Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

Καλά η αλήθεια είναι ότι αυτή η μανία για 150-200 Mhz παραπάνω δεν έχει ουσία αλλά είναι αυτό που είναι.....ψυχολογικό.

 

Πάντως εγώ επιμένω ότι για 5.3Ghz o 9700K φαίνεται πολύ ελκυστικός με Custom υδροψυξη και θα είναι πιο γρήγορος στα παιχνίδια από 4.8Ghz 9900K. Με βλέπω για εκεί δεδομένου ότι για δουλειά έχω τον 7940Χ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πας στον 9900Κ αλλά αν σε ενδιαφέρουν τα 5.0GHz + τότε θες top of the line motherboard και custom ψύξη...αλλιώς παίζεις στα 4.7-4.8 και να μην πω τι γίνεται αν δουλέψεις AVX....

 

Εξαρτάται τι θέλεις δεν υπάρχει σωστό και λάθος εδώ. Εγώ μιλάω από τη δική μου πλευρά διότι έχω είδη 14C/28T CPU και ενδιαφέρομαι κυρίως για high clocks σε αυτότ το PC που σκοπεύω να φτιάξω. Θα δειξεί δεν προτρέχω γιατί π.χ. την custom ψύξη την έχω είδη (2Χ Radiators + Pump) από το PC που θα αντικαταστήσει μόνο waterblock θέλω οπότε δεν αποκλείω και τον 9900Κ.

Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι για το "record" η Intel ξάνα ρεκορ πωλήσεων 3μήνου, 19% growth (AMD 4%) και αυτό το μαγικό 64,5% gross margin....

This is how you do business my friends.....τα υπόλοιπα και η γκρίνια για τις τιμές των 99ΧΧ είναι για να λέμε....

Αν φτάσει 540 Ευρώ ο 9900Κ καλά θα είναι....

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν καταλαβα γιατι πρεπει να χαιρομαι εγω για τα λεφτα που βγαζει μια εταιρια...ιδιαιτερα μια εταιρια που μας εχει κανει να βελαζουμε απο το αρμεγμα :hehe:

 

@Jargon δεν ειναι μπηχτη για σενα. Απλη απορια το εχω :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχω μετοχές....? 

 

 

Kαλός ή κακώς τα οικονομικά των Tech stocks πάντα μου προκαλούσαν το ενδιαφέρον..ίσως γιατί έχω σπουδάσει Finance και είμαι και technology "junkie"...

Τώρα για το άρμεγμα προσωπικά δεν το καταλαβαίνω...σήμερα που έβαλα πετρέλαιο θέρμανσης το κατάλαβα γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Το να ΠΡΕΠΕΙ ν'αγοράσω Intel η τα πιο μεγάλα μοντέλα CPUs δεν το καταλαβαίνω όμως.

 

Η αγορά είναι εκεί έξω κι ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει....το μόνο που σε αρμέγει είναι ο ευατός σου και οι αποφάσεις σου. Μπορείς να πάρεις και AMD που ευτυχώς δεν είναι όπως ήταν πριν 5 χρόνια και για να είμαστε ειλικρινείς μια χαρά κάνεις και με Ryzen τη δουλειά σου. Η μπορείς ν'αγοράσεις i5.....Απλά θέλουμε να πάρουμε το πιο γρήγορο έστω κι αν δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης. Ε, αφού λοιπόν για να "παίζουμε" θέλουμε το καλύτερο έτσι και οι εταιρείες μεγιστοποιούν το κέρδος τους. Το ίδιο θα έκανα κι εγώ.

 

Τώρα σ'επαγγελματικό περιβάλλον τα πάντα είναι θέμα απόσβεσης και κόστος χρόνου....αν βγαίνουν τα νούμερα και 1,000,000 Ευρώ να έχει ο επεξεργαστής καμία σημασία δεν έχει.

 

Και κάτι ακόμα...δεν χρειάζεται ν'αναβαθμίζει κανείς συνέχεια από φόβο μην μείνει πίσω....βάλτε τα χρήματα στην άκρη (υπάρχουν τρόποι), και αναβαθμίστε όταν έχει πραγματικά νόημα...ας πέσουν τα παλιά "γεννιάς 1", συγχρόνως πέφτουν και αυτά της γεννιάς 2, και 3 κτλ...Όποτε και ν'αναβαθμίσεις στην ουσία αγοράζεις επιδόσεις και αυτές υπάρχουν σε διάφορα επίπεδα τιμών και σε προσιτές μεγαλύτερες επιδόσεις από αυτές που έχεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θες να θυμηθουμε τι ελεγε η αγαπημενη intel πριν τους ryzen για το αν γινεται να βγαλουν περισσοτερους πυρηνες;

 

ή μηπως να πιασουμε το θεμα των "νεων" socket καθε φορα που βγαζουν "νεο" επεξεργαστη;

 

Anyway μεγαλη κουβεντα που δεν εχει νοημα κ θεση εδω :)

 

Αναγκαιο κακο ειναι η intel για μενα....θα στο αναλυσω αργοτερα μεσα στο '19(καλα να ειμαστε)

 

Σε αλλα νεα μετα απο επικοινωνια με amazon, δεν εχουν ιδεα ποτε θα εχουν στοκ 9900/9700 :hehe:

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΚ...Να κι ένα review για τον 9700Κ...Μου φαίνεται ότι δεν αξίζει ο 9900Κ και αν είναι να πάει κανεις εκεί η πλατφόρμα HEDT είναι καλύτερη.

