Jump to content



UPS μετα απο μια δεκαετια...


Recommended Posts

17 hours ago, icy20 said:

Λοιπον προς αποφυγη τυχον περιττων εξοδων αλλων συμφορουμιτων (εγω υπεπεσα σε περιττο εξοδο οπως φαινεται) το pc της υπογραφης + OTE modem + asus rt-ac68U router + ενα ασυρματο τηλεφωνο σε bf1 gaming με streaming ειδα MAX 600W, με συνηθη φορτο 500-530. (καλα τοσο λιγο καταναλωνει το pc μαζι με την οθονη?wtf... αρα αν ειναι ετσι ουτε καν 600αρια τροφοδοτικα δεν χρειαζεται να παιρνει ο κοσμος...)Δυστυχως δεν ειχα τροπο να μετρησω τα watt και το παλιο μου ups δεν ανεγραφε current φορτιο. Αυτο γραφει... Πηρα 1500αρι και μαλλον και το 1400αρι θα με καλυπτε αλλα θα κοστιζε λιγοτερα λογικα.

 

Είναι επαγγελματικό το pc που αναφέρεις; Διότι "συνήθης φόρτος" 500-530W δεν είναι λίγα για home pc.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το pc της υπογραφης. Δεν ειναι επαγγελματικο. Συνηθης φορτος κατα τη διαρκεια gaming+streaming εννοω. Οχι στα windows. Εκει εχω καμμια 200αρια...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Οχι στα windows. Εκει εχω καμμια 200αρια...

??!?!??!?

Πως γινεται αυτο ?

Ειναι υπερβολικα πολλα, παλι το δικο μου παιζει στα 70W-80W κατα το browsing πχ...

 

(παντα μαζι με οθονη, router, switch, dect κλπ)

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

Στο Load εφοσον ο δικος μου παιζει στα 340W κατα το gaming μπορω να δικαιολογησω 150W παραπανω λογω 1080ti και λογικα τσιτα κλοκια στον 8700K. αλλα desktop σερφαρισμα ειναι θεμα.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoc said:

??!?!??!?

Πως γινεται αυτο ?

Ειναι υπερβολικα πολλα, παλι το δικο μου παιζει στα 70W-80W κατα το browsing πχ...

 

(παντα μαζι με οθονη, router, switch, dect κλπ)

70-80w σε σερφάρισμα δεν παίζει... Μόνο η οθόνη καίει τόσα περίπου... Για desktop (enthusiast) μηχάνημα πρέπει να είσαι τουλάχιστον στα διπλάσια από αυτά που αναφέρεις... (Αν μιλάμε για το pc της υπογραφής σου, απλά μετράς λάθος)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

70-80w σε σερφάρισμα δεν παίζει... Μόνο η οθόνη καίει τόσα περίπου... Για desktop (enthusiast) μηχάνημα πρέπει να είσαι τουλάχιστον στα διπλάσια από αυτά που αναφέρεις... (Αν μιλάμε για το pc της υπογραφής σου, απλά μετράς λάθος)

Παιζει και παραπαιζει, μετρημενο και με το UPS και με ανεξαρτητο μετρητη ρευματος. Η οθονη της υπογραφης σωστα καλιμπραρισμενη (δηλαδη 27% φωτεινοτητα, +ορι αλλες ρυθμισεις χρειαζονται) καιει κατι λιγοτερο απο 25W.

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι ρε παιδια τι λεμε? 60W ειναι μονο η οθονη μου αναμενη...

Χαμηλωσε τη φωτεινοτητα και ριξε ενα καλιμπραρισμα, και εμενα η δικια μου απο το εργοστασιο 50+W ηταν.

Οποιος δε με πιστευει οταν βρεθει Πάτρα μπορει να ερθει και με δικο του μετρητη εαν θελει να το διαπιστωσει με τα μαρια του :)

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

2 screenshots που δε δειχνουν πολλα αλλα παινεις μια ιδεα.

μολις πατησα να γινει refresh η σελιδα

watt2.thumb.png.30d8d1d6a1f1be07e10cd53c22a0da3e.png

και αφου τελειωσε το φορτωμα της σελιδας...

watt1.thumb.png.98ffd8c4ef441a05335cb27ddd57aa78.png

 

Εαν το θυμηθω, επειδη εχω το μετρητη στο προσφγατα αγορασμενο κλιματιστικο για να βγαλω average χρησης, οταν τελειωσει θα τον βαλω στον υπολογιστη για ενα συντομο βιντεακι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2018 at 2:36 ΜΜ, το μέλος icy20 έγραψε:

Λοιπον προς αποφυγη τυχον περιττων εξοδων αλλων συμφορουμιτων (εγω υπεπεσα σε περιττο εξοδο οπως φαινεται) το pc της υπογραφης + OTE modem + asus rt-ac68U router + ενα ασυρματο τηλεφωνο σε bf1 gaming με streaming ειδα MAX 600W, με συνηθη φορτο 500-530. (καλα τοσο λιγο καταναλωνει το pc μαζι με την οθονη?wtf... αρα αν ειναι ετσι ουτε καν 600αρια τροφοδοτικα δεν χρειαζεται να παιρνει ο κοσμος...)Δυστυχως δεν ειχα τροπο να μετρησω τα watt και το παλιο μου ups δεν ανεγραφε current φορτιο. Αυτο γραφει... Πηρα 1500αρι και μαλλον και το 1400αρι θα με καλυπτε αλλα θα κοστιζε λιγοτερα λογικα.

