Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

Σε 4 μερουλες ηταν εδω. Σου στελνουν κωδικο αλλά αν δεν σου στειλουν(την επαθε ενας φιλος), επικοινωνεις με support κ το ρυθμιζουν :)

 

Τελωνειο οχι, δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σημερα αναγκάστηκα να ανοιξω 2-3 monitoring apps γιατι δεν πιστευα οτι στα 4.7 σε ολα τα cores(κ με το multicore enhancement της asus) δεν ειδα πανω απο 65 βαθμους στον 8700...

 

Default 1.24-1.25 ρευμα...πιο δροσερος κ απο τον 7700K. Σε gaming, για stress κτλ δεν ξερω, δε με νοιαζει

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο bios το cpu potential μου δειχνει οτι εχει 5.1-5.2 σε normal load και 5.0κατι σε avx load με 96%(ή 94 δεν θυμαμαι ακριβως αλλά θα το κοιταξω στο επομενο restart) sil(silicon quality)

 

Να σου πω την αληθεια, μπορει καποια στιγμη να το προσπαθησω αλλά γενικα δεν κλοκαρω(οπως εχω γραψει απειρες φορες).

 

Παντως εξαιρετικη υλοποιηση σε z390 η hero...κ δροσερη

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Στο bios το cpu potential μου δειχνει οτι εχει 5.1-5.2 σε normal load και 5.0κατι σε avx load με 96%(ή 94 δεν θυμαμαι ακριβως αλλά θα το κοιταξω στο επομενο restart) sil(silicon quality)

 

Να σου πω την αληθεια, μπορει καποια στιγμη να το προσπαθησω αλλά γενικα δεν κλοκαρω(οπως εχω γραψει απειρες φορες).

 

Παντως εξαιρετικη υλοποιηση σε z390 η hero...κ δροσερη

 

 

Χμ φαίνεται να έκατσε καλό κομμάτι! Χμ. Όταν έρθει και το δικό μου θα σου στείλω pm αν έχουμε κοντινά batch numbers 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Default 1.24-1.25 ρευμα...πιο δροσερος κ απο τον 7700K. Σε gaming, για stress κτλ δεν ξερω, δε με νοιαζει

δοκίμασε και 1,2 κι αν είναι κομπλέ 1,18 μετά (για χαμηλότερα temps)

 

με τον 9900 θα τηγανίζω αυγουλάκια μετά από όλα όσα έχω διαβάσει/δει :bleh:

πρέπει να αρχίσω να ετοιμάζω και την συσκευασία :rubik:

ic56o7tsosu11.jpg?width=640&crop=smart&auto=webp&s=59adf1c427cb8c1533a52f0f03e815c48ac4ff05

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Εγω παντως σημερα αναγκάστηκα να ανοιξω 2-3 monitoring apps γιατι δεν πιστευα οτι στα 4.7 σε ολα τα cores(κ με το multicore enhancement της asus) δεν ειδα πανω απο 65 βαθμους στον 8700...

 

Default 1.24-1.25 ρευμα...πιο δροσερος κ απο τον 7700K. Σε gaming, για stress κτλ δεν ξερω, δε με νοιαζει

Τεμπελόσκυλό μου, καλορίζικα τα νέα σου παιχνίδια. Αν μπορείς, ρίξε ένα shout για το ρεύμα που βλέπεις στα 4.7 (όχι το auto, αυτό που εσύ θα βάλεις). Θέλω να δω τι ψάρια πιάνει και ο δικός μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, idonthave said:

δοκίμασε και 1,2 κι αν είναι κομπλέ 1,18 μετά (για χαμηλότερα temps)

 

με τον 9900 θα τηγανίζω αυγουλάκια μετά από όλα όσα έχω διαβάσει/δει :bleh:

πρέπει να αρχίσω να ετοιμάζω και την συσκευασία :rubik:

ic56o7tsosu11.jpg?width=640&crop=smart&auto=webp&s=59adf1c427cb8c1533a52f0f03e815c48ac4ff05

 

 

Που βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Που βρηκες?

παίρνω μέτρα για να ράψω το κουστούμι του :hehe: (δεν είναι δικιά μου η photo)

ο ένας έρχεται από msystems άγνωστο το πότε,

υπάρχει κι ένας tray που βρήκα κι αναμένεται μέσα στην βδομάδα. (γι'αυτόν είναι το κοστούμι :p)

όποιος έρθει πρώτος.

Link to comment
Share on other sites

Το Z390 δινει 8 pcie lanes κ ο 8700κ 16, σωστα;

 

Εχω τωρα επανω την Ti(x16) οποτε μενουν οι 8. Επισης μια Sound Blaster Z επανω σε μια PCIE x1

 

Η XI Hero βλεπω απο το μανουαλι οτι υποστηριζει PCIe x4 για Μ.2. Αν βαλω εναν NVMe M.2(970 Evo) η gpu θα τρεχει x16 ή x8?

Annotation.png.717ed69122e640838f197504259acd9f.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω αλλά θα με πιασει το ocd μου αν βλεπω x8 :topickonesnose:

 

Τωρα που το ξανακοιταω, λογικα x16 θα τρεχει κ θα εχω κ ρεστα(lanes) :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα παθαινεις οταν δεν εχεις κοιμηθει...

 

24 δινει το z390 και 16 ο cpu....

 

note to self, τραβα κοιμησου :hehe:

 

z390-chipset-product-brief-page-005.thumb.jpg.e04115e441185f5eae7a7674d7ed328d.jpg

 

 Για την ιστορια κ μονο, x16 θα τρεχει η gpu μιας κ ο Μ2 θα χρησιμοποιεί lanes του chipset

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα lanes του Chipset δεν είναι το ίδιο με τα lanes του CPU....Για να το πούμε απλά και τα 24 περνάνε μέσω PCI-E X4 μέσω DMI 3.0...

 

Δηλαδή με μια GPU X16 + 1 NVME σε ταυτόχρονη χρήση το έχει τερματίσει. Τώρα αν λειτουργούν και άλλα devices συγχρόνως τότε το bandwidth μοιράζεται. Για περισσότερα lanes (που δεν χρειάζονται στους περισσότερους) πας σε HEDT (Intel, AMD ότι γουστάρεις). 

 

Επίσης εκτός της 2080Ti δεν υπάρχει και τίποτα που να έχει διαφορά μεταξύ 8Χ και 16Χ και αυτή μικρή διαφορά έχει (3% νομίζω αλλά πρέπει να βρω τα benchmarks).

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και επειδη πολλά ειπωθηκαν/γραφτηκαν(λανθασμενα) για την XI Hero...

Annotation.thumb.png.cbddab5f376e9c8501ae2f0380cf5cec.png

 

Αναλυτικη συζητηση στο forum της ROG

(πρεπει να εισαι εγγεγραμενος χρηστης)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.