Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

42 minutes ago, idonthave said:

Δεν έγραψα κάπου για amazon.de, ebay (το ebay εγώ το βάζω :bleh:) που έχει διάφορους πωλητές, αν δεν αγοράσεις απευθείας από amazon.de , amazon.co.uk ........

αλλά από κάποιο πωλητή μπορεί και να την πατήσεις.

 

Για τα batch στην σειρά 9 θα ψάξεις στα forum στο εξωτερικό ποιο chipακι τα πάει/έχει χαμηλότερες "θερμοκρασίες/ρεύματα"

(κι εδώ με πιθανότητες παίζεις).

Όλα πάνε 5 με 5,2 κι ένα μικρό ποσοστό 4,9 λέω τώρα, μπορεί να λέω και μ@λ...ες (στις πατάτες θα θέλεις καλύτερη ψύξη)

αλλά για παραπάνω και "πατάτα" chipακι να έχεις πας για άλλο τρόπο ψύξης.

Αν τώρα κυνηγάς τα νούμερα σε benchs, ok ψάχνεις για το golden chip με βάση το batch (αν σου πέσει το καλό κομμάτι) ή μπορεί να αλλάξεις & 2-3 cpu αν δεν θες να κάνεις delid..

 

 

Αν πας να αγοράσεις tray από σκρουτζομάγαζο, δεν έχει έδρα κτλ. θα πρέπει να είσαι έτοιμος τι θα κάνεις αν σου τύχει η χειρότερη.

 

Αν μιλάς απευθείας με distributor στο εξωτερικό δεν χρειάζεται να μεσολαβήσουν όλοι αυτοί για την εγγύηση.

Γιατί να αγοράσεις tray? Αν τον βρεις σε καλή τιμή και με όλο το τσίρκο της διαθεσιμότητας γιατί να μην τον πάρεις?

Θα δώσεις 630€ με άγνωστη διαθεσιμότητα ή 670€ 1 με 3 μέρες διαθεσιμότητα που βλέπω τώρα ή σε tray αν έβρισκες φθηνότερα (από 600€) από το προηγούμενο link που σου έβαλα και άμεσα διαθέσιμο, στην περίπτωση που έστηνες μηχάνημα τώρα. Δεν λέω να κάτσεις να περιμένεις, με το πολύ περίμενε θα βγουν οι ryzen 3700x,3600x 

 

Τα περί bining στο casekink, ocuk και ΣΙΑ που κολλάνε με την αρχική σου αναφορά με τον 1 χρόνο εγγύησης (που εννοούσες για Αμερική) ?

 

 

Βασικά παίζει ρόλο από που θ'αγοράσεις εννοείται.

 

Για τα batch τώρα δεν ενδιαφέρομαι και τόσο αλλά όσον αφορά την ψύξη αυτή πάει ανάλογα με τις επιδιώξεις σου σε overclocking. Αν πάς για competitive benchmarking και CPUs αλλάζεις και delida κάνεiς γιατί ακριβώς κυνηγάς νούμερα. Εγώ δεν φθάνω μέχρι εκεί, θέλω καλό τσιπάκι και με 5-5,2 Θα ήμουν υπέρευχαριστημένος. 

 

Δεν αγοράζω από μικρά μαγαζιά - period εκτός κι αν έχω εγγύηση από τον κατασκευαστή απ'ευθείας κι έχουν καλύτερη τιμή. Αλλά όχι κι από τέτοια χωρίς έδρα στο σκρουτζ. 

 

 

Με ποιο distributor της Intel δηλαδή να μιλάς απ'ευθείας και να σου πουλήσει ο ίδιος tray με δική του εγγύηση? Αυτοί που αγοράζουν χονδρική από intel δεν πουλάνε tray λιανική σε σένα και οι tray ΔΕΝ είναι για λιανική κανονικά. Κακώς του πουλάνε οι πελάτες των distributors ενώ κανονικά προορίζονται για πλήρη συστήματα. Αυτή είναι η λογική τους και τα υπόλοιπα είναι εμπορικά παιχνιδάκια των μικρότερων λόγω καλύτερων margins.  

