Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

Ερώτηση. Για gaming μηχάνημα ανάμεσα σε Core i7-8700 (Non K) και Core i5-9600K ποιον θα προτιμούσατε;

Η διαφορά στην τιμή είναι 50€ (πιο ακριβός ο Core i7).

 

edit: Θα μπει πάνω σε μία Asus Rog Strix Z370-E gaming μητρική.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Για all around μηχανημα 8700 λογω hyperthreading κ περισσοτερης cache(12MB vs 9MB του i5)

 

Απο την αλλη ο i5 θα πρεπει να ειναι λιγο πιο δροσερος λογω soldering(δεν βαζω το χερι μου στη φωτια οτι ισχυει ομως) κ επειδη ειναι ξεκλειδωτος θα κλοκαρει καλυτερα(αν αυτο ενδιαφερει)

 

Για gaming ομως κ μονο θα επελεγα τον i5(αφου τον βρισκεις κ φθηνοτερα)

:)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν βέβαια σε μία αντίστοιχη τιμή (με 8700Κ) βρεις τον i7-9700k , θα ήταν ιδανικός συνδυασμός. Άντε και λίγο πιο τσιμπημένο.

Λίγο καλύτερος από 8700Κ για παιχνίδια, στα ίδια από θερμοκρασίες (υποθέτω), και δεν ασχολείσαι με το θέμα CPU για πολύυυ καιρό. Όχι ότι θα ασχοληθείς με τον i5...Λέμε τώρα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Κατά τα Χριστούγεννα, μας βλέπω όλους με 2080ti. Το φέρνουμε σιγά σιγά σε εαυτούς και αλλήλους.... 

 

Σταμάτα γιατί αν κι έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην την πάρω αγοράζω συνέχεια giftcards των 50-100 Ευρώ στο Amazon και κοιτάω τις αγγελίες για να δω πόσο πουλάνε τις 1080Ti......ευτυχώς που δεν "πρέπει" να πουηλήσω την Ti αλλιώς θα το είχα κάνει το καταναλωτικό "έγκλημα"....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, tommybertsen said:

ye ye. :p Τότε αν έχει 9700 σκέτο (έχει; ). Το Κ μπήκε εκ περιδρομής (όχι παραδρομής :p )

εκ περιδρομης οπως λεμε εφαγα τον περιδρομο ?

 

Δεν εχει non K(εκτος αν κανω τοσο λαθος). Στην ουσια ο 9700Κ ειναι ενας 9900(non K) και o 9600K ειναι ο αντιστοιχος 8600Κ<--τα εχουν κανει poop με τις ονομασιες στην ιντελ

Link to comment
Share on other sites

Δε θα βγάλουν, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον καθώς θα κόψει πωλήσεις 8700Κ.

 

@jax7480 Αναλόγως. Σε παιχνίδια που εκμεταλλεύονται το HT θα αποδίδει πιο χαλαρα ο 8700, παραδείγματος χάριν Battlefield, θα έχει μικρότερο cpu usage.

 

Το ίδιο θα ισχύει και για 9700κ vs 8700k

 

Κατ εμε είναι καλύτερο με γνώμονα να τον κρατήσεις περισσότερο ενας με HT. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα πραγμα θα πω...Νομιζα ότι ειχα συνδεσει την Χ62 αλλά ο malaka ειχα συνδεσει το καλωδιο για τα rgb του κουτιου(σχεδόν ιδια είναι) κ εκανα bios update στην Hero χωρις να δουλευει η αντλια :hehe: :slap:

 

Μολις τελειωσε κ εκανε restart μου εβγαλε μηνυμα για overheat κ εσβησε

Spoiler

προλαβε κ εγινε κανονικα το update :ph34r:

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Ένα πραγμα θα πω...Νομιζα ότι ειχα συνδεσει την Χ62 αλλά ο malaka ειχα συνδεσει το καλωδιο για τα rgb του κουτιου(σχεδόν ιδια είναι) κ εκανα bios update στην Hero χωρις να δουλευει η αντλια :hehe: :slap:

 

Μολις τελειωσε κ εκανε restart μου εβγαλε μηνυμα για overheat κ εσβησε

  Hide contents

προλαβε κ εγινε κανονικα το update :ph34r:

 

Spoiler

74645222_2018-10-2720-32-52.png.a9dcee7644f8e24122e2d3e3797616da.png

:hehe:

 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Και το ωραιο είναι ότι κατά τη διαρκεια του bios update λεω στο εαυτο μου "καλα γιατι δεν αναβουν τα λαμπιόνια της nzxt" :happy::suicide:

 

On topic, πολύ ωραια η Hero...

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Και το ωραιο είναι ότι κατά τη διαρκεια του bios update λεω στο εαυτο μου "καλα γιατι δεν αναβουν τα λαμπιόνια της nzxt" :happy::suicide:

 

On topic, πολύ ωραια η Hero...

δεν μπορεί να γίνει το bios update αν δεν έχεις cpu κτλ... ? με στικάκι και το κουμπί από πίσω?

 

edit

2124833294_2018-10-2720-51-08.thumb.png.6f393ed0614c9f84cf1b0cfdca0e3412.png

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, idonthave said:
δεν μπορεί να γίνει το bios update αν δεν έχεις cpu κτλ... ? με στικάκι και το κουμπί από πίσω (ή στην μητρική είναι, δεν θυμάμαι)?

Ναι μπορείς κανονικά. Απλά εγώ το κάνω μέσω ezupdate(ή κάπως έτσι). Κ αυτό στο bios γινεται με στικακι παλι

Α και το armory crate που συζητούσαμε πιο πάνω μπορείς να το απενεργοποιησεις στο bios. Είναι enabled ομως από default

Sent from my LG-H960 using Tapatalk
 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sstav

Σπυρο ο λογος που δεν πηρα την Giga Master ειναι γιατι στο παρελθον ειχα θεματα με τα bios updates αλλά κ με το software γενικα.

 

Συν το γεγονος οτι η asus ΔΕΝ ειναι σαν το γαμο του Καραγκιοζη οσον αφορα τα rgb(εχει μονο σε 2 σημεια κ τελος)

 

O 8700k απο amazon περιπου στα 380

 

Spoiler

20181028_152228.thumb.jpg.46b596cb9a8cac888c73e7ce065f9d27.jpg20181028_152205.thumb.jpg.be8be3b28288c8971c0cb384d6a04763.jpg

@SpirosKGR δυο προχειρες :)

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς κάθε κουτί το κάνεις να φαίνεται τόσο όμορφο και μαζεμένο. Στη πένα!

Κόκκινο, μαύρο, λευκό δένουν άψογα θεματικά!

 

Από το Αμερικανικο Αμαζον τον τσίμπησες;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

@SpirosKGR ευχαριστω :embarrassment:

 

Γενικά δεν μου αρεσουν οι υπερβολες. Ωραια τα rgb αλλά εχει χαθει το μετρο πια :)

 

Ναι, απο αμερικα πλευρα

Θα συμφωνήσω!

 

Πόσο καιρό έκανε να έρθει; Ολα οκ με τελωνείο; ( μιας και είχαμε την κουβέντα αυτή πριν μερικές σελίδες πίσω )

Ρίχνω και γω παραγγελία αρχές Νοεμβρίου.

 

*είχε μέσα κωδικό για κάποιο Call of Duty τελικά όπως αναγράφεται;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.