Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

13 minutes ago, idonthave said:

DOA

Έκανα μ@λ...ια που δεν την έλεγξα με τον 8100 από την αρχή, δεν ήθελα να ξεστήνω μιας & υπολόγιζα άλλους χρόνους

με την διαθεσιμότητα του cpu, αλλά οι μα.. πληρώνονται.

 

Δύσκολο 2στα2 

 

Διαθεσιμότητα βλέπω 7-10 εργάσιμες για την hero...αν δεν την βρω αλλού

μπορεί να πάω σήν MSI MEG Z390 Ace θα εξαρτηθεί και από την  διαθεσιμότητα.

 

Και εγω ακριβως την ιδια πορεια εχω ακολουθησει και το βλεπω να το τρωω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Lazy Dog said:

Ακομη αναρωτιεμαι για τα 80ρια στα VRM...Τ

 

 

Χαχαχά θα μας τρελάνουν στο τέλος.....

 

Conspiracy Theory : Asus Secretely Changes VRMs on Maximus XI line after the outcry.....

 

 

BTW.. Το πόσταρα και στο VRM Ζ370/Ζ390 thread στο Overclock.net να δω τι λένε και τα τζιμάνια...

 

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

@DEADLAZARUS επειδη με ειχες ρωτησει.

 

Θελω 1.2v για τα 5.1, rock solid :)

 

Με x62; Μπράβο. 1.2 για 5.1 (ούτε καν 5) είναι απίστευτο νούμερο. Ή έχεις πέσει σε golden chip ή η υδρόψυξη κάνει θαύματα (ή και τα 2 μαζί). 

Link to comment
Share on other sites

90ρια χτυπαει...το CPU Package σταθεροποιειται στο 10λεπτο στους 91-92 και παραμενει εκει

Τα vrm φτανουν μεχρι 54-55 στο μισαωρο

 

Τελος οι δοκιμες ξανα στα default :D

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

90ρια χτυπαει...το CPU Package σταθεροποιειται στο 10λεπτο στους 91-92 και παραμενει εκει

Τα vrm φτανουν μεχρι 54-55 στο μισαωρο

 

Τελος οι δοκιμες ξανα στα default :D

Still. Πολύ λίγο το ρεύμα για τέτοια συχνότητα. 90άρια με την κράκεν; Με 1.2; Ψησταριά ο 8700k.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα stability test με Asus Real Bench Full memory - 30minutes και AIDA 64. 

 

Μετά δοκίμασε με AVX Offset και λίγο Prime 95...

 

Υπάρχουν είδη παιχνίδια που χρησιμοπιούν AVX (π.χ. Final Fantasy) και αν θες να είσαι σταθερτός τα παραπάνω είναι το λιγότερο..

Τρέξε επίσης Cinebench και Blender Rendering Benchmark..

 

Εναλλακτικά μπορείς να με αγνοήσεις φυσικά και να υποθέσεις ότι το CPU είναι ROCK solid...

 

BTW για ποια CPU μιλάτε?

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμ το Hero διαγράφεται από τη λίστα μου και το παρκάτω βίντεο ήταν αυτό που περίμενα για να πάρω την τελική απόφαση.

 

 

Δυστυχώς ο Hardware Unboxed είχε δίκιο και μάλλον του το είχαν σφυριξει γι'αυτό και όλο το μένος/σθένος......

 

Το Asus Hero VI έχει τα χειρότερα VRMs αυτή τη φορά.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Still. Πολύ λίγο το ρεύμα για τέτοια συχνότητα. 90άρια με την κράκεν; Με 1.2; Ψησταριά ο 8700k.

Σκέψου ότι το 1.2 είναι σουπερ ρεύμα για 8700κ. Άλλοι δεν έχουν ούτε στα 1.3 τα 5.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jargon said:

Χμμ το Hero διαγράφεται από τη λίστα μου και το παρκάτω βίντεο ήταν αυτό που περίμενα για να πάρω την τελική απόφαση.

