Jump to content



To NVME or not to NVME


Recommended Posts

Είμαι σε φάση αναβάθμισης του υπολογιστή που έχω για τη δουλειά. Γενική χρήση Internet, Office, κάποια εξειδικευμένα προγράμματα τα οποία δεν έχουν απαιτήσεις και δισδιάστατο Autocad. Ο επεξεργαστής είναι i3 8100 coffee lake (πρόλαβα και τον πήρα στα 116 € :P) και 16 GB Ram DDR4.

 

To μεγάλο ερώτημα είναι το εξής. Αξίζουν τα 30 επιπλεόν ευρώ του 970 evo σε σχέση με τον 860 evo (τα οποία είναι περίπου 50% πάνω). Θα καταλάβω κάτι στην καθημερινή χρήση ή απλά θα λέω ότι έχω nvme?

 

@pol77 @jax7480 @tommybertsen @GoMaR (το τελευταίο μπήκε από συνήθεια ? )

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το σύστημα σέ έναν 860 evo και έχω δουλέψει σε μία δουλειά τριψήφιες ώρες με 960 pro NVMe M.2.

Σε καθημερινή χρήση, δεν έχω καταλάβει αξιόλογη διαφορά, παρότι και ο επεξεργαστής είναι πιο γρήγορος. Στα benchmarks προφανώς είναι καλύτερος.

Ακόμη χειρότερα, το μηχάνημα με τον 960 pro βγάζει κάποιον υψίσυχνο θόρυβο σαν coil whine όταν δουλεύει ο δίσκος, αλλά δεν έχω ασχοληθεί να το διερευνήσω...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σου κάνει διαφορά στο Autocad, αλλά στα υπόλοιπα σίγουρα όχι. Πάνε για τον πιο φθηνό. Βασικά ακόμα και στον 970EVO να πας, θα έχεις bottleneck σε όλα από το CPU οπότε τσάμπα το 30αρι. Φάτο σε σουβλάκια.

 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

2 καλωδια λιγοτερα μεσα στο pc ..... 

 

Δεν πρόκειται να πάρω 2.5αρη. Sata 3 2280 θα πάρω (είναι shuttle το συστημα οπότε θέλω έναν 2.5αρη 1tb για data) 

Link to comment
Share on other sites

Σε gaming. Στο loadαρισμα χαρτών πχ Battlefield θα δει κάποιος διαφορά;

Ακομα και με Ssd [840προ] κάπου στα 15 δευτερόλεπτα τα θες στο BF1 για παράδειγμα

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε Γιώργο θα διαφοροποιηθώ και θα σου πω to NVME.

 

Και εξηγούμαι. Δεν στο προτείνω λόγω της όποιας διαφοράς στην ταχύτητα, που όντως υπάρχει και όντως πολύ δύσκολα γίνεται στην πράξη αντιληπτή, αλλά λόγω των σημαντικών διαφορών του πρωτοκόλλου.

 

Το NVME δείχνει τα δόντια του στη διαχείριση παράλληλων αιτημάτων εγγραφής / ανάγνωσης από το drive. Αυτό σημαίνει ότι σε καταστάσεις που εσύ εργάζεσαι ενώ τα Windows κάνουν update, όταν γράφουν στο Paging File, όταν εσύ κάνεις μια μεγάλη αντιγραφή ενώ παράλληλα συνεχίζεις να εργάζεσαι, ο αντίκτυπος στην εμπειρία χρήσης είναι πολύ μικρότερος.

 

Άσε που θα γλυτώσεις και τις θερμίδες από τα σουβλάκια και θα είσαι πιο κομψός.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το παραπάνω επιχείρημα αλλά να μην ξεχνάμε πως το μηχάνημα είναι με i3. Αυτομάτως σημαίνει πως τα υψηλά QD θα πατώσουν γιατί δεν θα μπορεί το CPU να ανταπεξέλθει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2018 at 5:28 PM, SpirosKGR said:

Σε gaming. Στο loadαρισμα χαρτών πχ Battlefield θα δει κάποιος διαφορά;

Ακομα και με Ssd [840προ] κάπου στα 15 δευτερόλεπτα τα θες στο BF1 για παράδειγμα

 

απο ότι φαίνεται.... όχι ιδιαίτερη (~1 sec) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Βλέπω πως ο 860 evo m2 sata3 είναι στα ίδια λεφτά με τον Kingston A1000 m2 nvme. Μήπως τελικά να πάρω nvme, απλά να μην πάρω τον 970? Από όσο είδα σε review, σε σύγκριση με τον 970 evo είναι πάναργος, αλλά πιο γρήγορος από οποιονδήποτε sata 3.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει τους NVME της Kingston, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω υπεύθυνα. 

 

Γενικά πάντως με Samsung PRO δεν έχασε κανείς, ποτέ. Με EVO, κάποιοι έχασαν (βλέπε το φιάσκο του 840) αλλά έκτοτε φαίνεται να προσέχουν και γενικά να παίζουν μπάλα σε άλλο επίπεδο στους consumer SSDs.

 

Πάρε EVO όσο προλαβαίνεις, πριν αρχίσω να σε πρήζω για PRO, που σαφώς δε χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2018 at 7:40 PM, GriGaS said:

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Βλέπω πως ο 860 evo m2 sata3 είναι στα ίδια λεφτά με τον Kingston A1000 m2 nvme. Μήπως τελικά να πάρω nvme, απλά να μην πάρω τον 970? Από όσο είδα σε review, σε σύγκριση με τον 970 evo είναι πάναργος, αλλά πιο γρήγορος από οποιονδήποτε sata 3.

 

Δεν είναι σε όλα πιο γρήγορος απο τους γρήγορους sata. πχ σε random read qd1 που ειναι απο τα σημαντικοτερα όσον αφορα την αποκριση και ποσο γρήγορο αντιλαμβανεσαι το σύστημα στη χρήση, ειναι 30-40% πιο αργος. Εχει γύρω στα 35mb/s ενώ οι πιο γρήγοροι sata (860evo, mx500) είναι γύρω στα 50mb/s link

 

Aν θες κάτι φθηνοτερο απο τον 970 evo πήγαινε σε adata sx8200 ή adata XPG GAMMIX S11 (o ιδιος δίσκος ειναι  με μονη διαφορα την ψυκτρα που περισσοτερο διακοσμητική ειναι παρα προσφέρει κάτι). Σε αυτήν την χωρητικοτητα ο adata ειναι γενικα πιο γρήγορος απο τον 970 evo εκτος απο τα πρωτα gb που γράφει σε slc cache ο evo πιο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.