 

Σωστή κατανάλωση έχεις. Τα τροφοδοτικά των PC τα παίρνουμε περίπου στο 150-160% του αναμενόμενου φορτίου, και για θέμα headroom αλλά και επιδόσεων. Το UPS λίγο προσοχή, η αναγραφόμενη ισχύς είναι VA (Volt-Ampere), όχι Watt. To 1500VA που πήρες νομίζω 1000W μέγιστο είναι. Προφανώς είναι κάπως πολύ, γι'αυτό σου είχα προτείνει 1200VA max (660-700W έξοδος), αλλά μην στεναχωριέσαι κιόλας, και έχεις μεγαλύτερα περιθώρια για πρόσθεση εξοπλισμού και οι μπαταρίες θα σου κρατήσουν λίγο περισσότερο.

 

Επίσης, τα 60-80W browsing δεν είναι καθόλου παράλογα. Με οθόνη 24" και 7700K είμαι στα 60-65W, αλλά όχι με καμία 1080 μέσα και τέρμα φωτεινότητα. Μία καλιμπραρισμένη 24" οθόνη είναι 20-22W.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε desktop browsing ειμαι γυρω στα 140W, αν σβησω την οθονη ειμαι 95 καπου.  Απλα οταν ξεκιναει ο υπολογιστης που δινει λιγη πιεση πιανει πανω απο 220. Το ingame ισχυει που εγραψα. 500-600. Το ξερω οτι το ups δεν ειναι 1500W (LOL) αλλα 865W. Αναλογιστειτε οτι η οθονη μου ειναι κτηνος ομως μην παιρνετε σαν συγκριση 24αρες κτλ. Brightness εχω στο 37%.

Βαλτε και στην εξισωση οτι εχω ΟΛΕΣ τις usb πιασμενες + ολες τις usb της οθονης πιασμενες, συν του οτι εχω καρτα ηχου που παιρνει molex για να δινει ρευμα στη ledοταινια, συν αλλες 2 ledοταινιες συν 300 ανεμιστηρες στο κουτι. Γενικα σχεδον ολα που μπορει να συνδεθουν στο mobo μου ειναι συνδεδεμενα ολα full. Το μονο που δεν εχει πιασμενο ειναι η 2η m2 θυρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

POWERWALKER VI 1200 SHL SCHUKO LCD 1200VA/600W

POWERWALKER VI 2200 SHL SCHUKO LCD 2200VA/1200W


EATON 5Ε 1100I

EATON 5E 1500I

 

Σκέφτομαι να πάω σ'ένα (καλό) απ'τα παραπάνω ups, αν είναι pure sinewave (που διάβασα σε προηγούμενα post) δεν ξέρω,.

1200va με καλύπτει, στα 120€+-

Πώς τα βλέπετε, κάποια άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα , λίγο να ανακινήσω το παλιό αυτό thread.
Μόλις αγόρασα 3 τέτοια , επειδή τα βρήκα σε εξαιρετική τιμή κυρίως. Υπολογίζω και με μεταφορικά να βγούν 70€ το ένα.

Σκέφτηκα πως ανετα θα μπορουσα να μοιράσω συσκευές μεταξύ τους (να έχει ένα το pc και ένα για λοιπές συσκευές) , το θέμα ειναι πως ενώ στο site λέει πως βγάζει 650watt , στο amazon το δίνει 525W το οποίο θεωρώ οριακή τιμή για το pc.

Τα specs τα οποια περιμένω να σηκώσω είναι ι5 2500Κ@4.5 με αναβάθμιση σε ryzen 2600@4.2 & gtx 1070.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, asteroulis said:

Καλησπέρα , λίγο να ανακινήσω το παλιό αυτό thread.
Μόλις αγόρασα 3 τέτοια , επειδή τα βρήκα σε εξαιρετική τιμή κυρίως. Υπολογίζω και με μεταφορικά να βγούν 70€ το ένα.

Σκέφτηκα πως ανετα θα μπορουσα να μοιράσω συσκευές μεταξύ τους (να έχει ένα το pc και ένα για λοιπές συσκευές) , το θέμα ειναι πως ενώ στο site λέει πως βγάζει 650watt , στο amazon το δίνει 525W το οποίο θεωρώ οριακή τιμή για το pc.