 

 

Δυστυχώς ο Hardware Unboxed είχε δίκιο και μάλλον του το είχαν σφυριξει γι'αυτό και όλο το μένος/σθένος......

 

Το Asus Hero VI έχει τα χειρότερα VRMs αυτή τη φορά.....

 

 

Ωραια... Γιναμε. Τιποτα αλλο θα συμβει? Μηπως ο @idonthave αν δεν βρει θελει τη δικη μου μητρικη να παρω καμμια gigabyte? ?

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ωραια... Γιναμε. Τιποτα αλλο θα συμβει? Μηπως ο @idonthave αν δεν βρει θελει τη δικη μου μητρικη να παρω καμμια gigabyte? ?

 

:bleh::crazypilot:

 

μάλλον σε κάποια απ'τις παρακάτω θα πάω,

- επικρατέστερη η MSI MEG Z390 Ace έχετε διαβάσει κάτι αρνητικό? power phases διάβασα για 12+1.

και 2 μπαλαντέρ

Gigabyte Z390 AORUS Ultra

MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lazy Dog said:

Απότι φαινεται την εκανε τη ματσακονια της...

 

Για μενα δεν αλλαζει τιποτα, πολυ καλη μητρικη αλλά το email μου με το ksexesimo το εστειλα :hehe:

 

Κριμα...

 

H μητρική και ωραία είναι (προτιμώ τις Asus από τις άλλες σχεδιαστικά), και το καλύτερο BIOS έχει και πρόβλημα δεν θα έχεις. Αλλά ούτε φθηνή είναι ούτ επιτρέπεται η Asus να κάνει τέτοια. Προσωπικά μόνο Asus έχω εδώ και πολλά χρόνια σε όλα μου τα συστήματα και μου τη δίνει αφάνταστα όταν κάνει τέτοια.

 

Η Gigabyte στο Z390 όμως έιναι καλύτερη όσον αφορά το Hardware αλλά έχει κι αυτή τα δικά της μείον....

 

Υπάρχουν βέβαια και τα Extreme / Gene / Apex που εκεί τα VRMs είναι δυνατά (η ψύξη οκ όχι τρομερή)..αλλά πάλι σε αυτά τα λεφτά την έκανε (π.χ. Στο Extreme έβαλε το 5GB NIC ενώ η Gigabyte to 10GB και καλύτερο cooling.)

 

Και μου βγάζε το Formula με τα waterblocks έτσι για μούρη αντί να τα βάλει στο Extreme....Θα πάρει ο άλλος το Formula και θα νομίζει ότι έχει από κάτα μηχανή V12.....?

 

Υ.Γ. Θα στείλω κι εγώ e-mail με γκρίνια...γιατί μου χάλασαν τη μόντα....

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Με χαροποιεί το γεγονός της συζήτησης περί ποιότητας των vrm' s/power phases κτλ αντί των rgb και λοιπών gimmicks.

Έχει παραγίνει το κακό με τα φωτάκια.

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτάκια δεν με ενοχλούν και μπορείς να τα σβήσεις αν θες....το τραγικό της υποθεσης με αυτά είναι ότι τα Softare που τα ελέγχουν έχουν προβλήματα και ο κάθε κατασκευαστής θέλει να δημιουργήσει το δικό του οικοσύστημα με αποτέλεσμα το μπάχαλο και ασυμβατότητες. Αυτό το Aura αν και (τώρα) μου δουλεύει πριν δεν δούλευε και αν δεις τι γίνεται στο ROG forum/reddit από προβλήματα θα φρίξεις (το ίδιο και με τους άλλους) με καλύτερη ίσως την Corsair που φυσικά δεν έχει motherboard.

 

Τα VRMs τώρα είναι ένας βασικός λόγος για τον οποίο θα πάρει κανείς πιο high-end motherboard (280 ευρώ και πάνω) και ναι θα τον ενδιαφέριε και το overclocking αν πάει στα top SKUs....Να βλέπεις λοιπόν την Asus που υποτίθεται είναι market leader να πουλάει το Maximus XI Formula με waterblock σε VRMs μόνο για τη μούρη και από κάτω μετριότητα είναι χαρκτηριστικό της πορείας του μαρκετινγκ τους και του πως αντιλλαμβάνονται το κοινό τους. 

