Jump to content



Δείξτε το φακό σας


Recommended Posts

42 minutes ago, Lakisss said:

Κατατοπιστικότατος. 

Άρα αν θέλω έναν φακό 18650 από eBay σε τί led να κοιτάξω; Νεότερο του xml-t6 και φτηνό έτσι;?

Αν θέλεις οικονομικό VFM και όχι τα κλασσικά... σκουπίδια, η Sofirn είναι μια καλή πρόταση εταιρίας. Τα Lumens που δίνουν στα specs τους είναι... ελαφρώς αισιόδοξα αλλά όχι εξωφρενικά μακριά από την αλήθεια όπως κάνουν άλλοι.

 

Τώρα, αν θωρήσω δεδομένο ότι θέλεις υψηλή απόδοση και όχι υψηλή ποιότητα φωτός (high CRI, θερμότερο tint), εξαρτάται και από το αν θέλεις φακό για γενική χρήση, ή προτιμάς συγκεντρωμένη δέσμη να ρίχνει όλο το φως μακριά ή προτιμάς πολύ ανοιχτή δέσμη που φωτίζει πολύ απλωμένα, μόνο για κοντά. Αν θέλεις κάτι γενικής χρήσης με ισορροπημένη δέσμη και VFM, είσαι εδώ. Αρκεί να είσαι OK με ένα ιδιαίτερα πλούσιο και ενδιαφέρον user interface. Είναι λίγο... ψαρωτικό το Anduril στην αρχή αλλά έχει μεγάλη πλάκα όταν το μάθεις λίγο.

 

Αν επιλέξεις τον εν λόγω φακό, οπωσδήποτε να παραγγείλεις και το magnetic tailcap. Επίσης καλό αξεσουάρ είναι το difuser, αν θέλεις να μετατρέπεις το φακό σε φαναράκι.

Έγινε επεξεργασία από pol77
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dukepapas said:

 

ποιος απο ολους εχει αυτο το αποτελεσμα;

Ο Fenix PD36R, ο 2ος απο αριστερά. Αν κατάλαβα καλά, γτ σου απάντησε ο pol77 πιο γενικά.

Θεωρητικα ειναι 1600lm, στο 1lumen ανεφεραν οτι απεδωσε max ~1760lm στο review.

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !


Εχετε να μου προτεινεται καποιον φακο flood ? μεχρι 20-30 ευρω θα ηθελα.

Κατι με αφαιρουμενη μπαταρια ( * 1)  , σχετικα μετρια -ψηλα CRI , και να ειναι decently δυνατος ( 200-400 lumen ?)

Φορτιστη αγορασα εναν nitecore ums4  οποτε δε με απασχολει τι μπαταρια θα ειναι, αλλα θα ηθελα κατι μεγαλυτερο απο 18650 μαλλον για αυτονομια. 

Αν ειναι περιοριστικες οι απαιτησεις, μπορω να κοψω για να ερθω στο budget

 

Τι λετε ?

 

Στη κατοχη μου εχω εναν 4Sevens Turbo 1-2-3 ^2  ( 2x CR123 ) και εναν

( 1χ AA )

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SirDiman said:

Καλημερα !


Εχετε να μου προτεινεται καποιον φακο flood ? μεχρι 20-30 ευρω θα ηθελα.

Κατι με αφαιρουμενη μπαταρια ( * 1)  , σχετικα μετρια -ψηλα CRI , και να ειναι decently δυνατος ( 200-400 lumen ?)

Φορτιστη αγορασα εναν nitecore ums4  οποτε δε με απασχολει τι μπαταρια θα ειναι, αλλα θα ηθελα κατι μεγαλυτερο απο 18650 μαλλον για αυτονομια. 

Αν ειναι περιοριστικες οι απαιτησεις, μπορω να κοψω για να ερθω στο budget

 

Τι λετε ?