 

https://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Core_i7_9700K/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Jargon said:

Μπορεί να έχω μετοχές....? 

 

 

Kαλός ή κακώς τα οικονομικά των Tech stocks πάντα μου προκαλούσαν το ενδιαφέρον..ίσως γιατί έχω σπουδάσει Finance και είμαι και technology "junkie"...

Τώρα για το άρμεγμα προσωπικά δεν το καταλαβαίνω...σήμερα που έβαλα πετρέλαιο θέρμανσης το κατάλαβα γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Το να ΠΡΕΠΕΙ ν'αγοράσω Intel η τα πιο μεγάλα μοντέλα CPUs δεν το καταλαβαίνω όμως.

 

 

 

Κανεις λαθος και ο 9900 k με τα 550+W σε full load συστημα μια  χαρα θερμαστρουλα είναι.Καις και παιζεις δουλευεις κιολας και κανεις και οικονομια στο πετρελαιο..

 

 

? ?? 

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

^^

Βλέποντας το screenshot και διαβάζοντας τα σχόλια παρακάτω, μάλλον δεν είναι και τόσο "δροσερός με αέρα ο 9900K στα 5Ghz"!

Στα σχόλια το παλικάρι (Tensor3) λέει οτι μετά από 40 λεπτά Prime έχει σταθερά περίπου 70 βαθμούς. Στο screenshot φαίνεται στο RealTemp ότι 9 με 11 λεπτά (ανάλογα τον πυρήνα) μετά την χρονική στιγμή που μετρήθηκε η ελάχιστη θερμοκρασία, έφτασε την μέγιστη θερμοκρασία που ήταν 86-88 βαθμοί! Στα σχόλια παραδέχτηκε οτι έτρεξε το Blend όχι όμως small fft.

Όταν του ζήτησαν να τρέξει small fft, η απάντηση για το αποτέλεσμα ήταν απλώς.. "the temp goes way up"!!!


 

Παράθεση

 

- gsrcrxsi: i7 9700k@5.1GHz | EVGA Z370 micro | 2x 1080ti SLI   1 point · 12 hours ago

Did you run the small FFt test yet? I’m interested in the temps from that test.

 

- Tensor3:    1 point · 3 hours ago

Yeah, sorry, replied about it in a few places. Small fft test has hwmonitor show about 243w package power and the temp goes way up. But I was able to have my fun running Cinebench/heaven/etc with good temps overclocked on just air

 

gsrcrxsi: i7 9700k@5.1GHz | EVGA Z370 micro | 2x 1080ti SLI   1 point · 3 hours ago

Can you quantify “way up”? What were the temps?

 

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Efialtis said:

Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό? :)

Όπως προτείνουν και στο άρθρο, θα ένιωθα πολύ καλύτερα εάν σε άφηναν να το ενεργοποιείς/απενεργοποιείς από το UEFI...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

ώρα αυτό είναι καλό ή κακό? :)

Όπως προτείνουν και στο άρθρο, θα ένιωθα πολύ καλύτερα εάν σε άφηναν να το ενεργοποιείς/απενεργοποιείς από το UEFI...

εμενα θα με χαλαγε...............δε θα ηθελα να περναει κατι..........

τωρα ο καθενας οπως το βλεπει.....................

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση, μετά που διάβασα πιο προσεκτικά:

Δίνει την επιλογή στο UEFI, απλά είναι ενεργοποιημένο ως προεπιλογή.

ASUS needs to make a few changes and release UEFI BIOS updates, on the double. One option could be to disable the Armour Create option in BIOS by default, so unsuspecting users don't get these files. It could be advertised in the home-screen of the UEFI setup instead. Another option could be to properly clean up the installed files if the users chooses to not use Armoury Crate and not install them again on next reboot. Also required is a GPDR-compliant license agreement, that clarifies which data is collected, how it is processed, and whether it is shared with third parties. While this probably won't happen, some kind of ASUS warranty to include liability for any future malware that exploits WPBT to survive OS reinstalls, would go a long way

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, icy20 said:

Αντε να δουμε εμεις ποτε...

Spoiler

:hehe::hehe::hehe:

Μεταχειρο 8700κ θα παιξει...δεν εχω την υπομονη να περιμενω για 9700/9900, ιδιαιτερα στις τιμες που παιζουν τωρα. Αργοτερα βλεπουμε

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.