Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

Παιδιά, εγώ ο "αδαής" που έχω τον 8700Κ στα 4.8@1.28vc , για ποιο λόγο δεν βλέπω φούρνους και τοστιέρες που λέτε; (ούτε στα 5.0 έβλεπα παρά μόνο στα μετροπρογράμματα κάτι 85ρια peak αλλά μέσα στον Αύγουστο) :p Σε τι συνθήκες τεστάρετε εσείς; Μην μου πείτε prime,aida,χαιντα, σας έφαγα :hehe: Προτιμώ να ακούσω render, games και δεν ξέρω γω τι άλλο, παρά αυτά που τεντώνουν τα μηχανήματα

 

@idonthave, θα σκάσεις 550 γιούρια για 9900Κ και θα μένεις με την alpenfohn? :p Μόνος σου μου είχες πει ότι δεν είναι για OC του 8700Κ... Έτσι κι αλλιώς όταν πούλησα το μηχάνημα, την έδωσα set και έτσι έπρεπε αφού πήρα καινούρια Η150i pro στο κατοστάρικο ;)  Ξέρω, σκυλί το ψυκτρόνι για τα λεφτά του ειδικά, αλλά... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παιδιά, εγώ ο "αδαής" που έχω τον 8700Κ στα 4.8@1.28vc , για ποιο λόγο δεν βλέπω φούρνους και τοστιέρες που λέτε; :p Σε τι συνθήκες τεστάρετε εσείς; Μην μου πείτε prime,aida,χαιντα, σας έφαγα :hehe: Προτιμώ να ακούσω render, games και δεν ξέρω γω τι άλλο, παρά αυτά που τεντώνουν τα μηχανήματα

 

@idonthave, θα σκάσεις 550 γιούρια για 9900Κ και θα μένεις με την alpenfohn? :p Μόνος σου μου είχες πει ότι δεν είναι για OC του 8700Κ... Έτσι κι αλλιώς όταν πούλησα το μηχάνημα, την έδωσα set και έτσι έπρεπε αφού πήρα καινούρια Η150i pro στο κατοστάρικο ;)  

- prime και ΣΙΑ εγώ όχι, λογικά με βάση τα reviews αναφέρονται τα καμίνια

- η alpenfoehn μια χαρά τα έχει πάει μέχρι στιγμής, idontremember told you σχετικά με το OC του 8700k, αλλά και πάλι το έγραψα παραπάνω,

προς καλοκαίρι* την βλέπω να λιώνει (μετακομιζει σε άλλο σύστημα) :whistling:

- λιγότερα θα είναι τα ευρώπουλα, τόσα δεν δίνω με την καμία...:jester:

 

edit

*μπορεί και νωρίτερα γιατί μάλλον θα μπει αυτή Corsair H115i Pro

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Φουρνακι κ το δικο σου...αν εβλεπα 85+ θα το εβαφα μπλε κ κατευθειαν στη θαλασσα(να δροσιστει κιολας) :spell:

 

 

Διάβασε όλη την πρόταση βρε. 85 peak γράφω (στους 80 σταθεροποιούταν), μέσα Αυγούστου με 31 βαθμούς στο σπίτι, στα 5.0Ghz, 1.32vc αν θυμάμαι καλά.. Και λόγω ασταθούς OC (σχετικά - παρότι τα τεστάκια τα έβγαζε), το γύρισα στα 4.8 και έμεινα εκεί. Όπου τότε (τέλη Αυγούστου), είδα μέχρι 77 στα ίδια προγράμματα και 65 μαξ σε gaming (μόνο στο AC Origins αυτό - σε 1080p ανάλυση όπου είχε αρκετά υψηλή χρήση - και πάλι είχε 30 βαθμούς το σπίτι). 

 

Για μένα είναι παραπάνω από κομπλέ. Βασικά γενικά είναι κομπλέ. Τώρα με τα delid κλπ δεν ασχολούμαι. Ξέρω ότι θα κέρδιζα στο νερό μια δεκάρα βαθμούς, αλλά δεν έχω κανενός είδους σκάλωμα με αυτά. Είναι φυσιολογικά και το CPU θα ζήσει. Αν έβλεπα τιμές κοντά σε αυτές του throttling, τότε θα ανησυχούσα.

