Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

Εν τω μεταξυ η Hero χρονιζει υψηλοτερα απο ολες τους 9900...τουλαχιστον απο οτι λενε οι χρηστες. Κ απο οτι διαβαζω το ιδιο λενε Hardwareluxx & Guru3D :hehe:

 

Προσωπικα δεν με καιει(pun intended) αλλά παρακολουθω με ενδιαφερον και περιμενω εστω κ μαρκετινιστικη απαντηση απο Asus...

 

Επισης....

vSq1eR1.png

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lazy Dog said:

Δεν ειναι μονο το uefi που ενταξει μετα απο 1-2 μερες θα ξερεις που πατας....το υπολοιπο συνοδευτικο software ειναι λες κ το αφησαν μισοτελειωμενο....Να μη μιλησω για το Expert Fan 5 το οποιο ειναι χιλιομετρα μακρια σε σχεση με το Fan Xpert 4...

 

Επισης η gb εχει ενα ψιλο-θεματακι με το memory training και γενικα θεμα συμβατοτητας

πχ τα δικα μου gskill στικακια παιζουν στα 3300 με πιο σφιχτα timings ευκολα στην Hero ενω στην Master δεν μπουταρει καν...οσο ρευμα κ να δωσω

 

Ξαναλεω μεγαλη malakia το false advertisement αλλά δεν ειναι κ του πεταματου....πιθανοτατα αν το ηξερα νωριτερα να μην εκανα την κινηση...απο αυτα που βλεπω ομως με τη giga Master(εστησα μηχανημα φιλου πριν λιγες μερες) ισως και να την ξαναεκανα την αγορα...

 

Εν τελει τον δικο μου 8700κ τον τεζαρει ευκολα στα 5.2 με χαμηλες vrm θερμοκρασιες κ σταθερα ρευματα.

Ακομη κ με 9900κ σε normal καταστασεις μεχρι 4.9 - 5 η πλειοψηφία δεν θα εχει καποιο προβλημα

 

 

E τώρα μ'έφτιαξες....έλεγα κι εγώ ότι σαν της Asus τα προβλήματα σε software δεν θα υπάρχουν άλλα......

 

Κοίταξε για να είμαι ειλικρινής με το Rampage VI Extreme που έχω σε Χ299 είμαι τρελά ευχαριστημένος αλλά από το software της Asus στα Windows.....έ εκτός από το Aura όλα τ'αλλα απλά δεν υπάρχουν....

 

Ούτε το FAN Expert δούλεψε ποτέ σωστά ούτα βέβαι μ'ενδιαφέρεουν και τα υπόλοιπα. ΟΜΩΣ! Εκεί που ήμουν έτοιμος να πάρω το Aquaero Controller για να συνδέσω 17 ανεμιστήρες, 4 αισθητήρες θερμοκρασίας και 2 αντλίες D5 PWM ανακάλυψα ότι το Q-FAN κάνει τρελή δουλειά και αφού τα ρύθμισα όλα (ανεμιστήρες, καμπύλες θερμοκρασίας, αντλίες) δουλέυουν άψογα και δεν χρειάστηκε να τ΄'ακουμπήσω ξανά. 

 

Με άλλα λόγια το UEFI τους τα σπάει....Τα υπόλοιπα δεν μου έχουν λείψει καθόλου και μάλιστα δεν χρειάζεται να τρέχει και τιποτα από services εκτός του AURA Sync. 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Από gigabyte δεν έχω εμπειρία εδώ και χρόνια γιατί αγόραζα πάντα Asus. Απλά το hardware τους μου φαίνεται καλό αυτή τη φορά και θα παρακολουθήσω το πως πάει.

 

Τώρα στη δική σου περίπτωση ούτε κι εγώ θα το άλλαζα ειδικά μιας και δουλεύει άψογα και το περίεργο είναι ότι όντως και γρήγορο board είναι και καλύτερα clocks φαίνεται να χτυπάει.....τί να πω μήπως η Asus ξέρει κάτι παραπάνω...γιατί τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά με τις τοπολογίες όσο τα κάνουν να φαίνονται ίσως.

 

Επίσης με τον 8700K δε υπάρχει περίπτωση να έχεις ούτε θερμοκρασίες υψηλές γιατί από τις Ζ370 πάλι καλύτερη είναι η μητρική απ'ότι διαβάζω και όπως είπες ακόμη και με τον 9900Κ μέχρι τα 5.0Ghz πάλι πρόβλημα δεν θα έχει...φαντάζομαι το formual με νερό (που μου αρέσει) μάλλον δεν θα χαμπαριάζει.....Πάνω από τα 5.0GHZ στον 9900Κ νομίζω ότι εκτός του ότι δεν έχει νόημα για 100-200mHz δεν ξέρω πόσο σταθερός θα είναι, αν θα είναι ασφαλή τα ρεύματα που θα ζητάει και μάλλον θα θέλει delid και το AVX offsets. 