 

Στη κατοχη μου εχω εναν 4Sevens Turbo 1-2-3 ^2  ( 2x CR123 ) και εναν

( 1χ AA )

4d899c8d9518bd68fbe638d2f131001a.jpg
WWW.SOFIRNLIGHT.COM

Please calibrate the temperature if you find it steps down before getting hot.This video below tells how.The different Tints: 4000K is neutral white light beam while the 6500K is cool white light...

Αν επιλέξεις tint 4000K, είναι high CRI. Αρκεί να σου κάνει το Anduril ως user interface, το οποίο είναι εξαιρετικό και αρκετά απλό αν το συνηθίσεις αλλά επειδή έχει πολλές δυνατότητες φοβίζει και αποτρέπει κάποιους από το να ασχοληθούν μαζί του.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εντυπωσιακος μεν αλλα υπερβολικα για μενα δε ?. Θα προτιμουσα τον AL.

 

ΥΓ. Ανακαλυψα πως μου χρειαζεται κατι extra floody κι εμενα. Μηπως να σκεφτω diffuser ή καποιον συγκεκριμενο φακο σε λογικη τιμη;

Προς το παρον εχει φτασει Ελλαδα μετα απο 16 μερες ο D4V2 με διαφορα παρελκομενα και περιμενω να λιωσω με το UI.

Έγινε επεξεργασία από Thrael
προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατες προσθήκες, D4V2 (SST20 4000K) και S2+ (XML2 T6 5000K). Το αστείο ειναι οτι ο πάμφθηνος convoy έχει το πιο εύχρηστο λουράκι και μπορώ να πω και την καλύτερη εμφάνιση. Κατά τα άλλα εκανα 3 φορές reset μέχρι να καταφέρω να σβήσω τα auxiliary LEDακια του D4V2.

@pol77 πήρα και το flashing kit οπως είχες προτείνει.

6keflOz.jpg

 

iq6ycUU.jpg

 

BWtuNXk.jpg

Έγινε επεξεργασία από Thrael
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω να "κάψω" λεφτά πολλά χρόνια σε φακούς αλλά τώρα πραγματικά μου χρειάζονται γιατί νυχτώνει νωρίς και η περιοχή δεν φωτίζεται καθόλου καλά.

 

Έχω ξεχάσει ορολογίες, τα πάντα, @pol77 έχεις κάποιο link με τις ορολογίες;

 

Χρειάζομαι έναν φακό να πηγαίνει αρκετά μακρία αλλά να έχει και καλή διάχυση. Αν γίνεται να ρυθμίζεται η ένταση τόσο το καλύτερο. Όσο πιο δυνατός τόσο καλύτερα. Αγορά από Ελλάδα ή Ευρώπη για να αποφύγουμε τελωνεία. Με βάση τα παραπάνω το καλύτερο VFM μέχρι 100-150 ευρώ ποιό είναι;  Υπάρχουν όλα αυτά που ζητάω σε κάτι compact;

Τέλος θα ήθελα και έναν μέχρι 100 ευρώ να πηγαίνει όσο το δυνατόν πιο μακριά, δεν με ενδιαφέρει η διάχυση.


Έχω έναν που είχα πάρει από Amazon και γράφει XML-T6 της binwo, με έκαψες, πολύ βασικός, των 15-20 ευρώ και τον έχω από το 2018.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Daytime Dreamer said:

Έχω να "κάψω" λεφτά πολλά χρόνια σε φακούς αλλά τώρα πραγματικά μου χρειάζονται γιατί νυχτώνει νωρίς και η περιοχή δεν φωτίζεται καθόλου καλά.

 

Έχω ξεχάσει ορολογίες, τα πάντα, @pol77 έχεις κάποιο link με τις ορολογίες;

 

Χρειάζομαι έναν φακό να πηγαίνει αρκετά μακρία αλλά να έχει και καλή διάχυση. Αν γίνεται να ρυθμίζεται η ένταση τόσο το καλύτερο. Όσο πιο δυνατός τόσο καλύτερα. Αγορά από Ελλάδα ή Ευρώπη για να αποφύγουμε τελωνεία. Με βάση τα παραπάνω το καλύτερο VFM μέχρι 100-150 ευρώ ποιό είναι;  Υπάρχουν όλα αυτά που ζητάω σε κάτι compact;

Τέλος θα ήθελα και έναν μέχρι 100 ευρώ να πηγαίνει όσο το δυνατόν πιο μακριά, δεν με ενδιαφέρει η διάχυση.


