Jump to content



- AMD "Navi" and "Vega2"( Radeon VII GPU, Q1 2019) - φήμες, πληροφορίες κτλ..


Recommended Posts

Με ένα καλώδιο που βρήκα HDMI του 2009 από το τότε Xbox 360 Elite. Δεν το έχει κάνει όσο με 2 άλλα καλώδια ίσως απλά δεν έτυχε πάντως. Η κάρτα πασχει από

α) Black screen το κάνει σε ραντομ στιγμες. 

β) Downclocking σε κάποια παιχνίδια που με αντίστοιχες nvidia δε γίνεται πχ Metro Exodus DX12, Apex DX 11 . 

Στο CoD δεν κάνει το β) αλλά έκανε το α). 

πριν 3 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

κάτι έχουν πειράξει με την RDNA γενιά ... και γίνεται conflict λογικά , αλλά δοκίμασε να κλείσεις το HDCP (τρομάρα τους για την πειρατεία)

Τίποτα δεν διορθώνει αυτό. Το έχω δοκιμάσει. PLACEBO

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου σύστημα Ryzen9+x570 (αλλά και σε συστημα εξαετίας με επεξεργαστή intel) με Sapphire 5700xt nitro+ κάρτα γραφικών, δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα με μαύρες οθόνες.

Το θεμα χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση, καθώς απ' ό,τι διαβάζω στο Νet, τα λιγότερα προβλήματα έχουν αυτοί με κάρτες γραφικών της Sapphire.

Έγινε επεξεργασία από Geo_K
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Worst 5700 XT Period, Asus TUF Gaming X3 RX 5700 XT OC, DON'T BUY! 

Asus Strix Fix, Another Defective Radeon RX 5700 XT

Wrong Thermal Pads: Tear-Down of MSI RX 5700 XT Evoke OC

XFX RX 5700 XT THICC II Ultra, Looks Good, But Has Issues

 

Δεν φταίει πάντοτε η AMD εάν οι AIB partners δεν μπορούν να κατασκευάσουν ένα σωστό pcb. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Geo_K
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν πέντε ΑΙΒ έχουν πρόβλημα, άντε να πεις ότι φταίει η AMD. Αν μόνο ένας έχει προβλημα, τότε ξέρουμε ποιος φταίει.

 

Στην τελική τι μας λέει η ASUS; Ότι δεν έχει καθόλου quality control στις AMD κάρτες γραφικών και απλά βασίζεται στις οδηγίες. Αν λάβει mail με τυπογραφικό λάθος στις οδηγίες, χαιρετίσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 26 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Γι'αυτό για AMD κάρτες γραφικών μόνο Sapphire και ποτέ δεν αντιμετώπισα θέμα από εποχή ATi.

 

Αρκετά αξιόλογο pcb παρουσίασε και η PowerColor με την Red devil, καθώς και η Gigabyte με την Aorus 5700 XT.

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Geo_K said:

 

 

Αρκετά αξιόλογο pcb παρουσίασε και η PowerColor με την Red devil, καθώς και η Gigabyte με την Aorus 5700 XT.

 

 

Συμφωνώ οτι οι Red Devil υλοποιήσεις είναι αξιόλογες. απλώς η Sapphire είναι ο μεγαλύτερος και παλαιότερος συνεργάτης στις κάρτες γραφικών όπου εκτός από τις top (Nitro) έχει και αξιόλογες midrange υλοποιήσεις που δεν πετσοκόβει ποιότητα υλικών για να κερδίσει μερικά $.

Για τις Gigabyte δεν έχω άποψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Efialtis said:

Συμφωνώ οτι οι Red Devil υλοποιήσεις είναι αξιόλογες. απλώς η Sapphire είναι ο μεγαλύτερος και παλαιότερος συνεργάτης στις κάρτες γραφικών όπου εκτός από τις top (Nitro) έχει και αξιόλογες midrange υλοποιήσεις που δεν πετσοκόβει ποιότητα υλικών για να κερδίσει μερικά $.

Για τις Gigabyte δεν έχω άποψη.

