Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αν και εχουμε ξεφυγει απο το θεμα, αν σε τρωει ο πισινος σου για αναβαθμιση, παρε 2080 μετα τα χριστουγεννα.
 

Spoiler

Δεν είναι ότι με τρώει αλλά δεν είναι επαρκής η κάρτα. Για τα θέλω μου πάντα. Τα θέλω πληρώνονται. Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. Λίγη οικονομία εκεί και λίγος καιρός χωρίς GPU και κάτι θα γίνει.

Από την άλλη (εντός θέματος) ο 9900κ ( και οι λοιποί) δεν μου κινεί το ενδιαφέρον και δεν μου χρειάζεται για να πω ότι θα το σκεφτόμουν έστω. Δεν έχω να κερδίσω κάτι. Είναι και αλμυρός προς το παρόν για τον περισσότερο κόσμο ,πάντα σε σχέση με αυτό που προσφέρει (όπως είπε και ο @DEADLAZARUS ). 

 

Waiting is the best thing to do :D

 

Link to comment
Share on other sites

Ερχεται ενας φιλος απο πατριδα(Καναδα) κ φερνει για την παρτη του εναν 9900κ. Μου ειπε να παρει κ για μενα(δεν μου ειπε που βρηκε στοκ)

 

Απαντησα αρνητικα γιατι πολυ απλα πρωτον δεν τον χρειαζομαι(δεν στριμαρω, δεν κανω editing κτλ) και κατα δευτερον οπως ειδε κ ο ιδιος ειναι παρα μα παρα πολυ ζεστος

(κ εννοειται γιατι θεωρω την τιμη του το λιγοτερο γελοια για αυτα που δινει)

Απο κει κ υστερα εχω ηδη στην κατοχη μου μια z390 Maximus XI και το πιο πιθανο ειναι να κουμπωσω εναν 8700κ μεχρι του χρονου που περιμενω zen 2

 

Spoiler

 

Αν οι gskill που εχω επαιζαν σε x470(δοκιμασα αλλα δεν), θα πηγαινα σε 2700x. Επειδη ομως κ στις μνημες οι τιμες ειναι ακομη για γελια, μου βγαινει φθηνοτερα η αποφαση που πηρα

Δεν εχω θεμα με το χρημα, εχω θεμα να με περνανε για μ@λακα...οχι οτι δεν ειμαι αλλά τις φορες που το συνειδητοποιω συνηθως κανω κατι για αυτο

:)

Αυτα για μενα. Εννοειται οτι δεν θα (κατα)κρινω καποιον που θα δωσει 6 κατοσταρικα για cpu και 1200+ για καρτα. Οπως δεν θα (κατα)κρινω καποιον που δινει 1000+ για κινητο επειδη εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει οτι εχει να κανει με mobile

Δυστυχως ή ευτυχως(οπως το βλεπει κανεις) ζουμε σε μια εποχη που διακατεχεται απο το "καταναλωνω αρα υπαρχω". Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε ή δεν πρεπει να κραζουμε οταν οι τιμες ειναι υπερβολικες(εστω κ μονο για εμας)

(ο μονος λογος που δινω το τωρινο σετ cpu/mobo ειναι καθαρα γιατι βρηκα να τα πουλησω σε καλη τιμη, πραγμα που σε λιγο καιρο δεν θα μπορω και γιατι θελω να κανω ενα μικρο δωρακι στον εαυτο μου)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lazy Dog said:

Ερχεται ενας φιλος απο πατριδα(Καναδα) κ φερνει για την παρτη του εναν 9900κ. Μου ειπε να παρει κ για μενα(δεν μου ειπε που βρηκε στοκ)

 

Απαντησα αρνητικα γιατι πολυ απλα πρωτον δεν τον χρειαζομαι(δεν στριμαρω, δεν κανω editing κτλ) και κατα δευτερον οπως ειδε κ ο ιδιος ειναι παρα μα παρα πολυ ζεστος

(κ εννοειται γιατι θεωρω την τιμη του το λιγοτερο γελοια για αυτα που δινει)

 

Απο κει κ υστερα εχω ηδη στην κατοχη μου μια z390 Maximus XI και το πιο πιθανο ειναι να κουμπωσω εναν 8700κ μεχρι του χρονου που περιμενω zen 2

 

Αν οι gskill που εχω επαιζαν σε x470(δοκιμασα αλλα δεν), θα πηγαινα σε 2700x. Επειδη ομως κ στις μνημες οι τιμες ειναι ακομη για γελια, μου βγαινει φθηνοτερα η αποφαση που πηρα

Δεν εχω θεμα με το χρημα, εχω θεμα να με περνανε για μ@λακα...οχι οτι δεν ειμαι αλλά τις φορες που το συνειδητοποιω συνηθως κανω κατι για αυτο

:)

