Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

Ρε παιδιά γιατί βιάζεστε? Για να βάζει το caseking 700 Ευρώ τον 9900Κ και να περιμένουν όλοι ουρά...????

Αυτά βλέπει η Intel κι ενώ η AMD ρίχνει τιμές και βάζει προσφορές και Coolers αυτή τις ανεβάζουν και γελάνε γιατί δεν προλαβαίνουν τα εργοστάσια να τους "ψήσουν".......:jumpy:

Σε 2-3 μήνες θα είναι καλύτερες οι τιμές.

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2018 at 4:31 PM, Lazy Dog said:

Περιμενω να δω θερμοκρασιες το καλοκαιρι...Θα καει το πελεκουδι :hehe:

 

Οχι απλα θα γινει του default το πανηγυρι αν και μαλλον θα χει προλαβει να βγει ο zen2 οποτε θα βλεπεις της αγγελιας 9900k+z3(7)90 το πανηγυρι

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2018 at 8:07 PM, Lazy Dog said:

600ρι η Extreme?(ελπιζω να μην ακολουθησει την Godlike):amen:

 

Πηρε φιλος την Master και κουμπωσαμε τον 8700κ που εχει...

 

Αριστη κατασκευη κ πανεμορφη...αλλά αυτο το bios της ρεπαιδακιμου :hang:

 

Μπορει η Asus να εχει ισως τη χειροτερη after sales υποστηριξη(γνωμη μου), συνεχιζει να δινει μαθηματα ομως σε οτι εχει να κανει με bios

Να αναψω φυτιλιες https://geizhals.eu/asus-rog-maximus-xi-extreme-90mb0xq0-m0eay0-a1903071.html 450€ στο σπιτι σου.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Jargon said:

Ρε παιδιά γιατί βιάζεστε? Για να βάζει το caseking 700 Ευρώ τον 9900Κ και να περιμένουν όλοι ουρά...????

Αυτά βλέπει η Intel κι ενώ η AMD ρίχνει τιμές και βάζει προσφορές και Coolers αυτή τις ανεβάζουν και γελάνε γιατί δεν προλαβαίνουν τα εργοστάσια να τους "ψήσουν".......:jumpy:

Σε 2-3 μήνες θα είναι καλύτερες οι τιμές.

 

Γιατί καποιοι θέλουν να έχουν το τοπ για να νιώθουν περήφανοι χωρίς πραγματικό όφελος στη πράξη

Link to comment
Share on other sites

Καλά ήταν στάνταρ πως θα κατέληγε εκεί το θέμα. Γιατί ο κόσμος αγοράζει ενώ είναι ακριβά. Παρακαλώ πολύ οι νέοι αγοραστές να έρθουν να ζητήσουν δημόσια συγγνώμη που αγοράζουν. Γιατί ως γνωστόν τα λεφτά που πληρώνουν οι νέοι αγοραστές τα έχουν πάρει δανεικά από όλους εδώ μέσα και πρέπει να μας γνωστοποιήσουν το λόγο της αγοράς.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

You're missing the point.

Ενώ όλοι γκρινιάζουν για τις τιμές αλλά εντέλει τρέχουν και αγοράζουν νομίζω πως είναι η τακτική που στηλιτεύεται.

Φυσικά και ο καθένας κάνει ότι θέλει τα χρήματά του.

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχουν τα παιδια που κραζουν. Και εγω κραζω τον εαυτο μου, απλα εγω συνηθως πιανομαι στη λουπα του να πουλησω τα παλια για να μην χασουν αξια (σχεδον παντα προλαβαινω) αλλα μετα πληρωνω λιγο πιο ακριβα τα νεα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

Καλά ήταν στάνταρ πως θα κατέληγε εκεί το θέμα. Γιατί ο κόσμος αγοράζει ενώ είναι ακριβά. Παρακαλώ πολύ οι νέοι αγοραστές να έρθουν να ζητήσουν δημόσια συγγνώμη που αγοράζουν. Γιατί ως γνωστόν τα λεφτά που πληρώνουν οι νέοι αγοραστές τα έχουν πάρει δανεικά από όλους εδώ μέσα και πρέπει να μας γνωστοποιήσουν το λόγο της αγοράς.

 

Καμία σχέση Ζάχο. Μη το παίρνεις Προσωπικά.

Αναφέρομαι για αυτούς που κράζουν.

Αν δεν είχα θέμα με τα λεφτά θα έπαιρνα και εγώ εννοείται αλλά δε θα γκρινιαζα για την ψηλή τιμή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, GoMaR said:

 

Καμία σχέση Ζάχο. Μη το παίρνεις Προσωπικά.

Αναφέρομαι για αυτούς που κράζουν.