 

Το θέμα είναι ότι έκανε τσιπιές χωρίς λόγο και καλό θα της κάνει να φάει λίγο κράξιμο νομίζω...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

μάλλον σε κάποια απ'τις παρακάτω θα πάω,

- επικρατέστερη η MSI MEG Z390 Ace έχετε διαβάσει κάτι αρνητικό? power phases διάβασα για 12+1.

και 2 μπαλαντέρ

Gigabyte Z390 AORUS Ultra

MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon

Επιστράφηκε η μητρική, ούτε σ'αυτούς ανάβει (msystems), η αντικατάσταση θα πήγαινε για την επόμενη βδομάδα!

Να περιμένω κι άλλο επίσης δεν παίζει.

 

Asus hero ετοιμοπαράδοτη (απ'αλλού στα ίδια χρήματα) δεν υπάρχει, παράγγειλα την παραπάνω msi z390 ace στα 290€,

από Τετάρτη-Πέμπτη (λογικά) θα την έχω, απ'όσο είδα + AC Odyssey 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κανω εκκληση σε ολο τον κοσμο. Εχω προβλημα. Πρεπει να βρεθει 9900Κ μεχρι την Παρασκευη. Αν καποιος ξερει κατι πλερωνω... ?

O 2600X δεν κανει για τιποτα, μολις βαλεις stream τελειωνει.

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Haha 9
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, icy20 said:

Κανω εκκληση σε ολο τον κοσμο. Εχω προβλημα. Πρεπει να βρεθει 9900Κ μεχρι την Παρασκευη. Αν καποιος ξερει κατι πλερωνω... ?

O 2600X δεν κανει για τιποτα, μολις βαλεις stream τελειωνει.

 

βάλε την κάρτα σου να κάνει stream !!! την έχεις και κάθετε ...

ενώ ο 8700κ είναι καλύτερος στο stream βρε αει πάγιενε από εδώ σε λάθος πλατφόρμα είσαι πάρε εκεί XEON να κάνεις την δουλειά σου ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ARMAGEDDON said:

 

βάλε την κάρτα σου να κάνει stream !!! την έχεις και κάθετε ...

ενώ ο 8700κ είναι καλύτερος στο stream βρε αει πάγιενε από εδώ σε λάθος πλατφόρμα είσαι πάρε εκεί XEON να κάνεις την δουλειά σου ?

Και με την καρτα τα ιδια σκατα παει. Απλα δεν πεφτει 40 fps πεφτει στα 60. Επισης με την καρτα η cpu ειναι στο 40-50% ενω με encoding cpu ειμαι 80-90 cpu.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, icy20 said:

Και με την καρτα τα ιδια σκατα παει. Απλα δεν πεφτει 40 fps πεφτει στα 60. Επισης με την καρτα η cpu ειναι στο 40-50% ενω με encoding cpu ειμαι 80-90 cpu.

 

σωστά παίζει το cpu load κάτι έχουν κάνει εκεί με τους drivers (βγαίνουν σε λίγο καινούργοι οπότε να είσαι έτοιμος για download  ( έχεις beta driver μέχρι εκεί που δεν πάει ))
δοκίμασε μία και veryfast στο encoding με cpu μπας μπας και φτιάξει κάπως

ε και πριν έρθετε και γράφετε περί troublesouting κλπ αφού το βάζει εδώ που να πάω να γράφω στο άλλο θέμα ...

ένας mod να τα μεταφέρει είτε στο bf είτε εκεί με το θέμα του Icy20 με το ryzen , ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Κανω εκκληση σε ολο τον κοσμο. Εχω προβλημα. Πρεπει να βρεθει 9900Κ μεχρι την Παρασκευη. Αν καποιος ξερει κατι πλερωνω... ?

O 2600X δεν κανει για τιποτα, μολις βαλεις stream τελειωνει.

Μοιάζει με καταγραφή στο ημερολόγιο του Νοστρόμο, Μάριε. 

Μου φαίνεται πρέπει να σε πάρω τηλέφωνο και να σε κράξω. 

Καλά, αφού είδες ότι ο 9900k είναι σαν το νερό στη Σαχάρα, γιατί δεν εξασφάλισες ότι θα τον έχεις πρώτα, πριν δώσεις τον 8700k;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μοιάζει με καταγραφή στο ημερολόγιο του Νοστρόμο, Μάριε. 

