Jump to content



με τι καθαριζουμε την οθονη?


Recommended Posts

παιδια θελω να ρωτησω , εχω μια 34αρα LG 34UC88 , ειχα αγορασει ενα καθαριστικο για οθονες αλλα παρατηρησα οτι αφηνε σταμπες σε ολη την οθονη.

Με τι προτεινετε να την καθαρισω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω ένα πανί με μικροίνες, το βρέχω, στην συνέχεια το στραγγίζω πολύ καλά και έπειτα κάνω την οθόνη. Κατά την διάρκεια της διαδικασίας φαίνεται χάλια αλλά στο τέλος η οθόνη είναι σαν καινούρια. Το πανί δεν αφήνει απολύτως τίποτα και ούτε μένουν λεκέδες από το νερό.

 

Edit: Κάτι σαν αυτό. (τυχαίο προϊόν που βρήκα στο σκρουτζ)

Έγινε επεξεργασία από konstantinakis
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

καλής ποιότητας πανί μικροϊνών. Αν χρειαστεί κάτι περισσότερο, μικρή ποσότητα χλιαρού νερού πάνω στο πανί -όχι απευθείας στην οθόνη-, καθάρισμα με κυκλικές κινήσεις χωρίς μεγάλη πίεση. Μετά πέρασμα με καθαρό πανί μικροϊνών.
Τα πανιά μικροϊνών έχουν ποιότητες όπως όλα τα πράγματα, δεν καθαρίζουν όλα το ίδιο καλά. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά θέλω να το αγοράσω με την πρώτη ευκαιρία. Υπάρχουν κάποια φτηνότερα από γνωστές μάρκες καθαρισμού (vileda, scotchbrite κλπ) τα οποία συνήθως δεν τα βρίσκω σε σουπερμάρκετ. Φτηνότερα από το πρώτο που σου έδειξα αλλά ακριβότερα από τις φτηνότερες σειρές που έχουν αυτές οι μάρκες. Eλάχιστα σημαντικά που κοιτάς είναι να είναι lint-free και κατά προτίμηση να λέει για οθόνες ή φακούς κάμερας.
 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

βάζεις την οθόνη παράλληλα με το γραφείο ριχνεις αρκετο ajax και το αφήνεις 1-2 λεπτά.
μετά με απαλό χαρτί κουζίνας τριβης με κυκλικές κινήσεις την οθόνη χωρίς καθόλου πίεση

επαναλαμβάνεις με καθαρό χαρτί μέχρι να φύγουν όλα τα υγρά απο την οθόνη.

 

2 χρόνια τώρα έχω καθαρίσει εκατοντάδες οθόνες χωρίς κανένα πρόβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, eleozz said:

βάζεις την οθόνη παράλληλα με το γραφείο ριχνεις αρκετο ajax και το αφήνεις 1-2 λεπτά.
μετά με απαλό χαρτί κουζίνας τριβης με κυκλικές κινήσεις την οθόνη χωρίς καθόλου πίεση

επαναλαμβάνεις με καθαρό χαρτί μέχρι να φύγουν όλα τα υγρά απο την οθόνη.

 

2 χρόνια τώρα έχω καθαρίσει εκατοντάδες οθόνες χωρίς κανένα πρόβλημα

Azax αυτό μου έκανε την ζημιά σε μια οθόνη που είχα. Άφησε στάμπες χρωματιστές... 

Link to comment
Share on other sites

Τα καθαριστικά (τζαμιών κλπ) θα έπρεπε να είναι το τελευταίο στάδιο, μόνο εφόσον υπάρχει κάποιος επίμονος λεκές ή σημάδι που δεν φεύγει με κάποιον άλλο τρόπο. Επίσης πολλά χαρτιά κουζίνας είναι πολύ σκληρά για οθόνες και μπορεί να τις γρατζουνίσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το azax είμαι σίγουρος ότι με έκανε την δουλειά... Από την άλλη κυκλοφορουν στην αγορά κάτι σπρέι με πανάκι που για κοινά τουλάχιστον για IPS οθόνες να είναι απογορευτικα. Με αυτά ξεκίνησα και μου γέμισαν την LG μου με στάμπες.... 

Link to comment
Share on other sites

Είχε προσπαθήσει ο πατέρας μου να καθαρίσει την TV, μια 50αρα samsung, με πανάκι μικροινών και ενα spray και την έκανε χάλια. Απλά πασάλειβε την λιπαρότητα και φαινόταν μπλίαχ.

 

Πήρα ενα καινούριο πανάκι μικροινών και το βούτηξα σε χλιαρό νεράκι με λίγο υγρό για τα πιάτα και πέρασα την οθόνη ενα χέρι, αμέσως το ξέβγαλα και την πέρασα άλλη μια φορα να φύγουν οι σαπουνάδες. Τέλος, με ενα καθαρό στεγνό πανάκι την πέρασα για να μην μείνουν στάμπες και έτοιμο το οθονικό, λάικ νιού.

ΥΓ. Αυτο το έκανα για την λιπαρότητα που είχε το panel, με σκέτο νεράκι και ενα πανακι μικροινών ειναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Είμαι 99.99% σίγουρος ότι δεν κυκλοφορούν μωρομαντηλα με οινόπνευμα.... 

http://www.healthy-scoop.com/eshop/category_id/earth-friendly-baby/product_id/eco-baby-wipes/pagetype/11

 

https://www.tofarmakeiomou.gr/mama-moro/kathimerini-frontida/moromantila/pharmasept-tol-velvet-baby-soft-wipes-30tmch_53245/

Α ΚΑλα τη νύστα μου μέσα με οινόπνευμα είπες κάποια έχουν

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω βρει και κάνει καλή δουλειά χωρίς κόπο είναι το παρακάτω υγρό αλλα όχι όπως  είναι

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/katharistika/109357-dataflash-οθόνης-250ml-%26-πανί

 

Το είχα αγοράσει για την παλιά οθόνη αλλα δεν το χρησιμοποιούσα γιατί άφηνε λεκέδες όταν στέγνωνε η οθόνη φαινόταν σαν ουράνιο τόξο και έπρεπε μετά να ξανακαθαρισω με νερό

Το αραιώνω αρκετά με νερό WFI συνήθως η και απιονισμένο αν δεν έχω WFI κάπου 3/1
καθαρίζει χωρίς να χρειάζεται πολύ προσπάθεια δεν αφήνει λεκέδες απορρυπαντικού και στεγνώνει αμέσως

 

Δεν το ψεκάζω επάνω στην οθόνη αλλα στο πανί αρκετή ποσότητα να βραχεί καλά όχι να στάζει βεβαια

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως να προσέχετε το πόσο πίεση ασκείται όπως και το πόσο μεγάλη επιφάνεια καθαρίζετε ταυτόχρονα. Με άλλα λόγια, το πανάκι μικροινών (αρχικά αφαιρούμε την ετικέτα) να το διπλώσετε 2-3 φορές να χωράει στην παλάμη και απαλά χωρίς μεγάλη πίεση (και εννοείται πάντα σβηστή η τηλεόραση) ταμπονάρουμε αρχικά το βρεγμένο και έπειτα περνάμε με το στεγνό. 

 

Προσοχή όμως με το στεγνό γιατί αν το πατάτε με "δύναμη", θα κάνει μικρο-γρατζουνιές οι οποίες μπορείς να δεις μόνο με φακό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.