Αν δεν είχα θέμα με τα λεφτά θα έπαιρνα και εγώ εννοείται αλλά δε θα γκρινιαζα για την ψηλή τιμή.

 

Πίστεψε με είμαι ο τελευταίος που θα το πάρει προσωπικά.

Απλά έχω βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά που ένα εξάρτημα είναι ακριβό και θέλει ο κόσμος να το αγοράσει και ή δεν μπορεί ή του φαίνεται ακριβό και πως δεν αξίζει.

Αν σου φαίνεται ακριβό ή δεν αξίζει μην αγοράζεις. Αν πάλι σου φαίνεται ακριβό και αγοράζεις σημαίνει πως δεν ήταν τελικά ακριβό για σένα. Αν σου φαίνεται πως δεν αξίζει να αγοράσεις και αγοράζεις σημαίνει πως τελικά άξιζε. Ο λόγος που αξίζει για σένα να αγοράσεις δεν έχει καμία σημασία. Αυτό λέω, τίποτα άλλο.

Το να κράζουμε συνέχεια τις εταιρείες (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) για τις τιμές είναι απλά ανώφελο. Εταιρεία είναι όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Το πόσο κοστολογεί το προϊόν της το κρίνει η ίδια καλύτερα. Από εκεί και πέρα θα την κρίνει και ο κόσμος και θα φανεί στο πόσο θα πουλήσει. Κι εγώ θα ήθελα να πληρώσω με ένα κιλό αχλάδια την τελευταία Nvidia και να μου μείνουν και ρέστα, αλλά δεν γίνεται.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Αν πάλι σου φαίνεται ακριβό και αγοράζεις σημαίνει πως δεν ήταν τελικά ακριβό για σένα.

Δεν σημαίνει ακριβώς αυτό. Ακριβή για μένα ήταν στα 500€ η gtx 1070. Είχα τα χρήματα και την αγόρασα. Αυτό δεν αναιρεί πως ήταν ακριβή για μένα. 

Το πολυμίξερ που πήρα στα 100€, το θεωρώ πολυτέλεια, αλλά το χρειαζόμασταν. Ήταν ακριβό για μένα, αλλά το αγόρασα. Μπορεί χρήματα να έχω πχ για 9900Κ κλπ, αλλά δεν αναιρεί το ότι για ΜΕΝΑ, τα λεφτά είναι πολλά. Για άλλον μπορεί να μην είναι.

Συνήθως, τα λεφτά είναι πολλά για όλους, γκρινιάζουν, αλλά αγοράζουν. :p 

Πολλά παραδείγματα υπάρχουν.

 

πριν 39 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Το πόσο κοστολογεί το προϊόν της το κρίνει η ίδια καλύτερα.

Αν αγοράζουμε στις τιμές που κρίνει η εταιρεία καλύτερα, θα ανεβαίνει μονίμως το κοστολόγιο. Στεκόμαστε έρμαια στις ορέξεις της κάθε εταιρείας και λογικό να γκρινιάζουμε. 

Ούτε αυτός που αγοράζει θα λογοδοτήσει (όπως πολύ καλά είπες), ούτε αυτός που γκρινιάζει θα λογοδοτήσει.

That's my point. 

 

Η γκρίνια κλπ είναι μέσα στο παιχνίδι, ειδικά στα Forum τεχνολογίας. Όλες οι όψεις του νομίσματος νομίζω πως θα πρέπει να διαβάζονται :) 

Και ναι, δυστυχώς ή ευτυχώς, θα διαβάζουμε και οι 2 τα ίδια κάθε φορά που βλέπουμε τρελές καταστάσεις ;) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Πίστεψε με είμαι ο τελευταίος που θα το πάρει προσωπικά.

Απλά έχω βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά που ένα εξάρτημα είναι ακριβό και θέλει ο κόσμος να το αγοράσει και ή δεν μπορεί ή του φαίνεται ακριβό και πως δεν αξίζει.

Αν σου φαίνεται ακριβό ή δεν αξίζει μην αγοράζεις. Αν πάλι σου φαίνεται ακριβό και αγοράζεις σημαίνει πως δεν ήταν τελικά ακριβό για σένα. Αν σου φαίνεται πως δεν αξίζει να αγοράσεις και αγοράζεις σημαίνει πως τελικά άξιζε. Ο λόγος που αξίζει για σένα να αγοράσεις δεν έχει καμία σημασία. Αυτό λέω, τίποτα άλλο.

Το να κράζουμε συνέχεια τις εταιρείες (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) για τις τιμές είναι απλά ανώφελο. Εταιρεία είναι όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Το πόσο κοστολογεί το προϊόν της το κρίνει η ίδια καλύτερα. Από εκεί και πέρα θα την κρίνει και ο κόσμος και θα φανεί στο πόσο θα πουλήσει. Κι εγώ θα ήθελα να πληρώσω με ένα κιλό αχλάδια την τελευταία Nvidia και να μου μείνουν και ρέστα, αλλά δεν γίνεται.

