Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

@DEADLAZARUS

 

Μόλις είδα το video και φαίνεται ότι το Hero κάνει limit το power consumption οπότε ο επεξεργαστής κάνει throttling. Το θέμα είναι ότι στα σχόλια φαίνεται ότι τελικά βγάζει 8 Phases οπότε το ερώτημα είναι γιατί περιορίζει στα 95W τον 9900Κ και αν αλλάζει. Στο δικό (Rampage VI Extreme) μπορώ να ορίσω το CPU Current στο 200% από 100% αλλά μιλάμε για άλλο board. Θα το ψάξω αλλά όπως είπα έχω χρόνο. Γενικά ποτέ δεν αγοράζω τίποτα με το που βγαίνει και πάντα περιμένω μερικούς μήνες οπότε αν υπάρχουν προβλήματα φαίνονται..και υπάρχουν μερικές φορές και τα silent revisions που κάνουν διορθώσεις από τις αρχικές εκδόσεις. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ όλα τα Maximus είναι 4Χ2 Phases εκτός του Extreme & Gene που είναι 5X2.

Το MSI Godlike είναι 16 phases - που δεν χρειάζονται εκτός κι αν πας για LN2 και βάση όσων διαβάζω το Godlike δεν είναι για LN2 και δεν ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο. 

Τέλος το Gigabyte Aurus Extreme με 12phases.

 

Επίσης το power limit για να μην έχουμε trottling αλλάζει στο BIOS των Asus. 

 

Για overclock στα 5GHz all cores πάντως το πρόβλημα δεν είναι κανένα από τα παραπάνω boards αλλά η διαχείρηση της θερμοκρασίας που σημαίνει ή δουλευεις με throttling ή πας σε βαρβάτη ψύξη. 

 

Πάντως φαίνεται ότι ο 9900Κ μόνο για gaming και ειδικά σε αναλύσεις 1440p και πάνω. Αν τον χρησιμοποιεί κάποιος και για heavy multitasking και κανένα VM τότε ναι διαφορετικά ο 9700Κ θα δώσει καλύτερα ρολόγια κι επιδόσεις απ'ότι φαίνεται. 

 

Πάντως αν δεν πέσουν οι τιμές στο MSRP δεν αγοράζω τίποτα γιατί το markup που πέφτει από τα διάφορα e-shops λόγω διαθεσιμότητας πολύ απλά δεν το δέχομαι. 

 

Κάτι γίνεται πάντως από τις αηδίες του Caseking στα 700Ευρώ

 

https://geizhals.eu/?fs=intel+core+i9-9900k&in=

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι 9700κ/9600κ για μενα δεν επρεπε καν να υπαρχουν ουτε σαν σκεψη απο τη στιγμη που εχουμε τον 8700κ

 

Πραγματικα δεν καταλαβαινω(ισως μου διαφευγει κατι) γιατι να προτιμησει καποιος 6c/6t, 8c/8t απο 6c/12t
       

@idonthave το διορθωσα :laughing: ξεχασα να γραψω για τον 9600 εξου κ το λαθος

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

εμένα η η hero δεν ξέρω ακόμη πόσο υπομονή μπορεί να έχει χωρίς cpu, θα μπει κανένας 8100 πάνω και θα με κυνηγάει :p

 

ωραίο κουτάκι το παρακάτω..πήγε βόλτούλα :bleh:

757423990_Lx8dmzcb.thumb.jpg.b4aca68a5af7a0a83e00d294629f570d.jpg

:hehe:

 

LazyDog :jester:

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Lazy Dog said:

Οι 9700κ/9600κ για μενα δεν επρεπε καν να υπαρχουν ουτε σαν σκεψη απο τη στιγμη που εχουμε τον 8700κ

 

Πραγματικα δεν καταλαβαινω(ισως μου διαφευγει κατι) γιατι να προτιμησει καποιος 6c/6t, 8c/8t απο 6c/12t
       

@idonthave το διορθωσα :laughing: ξεχασα να γραψω για τον 9600 εξου κ το λαθος

 

To 6c/12T δεν είναι πιο γρήγορο από 8 καθαρά cores. Κάθε Hyperthreaded core να το υπλογίζεις σαν 30% ενός κανονικού. 

 

Οπότε για τον 8700K τα 6 hyperthreaded cores (6C + 6HT/3 είναι σαν 2 εξτρα κανονικά...ο 9700K είναι πιο δυνατός επεξεργαστής στην ουσία και με καλύτερα ρολόγια και αντικαθιστά τον 8700Κ.

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@Jargon απο αυτα που βλεπω παντως μεταξυ 9900 & 8700, επετρεψε μου να αμφιβαλλω(για το αν ο 9700 θα ειναι πιο δυνατος)...Θα περιμενω να δω reviews :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Τα reviews υπάρχουν είδη....π.χ

 

https://www.anandtech.com/show/13400/intel-9th-gen-core-i9-9900k-i7-9700k-i5-9600k-review

 

***Μην δεις μόνο στα παιχνιδια και σε 1440P και πάνω - δες και το productivity***

 

Στα περιρσσότερα είναι μπροστά ο 9700Κ και μάλιστα σε αρκετά κερδίζει τον 9900Κ αν και μάλλον λόγω thermals. Κι εκεί που κερδιζε με ελάχιστη διαφορά ο 8700Κ μόλις ανεβάσεις τα ρολόγια του 9700Κ πάπαλα. Και ανεβαινουν περισσότερο όπως φαίνεται. 