Έχω έναν που είχα πάρει από Amazon και γράφει XML-T6 της binwo, με έκαψες, πολύ βασικός, των 15-20 ευρώ και τον έχω από το 2018.

 

Καλημέρα φίλε μου. Δυστυχώς δεν έχω κάποιο σύνδεσμο με ορολογίες.

 

Όσον αφορά αυτό που ψάχνεις, εξαρτάται από το τι εννοείς compact. Κατά τη γνώμη μου, ένα μέγεθος που αποτελεί τη χρυσή τομή μεταξύ ισχύος και φορητότητας είναι οι φακοί με μπαταρία 18650. Υπάρχουν όμως χρήστες που προτιμούν μικρότερους φακούς, με μπαταρίες 18350 ή και 16340, θυσιάζοντας την ισχύ και τη διάρκεια μπαταρίας για να έχουν μικρότερο μέγεθος και βάρος, καθώς και χρήστες που κάνουν το αντίθετο, προτιμώντας φακούς με μπαταρία 21700, κερδίζοντας σε ισχύ και διάρκεια μπαταρίας αλλά με μεγαλύτερο μέγεθος και βάρος.

 

Αν υποθέσουμε ότι θα πας στη χρυσή τομή του 18650, το καλύτερο VFM που μπορώ να σου προτείνω είναι αυτός ο φακός, που έχει ισορροπημένο προφίλ μεταξύ flood και throw και είναι αρκετά ισχυρός για το μέγεθός του και ιδιαίτερα οικονομικός. Ποτέ δεν πλήρωσα τελωνείο με παραγγελία από το κατάστημά τους αλλά μπορείς να τον βρεις και στο γερμανικό Amazon, με το ανάλογο επιπλέον κόστος, αν προτιμάς. Δεν έχω χρειαστεί ποτέ το after sales τους, αλλά από ότι διαβάζω είναι πολύ καλό.

 

Τώρα, σε αμιγώς thrower, ουσιαστικά ξεχνάς τη φορητότητα τσέπης καθώς για να έχεις συγκεντρωμένη δέσμη χρειάζεσαι μεγαλύτερο κάτοπτρο ή οπτικό TIR. Επίσης, η κατηγορία είναι τεράστια και με φακούς που είναι σχετικά φορητοί και φτάνουν στα 500-600 μέτρα και άλλους που είναι μεγαλύτεροι και αρκετά ακριβότεροι και φτάνουν στο 1, 2 ή και παραπάνω χιλιόμετρα. Υπάρχουν και οι LEP, που είναι μια κατηγορία από μόνοι τους, είναι πιο ακριβοί, χρησιμοποιούν LASER αντί για LED και η δέσμη τους είναι τόσο συγκεντρωμένη που προσωπικά δε βλέπω κάποια πρακτική χρήση.

 

Αν υποθέσουμε ότι θέλεις κάτι σχετικά φορητό, χωρίς να τον έχω δοκιμάσει, θεωρώ ότι μια εξαιρετική περίπτωση είναι αυτός.

 

Σημείωση: Ο πρώτος φακός που σου πρότεινα έχει Anduril User Interface. Είναι ένα εξαιρετικά πλούσιο UI που θέλει μελέτη για να δεις και να χρησιμοποιήσεις όλες τις λειτουργίες του, αλλά μην το φοβάσαι, τα βασικά γίνονται με εξαιρετικά απλό και αυτονόητο τρόπο. Ο δεύτερος έχει πιο απλό UI, αν και επίσης πλήρες για τις βασικές λειτουργίες.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2021 at 4:31 ΜΜ, το μέλος pol77 έγραψε:

Acebeam E70-TI Chrome Electroplated (1 of 1!) σήμερα.