 

Ζάχο, αυτό που λέμε όσοι στηλιτεύουμε τη δημιουργηθείσα κατάσταση (και συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις), είναι ότι οι τιμές για τα θεωρούμενα ως top of the line προϊόντα (πρόσεξε τη λέξη "θεωρούμενα") ξεφεύγουν. Νομίζω ότι καταλαβαίνουμε πότε η κάθε εταιρία πάει να μας πιάσει τον πισινό.

Ναι, φοβερή κάρτα η rtx αλλά η τιμή δεν χωνεύεται με κανένα τρόπο και δεν δικαιολογείται κιόλας.

Ναι, ο i9 9900k είναι ο πρώτος mainstream 8c/16t επεξεργαστής, αλλά οι θερμοκρασίες είναι υψηλές, οι επιδόσεις όχι επαναστατικές και η τιμή... ας αφήσουμε τι είναι η τιμή.

Βάλε μέσα υδροψύξεις, delid, κτλ και έχεις ένα μέτριο -ουσιαστικά- προϊόν, το οποίο πωλείται ως premium.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

είναι ο πρώτος mainstream 8c/16t επεξεργαστής

Are you sure?

πριν 2 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

ο i9 9900k είναι ο πρώτος mainstream 8c/16t επεξεργαστής της Intel

Now I am :p 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Της intel εννοούσα. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται:p...

Ή μπορεί να τα δει κανείς και να νομίζει ότι δεν τα ξέρεις και ότι δεν εννοούνται ;) Καλό είναι να τα γράφουμε και ας είναι ευκόλως εννοούμενα. Δεν είναι για όλους έτσι :D 

 

Στο δια ταύτα , οι τιμές αλμυρές. Όποιος θέλει αγοράζει. Δεν λογοδοτεί. Δεν μας απαγορεύει να τον κράξουμε όμως (ακούς Μάριε; :rofl: )

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tommybertsen said:

Δεν σημαίνει ακριβώς αυτό. Ακριβή για μένα ήταν στα 500€ η gtx 1070. Είχα τα χρήματα και την αγόρασα. Αυτό δεν αναιρεί πως ήταν ακριβή για μένα. 

Το πολυμίξερ που πήρα στα 100€, το θεωρώ πολυτέλεια, αλλά το χρειαζόμασταν. Ήταν ακριβό για μένα, αλλά το αγόρασα. Μπορεί χρήματα να έχω πχ για 9900Κ κλπ, αλλά δεν αναιρεί το ότι για ΜΕΝΑ, τα λεφτά είναι πολλά. Για άλλον μπορεί να μην είναι.

Συνήθως, τα λεφτά είναι πολλά για όλους, γκρινιάζουν, αλλά αγοράζουν. :p 

Πολλά παραδείγματα υπάρχουν.

 

Αν αγοράζουμε στις τιμές που κρίνει η εταιρεία καλύτερα, θα ανεβαίνει μονίμως το κοστολόγιο. Στεκόμαστε έρμαια στις ορέξεις της κάθε εταιρείας και λογικό να γκρινιάζουμε. 

Ούτε αυτός που αγοράζει θα λογοδοτήσει (όπως πολύ καλά είπες), ούτε αυτός που γκρινιάζει θα λογοδοτήσει.

That's my point. 

 

Η γκρίνια κλπ είναι μέσα στο παιχνίδι, ειδικά στα Forum τεχνολογίας. Όλες οι όψεις του νομίσματος νομίζω πως θα πρέπει να διαβάζονται :) 

Και ναι, δυστυχώς ή ευτυχώς, θα διαβάζουμε και οι 2 τα ίδια κάθε φορά που βλέπουμε τρελές καταστάσεις ;) 

 

Να σου πω πως το βλέπω εγώ λοιπόν. Έρμαιο δεν είσαι ούτε της Nvidia αλλά ούτε της Intel. Απλά υπάρχει μία ανίκανη αντίπαλη εταιρεία για αυτές τις δύο ναι μεν που πασχίζει να βγάλει προϊόντα αλλά κανένα δεν είναι ανταγωνιστικό. Έχουμε ακούσει για κλεισίματα της Intel, της Nvidia κτλ και εγώ βλέπω πως από γενιά σε γενιά δεν αλλάζει τίποτα.

Οι εποχές με τις 5870 και τους Athlon X2 πέρασαν. Και από τότε σιωπή. Τι θα κάνουν λοιπόν οι άλλοι δύο; θα το εκμεταλλευτούν όσο περισσότερο μπορούν και στην τελική καλά κάνουν.

