σε απασχολεί είναι ήδη απαντημένο σε πάρα πολλά review όπου φαίνεται ότι το Pull setup υστερεί έναντι του Push.

Και μιας και σκέφτεσαι να πάρεις την Corsair H115i pro, μπορείς να δεις στο πίνακα με τα συνοπτικά αποτελέσματα , τι γίνεται με το PULL setup . . .

 

large.B1_Corsair-H115i-Pro_Thermal-Behav

 

Σύγκρινε τις δύο στήλες : LA PUSH RTSF και LA PULL RTSF και πρόσεξε μην μπερδευτείς με τις κόκκινες τιμές, σε αυτές οι ανεμιστήρες στρέφονται σε περισσότερες στροφές από ότι επιβάλει το air flow της κατηγορίας.

Επίσης λίγο πιο κάτω δες τα σχόλια που συνοδεύουν αυτό το διάγραμμα :

 

large.F2b_Corsair-H115i-Pro_LaPuLAll3_RT

 

Αφού σκέφτεσαι να πάρεις την συγκεκριμένη ΑΙΟ , διάβασε προσεκτικά το review της και θα δείς αρκετά πράγματα που σε ενδιαφέρουν! 

Ελπίζω αυτά να βοηθάνε στο ερώτημά σου !

Καλή διασκέδαση! :)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει δύο φορές το καταπληκτικό review. Θα το ξαναδιαβάσω πάλι γιατί πάντα ανακαλύπτω καινούργια πράγμα. Ευχαριστώ και πάλι. Μόλις παραλάβω θα επανέλθω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από τέσσερις αναγνώσεις κατέληξα σε αυτό που είπες από την πρώτη στιγμή. Ανεμιστήρες ως εισαγωγή (Pull), μετά το radiator. Τώρα στροφές και ρυθμίσεις θα παίξουμε όταν έρθει και το βάλω πάνω. Ευχαριστώ πολύ και πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update: Ακόμα δεν έλαβα το ανεμιστηράκι οπότε πήρα σήμερα και μου είπαν ότι είναι σε έλλειψη και δεν ξέρουν πότε θα παραλάβουν οπότε παρήγγειλα εκ νέου 2 x Be Quiet ‭Silent Wings 3 PWM στις 1.450rpm

Μήπως να ακυρώσω και να πάρω την 2.200rpm έκδοση μιας και δεν βγαίνει πολύ ακριβότερα και να την δουλεύω σε χαμηλότερες στροφές λόγω θορύβου; 

Ή μήπως αυτές που παρήγγειλα είναι πολύ πιο αθόρυβες οπότε αξίζουν;;; 

 

Υ.Γ: Βασικά άκυρο γιατί από το μαγαζί που είχα επιλέξει να πάρω θα αργήσουν πολύ οπότε κράτησα αυτές με τα 1450rpm που θα έρθουν μέσα στην εβδομάδα. 

Έγινε επεξεργασία από Chaos3X
Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2018 at 3:09 PM, Chaos3X said:

Λοιπόν, μετά από τέσσερις αναγνώσεις κατέληξα σε αυτό που είπες από την πρώτη στιγμή. Ανεμιστήρες ως εισαγωγή (Pull), μετά το radiator. Τώρα στροφές και ρυθμίσεις θα παίξουμε όταν έρθει και το βάλω πάνω. Ευχαριστώ πολύ και πάλι

 

Τι κερδίζεις σε pull αν βάλεις τα fan ? Δεν θα είναι δύσκολο να καθαρίζεις το ψυγείο έτσι ? 

Link to comment
Share on other sites

Τους ανεμιστήρες στο radiator να τους βάλεις σε θέση PUSH, δηλαδή να σπρώχνουν τον αέρα μέσα στο radiator!

Στις μέσες και χαμηλές στροφές έχεις αισθητά χαμηλότερη θερμοκρασία!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, έγραψα  Pull, εννοούσα Push

Ανακεφαλαιώνω:

Οι ανεμιστήρες ως εισαγωγή να βάζουν αέρα από μπροστά, μέσα στο radiator.

Δηλαδή μέσα από το κουτί δεν θα φαίνεται οι δύο ανεμιστήρες της εισαγωγής γιατί θα παρεμβάλονται ανάμεσα στο κουτί και το radiator. 

Δυστυχώς έχει και τα κακά του γιατί όταν θες να καθαρίσεις τους ανεμιστήρες και το ψυγείο πρέπει να το λύσεις, οκ, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. 

Σήμερα το απόγευμα μου έρχεται η ψύχτρα, σε τι στροφές λέτε να την δοκιμάσω πρώτα;;; 

 

Υ.Γ: Υπενθυμίζω ότι οι άλλοι δύο ανεμιστήρες θα μου έρθουν μέσα στην εβδομάδα. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας!

Έγινε επεξεργασία από Chaos3X
Link to comment
Share on other sites

Σωστά !

Δεν θα τους βλέπεις γιατί θα είναι ανάμεσα στην πρόσοψη και στο radiator.

Όταν την πάρεις και την στήσεις με το καλό, κατεβάζεις και το πρόγραμμα διαχείρισής της (είτε το Link4 , είτε το  iCUE , δουλεύουν και τα δύο) θα αρχίσεις να παιζεις.

Μπορείς να ξεκινήσεις με την επιλογή Balanced,  και αυτή θα τα κανονίσει όλα μόνη της ! :) 

Δοκίμασε και την Quiet  και αφού παίξεις μαζί τους, βάλε και την Performance να δείς τι θερμοκρασία κέρδος έχεις και το κόστος σε θόρυβο!

Να ξέρεις ότι λάθος και να κάνεις , αν οι θερμοκρασίες πάνε να ξεφύγουν το πρόγραμμα επεμβαίνει και τις φέρνει σε λογαριασμό.

Όπως και να έχει , αν χρησιμοποιήσεις τις ίδιες διαδικασίες δοκιμής , θα έχεις και συγκρίσιμα αποτελέσματα!

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και οι custom ρυθμίσεις, όπου εκεί ανοίγει η πόρτα για πολύ παιχνίδι . . .  οπότε . . . 

Καλή διασκέδαση ! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, το έχω φτιάξει από την περασμένη εβδομάδα. Τελικά το έβαλα σαν Pull γιατί για κάποιον λόγο οι βίδες δεν βίδωναν από την άλλοι και στράβωναν το ψυγείο.

Λοιπόν, έχω 31,5 βαθμούς σε δωμάτιο χωρίς κλιματιστικό και νομίζω ότι είμαστε καλά...

Θέλετε να παραθέσω κάποιο τεστ;

 

 

IMG_4023.JPG

IMG_4024.JPG

IMG_4025.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.