Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Το BIOS flashback αν δεν σου δούλεψε το έκανες λάθος. Έχω κάνει πάνω από 5 φορές και δούλεψε και τις 5. Ακόμη και χωρίς CPU.

Λάθος (και να κανα  έτσι πως ήταν το κεφάλι χθες..) αφήνω 1% να έχω πέσει στην περίπτωση

της υποπερίπτωσης και με τα βουντού μέσα... :bleh:, έχω ξανακάνει bios flashback.

 

Το 1% το λέω επειδή στις οδηγίες γράφει ότι προτείνουν usb stick 2, όντως παλιότερα

στικάκια είχα (δεν θυμάμαι τι είχα χρησιμοποιήσει) τώρα δεν έχω κανένα.

623585099_2018-10-2720-51-08.png.28840e59324f418a32f5cd233dc68602.png

 

Σε λίγο πάω να βάλω το μπρίκι σε λειτουργία :whistling:

 

edit

το κοκομπλόκο το "έτρωγε" και δεν άναβε μετά, όταν έβαζα στικάκι στην θύρα που είναι

για το bios flashback (εννοείται δοκιμάστηκε κι άλλο στικάκι). Όλα αυτά πριν το bios update,

ακόμα δεν έχω κάνει δοκιμή να δω συμπεριφορά μετά το update.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω βίντεο δυστυχώς είναι παραπληροφόρηση  διότι δεν έχει αντιληφθεί ο φίλος μας πως ακριβώς δουλεύουν τα VRMs.....το θέμα έχει συζητηθεί μέχρι θανάτου και το Asus μόνο Fake 8 phase VRMs δεν έχει....

 

Η Gigabyte έχει όντως καλύτερη υλοποίηση αλλά δεν είναι fake της Asus..

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλώς το είδα σαν συγκριτικό θερμοκρασιών και έτσι πρέπει να το δεις, αν εξαιρέσεις το μικρό κομμάτι που αναφέρθηκε στην asus και το VRM του maximus σε σχέση και με άλλες μάρκες στο παρελθόν.

Ακόμα και ο τίτλος του video στο youtube δεν αναφέρει το συγκεκριμένο θέμα

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνώ...ζορίζεται παρα πάνω το Asus γι'αυτό ανεβάζει θερμοκρασίες αλλά δουλεύει...

 

Σαν Hardware της Gigabyte είναι καλύτερο στην ίδια τιμή αλλά εμφανισιακά προτιμώ το Asus (μη σοβαρός λόγος το ξέρω) και το ρημάδι το BIOS της Gigabyte είναι που me χαλάει αν και κάνουν μεγάλα βήματα με τα τελευταία updates. Όμως επειδή έχω ακόμη 3-4 μήνες μπροστά μου για ν'αποφασίσω μέχρι να συγκεντρώσω (κουτιά, PSU, καλώδια, watercooling parts) μέχρι τότε θα ξέρουμε πολύ καλά τι αξίζει και τι όχι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ υψηλες οι θερμοκρασιες που ειδε...μετα απο 3ωρο RealBench στα 5.1 με 1.33-1.34(δοκιμαζω ρευματα να βρω ενα baseline) εχω τουλαχιστον 15 βαθμους κατω(εννοειται με ολα τα power limits off)

 

Οκ τραβαει περισσοτερο ο 9900 αλλά οχι τοσο που να δικαιολογει 80ρια...

(δεν λεω οτι δεν τις ειδε, απλα μου φαινονται πολυ υψηλες)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω η αναλογία είναι σαν 2 τροφοδοτικά πχ 550w & 750w.

Και τα 2 θα σου δώσουν 500w αλλά το 500άρι θα ζοριστεί και θα ανεβάσει μεγαλύτερες θερμοκρασίες σε αυτό το φορτίο από ότι σε ένα μικρότερο πχ 400w

Ακούγεται πολύ λογικό.

 

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Και για ν μη παρεξηγηθω, δεν υποστηριζω sony και καλα την asus...αν αποδειχθει οτι εχει κανει ματσακονια πρωτος θα την κραξω

 

Συνεχιζω ομως να πιστευω οτι οι θερμοκρασιες του ειναι υψηλες κ αν τις εβλεπα στο συστημα μου, θα την εστελνα πακετο πισω

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος στο hardware unboxed έχει κάνα 2 μηνo τωρα το χει καψει. Κάνει κρα οτι χρηματίζεται ανοικτα σε πάρα πολλά βίντεο του. Είναι και προκλητικός. Αποκλείεται με ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις ακόμα και  4 phase vrm να είναι με την ίδια περίπου ψύξη να είναι 20οC πανω. Τέτοιες θερμοκρασίες δε πιστεύω καλά καλά να πιάνουν z370 entry mobo με 9900k με bios update στα 5Ghz.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ειναι 4 Pase και το ανέλυσαν στο OCnet στο νήμα με τα VRM Z370/Z390 ο AlphaC που ξέρει πολύ καλά τι λέει..

