Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Οκ σας ευχαριστω παιδια.Θα μιλησω και με τη στρατολογια να δω και απο κει τι θα μου πουν.

Υγ.Κατα τ αλλα δεν μοιαζουμε.Ξανθος-γαλανοματης ο ενας,μελαχρινος ο αλλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά

Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2013 Δ΄ ΕΣΣΟ (Ιούλιος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 80/2013 την 08/07/2013 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Μηχανικού (ΚΕΜΧ) (ΝΑΥΠΛΙΟ).

Έχετε επιλεγεί Μηχανικό.

Κάποιος που έχει περάσει από εκεί;Πως είναι το συγκεκριμένο κέντρο και γενικότερα τι κάνεις στο μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2013 Δ΄ ΕΣΣΟ (Ιούλιος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 80/2013 την 08/07/2013 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Μηχανικού (ΚΕΜΧ) (ΝΑΥΠΛΙΟ).

Έχετε επιλεγεί Μηχανικό.

Κάποιος που έχει περάσει από εκεί;Πως είναι το συγκεκριμένο κέντρο και γενικότερα τι κάνεις στο μηχανικό;

- - . 1 - Forum

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2013 Δ΄ ΕΣΣΟ (Ιούλιος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 80/2013 την 08/07/2013 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Μηχανικού (ΚΕΜΧ) (ΝΑΥΠΛΙΟ).

Έχετε επιλεγεί Μηχανικό.

Κάποιος που έχει περάσει από εκεί;Πως είναι το συγκεκριμένο κέντρο και γενικότερα τι κάνεις στο μηχανικό;

Oι καλύτερες μέρες μου στο στρατό (313 σειρά), ειδικά αν είσαι 3ο Λόχο που είναι καινούριος. Οι άλλοι λόχοι είναι ψιλοάθλιοι απ' ότι μου είχαν πει άλλα παιδιά. Φαγητό κακό και λίγο (είχαμε βρει μέχρι και μύγες,μυρμήγκια...μη σε απογοητεύω όμως, υπάρχει και το ΚΨΜ :p), δε κάναμε σκοπιές, μόνο θαλαμοφύλακες, μαγειρία και αρτοκλίβανο (αν είσαι στον 3ο). Για μπάνιο να πηγαίνεις στα λουτρά του 3ου (είτε είσαι ή δεν είσαι στον 3ο λόχο) είναι τα πιο καινούρια και καθαρά αλλά επειδή θα πηγαίνουν όλοι εκεί, δύσκολα να βρεις ζεστό νερό. Χρεώνεσαι κανονικά όπλο, τώρα δε ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα και κάνετε σκοπιές.

Δε ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα, ήμουν εκεί 11/2010. Το μόνο σίγουρο ότι θα έχει πολλά κουνούπια και πολύ ζέστη. Αν και ήμουν Νοέμβριο εκεί, τα φάγαμε και τα 2 με το κουτάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τεθωρακισμένα υεα Αυλώνα 80/2013 τι παίζει εδω πέρα έχει περάσει κανένας από εκει γιατί έχω μαθει τα καλύτερα :p

Αν δεν έχεις ανάγκη τα λεφτά, αρνήσου το ΥΕΑ και θα περάσεις ζάχαρη.

Link to comment
Share on other sites

έτσι από περιέργεια, πόσα δίνουν εκεί πέρα ;

Sto stratopedo pou eimoun, eimastan mazi 2 seires, oi palioi pou tous fwnazame "Bhta" kai oi kainourioi pou mas fwnazane "Alpha".

H Bhta eixan ena vathmo panw apo mas kai h douleia tous htan na mas myhsoun sta poly apaithtika programmata tou stratopedou kai oxi mono.

Kathe enas apo mas antistoixouse se enan Bhta o opoios htan kai o proswpikos tou aksiwmatikos.

H katastash htan san na exeis 700 aksiwmatikous panw apo to kefali sou 24/7.

Ean den ekanes swsta kati apo ta parakatw htan tesseris meres krathsh to ligotero:

- Otan milouses eprepe na koitazeis pshla kai pote ton allon sta matia

- Ean hthels na peis otidhpote (akoma kai gia na pas toualeta apo to Kapsimi h ton thalamo), eprepe na varas proswxh, na parousiazesai, na zhtas adeia apo ton Bhta soy kai meta eleges oti htheles na peis.

Apagorevotan na milas apo hmianapafsh, an to ekanes se vgazan anaferomeno.