(κ ο μονος λογος που δινω το τωρινο σετ cpu/mobo ειναι καθαρα γιατι βρηκα να τα πουλησω σε καλη τιμη, πραγμα που σε λιγο καιρο δεν θα μπορω και γιατι θελω να κανω ενα μικρο δωρακι στον εαυτο μου)

Μπραβο ειδες που ερχεσαι στα λογια μου? ? Και εγω τα ιδια θεματα ειχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές πάντα στη φάση pre-order είναι υψηλότερες δεν είναι η πρώτη φορά και βλέπω είδη διαφορές της τάξης 699 / 580 για τον 9900Κ οπότε φαίνεται που πάει το πράγμα. Θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα δούμε τον 9900Κ στα 500 Ευρώ περίπου. Μπορεί να βγω και λάθος αλλά όπως είπα έχω μάθει να περιμένω και με τη διαφορά να αγοράζω καλύτερα components.

 

Βέβαια αν κάποιος θέλει να πουλήσει αλλάζει το θέμα, εγώ τα κρατάω αρκετά τα μηχανήματα και τα ξεζουμίζω. Έχω ακόμη PCs με Core 2 Duo i3 (3rd gen) και ι5 (2nd gen) καθώς κι έναν Q9550 + GTX780 για light 1080p gaming. Για τις δουλειές που κάνουν είναι μια χαρά (με SSDs εννοείται) και σιγά σιγά τα αλλάζω.  

Link to comment
Share on other sites

Για απλό gaming, δεν πιστεύω ότι o 9900k θα έχει θέματα με τις θερμοκρασίες.

Τώρα, αν θες να στριμάρεις και να τρέξεις και κάνα bench, ε, μάλλον θα έχεις θέμα.

Το πρόβλημα, λοιπόν, έγκειται στο ότι αφενός μεν για gaming και μόνον υπάρχει ο 8700k (ή οι 2700x/8600k) και οι διαφορές με τον 9900k δεν δικαιολογούν τη μετάβαση, αφετέρου δε η multitasking χρήση του 9900k έχει ως αποτέλεσμα να βλέπεις υψηλές θερμοκρασίες και να θες και ακριβή υδρόψυξη/delid/lapping και δεν συμμαζεύεται....

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μπορει εσενα να μην σε νοιαζει ή να εχεις πεσει σε καλο κομματι αλλά αν σου πω οτι με 280ρι Χ62 θα πιανεις πχ στο Assasin's 90+ με πως θα σου φαινοταν;(σε 2κ αναλυση ολα μαξ)

 

Το ειδα live μεσω skype κ δεν το πιστευα. Ενταξει μπορει ο δικος μου να επεσε σε πατατα κομματι αλλά αν διαβασεις απο απλους χρηστες κ οχι reviewers(O hardware unboxed εξαιρειται) θα δεις οτι οι περισσοτεροι εχουν θεμα ακομη κ με ΑΙΟ

 

Εγω αν εβλεπα πανω απο 75-80 σε default ρολογια(σε θερμοκρασιες δωματιου 20-22 βαθμους) θα το κρεμουσα στον τοιχο να κανω σκοποβολη :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Ρε συ μπορει εσενα να μην σε νοιαζει ή να εχεις πεσει σε καλο κομματι αλλά αν σου πω οτι με 280ρι Χ62 θα πιανεις πχ στο Assasin's 90+ με deafult ρυθμισεις πως θα σου φαινοταν;(σε 2κ αναλυση ολα μαξ)

 

Δηλαδή ποιος πιάνει 90+ ; 65 το μαξ που είδα με επεξεργαστή στα 4.8. Και in a blink of a second που μπορεί να χρησιμοποιηθεί παραπάνω. Στα 1080p που χρησιμοποιείται παραπάνω, δεν είδα πάνω από 68. Και δεν θα με ενδιέφερε αν ήταν 80. 

 

Αν σου πω ότι επεξεργαστής μου (από βαρεμάρα μου), έπαιζε με 97c επί δύο χρόνια απλά μπαίνοντας σε game, πως θα σου φαινόταν; Πως σου φαίνεται που αυτός ο επεξεργαστής δουλεύει ακόμη κανονικότατα; 

 

Δεν καίγονται οι επεξεργαστές (αν δεν τους ζορίσεις και τους δώσεις 3 κιλά ρεύμα).Δεν είναι από χαρτί. 90+ με default είναι κάποιο λάθος από τη μεριά αυτού που είδες. Αυτό δεν είναι πατάτα. Είναι η λαϊκή ολόκληρη, αν είναι όντως τόσο κακός. 

