Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

Καλά έκανες κύριε πόλισμαν!.....χαχχα.....

....γράφω όλη την ημέρα αγγλικά, είμαι άπειρες ώρες στο PC και σε λίγο θα ξεχάσω να γράφω ελληνικά....

Γι' αυτό γράφω σεντόνια για να κάνω εξάσκηση..

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής το Soldering είναι απογοήτευση.....Μου αρέσει που σκεφτόμουν να πουλήσω των 7940 για κάποιο από τα νέα (μπούρδες νέα) μοντέλα και τελικά είναι χειρότερα. 

Χαχαχα θα γίνουν συλλεκτικοί ι9-7ΧΧΧ......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

τι έχουν κάνει εκεί socket πάνω στο socket δείτε τα σημαδάκια πάνω δεξιά (1151 πλατφόρμα ζει 1099 έρχεται)

αυτό το έχουν κάνει από πέρσι (όταν ζορίστηκε η intel από τους threadripper)

https://wccftech.com/intel-core-i9-7980xe-core-i9-7920x-cpu-die-shots-performance/

αν πάει κάποιος να κάνει delid στους refresh το πιθανότερο να πάρει στα χέρια του μερικά smd, bye bye 2k €uros :jester:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2018 at 9:24 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Επιστράφηκε η μητρική, ούτε σ'αυτούς ανάβει (msystems), η αντικατάσταση θα πήγαινε για την επόμενη βδομάδα!

Να περιμένω κι άλλο επίσης δεν παίζει.

 

Asus hero ετοιμοπαράδοτη (απ'αλλού στα ίδια χρήματα) δεν υπάρχει, παράγγειλα την παραπάνω msi z390 ace στα 290€,

από Τετάρτη-Πέμπτη (λογικά) θα την έχω, απ'όσο είδα + AC Odyssey 

ήρθε η meg(an fox) ace, πριν ανεβάσω το οτιδήποτε για αρχή τέσταρα αν ανάψει και..... έγινε η πρώτη εκκίνηση :crazypilot:

απ'αύριο ξεκινάει το στήσιμο και βλέπουμε :p μάλλον πάω και για νέο κουτάκι ίδωμεν

 

 

 

20181114_204404b.jpg 20181114_204440b.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, idonthave said:

αυτό το έχουν κάνει από πέρσι (όταν ζορίστηκε η intel από τους threadripper)

https://wccftech.com/intel-core-i9-7980xe-core-i9-7920x-cpu-die-shots-performance/

αν πάει κάποιος να κάνει delid στους refresh το πιθανότερο να πάρει στα χέρια του μερικά smd, bye bye 2k €uros :jester:

 

οπότε του χρόνου στο 1151 θα φέρουν "τζούφιους" 9980x ? με 10c/20th ή θα αλλάξουν πλατφόρμα για 10c/20th

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

οπότε του χρόνου στο 1151 θα φέρουν "τζούφιους" 9980x ? με 10c/20th ή θα αλλάξουν πλατφόρμα για 10c/20th

 

Όχι γιατί το 1151 με το 2066 χρησιμοποιούν εντελώς διαφορετικά chips. Τα dies της HEDT είναι στην ουσία XEON και είναι και πολύ μεγαλύτερα, άλλες cache, άλλα PCI-E lanes.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

οπότε του χρόνου στο 1151 (Socket 2066 )θα φέρουν "τζούφιους" 9980x ? με 10c/20th ή θα αλλάξουν πλατφόρμα για 10c/20th

για να χρησιμοποιούν stim θα είναι ήδη είναι στο όριο, για το τι θα κάνουν του χρόνου ας απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν καλύτερα,

 τζούφιους δεν νομίζω, θερμάστρες μάλλον ναι

 

edit

τώρα κατάλαβα την ερώτηση σου, τα παραπάνω που έγραψα είναι για την hedt πλατφόρμα :tomato: :p γράψε άκυρο

Spoiler

edit2

στο γράφω εδώ

 @ARMAGEDDON δεν παρεξήγησα, το κατάλαβα λάθος :whip::gyro:

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, idonthave said:

για να χρησιμοποιούν stim θα είναι ήδη είναι στο όριο, για το τι θα κάνουν του χρόνου ας απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν καλύτερα,

 τζούφιους δεν νομίζω, θερμάστρες μάλλον ναι

10c/20th ??

https://videocardz.com/newz/intel-9th-gen-core-hedt-specs-and-pricing-revealed

Intel-Core-X-SkylakeX-Refresh.jpg

 

 

 

παρεξήγησες το τζούφιους

ο 9700κ είναι τζούφιος γιατί έχει το HT κλειστό έναντι του 9900κ

ο 9600κ είναι τζούφιος γιατί δεν έχει απ ενεργοποιημένους δύο ελαττωματικούς πυρήνες έναντι του 9700

το ίδιο ισχύει και για την AMD

αλλά αν ξεκινάει για 9980x 18c/36t και καταλύγει για 8/16 όπως βλέπω στα ίδια watt τζούφιο τσιπάκι είναι

κλπ δηλαδή ξεκινάνε τα yields για 9900κ αλλά δεν γίνονται όλα ....