 

Εγώ δεν στήνω μηχάνημα τώρα - γιατί μηχάνημα έχω κι αυτό με τον 9ΧΧΧ θα είναι δεύτερο. Θα περιμένω λοιπόν και θα πάρω κανονικά σαν άνθρωπος όταν θα είναι διαθέσιμος και θα έχουν πέσει οι τιμές κι ας βγουν και Ryzen 4700.....κι αυτοί πάλι μέχρι να είναι διαθέσιμοι περίμενε θα θέλουν..Στα 43 μου τα έχω ξεπεράσει αυτά...

 

 Αν δεν έχεις μηχάνημα και δεν μπορείς να περιμένεις πάρε ότι βρεις - η βιασύνη όμως δεν είναι ποτέ ιδανική όταν αγοράζεις οπότε και η αγορά δεν θα είναι ιδανική....Αν δεν σε νοιάζει η έξτρα εγγύηση και οι πιθανότητες για "χειρότερο" chip τότε πάρε tray...Όπως είπες μπορεί και ο box να σου βγει πατάτα αν και σε 30-40 CPUs που έχω αγοράσει τα τελευταία 25 χρόνια μου έχει τύχει 1 φορά όπως είπα πατάτα και τον πούλησα "σε μη overclocker"......?

 

Για να το συντομεύσω δεν θα αγόραζα tray -  PERIOD και φυσικά και πολλοί άλλοι - οι περισσότεροι δηλαδή κι αν θες ρώτα κι εδώ και σε ξένα φόρα (καλά Αμερική είναι και η εγγύηση τελείως μάπα).....Αν δεν σε προβληματίζει μπορεις να τον αγοράσεις εγώ όπως είπα ούτε έχω αγοράσει ούτε αγοράζω μεταχειρισμένους - θέλω τη μαγεία του SILICON LOTTERY όταν ανοίγω CPU BOX στο 100%.....?

 

Γεγονός όμως είναι ότι οι πιθανότητε να σου χαλάσει ο tray είναι ελάχιστες όσες και αυτές του να σου πάει ο box στα 5.5 GHz οπότε επειδή το τεντώσαμε το θέμα ρίξε το ζάρι και πάρε ότι βρεις να τελειώνεις. 

 

Τα περι binning δεν έχουν καμία σχέση με την εγγύηση. Με το γεγονός ότε έχεις αυξημένες πιθανότητες να πάρει "πατάτα" σε σχέση με το box κολλάνε και με αυτό ολοκληρώνω και τέρμα τα σεντόνια λέξεων...


 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε η μερα με τη νυχτα το πραγμα... Χτες παλευα να μην εχω frame drops κατω απο 80 και σημερα με τον 9900Κ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ 200 fps σε 3440Χ1440. Απιστευτα πραγματα...

AMD MONO!!! αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Μιλαμε η μερα με τη νυχτα το πραγμα... Χτες παλευα να μην εχω frame drops κατω απο 80 και σημερα με τον 9900Κ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ 200 fps σε 3440Χ1440. Απιστευτα πραγματα...

AMD MONO!!! αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Γι'αυτό χάθηκες :bleh: ελληνικό να φτιάξεις με το μπρίκι, η hero δουλεύει... :hehe: 

μου βιαζόσουν, πάρ'το εργαλείο τώρα 200αρισε...

 

πριν 29 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

και με αυτό ολοκληρώνω και τέρμα τα σεντόνια λέξεων...

με τα σεντόνια πάγωσαν τα σουβλάκια :hehe: πάω να βάλω ταινία

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, idonthave said:

Γι'αυτό χάθηκες :bleh: ελληνικό να φτιάξεις με το μπρίκι, η hero δουλεύει... :hehe: 

μου βιαζόσουν, πάρ'το εργαλείο τώρα 200αρισε...

 

με τα σεντόνια πάγωσαν τα σουβλάκια :hehe: πάω να βάλω ταινία

Ε μα....πάμε για καφέ αν είναι να γράψουμε βιβλίο....και μετά για σουβλάκι...ΖΕΣΤΑ!?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Μιλαμε η μερα με τη νυχτα το πραγμα... Χτες παλευα να μην εχω frame drops κατω απο 80 και σημερα με τον 9900Κ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ 200 fps σε 3440Χ1440. Απιστευτα πραγματα...

AMD MONO!!! αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Καλορίζικος. 200 fps.... Σπέρνει το μηχάνημα. 

