Jump to content



Ελληνικά κανάλια τηλεόρασης


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ψάχνω έναν οικονομικό τρόπο να βλέπω Ελληνικά κανάλια στην τηλεόραση. Αν μπορεί να γίνει μέσω του υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος μαζί της δεν υπαρχει πρόβλημα. Είχα πριν καιρό ένα MAG250 και χρησιμοποιούσα μια συνδρομή για να βλέπω α πάντα αλλά δεν μου χρειάστηκε για πολύ καιρό και τα έδωσα πακέτο στους γονείς. 

Τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω για να βλέπω Ελληνικά κανάλια από εξωτερικο;

Ο λόγος που δεν θέλω να δώσω λεφτά είναι πως δεν θα χρησιμοποιηθεί και πολύ σαν λύση (Μόνο για τις γιορτες και επειδή θα μας επισκεφθούν συγγενείς από Ελλαδα. Μην βλέπουν μόνο Πέππα και Ζουζούνια). 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Όλα τα κανάλια της digea καθώς και της ΕΡΤ βρίσκονται στον Eutelsat 3B στις 3 μοίρες

Το πακέτο είναι κλειδωμένο μεν, αλλά τα κλειδιά δεν αλλάζουν.... τακτικά (βασικά δεν τα έχω δει να αλλάζουν τα τελευταία 2 χρόνια) επομένως θέλεις ένα δέκτη που να μπορεί να δεχθεί τα κλειδιά όποτε αυτά αλλάξουν (βρίσκονται πανεύκολα στα σχετικά φόρα).

Εντελώς ενδεικτικά υπάρχει δέκτης που έχει ήδη περασμένα τα κλειδιά. Βρίσκεις και άλλες μάρκες και σε άλλες τιμές. 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2018 at 8:12 PM, jax7480 said:

Καλησπέρα.

 

Ψάχνω έναν οικονομικό τρόπο να βλέπω Ελληνικά κανάλια στην τηλεόραση. Αν μπορεί να γίνει μέσω του υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος μαζί της δεν υπαρχει πρόβλημα. Είχα πριν καιρό ένα MAG250 και χρησιμοποιούσα μια συνδρομή για να βλέπω α πάντα αλλά δεν μου χρειάστηκε για πολύ καιρό και τα έδωσα πακέτο στους γονείς. 

Τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω για να βλέπω Ελληνικά κανάλια από εξωτερικο;

Ο λόγος που δεν θέλω να δώσω λεφτά είναι πως δεν θα χρησιμοποιηθεί και πολύ σαν λύση (Μόνο για τις γιορτες και επειδή θα μας επισκεφθούν συγγενείς από Ελλαδα. Μην βλέπουν μόνο Πέππα και Ζουζούνια). 

 

 

 

Στο Live Stream μου ( Πέππα δεν είπες ? χαχαχα ).

 

Η καλύτερη λύση είναι ένα... χμμμ... που παίζει είτε σε Smart TV είτε σε HTPC μέσω VLC είτε σε Linux based networked STB (δορυφορικό σαν το Edision OS Nino).
Μια συνδρομή στην τιμή μιας μοσχαρίσιας μπριζόλας σε φθηνή περιοχή της Αθήνας τον μήνα και βλέπεις... τα πάντα... όχι μόνο Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2018 at 8:12 PM, jax7480 said:

Τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω για να βλέπω Ελληνικά κανάλια από εξωτερικο;