Τα specs τα οποια περιμένω να σηκώσω είναι ι5 2500Κ@4.5 με αναβάθμιση σε ryzen 2600@4.2 & gtx 1070.

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα με το σύστημα που περιγράφεις. Τα 750VA ονομαστικής ισχύος του UPS επαρκούν.

Καταλήγουν σε λιγότερα Watt πραγματικής ισχύος, λόγω της απόκλισης του συντελεστή ισχύος από τη μονάδα, αλλά δύσκολα θα τα φτάσεις με αυτά τα εξαρτήματα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, asteroulis said:

Μόλις αγόρασα 3 τέτοια , επειδή τα βρήκα σε εξαιρετική τιμή κυρίως. Υπολογίζω και με μεταφορικά να βγούν 70€ το ένα.

εξωφρενικα χαμηλη τιμη - μπορεις να δωσεις την "πηγη" ή ειναι μυστικο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολύ χαμηλή τιμή όντως. Από ebay τα πήρα τα είχαν βγάλει σε προσφορά μια μέρα , στα 50€ και μεταφορικά μου δώσαν τιμή 77€ για τα 3. Ψαξε το μοντέλο , εχει ακομα κομμάτια ενας πωλητής από Γερμανία στα 70 περίπου ευρώ.

Οπότε ναι , δεν ειναι τίποτα δυνατά ups , για υπολογιστές ακόμα και gaming λογικής φύσης φτάνουν μάλλον. Το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις είναι να υποστηρίξεις μεγάλα φορτία εκκίνησης σε συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 6/20/2018 at 2:47 PM, E.F. said:

.....

Και, πιο συγκεκριμένα, τα Powerwalker και αναξιόπιστα είναι και έχουν και κακή ποιότητα εξόδου (όχι την χειρότερη που έχω δει, αλλά κακή). Δεν μπορούν καν να συγκριθούν με την ποιότητα εξόδου ενός APC ή Eaton, ούτε καν ενός Legrand (που είναι χειρότερο από τα δύο πρώτα αλλά όχι τόσο κακό). Πιο συγκεκριμένα, το "line interactive" είναι για κλάμματα και κάνει πιο πολύ ζημιά παρά καλό, καθώς έχουν αστείου μεγέθους μετασχηματιστές που δεν αντιστοιχούν ούτε στο 1/5 της ονομαστικής τους ισχύος. Υπάρχει λόγος που το 1000VA line-interactive της APC είναι 19.5 κιλά και το 1500VA της Powerwalker είναι μόλις 10.7. Αν μη τι άλλο, προκαλεί και ηλεκτρικό θόρυβο (common mode noise) και κάνει ζημιά στην υπόλοιπη εγκατάσταση. Επίσης, το inverter που έχουν είναι μέτριο προς κακό, που σημαίνει πως η ποιότητα εξόδου όταν γυρίσει σε μπαταρίες είναι ένα δράμα.

 

Η απαίτηση για pure sine wave σε κοινό οικιακό εξοπλισμό είναι επίσης ανώφελη και αυξάνει το κόστος δραματικά χωρίς λόγο. Πάλι, αν το UPS είναι "πατάτα" και βγάζει "υπερβολικά modified" έξοδο που δεν μοιάζει καν με ημιτονοειδής, δεν πάει να πει πως χρειάζεται pure sine wave, UPS της προκοπής χρειάζεται. Κανένα αξιοπρεπές UPS με modified sine wave έξοδο δεν δημιουργεί προβλήματα, ούτε καν σε εξοπλισμό που είναι σχετικά ευαίσθητος. Pure sine wave μόνο σε εξειδικευμένο ιατρικό εξοπλισμό έχω αναγκαστεί να χρησιμοποιήσω σε όλη μου την ζωή.

 

Το online είναι επίσης κακή επιλογή για καθημερινή οικιακή χρήση. Ακόμα και καλό να είναι, ακόμη και να αγνοήσει κανείς το κόστος, προσθέτει μόνιμες 24/7 απώλειες, αυξάνοντας την κατανάλωση ενέργειας χωρίς να υπάρχει πρακτικός λόγος.

 

Αυτά τα λέω σαν Δρ. ηλεκτρολόγος μηχανικός με χρόνια εμπειρίας στην ποιότητα ισχύος. Δεν εικάζω/υποθέτω, ούτε στηρίζομαι σε αμφίβολης ποιότητας άρθρα και "κάποιος μου είπε".