Μου φαίνεται πρέπει να σε πάρω τηλέφωνο να σε κράξω. 

Καλά, αφού είδες ότι ο 9900k είναι σαν το νερό στη Σαχάρα, γιατί δεν εξασφάλισες ότι θα τον έχεις πρώτα, πριν δώσεις τον 8700k;

Fixed.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

.....σε λάθος πλατφόρμα είσαι...

το αυτό 

it-640x427.jpg:hehe:

τον 2600 γι'άλλη χρήση τον είχες πάρει (για το χωριό ή για τους γονείς σου κάτι τέτοιο), μια χαρά είναι το cpu, αν ισχύει ότι δεν έχουν βγάλει κάποιο update 

για τα windows και η M$ μ@λ@κ...αι..

 

πριν 10 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Κανω εκκληση σε ολο τον κοσμο. Εχω προβλημα. Πρεπει να βρεθει 9900Κ μεχρι την Παρασκευη. Αν καποιος ξερει κατι πλερωνω... ?

O 2600X δεν κανει για τιποτα, μολις βαλεις stream τελειωνει.

εδώ είσαι :bleh: αν τον θέλεις

20181103_203907.thumb.jpg.9fc091921ecfc9563b2f9bb56fe8c854.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, idonthave said:

το αυτό 

it-640x427.jpg:hehe:

τον 2600 γι'άλλη χρήση τον είχες πάρει (για το χωριό ή για τους γονείς σου κάτι τέτοιο), μια χαρά είναι το cpu, αν ισχύει ότι δεν έχουν βγάλει κάποιο update 

για τα windows και η M$ μ@λ@κ...αι..

 

εδώ είσαι :bleh: αν τον θέλεις

20181103_203907.thumb.jpg.9fc091921ecfc9563b2f9bb56fe8c854.jpg

Παιζεις με τον πονο μου? ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS Γιωργο, 1.29 για τα 5.2 φουλ τα fans στην X62 ειδα στην 1 ωρα RealBench ~90 βαθμους CPU package και 53 βαθμους στα vrm

Γυρω στα 165w(cpu package)

Annotation.png

 

Τα βαζω εδω για να εχω μετρο συγκρισης οταν θα εχω τον 9900(θα τον παρω δανεικο)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Lazy Dog said:

@DEADLAZARUS Γιωργο, 1.29 για τα 5.2 φουλ τα fans στην X62 ειδα στην 1 ωρα RealBench ~90 βαθμους CPU package και 53 βαθμους στα vrm

Γυρω στα 165w(cpu package)

Annotation.png

 

Τα βαζω εδω για να εχω μετρο συγκρισης οταν θα εχω τον 9900(θα τον παρω δανεικο)

Δεν μπορουμε να τον κρατησουμε δανεικο μεχρι να ερθει ο δικος μου? ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@icy20 στο ειχα γραψει αν θυμαμαι καλα οτι κατα τα Χριστουγεννα θα παραλαβεις...Δεν επαιζα ενα τζοκερακι καλυτερα :hehe::bleh:

 

εν τω μεταξυ πηγε στα 620 εουρα...σε ολα τα καταστηματα ?️?

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Lazy Dog said:

@icy20 στο ειχα γραψει αν θυμαμαι καλα οτι κατα τα Χριστουγεννα θα παραλαβεις...Δεν επαιζα ενα τζοκερακι καλυτερα :hehe::bleh:

 

εν τω μεταξυ πηγε στα 620...σε ολα τα καταστηματα ?️

Μαλλον αλλος ειναι ο μητσοτακης! ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

@DEADLAZARUS Γιωργο, 1.29 για τα 5.2 φουλ τα fans στην X62 ειδα στην 1 ωρα RealBench ~90 βαθμους CPU package και 53 βαθμους στα vrm

Γυρω στα 165w(cpu package)

Annotation.png

 

Τα βαζω εδω για να εχω μετρο συγκρισης οταν θα εχω τον 9900(θα τον παρω δανεικο)

Εξαιρετικό τσιπάκι:T:. Ο δικός μου, αν θυμάμαι καλά, γιατί έχω να πειραματιστώ καιρό, ήθελε 1.28@4.8, με τα fans της cryorig στο 70% (peak temp σε asus real bench, 85 βαθμοί).

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο δοκιμασα να δω θερμοκρασιες vrm...Τα 80ρια κ 100ρια που διαβαζω μου φαινονται υπερβολικα υψηλα...

 

Δοκιμασα τον 8700 χωρις κανενα θεμα(53 βαθμοι), τωρα μενει ο 9900κ :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.