 

σύμφωνα με το παραπάνω που έβαλες θα κατεβάσει ως 10900κ τον 9820x 10c/20t  ?

Link to comment
Share on other sites

με στοκ ρυθμίσεις όλα, εκτός από μνήμες που πείραξα στα γρήγορα, σε παλιά εγκατάσταση win που είχα σε 8700k,7700k κάποια μικρά τεστ,

για να δω και λίγο θερμοκρασίες (εκτός κουτιού είναι, πάνω σε benchtable) αλλά και γενικά ένα τσεκάρισμα.

9900k με alpenfoehn himalaya2 + bequite sw3 hight speed περίπου στα 1000rpm δούλευε το fan

 

326096944_cinebench9900.thumb.jpg.efc1c2a1ff69ff3eee4fbcb118f7ce61.jpg      91452142_vray9900.thumb.jpg.9cf066044f6c517b42c908f9f9363f13.jpg

 

πριν 14 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

δίνω ότι σου δώσει και μισό ευρώ ακόμα....

που είναι το ποντίκι ?

στείλτε προσφορές και βλέπουμε :jester:

έκανε ντροπούλες:p

 

@icy20 δοκίμασες καθόλου την cryorig ή χρησιμοποίησες απευθείας την aio, για να μου έλεγες τι διαφορά θερμοκρασίας είδες

ανάμεσα σε cryorig & aio.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ερμ, δηλαδη εχεις καλυτερες θερμοκρασιες με την αεροψυκτρα απο οτι εχω με την Χ62 και εγω? Αν σου πω οτι δεν καταλαβαινω τι θα πεις? Τι vcore εχεις?

Εγω ειμαι all core 4.8.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

με στοκ ρυθμίσεις όλα, εκτός από μνήμες που πείραξα στα γρήγορα, σε παλιά εγκατάσταση win που είχα σε 8700k,7700k κάποια μικρά τεστ,

για να δω και λίγο θερμοκρασίες (εκτός κουτιού είναι, πάνω σε benchtable) αλλά και γενικά ένα τσεκάρισμα.

9900k με alpenfoehn himalaya2 + bequite sw3 hight speed περίπου στα 1000rpm δούλευε το fan

 

326096944_cinebench9900.thumb.jpg.efc1c2a1ff69ff3eee4fbcb118f7ce61.jpg      91452142_vray9900.thumb.jpg.9cf066044f6c517b42c908f9f9363f13.jpg

 

στείλτε προσφορές και βλέπουμε :jester:

έκανε ντροπούλες:p

 

@icy20 δοκίμασες καθόλου την cryorig ή χρησιμοποίησες απευθείας την aio, για να μου έλεγες τι διαφορά θερμοκρασίας είδες

ανάμεσα σε cryorig & aio.

Για cinebench, υψηλές δεν είναι; Πόσο θα φτάσουν αν τρέξεις ibt/asus real bench;

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

idonthave write→

με στοκ ρυθμίσεις όλα, εκτός από μνήμες που πείραξα στα γρήγορα, σε παλιά εγκατάσταση win που είχα σε 8700k,7700k κάποια μικρά τεστ,

για να δω και λίγο θερμοκρασίες (εκτός κουτιού είναι, πάνω σε benchtable) αλλά και γενικά ένα τσεκάρισμα.

 

 

πριν 26 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Power limts !!! Μην κάνετε σαν τους reviewers !!!

 

Ευχαριστώ

 

αν θες κι εσύ διάβασε τι έγραψα!! προτού γράψεις το παραπάνω..

καλημέρα

 

πριν 7 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ερμ, δηλαδη εχεις καλυτερες θερμοκρασιες με την αεροψυκτρα απο οτι εχω με την Χ62 και εγω? Αν σου πω οτι δεν καταλαβαινω τι θα πεις? Τι vcore εχεις?

Εγω ειμαι all core 4.8.

Όλα στοκ είναι δεν έχω πειράξει τίποτα ακόμα, για να δω αν ξεκινάει το σύστημα κτλ. 

Σε ρώτησα για να δω αν έχεις τσεκάρει διαφορά σε θερμοκρασίες με aio και την cryorig που έχεις

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Για cinebench, υψηλές δεν είναι; Πόσο θα φτάσουν αν τρέξεις ibt/asus real bench;

παρόμοιες είχα παλιά με 8700k πριν αρχίσω να πειράζω τάσεις κτλ.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Σκέφτεσαι ν' αλλάξεις ψύκτρα;

είναι στο πρόγραμμα.....

θέλω να"παίξω" λίγο με την τάση επειδή στις στροφές που δούλεψε (πρέπει να ξαναδώ λίγο το προφιλ) το fan εμένα με ενοχλεί,

σ'άλλους θα είναι αθόρυβο :p εκτός κουτιού όλα αυτά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.