 

Μέσω google έπεσα πάνω σ' αυτό το post και είπα να κάνω registration. :)

 

Έχω την εντύπωση ότι με οφέλησες καμιά 350€ μια και έλεγα να αγοράσω Powerwalker και μάλιστα Online, για το νέο PC που θα στήσω από Σεπτέμβρη. Θα επιλέξω λοιπόν APC Line Interactive μια και αυτό προτείνεις (δηλ κάποιος που γνωρίζει). ;)

 

Έχω όμως και μια ερώτηση για το υπάρχον UPS  που έχω και το οποίο έχω δώσει κανα-δυο φορές για αλλαγή μπαταρίας, καθαρισμό κλπ από το οποίο πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος - είναι αυτό εδώ:

 

https://www.e-shop.gr/accupower-line-interactive-ups-2000va-bl2-p-PER.701509

 

Τώρα τελευταία όμως, έχει παραγίνει το κακό με τον ανεμιστήρα που έχει και συγκεκριμένα για λόγο που δεν καταλαβαίνω, δουλεύει κανα 2ωρο μετά το άνοιγμα. Όταν πέφτει το ρεύμα, καταλαβαίνω ότι πρέπει να λειτουργεί και ο ανεμιστήρας όσο φορτίζει, αλλά δυστυχώς παραμένει ΟΝ για πολύ ώρα. :(

 

Φαντάζομαι λοιπόν ότι αυτό είναι θέμα σχεδίασης, οπότε σκέφτομαι ότι το καλύτερο θα ήταν να άλλαζα τον ανεμιστήρα βάζοντας κάποιον πολύ καλύτερο, αθόρυβο & ποιοτικό. Φοβάμαι όμως να πω την αλήθεια, διότι το έχω σαν αρχή ότι UPS & τροφοδοτικά δεν τα ανοίγουμε (κυκλοφορούν ρεύματα εκεί lol). Θεωρητικά όμως, δε θα ήταν πανεύκολο το βάλε-βγάλε του ανεμιστήρα; Κάπου πάνω στην πλακέτα δε θα πηγαίνει λογικά η 2/3 pin άκρη του;

 

Κάθε βοήθεια (από σένα ή οποιονδήποτε στο forum), ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από kv_itc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα περιμαζέψει ένα ίδιο Accupower που ένας γνωστός είχε για πέταμα. Πλέον το έχω αντικαταστήσει με δύο μικρότερα και καλύτερα, αλλά η μνήμη μου ήταν ότι ο ανεμιστήρας δούλευε αρκετά. Δεν θυμάμαι τί αλγόριθμο έχει για τον ανεμιστήρα - μπορεί να είναι απλά ψηλές οι θερμοκρασίες, αλλά μπορεί να δουλεύει για μία σειρά από άλλους λόγους.

Πχ εάν οι μπαταρίες έχουν παλιώσει και είναι συνέχεια σε κατάσταση φόρτισης, μπορεί να δουλεύει υποχρεωτικά ο ανεμιστήρας, ανεξάρτητα από τη θερμοκρασία.

 

Ο ανεμιστήρας λογικά αλλάζει πολύ εύκολα, νομίζω ότι είναι ένας απλός 6άρης και οι βίδες του είναι προσβάσιμες έξω από το UPS. Δεν είμαι αισιόδοξος όμως ότι με αλλαγή του ανεμιστήρα θα καταφέρεις ικανοποιητική διαφορά. Πριν ανοίξεις καν το σασί, οπωσδήποτε αποσύνδεση από το ρεύμα και μόλις το ανοίξεις απόσύνδεση των μπαταριών από το κύκλωμα - και μετά άνοιγμα/κλείσιμο του διακόπτη και λίγη αναμονή για να αδειάσουν πυκνωτές από μεγάλα φορτία.

 

Πριν κάνεις οποιαδήποτε άλλη επέμβαση, δεν χάνεις τίποτα να το καθαρίσεις εσωτερικά με πεπιεσμένο αέρα και κάποιο νωπό πανί για τις επιφάνειες που το επιτρέπουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Άλλαξα τις μπαταρίες τώρα την άνοιξη, άρα δε θεωρώ ότι είναι θέμα μπαταριών. Στο λογισμικό που το συνοδεύει βλέπω μονίμως 25 βαθμούς, άρα μάλλον κάτι δεν πάει καλά με το σένσορα της θερμοκρασίας. Ακόμα και σε διακοπή ρεύματος, όταν δούλευε στο φουλ, πάλι 25 έδειχνε!

 

Πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξω ανεμιστήρα (δεν ήξερα ότι έχει 6άρι όπως λες, μέγεθος όμως το οποίο δικαιολογεί και όλο αυτό το θόρυβο). :( Οι βίδες όχι, δεν είναι προσβάσιμες απ' έξω. Αποσύνδεση των μπαταριών μάλλον δεν είναι επικίνδυνο... φαντάζομαι αποσυνδέω τους 2 πόλους (μαύρο-κόκκινο)... μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.