Εντάξει, εξαιρετικοί οι ryzen, αλλά μιλάμε για άλλη κατηγορία επεξεργαστών. Ο 9900k, παρά τα μειονεκτήματά του, είναι στην κορυφή. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, icy20 said:

Μιλαμε η μερα με τη νυχτα το πραγμα... Χτες παλευα να μην εχω frame drops κατω απο 80 και σημερα με τον 9900Κ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ 200 fps σε 3440Χ1440. Απιστευτα πραγματα...

AMD MONO!!! αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Η Nvidia δεν φταίει καθόλου ... Αεί πααγιενε !

Ερώτηση ίδιους drivers της Nvidia φοράς που φόραγες στο amd ;

Αν ναι η Nvidia φταίει με τους σάπιους drivers ... Δεν μας λες κάτι καινούργιο η Nvidia αν δεν έχει intell cpu είναι για πέταμα ... Έχω κάνει ανάλυση σε δίπλα ποστ ... Και ότι τα έλεγα εγώ αλλά τελικά αντί οι amd κάρτες να παίζουν καλύτερα στα amd έγινε το αντίθετο οι Nvidia να παίζουν καλύτερα στα Intel !

 

Άντε μεγιες ! 

Αλλά μην σε ξανακουσω να λες κακά λογακια για την amd όταν η Nvidia κάνει χαζομάρες με τους drivers ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

IMG_20181108_175229.thumb.jpg.4a13d3698209478ef16da91b8b6d70d0.jpgΌταν είσαι γκαντεμης θα ανέβουν ακόμη και τα έξοδα εκτελωνισμου 

Πριν 2 βδομάδες δεν έβγαινε κοντά στα 40κατι και τελική σε δολλάρια γύρω στα 370 ευρώ; Για 8700κ Αμερικανικο Αμαζον

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpirosKGR said:

Για το Bf5 που με ενδιαφέρει χρειάζεται το HT. 

 

E περίμενε να δεις κανένα benchmark - υπάρχει κάπου? Με μια γρήγορη "ψαξιά" δεν βρίσκω κάτι...

Πάντως ψάξε το πριν αγοράσεις γιατί ενώ δεν βρίσκω στοιχεία για το BF5 γενικά ο 9700Κ είναι καλύτερος επεξεργαστής και πιο γρήγορος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

 

E περίμενε να δεις κανένα benchmark - υπάρχει κάπου? Με μια γρήγορη "ψαξιά" δεν βρίσκω κάτι...

Πάντως ψάξε το πριν αγοράσεις γιατί ενώ δεν βρίσκω στοιχεία για το BF5 γενικά ο 9700Κ είναι καλύτερος επεξεργαστής και πιο γρήγορος.

Περισσότερο με ενδιαφέρει το cpu usage.  Χτυπάει και κοντά 90αρια βλέπω ο 9700Κ ενώ ο 8700Κ λόγω του ΗΤ έχει πιο ομαλή κατανομή και έχει λιγότερο. 

Στο BF1 κοιτάω που πάνω κάτω είναι τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες αλλά υπάρχουν κι έβλεπα στα reviews τον 9700K ότι και clocks ανεβάζει και είχε καλύτερα min frame rates αλλά κι αυτό πάλι σε αναλύσεις 1440p και πάνω δεν παίζει και πολύ ρόλο. Απλά αφού αγοράζεις τώρα να αγόραζες τον πιο καινούριο. Τα επιπλέον 4 threads του 8700Κ δεν είναι κάτι παραπάων από δυο καθαρά Cores που έχει ο 8700Κ απλά υπάρχουν εφαρμογές που προτιμούν το ένα ή το άλλα αλλά με μικρές διαφορές στις επιδόσεις στην πράξη. Θα τον μελετήσω εις βάθος όταν θα είναι ν'αγοράσω είτε αυτόν ή τον 9900Κ.

 

Τώρα για τις θερμοκρασίες αν τον πάς στα 5.2Ghz χωρίς υδρόψυξη (όχι AIO) με ανεβασμένο vCore + AVX ναι θ'ανεβάσει σε stress test αλλά σε κανονική χρήση δεν θα έχεις θέμα. Το κακο είναι ότι τελικά το Delid+Liquid metal είναι καλύτερο από το solder που έχει η σειρά 9 αλλά το ρίσκο πλέον για delid πολύ μεγαλύτερο οπότε δεν θα το επιχειρούσα. Στα 5.0Ghz  με ένα AIO της προκοπής και νορμαλ workloads υποθέτω ότι δεν θα έχει θέμα αλλά εξαρτάται από τα ρεύματα επίσης..

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.