Τo default turbo του 9900Κ είναι ή δεν είναι τα 5.0 Ghz? Ανέβηκαν πολύ τα ρολόγια, περίμενες 50c να βλέπεις; Μείναμε και στην ίδια λιθογραφία if I am not mistaken... Για αυτό οι συζητήσεις έφτασαν σε τέλμα, περί θερμοκρασιών. Για αυτό και με κουράζει να βλέπω ότι θα καεί ένας επεξεργαστής ή ότι είναι τόσο τραγικό να παίζει μερικούς βαθμούς παραπάνω. Έχω δει να καίγεται GPU, Ram, κλπ. CPU ....ΠΟΤΕ (και είχα πολλούς).

ΥΓ: Πολλά edit, θες F5 new :hehe: 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο κ εγραψα οτι εσενα μπορει να μη σε νοιαζει...Εμενα με καιει ομως :hehe:

 

Ειναι παρα πολυ ζεστος κ θα δεις σε λιγο καιρο που θα παρουν ολο κ περισσοτεροι οτι η γκρινια θα μεγαλωνει

 

Και μην ξεχνας οτι δεν θελουν ολοι νερακι στον υπολογιστη τους...ακομη και AIO. Με NH-D15 πχ που μεχρι τωρα θεωρούταν ικανοποιητικη, απλα δεν

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ότι θα μεγαλώνει. Τον λόγο που καίει εσένα και κάποιους ακόμη δεν θα καταλάβω ποτέ. Ποτέ όμως. Αν δεν του δώσεις ρεύματα στο θεό, δεν θα καεί και ας δουλεύει με υψηλές θερμοκρασίες. Μέχρι κάποια, δεν κάνει καν throttling. Για να μην αναφέρω πως μέχρι να ... καεί, θα έχεις πάρει άλλον :hehe:  But Whatever :p 

Έκανα edit στο παραπάνω post :p 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, tommybertsen said:

Έκανα edit στο παραπάνω post :p 

me 2 :upside:

 

Τωρα για το "γιατι" δεν υπαρχει εξηγηση lol...αλλοι εχουν κολλημα με τα υψηλα ρολογια κ αλλοι με τις θερμοκρασιες ηφαιστείου :jester:

 

Ειναι ομως "τερας" κ στα χερια καποιου που ξερει τι κανει κ εχει την απαραιτητη ψυξη θα κανει παπαδες

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lazy Dog said:

Γιαυτο κ εγραψα οτι εσενα μπορει να μη σε νοιαζει...Εμενα με καιει ομως :hehe:

 

Ειναι παρα πολυ ζεστος κ θα δεις σε λιγο καιρο που θα παρουν ολο κ περισσοτεροι οτι η γκρινια θα μεγαλωνει

 

Και μην ξεχνας οτι δεν θελουν ολοι νερακι στον υπολογιστη τους...ακομη και AIO. Με NH-D15 πχ που μεχρι τωρα θεωρουταν ικανοποιητικη, απλα δεν

Γιατι δηλαδη πιστευεις οτι θα εχω θεμα με την cryorig με θερμοκρασιες?

Link to comment
Share on other sites

Απο κατασκευης ειναι ζεστος(δες το βιντεκι του debauer που το αναλυει).

Τωρα αν πεσεις σε καλο κομματι κ δεν θελει ρευματα πολλα για τα 5(σε ολους του πυρηνες) ισως κ να μην εχεις θεμα - πραγμα που στο ευχομαι :)

 

Ασχετο/σχετικο, 470 465 εχει φτασει στο Ελλαντα ο 8700κ(ετοιμοπαραδοτος):hang:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Απο κατασκευης ειναι ζεστος(δες το βιντεκι του debauer που το αναλυει).

Τωρα αν πεσεις σε καλο κομματι κ δεν θελει ρευματα πολλα για τα 5(σε ολους του πυρηνες) ισως κ να μην εχεις θεμα - πραγμα που στο ευχομαι :)

 

Ασχετο/σχετικο, 470 465 εχει φτασει στο Ελλαντα ο 8700κ(ετοιμοπαραδοτος):hang:

Στα 450 ΔΕΝ αγοράζεις 8700κ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lazy Dog said:

Απο κατασκευης ειναι ζεστος(δες το βιντεκι του debauer που το αναλυει).

Τωρα αν πεσεις σε καλο κομματι κ δεν θελει ρευματα πολλα για τα 5(σε ολους του πυρηνες) ισως κ να μην εχεις θεμα - πραγμα που στο ευχομαι :)

 

Ασχετο/σχετικο, 470 465 εχει φτασει στο Ελλαντα ο 8700κ(ετοιμοπαραδοτος):hang:

Γιατι να τον εχω στα 5?4.7-4.8 θα εχει διαφορα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Γιατι να τον εχω στα 5?4.7-4.8 θα εχει διαφορα?

Και δεν τον κάνεις undervolt με stock ρυθμίσεις; Πόσο δίνει στα 4.7 by default; Ε, χαμήλωσέ το όσο πάει και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.