Αν παίζεις μπάλα μόνος σου, θα βάλεις όσα γκολ μπορείς. Από τη στιγμή κιόλας που ο κόσμος ζητωκραυγάζει ακόμα περισσότερα. Βλέπω π.χ. τα βίντεο του Gamer Nexus και του JayZ και σκέφτομαι. Ναι ωραία έκραξαν και οι δύο για τις τιμές, για τα προϊόντα τα νέα που δεν δίνουν και πολλά παραπάνω από τα προηγούμενα αλλά... μαντέψτε με τι hardware έκαναν την overclocking κόντρα μεταξύ τους...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen

Τι δημοσια; Με εχεις δει να κραζω και σε πριβε; Με αναγκαζει κανενας να σκασω τα λεφτα και πρεπει να κραξω; Οχι.
Λεγοντας ακριβο ενα προιον δε σημαινει οτι κραζω η γκρινιαζω.

@jax7480
Ζαχο, σου ξαναλεω πως δεν πιανεις το νοημα.
Οι εταιριες θελουν περισσοτερο κερδος. Συμφωνω. 
Βγαζει την 2080τι στα 1300Ε.  Τι κραζεις ρε φιλε ; (οχι εσυ) Σε αναγκαζει να την παρεις και γκρινιαζεις που ειναι ακριβη; 
Δε μπορεις να κανεις την δουλεια σου με την 1080τι που εχεις; Σαφως και μπορεις.  Θες να την παρεις ομως γιατι γουσταρεις να εχεις το πιο ακριβο; Ε σκαστα και βουλοστο. 
Δε μπορω αυτους που κραζουν, γκρινιαζουν και τελος την αγοραζουν. Ειναι γελοιο. 

Οταν βγηκε το νοτε9, καποιοι γελαγανε με τα 1050 που εκανε. Το θελω πολυ σα κινητο γιατι ειμαι με χαλασμενο κινητο 5 μηνες τωρα. Γκρινιαξα για την τιμη; Οχι.Απλα ειπα οτι δεν ειναι ακομα για την τσεπη μου. 

Δεν ειναι φορος/ ενφια που σε αναγκαζουν να το πληρωσεις. 
Ειναι ενα προιον που ΑΝ θες το αγοραζεις.


 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Να σου πω πως το βλέπω εγώ λοιπόν. Έρμαιο δεν είσαι ούτε της Nvidia αλλά ούτε της Intel. Απλά υπάρχει μία ανίκανη αντίπαλη εταιρεία για αυτές τις δύο ναι μεν που πασχίζει να βγάλει προϊόντα αλλά κανένα δεν είναι ανταγωνιστικό. Έχουμε ακούσει για κλεισίματα της Intel, της Nvidia κτλ και εγώ βλέπω πως από γενιά σε γενιά δεν αλλάζει τίποτα.

 

Μαζί σου. Έβγαλε κάτι αξιόλογο χρόνια μετά , και όντως ακούμε υπερβολές. Δεν κουνιέται φύλλο ωστόσο στον ανταγωνισμό. Μία από τα ίδια. 

Δυστυχώς ο ανταγωνισμός είναι ανύπαρκτος, και αν εστιάσουμε εκεί , ναι, θα τιμολογεί όπως θέλει η κάθε εταιρεία (είτε λέγεται ίντελ, νβιδια, σάμσουνγκ είτε αλλιώς). 

Ακριβώς για αυτό είμαστε έρμαια :) 

πριν 13 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ναι ωραία έκραξαν και οι δύο για τις τιμές, για τα προϊόντα τα νέα που δεν δίνουν και πολλά παραπάνω από τα προηγούμενα αλλά... μαντέψτε με τι hardware έκαναν την overclocking κόντρα μεταξύ τους...

 

Τα παίρνουν τζάμπα :p Δεν τους νοιάζει με τι θα κοντραριστούν. Κρατάνε τα προσχήματα σε ότι αφορά τις τιμές.

 Εγώ απορώ πως τους στέλνει προϊόντα ακόμα η intel & nvidia :p 

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Τι δημοσια; Με εχεις δει να κραζω και σε πριβε; Με αναγκαζει κανενας να σκασω τα λεφτα και πρεπει να κραξω; Οχι.

Ρε πλάκα σου κάνω :hehe: 

πριν 6 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δε μπορω αυτους που κραζουν, γκρινιαζουν και τελος την αγοραζουν. Ειναι γελοιο. 

Ούτε εγώ. Το έκανα με την 1070 και για κάνα μήνα δεν μου μιλούσα :bleh: (όχι, αλήθεια το έκανα - και τώρα που θέλω να αλλάξω δεν ξέρω τι να κάνω γιατί οι τιμές είναι αστείες. Θα περιμένω μάλλον)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.