 

Στο AC Odyssey δεν έχω δει πάνω από 55-58c τώρα και 62 η κάρτα. Πολύ νορμάλ (και το PC θέλει καθάρισμα :p )

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

idontremember told you σχετικά με το OC του 8700k, αλλά και πάλι το έγραψα παραπάνω,

Το είπες σε pm :p 

πριν 9 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

- prime και ΣΙΑ εγώ όχι, με βάση τα reviews αναφέρονται λογικά τα καμίνια

 

Τα καμίνια έχουν να κάνουν και με την ψύξη του καθενός, το αν την έχουν στον "αυτόματο" κλπ. 

Αν αφήσω μόνη της την h150i pro να δουλέψει έτσι όπως θέλει αυτή, ή θα μου φύγουν τα αυτιά ή θα έχω αλλοπρόσαλλες θερμοκρασίες. Το ίδιο ισχύει και για την αεροψύκτρα. Εσύ την έχεις σε κάποιο προφίλ ή έχεις  (είχες , είπαμε δεν έχεις pc :p )κάποιο "fan curve" μέσω bios? Φαντάζομαι το 2ο. 

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

- λιγότερα θα είναι τα ευρώπουλα, τόσα δεν δίνω με την καμία...:jester:

Καλά, εγώ είπα 550 ως ένδειξη καλής θέλησης και καλή τη πίστη :hehe: Μακάρι να πέσει και πολύ πιο κάτω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen σε πειραζω ρα...λογικο παντως με τα ρευματα που βλεπω κ +2 πυρηνες τα θερμικα φορτια να παίρνουν την ανιούσα (τουλαχιστον οσον αφορα την intel)

 

Εγω παντως τον ταπεινο μου 7700κ τον τρεχω στα 4.6 με 1.23 κ ειμαι δροσερος χειμωνα καλοκαιρι...

 

Παντως με τις τιμες κ τη (μη) διαθεσιμοτητα με βλεπω ή να περιμενω skylakex refresh ή zen2

 

@edward εξαρταται σε τι cpu θα μπει

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εσύ την έχεις σε κάποιο προφίλ ή έχεις  (είχες , είπαμε δεν έχεις pc :p )κάποιο "fan curve" μέσω bios? Φαντάζομαι το 2ο. 

 ψήκτρα + silent wings3, εννοείται με δικό μου fun curve

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος edward έγραψε:

@tommybertsen Offtopic. Corsair H150i Pro RGB ή Be Quiet Dark Rock Pro 4?

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος edward έγραψε:

@Lazy Dog

  Reveal hidden contents

Be Quiet. Περισσότερη ησυχία. 

Βέβαια περισσότερη άνεση σε OC (και καλό software) με την Η150i pro, αλλά και διπλά φράγκα. Εκτός και αν εννοείς μετάχειρη. ;) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

κατσε τωρα να πω και εγω τις σαχλαμαρες μου,συμπαθατε με..........................

Ρε τομυ τι 80 βαθμοιυς και δεν ειναι σομπα???????????????

1 hour ago, tommybertsen said:

στους 80 σταθεροποιούταν

πλακα πρεπει να κανεις..............................................

δηλαδη εγω που βλεπω 50 βαθμους οταν τρεχω prime95 small fft ειμαι σε αλλο πλανητη???????????????

αμα θες να δεις σταθεροτητα καλο ειναι να παιξεις με ενα prime που τα μαμαει ολα...........

και το cpu και τα vrm's

και να λεμε παλι καλα που τα παιχνιδια δεν χρησιμοποιούν avx(μονο το Project CARS 2 εχω δει)

εκει θα εβλεπες γελια...............

1 hour ago, Lazy Dog said:

Εγω παντως τον ταπεινο μου 7700κ τον τρεχω στα 4.6 με 1.23 κ ειμαι δροσερος χειμωνα καλοκαιρι...

στα 4.5 με 1.114 μαζι με delid και ρευματα στο bios δικα μου γιατι εκει να δεις τρομπαρισμα(το io και το sa στον Θεο)

θα πω ενα απλο παραδειγμα με θερμοκρασιες απο κατι παλιες σομπες που ειχαμε στην παρεα

gtx 470-gtx 480.............η σομπα σωστα???????????εχω 5 καρτες καμενες εκτος της δικιας μου που την ειχα σε νερακι................