Και ναι μου φαίνεται ότι τα πειρσσότερα tech channels στο Youtube άρχισαν και τ'αρπάζουν και φαίνεται....δυστυχώς ο νεότεροι χρήστες όμως βαριούνται τα forums (fora) και τις συζητήσεις και προτιμούν να αράζουν και να βλέπουν youtube οπότε του χειραγωγούν αναλόγως...Δεν είναι όλοι το ίδιο αλλά παίζει πολύ μπαρούφα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lazy Dog said:

εχω τουλαχιστον 15 βαθμους κατω(εννοειται με ολα τα power limits off)

Διορθωνω τον εαυτο μου, εχω τουλαχιστον 25 βαθμους κατω με τον 8700 στα ορια του 5.1κατι και να ψηνεται

 

Δεν εχω aircooler για να πεις οτι βοηθαει στην ψυξη. Με Χ62 ειμαι, οποτε οτι αερα φερνουν οι μπροστα ανεμιστηρες

(η ψυχτρα των vrm στο αγγιγμα ζεματαει αρα τη δουλεια της την κανει)

 

Να δεχθω οτι λογω 9900 κ ρευματων να ανεβαζει παραπανω αλλά τα 80 που λεει μου φαινονται καπως

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά τώρα δεν θα σκάσεις με το τι λέει ο τύπος....μπορεί να είναι νευριασμένος με την Asus για κάποιο λόγω και να διάλεξε τις χειρότερεσ συνθήκες για να βγάλει αυτά τα νούμερα...

 

*EDIT* Πάντως επιμένει τώρα που είδα το βίντεο καλύτερα και δεν μπορώ να κατλάβω γιατί...περιμένω τα σχόλεια κάποιων άλλων γιατί πραγματικά έχω περιέργια να δω τι συμβαίνει..

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Μελετούσα τα Gigabyte Master & Extreme μόλις τώρα και νομίζω πως αυτή τη φορά έχει κάνει πολύ καλή δουλειά η Asus...

 

Ειδικά το Extreme αν και ακριβό τ'αξίζει τα λεφτά του κι αν υπολογίσει κανείς τα extras δεν είναι τόσο ακριβό (αν τα χρειάζεσαι)..

 

-Dual Bios

-Έχει Thunderbolt 3.0 40Gb/s 

-10GB/S on board

-Etra Fan headers στο OC (6Χ) και High AMM fan headers (24 Watt)

-Intel NIC/Wifi

-Απ'ότι φαίνεται τα καλύτερα VRMs (αλλά θα δείξουν τα reviews & PCB Analysis)

 

Μόνο το Thunderbolt & to 10Gb NIC αξίζουν σχεδόν 200 Ευρώ...To πρόβλημα είναι αν έχουν νόημα σε αυτή την πλατφόρμα γιατί όταν τα χρειάζεσαι αυτά θες κι άλλα που υπάρχουν στη HEDT

 

Αλλά και η Master φαίνεται πολύ καλή..

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Σε λίγο πάω να βάλω το μπρίκι σε λειτουργία :whistling:

 

edit

το κοκομπλόκο το "έτρωγε" και δεν άναβε μετά, όταν έβαζα στικάκι στην θύρα που είναι

για το bios flashback (εννοείται δοκιμάστηκε κι άλλο στικάκι). Όλα αυτά πριν το bios update,

ακόμα δεν έχω κάνει δοκιμή να δω συμπεριφορά μετά το update.

 

- Πάλι τα ίδια, την έχει πιάσει ντροπές την μητρικούλα, μια δουλεύει την άλλη όχι..

- Τροφοδοτικό δεν είναι δοκιμάστηκε και 4ο (seasonic 850w platinum καινούριο) τα ίδια έκανε και σ'αυτό,

έβαλα πάλι το  superflower (leadex gold 750w) λειτούργησε και μ'αυτό τελικά (όποτε θέλει), 

- Μνήμες δούλευαν σε άλλο σύστημα, χρησιμοποιήσα κι άλλο set, τα ίδια.