 

άσε πήρε ένας φίλος μου μια rx 580 της Ashrock μιλάμε χάλι η κάρτα την βάλαμε πάνω και ξεκίνησε μετά από δυο λεπτά στο apex να πηγαίνει με stuttering της πόπης το κάγκελο , αν έβαζες silent mode από το πρόγραμμα της Ashrock όλα κομπλέ !

μην τα πολυλογώ για DOA και στο κατάστημα ήταν ένας τρόμπας τεχνικός που έλεγε όλα καλά έβαλα μια ώρα furmark το έτρεχε, (ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΤΡΕΞΕΙ αλλά ΠΩΣ θα το τρέξει ;   )   , τέλος πάντων με τα πολλά έγινε doa και επιστροφή χρημάτων.

Πήρε μια sapphire και όλα μια χαρά

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και οι Sapphire έχουν θέματα.

 

πριν 5 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

apex να πηγαίνει με stuttering της πόπης το κάγκελο

Αυτό που ειδατε μάλλον ηταν downclock core clock. Το οποίο έχω και γω και αρκετοί άλλοι. Δεν έχω stutter όμως. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

14 minutes ago, SpirosKGR said:

Και οι Sapphire έχουν θέματα.

 

Αυτό που ειδατε μάλλον ηταν downclock core clock. Το οποίο έχω και γω και αρκετοί άλλοι. Δεν έχω stutter όμως. 

 

 

προσπαθώ να σας περιγράψω πως φαινότανε στο monitor πήγαινε σαν να έχεις lag-packet loss μέσα στο παιχνίδι (αλλιώς frame drops αλλά έδειχνε σταθερά fps) τα ρολόγια υποτίθεται ήταν σταθερά και η θερμοκρασία σε φυσιολογικά πλαίσια με stock ρολόγια  (δηλαδή μια normal λειτουργία μιας RX 580)

 

Όταν γυρνάγαμε όμως το mode σε silent ~ 1100 mhz και 1950 Mhz Vram kai -15% power limit όλα δούλευαν οκ

το θέμα είναι ότι δεν είναι δικό μου πρόβλημα αλλά της κάθε εταιρείας, γιατί να παιδεύετε OUT OF THE BOX, αφού υπάρχει το DOA-RMA

 

Αγόρασε σήμερα μια sapphire pulse rx580 και δουλεύει μια χαρά και λιγότερο θόρυβο κάνει (λόγο ποιότητας υλικών) αλλά δουλεύει μια χαρά OUT OF THE BOX χωρίς να κάνουμε ταρζανίες

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

 

προσπαθώ να σας περιγράψω πως φαινότανε στο monitor πήγαινε σαν να έχεις lag-packet loss μέσα στο παιχνίδι (αλλιώς frame drops αλλά έδειχνε σταθερά fps) τα ρολόγια υποτίθεται ήταν σταθερά και η θερμοκρασία σε φυσιολογικά πλαίσια με stock ρολόγια  (δηλαδή μια normal λειτουργία μιας RX 580)

 

Όταν γυρνάγαμε όμως το mode σε silent ~ 1100 mhz και 1950 Mhz Vram kai -15% power limit όλα δούλευαν οκ

το θέμα είναι ότι δεν είναι δικό μου πρόβλημα αλλά της κάθε εταιρείας, γιατί να παιδεύετε OUT OF THE BOX, αφού υπάρχει το DOA-RMA

 

Αγόρασε σήμερα μια sapphire pulse rx580 και δουλεύει μια χαρά και λιγότερο θόρυβο κάνει (λόγο ποιότητας υλικών) αλλά δουλεύει μια χαρά OUT OF THE BOX χωρίς να κάνουμε ταρζανίες

 

Το είχα στη προηγούμενη RX 580 PULSE αυτό. Θα θυμάται και ο Αντώνης γιατί μαζί παίζαμε και έριχνα καντιλια @UltraB

Με 5700ΧΤ δεν έχω το πρόβλημα αυτό αλλά μικρό downclock ανεβοκατεβαίνει το ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.