- Otan milouses eprepe na fwnazeis me olh thn dynamh ths fwnhs sou, ean den to ekanes eprepe na ta ksanapeis, ean ekanes lathos sthn anafora eprepe na ta ksanapeis epishs.

- Otan htheles na pas kapou etrexes (apagorevotan to perpathma gia kanena logo)

- Otan phgainame gia anafora eprepe na stekomaste teleiws akinhtoi proswxh h hmianapafsh analogws peripou 1,5 wra.

Katholh thn diarkeia ean stekosoun proswxh, eprepe na exeis ta xeria kollhta sto swma teleiws este na mhn mporei na sta anoiksei kaneis, oyte kai na perasei to xeri tou mesa apo ta dika sou. Ean stekosoun hmianapafsh eprepe na mhn mporei kaneis na xwrisei ta xeria sou pou einai pisw apo thn plath sou.

Ean kapoios ta kataferne eisoun anaferomenos.

Ean kratouses oplo se hmianapafsh h proswxh eprepe na to kratas mono me ton antixeira kai thn palamh anoixth san na xeretas. Ean erxotane kapoios kai sou xtypouse to oplo apo pisw, den eprepe na afiseis na sou pesei (h na sto paroun) giati eisoun anaferomenos.

- Stis 10 to vrady eprepe na eimastan oloi sta krevatia mas gia ypno, apagorevotan na mhn ksestrwseis teleiws to krevati sou (kouvertes sentonia) to elegxane.

To prwi eprepe na shkwthoume akrivws stis 6, oute ena lepto nwritera, otan ksypnousame eixame sthn diathesh mas 7 lepta akrivws gia na ntythoume, na strwsoume gta krevatia mas teleia, na ksyristoume kai na katevoume gia anafora.

Sta 7 lepta ekleine h porta tou ktiriou kai opoios htan mesa eixe 4 meres krathsh.

Epishs opoios htan ligo aksyristos (1 mera) h ligo agyalistos (sta arvyla) timwroutan me krathsh.

Sleeping bag kai sentonia teleiws out of the question, mexri kai fylakh etrwges giafta.

- Otan evlepes aksiwmatiko eprepe na stamatas to treksimo, na pas perpatwntas sta 3 vhmata akrivws makria tou, na xeraithseis, na se xeraithsei kai aftos, na primeneis mexri na paei na katevasei to xeri tou, kai afou ksekinhsei aftos prwtos prepei esy na katevaseis poio grhgora to diko sou.

- Ton prwto mhna apagorevontan na pame sto kapsimi

- Apagorevontan na vgaleis ta arvyla mesa ston thalamo.

- Eixame 3 meres na mathoume thn ierarxia, tous aksiwmatikous mas, ton orko tou stratiwth, thn meshmerianh kai thn vradynh prosefxh kai fysika to tragoudi ths Makedonias kai ths Krhths, opoios den hksere na ta pei meta thn trith mera timwroutan me 4 meres krathsh kai olo to tagma eprepe na ta grapsei ola apo 15 fores to kathena.

- Ta opla mas den htan vamena, ala ashmi gia na skouriazoun poly grhgora.

Ean kapoios eixe skouria sto oplo tou timwroutan

- Sthn gymnastikh eprepe na trexoume 1.200 metra prin to prwino kai 4-5 xiliometra to apogevma, ean kapoios emene pisw timwroutan.

- Eksodous eixame mono 2 meres thn evdomada, tis kathimerines (Tetarth h Paraskevh) mono 1 wra peripou, ta Savvatokyriaka apo tis 11 to prwi mexri tis 10 to vrady.

Vevaia me oles tis krathseis pou epeftan kathe mera einai zhthma an poloi katorthwnan na vgoun 1 wra ton mhna...

07' Β' ΕΣΣΟ - Δοκιμος που εβγαλε την ΣΕΑΠ στο Ηρακλειο Κρητης ^

still interested ? :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όχι... Σε κάθε ΕΣΣΟ, καμιά βδομάδα πριν παρουσιαστείς (η ακριβής ημ/νια ανακοινώνεται), πηγαίνεις σε συγκεκριμένο στρατιωτικό νοσοκομείο, σε βλέπει ο ψυχίατρος (όχι ψυχολόγος) σε ρωτάει γιατί θες την αναβολή, και άμα έχεις λόγο της προκοπής, σου δίνει 1 χρόνο. Το έχουν κάνει 2 φίλοι μου για λόγους σπουδών. Ο ένας είναι προπτυχιακό και πήρε τον +1 χρόνο, και ο δεύτερος κάνει μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και πήρε 2 φορές από +1 χρόνο (την 2η φορά είναι πιο αυστηροί)

Αν πας και πεις ότι είσαι στο εξωτερικό και κάνεις μεταπτυχιακό, δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις τον 1 χρόνο. Ψάξ'το... Πάντως να ξέρεις ότι γίνεται.