 

Cpu ή μητρική είναι το πρόβλημα, o cpu θα ελεγχθεί αργότερα σε b360 chipset, για να αποκλείσω και την (μικρή) πιθανότητα του cpu..

Θα ρίξω κανά τζόκερ μπας και...

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

Δε δομικιμάζεις και με μια μόνο μνήμη? Τις έχεις με προφιλ XMP? Μήπως θέλουν λίγο μπουστάρισμα ή manual tuning..

 

Στο spoiler συγκεντρωτικά τα βήματα που έχω κάνει 

Spoiler

 

πριν 17 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

απ'το μεσημέρι παιδεύομαι να κάνει εκκίνηση και να μπω στο bios!! Πριν καμιά ώρα κατάφερα να μπω (δοκιμάστηκε και τρίτο psu),

ή βραχυκυκλώνει κάποια θύρα usb (ένα στικάκι προκαλεί κοκομπλόκο μπορεί να είναι και τυχαίο) ή είναι κάποιο καλώδιο από το psu.

όπως έγραψα πριν λίγο κατάφερα και είδα(μπήκα) στο bios τον 9900κ.

πριν 7 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

- Όταν άνοιγες τον διακόπτη του psu, άναβαν τα διακοσμητικά λεντάκια της μητρικής και φώτιζε το κουμπί εκκίνησης που έχει.

- Όταν πάταγες να ανάψει απ'το κουμπι που έχει ή με άλλον διακόπτη (απ'το front panel) δεν έκανε τίποτα, ήταν σαν μην είχε το 

8pin τροφοδοσίας του cpu κουμπωμένο, έβγαλα ξανακούμπωσα, έβαλα και το επιπλέον 4pin, τίποτα.  

- Με άλλο τροφοδοτικό (ίδιας εταιρείας) πάλι τα ίδια. Μετά τι ακριβώς έκανα, από clear cmos (είχα κάνει πάλι) κι άλλες δοκιμές 

με μνήμες, μια μνήμη, χωρίς κτλ.. με την το τρίτο τροφοδοτικό άναψε αλλά βάζοντας το στικάκι για να κάνω Bios update,δεν άναβε,

ενώ πριν και χωρίς το στικάκι πάλι δεν άναβε.

:jester:

πριν 7 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Το νέο bios περάστηκε όταν κατάφερα και άναψε το μπρίκι με το 3ο τροφοφδοτικό κι έγινε μέσα από το ez flash απ'το bios,..

πριν 7 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

στις δοκιμές κουμπώθηκε 8ης γενιάς cpu, και το bios update σε συνδυασμό με το 3ο psu αν θυμάμαι σωστά (κατά 90%), έγιναν μαζί,

όμως ο 8ης γενιάς είχε δοκιμαστεί και με τα προηγούμενα τροφοδοτικά και δεν άναβε ούτε μ'αυτόν....

 

edit

όλες οι δοκιμές έγιναν όχι σε κουτί μέσα αλλά σε benctable αλλά και χύμα και χωρίς backplate του cpu cooler για να αποφευχθεί

η περίπτωση να βραχυκυκλώνει κάτι. 

 

 

Δεν έχω φτάσει σ'αυτό το επίπεδο ακόμα :p το πρόβλημα είναι ότι θα ανάψει με τα φεγγάρια της η μητρική.

και τις περισσότερες φορές βλέπω μονο τα χρωματιστά ledakia της όταν ανοίγω τον διακόπτη του ρεύματος στο psu.

 

Τελευταίο που παρατήρησα, έχει περίπου μια ώρα που έχω αφήσει τα πράγματα χωρίς να πειράξω κουνήσω κάτι κλειστό το σύστημα χωρίς ρεύμα, 

αλλά πριν το κλείσω είχε δουλέψει, πάω τώρα να το ανάψω πάλι τα ίδια.

 

Με τα ρεύματα στην μητρική κάτι παίζει, τώρα τι, idon't know, θα κάνω και την δοκιμή με τον 9900κ στην b360 μητρική και βλέπουμε 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Για να εξαντλήσω τα πάντα, να ξέρω κι εγώ τι γίνεται αν μου πουν κανένα κουφό στο service,

επίσης δεν έχουν ετοιμοπαράδοτη και θα χρειαστεί μάλλον να περιμένω πάλι :wall:

Την Δευτέρα πάει για επιστροφή.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.