 

Ο 9700Κ δεν είναι αναβάθμιση του 8700Κ ή του καλύτερου binned 8086K. Απλά αν αγοράζεις τώρα πας σε 9700Κ αν έχεις 8700Κ μένεις όπως είσαι ή πας σε 9900Κ ή ότι άλλο σ'ενδιαφέρει σε HEDT. Παρομοίως για το build που σκέφτομαι να φτιάξω σιγά σιγά θα πάω ή σε 9700Κ ή σε 9900Κ αλλά δεν θα απέκλεια κι έναν 8700Κ/8086 αν τους έβρισκα σε καλή τιμή (όχι 30-40 ευρώ διαφορά - παραπάνω). 

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Cherry picked τσιπακια...δεν μου λενε τιποτα αυτα τα reviews.

 

Οταν με το καλο βγουνε μαζικα προς αγορα τοτε το ξανα-συζηταμε...

 

Clock to clock παντως εχω την εντυπωση πως ο 8700 θα ειναι "μια η αλλη" αν οχι μπροστα. Μπορει να κανω κ λαθος...ιδωμεν :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Cherry picked όσον αφορά τι? Stock είνα τα benchamarks και σε άλλα forum βλέπω χρήστες να χτυπάνε 5.3Ghz στον 9700K με Asus Hero και αυτόματο overclock..Εγώ βλέπω σε 6 μήνες που θα βελτιωθούν τα yields να χτυπάει και 5.5GHz με δυνατή ψύξη.

 

Επίσης clock for clock ότι απαιτεί περισσότερα από 6 real cores θα κερδίζει ο 9700Κ συν ότι έχει υψηλότερα clocks μαμά......Σε ελάχιστες περιπτώσεις μπορεί να δεις τον 8700Κ μπροστά clock for clock (heavily multithreaded apps που δεν είναι και το συνηθες) κι εκεί με τα 300Mhz + πλεονέκτημα του 9700Κ θα τον χτυπάει. 

 

Ο 8700Κ πλέον είναι ότι δεν έβγαινε στο binning για 8086Κ και δεν θα τον αγόραζα εκτός κι αν τον βρω ευκαιρία διότι υπάρχει ο 9700Κ. Όπως είπα και πριν όμως αν είχα τον 8700Κ δεν θα έμενα με αυτόν αλλά όποιος αγοράζει τώρα δεν υπάρχει λόγος εκτός μεγάλης ευκαιρίας να πάει σε 8700Κ. Επίσης η σειρά 9 έχει hardware fixes για Spectre/Meltdown αν ενδιαφέρει κανέναν γιατί εμένα σε gaming PC δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου...

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

τι εννοούμε πλέον μεγάλη ευκαιρία για τον 8700Κ? ...μεταχείρο στα 350 ? οχι βέβαια..δεν θα βγάλουν και κέρδος επειδή ανεβηκαν "άλογα" οι τιμές.

https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes.html?keyphrase=8700k&order_by=pricevat

9700 vs 8700k

φουτάνα intel.... μείναμε μπουκάλα με τον 2600κ...δεν θα τον πουλήσω...θα τον κάνω κορνίζα...

 

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος έχει χαρμανιάσει και αυτό το εκμεταλλεύεται η ιντέλ και η κάθε ιντέλ. 

Σπύρο, μην περιμένεις. Οι τιμές είναι άθλιες, εξωφρενικά υψηλές, αδικαιολόγητες, αλλά είναι αυτές που είναι. 

Δεν βλέπω να στρώνει η κατάσταση σύντομα. Πριν ήταν οι μνήμες/ssd/κάρτες. Τώρα, περάσαμε στους επεξεργαστές.

Για ryzen δεν λέω, γιατί δεν θες να πας σε amd.

Link to comment
Share on other sites

@sstav Σπυρο δεν μπορω να σε βλεπω να στεναχωριεσαι. :coax:

 

Θες να πεταχτω απο το σπιτι να σου φερω τα δικα μου(cpu/mb/μνημες). Φτηνα θα τα παρεις...λιγοτερο απο εναν 8700κ :hehe:

 

@idonthave αληθεια ποιος παίρνει τον linus στα σοβαρα; Telemarketing εχει καταντησει(που κ που βγαζει κ κανα χρησμιμο βιντεακι...που κ που):jester:

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

600ρι η Extreme?(ελπιζω να μην ακολουθησει την Godlike):amen:

 

Πηρε φιλος την Master και κουμπωσαμε τον 8700κ που εχει...

 

Αριστη κατασκευη κ πανεμορφη...αλλά αυτο το bios της ρεπαιδακιμου :hang:

 

Μπορει η Asus να εχει ισως τη χειροτερη after sales υποστηριξη(γνωμη μου), συνεχιζει να δινει μαθηματα ομως σε οτι εχει να κανει με bios

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια παθαίνω κάθε φορά κι εγώ, όλο λέω να δοκιμάσω κάτι άλλο και στο τέλος πάλι σε Asus καταλήγω...πάντως από την Pro και πάνω η σειρά της Gigabyte Ζ390 σαν Hardware είναι πολύ καλές και με δυνατά VRMs...

 

Αν πήγαινα σε λύση 200-250 ευρώ Aurus Pro αν πήγαινα για πάνω από 300 ευρώ Asus Maximus δαγκωτό.....αυτό το Formula πολύ το γουστάρω....

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.