Ο λόγος που δεν θέλω να δώσω λεφτά


καθώς είναι προσωρινό και λογικά περιορισμένης χρήσης αν σε εξυπηρετήσει αυτό που λέει ο Ultra μάλλον είναι ό,τι φτηνότερο. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θέλεις να βλέπουν; Π.χ. ειδήσεις κλπ; Γιατί ακόμη κι εκείνα που βάζουν πιο εκτεταμένα τις εκπομπές τους στις σελίδες τους δεν έχουν τα πάντα (λόγω δικαιωμάτων). Θέλουν να βλέπουν όλα τα κανάλια; Alpha και Star δεν δείχνουν αρκετά, π.χ. δεν δείχνουν ελληνικές ταινίες στο webtv που έχουν. Επίσης δοκίμασε μήπως υπάρχει μπλοκάρισμα περιεχομένου εκεί όπου βρίσκεσαι.
Οι διάφορες ΕΡΤ δείχνουν αρκετά αλλά και πάλι όχι όλες τις σειρές τους αναλόγως των δικαιωμάτων. SKAI και Antenna δείχνουν αρκετά στο webtv τους (σαφώς περισσότερα από Άλφα και Σταρ) αλλά και πάλι όχι όλα.
Αν τους ενδιαφέρουν εκπομπές τύπου ρηάλιτυ (έχουν διάφορες φέτος κάποια κανάλια) αυτές μάλλον θα μπορείς να τις βρεις στον υπολογιστή ανεμπόδιστα (τσέκαρε για τη συγκεκριμένη εκπομπή που σε ενδιαφέρει αν υπάρχει geoblocking δεν νομίζω πάντως)

Αν ο λόγος που θέλεις όλο αυτό δεν είναι τόσο το να δουν τι παίζει «τώρα» στην Ελλάδα αλλά απλώς να απασχοληθούν στην τηλεόραση κι αν νομίζεις ότι θα τους ενδίεφερε κάτι τέτοιο, μπορείς να τους βάλεις να δουν κάποια παλαιότερη σειρά που υπάρχει στο web  (είτε στα ίδια τα κανάλια είτε στο youtube). Ειδικά στις ΕΡΤ υπάρχουν μερικά διαμαντάκια τέτοιου τύπου από ελληνικές σειρές παλαιότερων εποχών.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.

Το WebTV νομίζω δεν θα κάνει δουλειά γιατί πολλά από αυτά που βλέπουν (κάτι reality κτλ) δε νομίζω πως προβάλλονται κανονικά στη Νορβηγία. "Κόβονται" λόγω εξωτερικού.

Το KODI το δοκίμασα ένα φεγγάρι και δεν δούλεψε καλά σχεδόν σε τίποτα. Άσε που σε δοκιμή στο κινητό κράσαρε συνέχεια ή κολλούσε η εφαρμογή.

Τώρα για αυτό που είπε ο @colt3003 νομίζω χρειάζομαι πιάτο;

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, jax7480 said:

Τώρα για αυτό που είπε ο @colt3003 νομίζω χρειάζομαι πιάτο;

 

Καλημέρα. 

Ναι θα χρειαστείς πιάτο. Πιστεύω με 100 εκ. πιάτο θα είσαι ΟΚ. (Αλλά θα σου πεί και ο μάστορης που θα καλέσεις, για πιο σίγουρα) 

Link to comment
Share on other sites

αν είναι για ρηάλιτυ νομίζω τα δείχνουν. Είναι καθαρά ελληνικού ενδιαφέροντος, δες αν μπορείς να δεις τα προηγούμενα επεισόδια που έχουν. Αν δεν σε κόβει στα προηγούμενα τότε δεν θα σε κόβει και το ζωντανό λογικά. Αυτά που κόβουν είναι ταινίες, κάποιες ξένες σειρές, κάποια ακριβότερα αθλητικά... Ειδήσεις, εκπομπές που κάνουν στo στούντιο, σειρές δικής τους παραγωγής και ρηάλιτιζ είναι το ψωμοτύρι τους για εκπομπές στο web.
Η ΕΡΤ αναφέρει στο πρόγραμμά της ποιες εκπομπές είναι μόνο για Ελλάδα (webtvgr) και ποιες περνούν και σε διευθύνσεις εξωτερικού (webtv σκέτο).

Ξέχασα να σου πω ότι ο,τιδήποτε τέτοιο το βλέπω στον υπολογιστή σε παράθυρο, δεν ξέρω αν θα φαίνεται ανθρώπινα σε περίπτωση που έχεις μεγάλη τηλεόραση.

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Cosmote tv go. Ισως η πιο ασφαλης και γρηγορη λυση απλα δεν ξερω αν παιζει απο εξωτερικο. Μπορεις να κανεις 1 μηνα συμβολαιο μονο

Στάλθηκε από το SM-A710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.