Μου είπε ο πατέρας μου (ότι του είπαν) ότι κάποιος νόμος περί αναβολών άλλαξε το 2005, εγώ είχα πάρει αναβολή για τις κανονικές σπουδές, το 2004. (αυτό θεωρείται ελαφρυντικό κατά κάποιο τρόπο).

Οι φίλοι σου είχαν ήδη εξαντλήσει την πρώτη αναβολή?

Εννοείς ότι πηγαίνεις μόνος σου? (Δηλαδή όχι τον υποχρεωτικό που σε πάνε όταν παρουσιάζεσαι?)

Link to comment
Share on other sites

Μία αναβολή, από το 2004 που τελοίωσα το σχολείο που λίγει στο τέλος αυτού του έτους.

Σε απάντηση του ΠΟΘ [MENTION=5217]felix[/MENTION] , σας μετέφερα ακριβώς ότι μου είπε ο πατέρας μου που πήγε σήμερα και (ξανα)ρώτησε.

Είτε Μάρτη.. Είτε Μάρτη, και αναβολή μία ΕΣΟ που δίνουνε αν την ζητήσεις (όλα νόμιμα) "για κοινωνικούς λόγους" και πάει για Μάη, είτε κηρύσομαι ανυπόταχτος και οι γονείς μου (όχι εγώ) τρώνε πρόστιμο 6000 ευρώ (out of the question, το πρόστιμο δεν πρέπει να το φάω).

Όσο για το υποκριτικό μου ταλέντο, η Μανωλίδου υποκρίνεται καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ο πατέρας μου (ότι του είπαν) ότι κάποιος νόμος περί αναβολών άλλαξε το 2005, εγώ είχα πάρει αναβολή για τις κανονικές σπουδές, το 2004. (αυτό θεωρείται ελαφρυντικό κατά κάποιο τρόπο).

Οι φίλοι σου είχαν ήδη εξαντλήσει την πρώτη αναβολή?

Εννοείς ότι πηγαίνεις μόνος σου? (Δηλαδή όχι τον υποχρεωτικό που σε πάνε όταν παρουσιάζεσαι?)

Ο φίλος που πήρε τον 1 χρόνο είχε πάρει αναβολή το 2003 και έληξε τέλος του '12 και ο άλλος που πήρε τις 2 αναβολές, είχε πάρει αναβολή το 2002 , έληξε τέλος του '11, και πήρε αναβολή το '12 και το '13.

Η διαδικασία έχει ως εξής. Καμιά βδομάδα πριν μπει η ΕΣΣΟ, ανακοινώνεται από την στρατολογία ημέρα και νοσοκομείο που πάνε όσοι θέλουν να πάρουν αναβολή για ψυχιατρικούς λόγους. Πας εκεί, και την πρώτη αναβολή την παίρνεις λέγοντας απλά την αλήθεια (είμαι στα μέσα των σπουδών μου, θέλω να τελειώσω πριν μπω κλπ κλπ) Εσύ που είσαι και εξωτερικό, νομίζω δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου δώσουν. Πρέπει να πας εσύ ο ίδιος (νομίζω πρέπει να συνοδεύεσαι και από συγγενικό πρόσωπο)

Ρώτα στην στρατολογία για την ακριβή διαδικασία. Χοντρικά 2-3 μήνες πριν μπεις, παίρνεις και ρωτάς πότε περίπου πρέπει να ξαναπάρεις. Θα σου πουν κάτι του στυλ, πάρε παλι 1 μήνα πριν μπεις. Ε και όταν ξαναπάρεις σου λένε ημερομηνία και που πρέπει να πας.

Το να έρθεις Ελλάδα δεν το γλυτώνεις. Απλά θα έρθεις για λίγο και δεν θα μπεις σε διαδικασία να διακόψεις σπουδές. Πάντως ειλικρινά δεν είναι τίποτα δύσκολο.

EDIT: Την αναβολή μίας ΕΣΣΟ την παίρνεις από την στρατολογία. Την αναβολή που σου λέω εγώ την παίρνεις για ψυχιατρικούς λόγους. Απλά τον πρώτο χρόνο για ψυχιατρικούς λόγους τον δίνουν για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.