εχουν αρχισει και σκανε 6700κ και 7700κ καμενοι που δεν ειχαν καλη ψυξη................ουτε delid........................

αρα μεγαλες θερμοκρασιες=την μαμησαμε

και τωρα τροφη για σκεψη......λες εκει στην ιντελ να μη το ξερουν????????????λες να μην μπορουν να εξομοιωσουν οτι στα 4 χρονια με 80-85 βαθμους το τσιπακι παπαλα?????

συμπαθατε με οπως ειπα στην αρχη.....................γιατι μπορει να λεω και λαλακιες

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Σταματα σατανα...

Για σένα τόνισα τη λέξη ''επαγγελματικά''.

Θα πει κάποιος ''εντάξει, και στοκ να τον αφήσω, δεν θα έχω θέμα. Είναι πολύ δυνατός κι έτσι''. Ναι, μόνο που χάνεται το νόημα της αγοράς ενός k chip. Αν θες της Παναγιάς τα μάτια για ένα mild oc, ζήτω που καήκαμε (pun intended).

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, έγραφα ένα κατεβατό, αλλά επειδή είμαστε πολύ οφφτοπικ θα γράψω μία γραμμή μόνο.

Οι υπερβολές είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω και διαβάζω βερεσέ. Αυτό ακριβώς, τίποτ'άλλο :p 

ΥΓ: Quote έκανες ένα νούμερο. Ελπίζω να διάβασες τα πάντα από όλα όσα έγραψα και να καταλαβαίνεις ότι δεν ενδιαφέρουν τον κόσμο όλο τα prime κλπ κλπ, ούτε είναι delided όλοι. ;) 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To prime μπορεί να μην ενδιαφέρει όλο τον κόσμο αλλά CPU που δεν παιρνάει Prime ή OCCT small FFTS δεν είναι stable cpu - period. Σε stock περνάνε όλοι με ψύξη εντός προδιαγραφών με overclock όχι. Τώρα αν στα παιχνίδια δεν παίζει και πολύ ρόλο ή φας και μερικά κρασαρίσματα το χρόνο δε χάλασε ο κόσμος. Αν όμως δουλεύεις και θες να κάνεις overclock τότε αλλάζουν τα πράγματα γιατί ένα κρασάρισμα μπορεί να κοστίζει λεφτά. Θα μου πείτε μην κάνεις overclock και το σωστό αυτό είναι σε επαγγελματική χρήση αλλά υπάρχει τρόπος να το κάνεις και να είναι 100% stable - αλλά αυτό σημαίνει μικρότερο overclock και Prime & OCCT κτλ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Jargon said:

To prime μπορεί να μην ενδιαφέρει όλο τον κόσμο αλλά CPU που δεν παιρνάει Prime ή OCCT small FFTS δεν είναι stable cpu - period.

αυτο μονο τπτ αλλο.......................

εγω το μονο που κραζω ειναι η ιντελ και ας εχω ιντελ..............

ειναι λαλακια να βγαζεις τοσο δυνατο τσιπ και να το μαμας αλλιως.........(εκτος αμα το κανεις σκοπιμα)

συγνωμη για το οφτοπικ............

ειπα συμπαθατε με ?

και κατι που βρηκα στο ασχετο..............

 

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Άλεξ οκ, στα πλαίσια του λογικού, σε συμπαθούμε :hehe: :p 

Απλά δεν κατάφερα να κάψω έναν i5-750@3.2Ghz (από 2.66) που είχε να καθαριστεί (η ψύξη του και η πάστα του) για 2 χρόνια σερί, και έπαιζε 65 idle και 99 μαξ σε games :hehe: Οπότε λογικό να μου φαίνεται περίεργο αυτό περί 6700Κ κλπ.

 

Το OCCT το περνάει πάντως, στα 5.0@1.32 και φυσικά εκεί ήταν οι σομπίσιες θερμοκρασίες.

Το άλλο δεν το δοκίμασα και δεν πρόκειται.

 

Αν μου δώσετε ένα 1000ρικο, θα τρέξω 1 ημέρα prime95 και furmark μαζί :hehe: 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.