 

Τέλος πάντων προσωπικά θα παρακολουθώ τα Maximus XI Extreme & Apex από Asus και Gigabyte Z390 Aorus Master & Extreme. To Aorus Extreme μπορεί να έχει 540 Ευρώ αλλά δίνει κάποια πράγματα τα οποία αν τα χρειάζεσαι και τα πάρεις ξεχωριστά θα βγουν ακριβότερα.

 

Μιλάω για τα

- 10Gb NIC

-Thunderbolt 3 (40Gbps) 

- OC panel / card που αξίζει γιατί δίνει 8Χ PWM 4-pin Fan Headers 

- RGB Fan Commander controller με 8Χ Addressable RGB headers ή κι άλλους ανεμιστήρες + αισθητήρες θερμοκρασίας + USB 2.0 hub. Αν το software της δουλεύει (για τα led) και ΑΝ σε ενδιαφέρει ο φωτισμός λόγω case modding τότε αξίζει (το ανάλογο της Asus με λιγότερα ports και όχι fan support κάνει 120Ε). 

 

Στην ουσία η Extreme δεν είναι καθόλου ακριβή γι΄αυτά που δινει κι έχει μέχρι στιγμής τα καλύτερα VRMs (16 phase αν και όχι 100% - περιμένω PCB analysis). 

 

Το πρόβλημα μου είναι το BIOS τους, η συμβατότητα με μνήμες (XMP Profiles - Training) και το πόσο καλό software έχουν....Θα το ερευνήσω γιατί το τελευταίο gigabyte που πήρα ήταν το 2003......

 

Aorus Extreme Extra Cooling στο backplate.....γενικά πολύ καλή κατασκευή παντού (Ακούς Asus....προδότες ?.

https://www.eteknix.com/aorus-xtreme-z390-gaming-motherboard-review/2/

 

DSC_2328-800x485.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο το uefi που ενταξει μετα απο 1-2 μερες θα ξερεις που πατας....το υπολοιπο συνοδευτικο software ειναι λες κ το αφησαν μισοτελειωμενο....Να μη μιλησω για το Expert Fan 5 το οποιο ειναι χιλιομετρα μακρια σε σχεση με το Fan Xpert 4...

 

Επισης η gb εχει ενα ψιλο-θεματακι με το memory training και γενικα θεμα συμβατοτητας

πχ τα δικα μου gskill στικακια παιζουν στα 3300 με πιο σφιχτα timings ευκολα στην Hero ενω στην Master δεν μπουταρει καν...οσο ρευμα κ να δωσω

 

Ξαναλεω μεγαλη malakia το false advertisement αλλά δεν ειναι κ του πεταματου....πιθανοτατα αν το ηξερα νωριτερα να μην εκανα την κινηση...απο αυτα που βλεπω ομως με τη giga Master(εστησα μηχανημα φιλου πριν λιγες μερες) ισως και να την ξαναεκανα την αγορα...

 

Εν τελει τον δικο μου 8700κ τον τεζαρει ευκολα στα 5.2 με χαμηλες vrm θερμοκρασιες κ σταθερα ρευματα.

Ακομη κ με 9900κ σε normal καταστασεις μεχρι 4.9 - 5 η πλειοψηφία δεν θα εχει καποιο προβλημα

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

αυτο που με χαλαγε στην gigabyte ηταν το bios και το llc που το ειχε με δικο τους τροπο(οχι σε levels)

γνωριζαμε απο παλια οτι για μεγαλα κλοκια παμε σε asus λογω πιο καλων vrm's............

τωρα με αυτα που διαβαζω μαμησετα..................

παντως και εμενα στο ζ270 τα vrm's ειναι που την ακουνε γιατι θες καλο airflow και λογω hydro το airflow παει βολτα.....................

α και με χαλασε στη gigabyte που πηραν το σημα απο τους silverhawks,προτiμουσα το G1 gaming.........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.