 

large_08.jpg

 

Τρελό εργαλείο. Διάβασε κανείς το σχετικό review? Αν ναι, τι γνώμη έχετε;


Πολύ ωραίος φακός. Οπως και οι περισσότεροι που έχεις βάλει στο θέμα αυτό.
Εγώ πάντως φακούς σαν τον τελευταίο, μόνο για βιτρίνα θα τους είχα για να μην γίνει κάποιο σημαδάκι.  🙂
Εσύ τους χρησιμοποιείς κάπου(βουνό,ποδήλατο,δουλειά) ?

Για καθημερινή χρήση στο ποδήλατο έχω Nitecore HC33 (1800 Lumens)

 

1264456585_.png.d402da616404f8fb1c2260c20ee6aec6.png

και καθημερινά μαζί μου κάποιες φορές τον Nitecore TIP (360 Lumens) βάρος 23γρ

nitecore-tip.jpg.6849a2047d07875890bedf7e8ce93652.jpg

ή τον νεότερο μοντέλο TIP SE (700 Lumens) βάρος 26γρ


2021-nitecore-TIP-SE-Mini-Metal-Key-Button-Light-with-Clip-700LMs-2x-P8-LEDs-Pocket.jpg_Q90.jpg_.jpeg.1aa5603e0f54af0082620da9cb53f9ed.jpeg

Οι υπόλοιποι μεγαλύτεροι σε μέγεθος και φωτεινότητα είναι για το βουνό και την Εθνοφυλακή.
 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Lakisss Ο τύπος είναι ανώμαλος... 100€ κάνει εκτός εκπτώσεων ο PD36R μόνο. Απλά πονάει να το βλέπω. 😝

 

y8K8FHe.jpg

Πριν 2 βδομάδες βρήκα γκρίζο S2+ με 5 Amp driver (με SST40) στα 18€ σύνολο. To περίεργο είναι οτί δε με ενοχλεί η αμυδρή πρασινίλα η οποία τονίζεται κάπως στην φωτό.

 

@pol77 Από την 1η μέρα που ανακοινώθηκε ο dual channel D4SV2 τον έβαλα στο μάτι, έχοντας στο νου την tint-ramping έκδοση αν και στην πορεία προστέθηκε και η channel switching επιλογή στο firmware. Το φθηνότερο Sofirn IF25 ήθελα εξαρχής αλλά είπα να δικαιολογήσω το Flashing kit που είχα με τον D4V2. Διστάζω για W1 και 219Β που λένε οι περισσότεροι γτ νομίζω οτί θα απογοητευτώ απο την φωτεινότητα του Nichia led κι αν χρειαστώ throw μου φτάνει ο PD36R.

Μου έχει κολλήσει SST20 (2700K) και LH251D (5700K) γτ προσωπικά μου άρεσε ο D4V2 (SST20 4000K). Είμαι περίεργος;

Νομίζω πως μετά κι από αυτή την αγορά θα κάτσω ήσυχος για καιρό.

Έγινε επεξεργασία από Thrael
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία για τα τσιπάκια λεντ των φακών.

Όσο περνάνε τα χρόνια βγαίνουν όλο και ισχυρότερα τσιπάκια λεντ.

Αυτά είναι και πιό αποδοτικά; Έχουν δηλαδή μικρότερες απώλειες ενέργειας σε θερμότητα από τα παλιά;

Αν δηλαδή έχουμε έναν παλιό φακό και έναν νέο, και οι δύο να βγάζουν τα ίδια Lumen, θα καταναλώνουν την ίδια ενέργεια ή ο παλιός θα καταναλώνει περισσότερη;

 

Προσωπικά ο μόνος λόγος για να αλλάξω τους φακούς που έχω, είναι αν οι καινούργιοι καταναλώνουν αρκετά λιγότερη μπαταρία για τα ίδια Lumen.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία των LED γενικά προχωράει και στην κατηγορία των LED υψηλής απόδοσης, όντως έχουμε μοντέλα που αυξάνουν την απόδοση φωτός ανά watt καταναλισκόμενης ενέργειας.

 

Αλλά, φυσικά, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Στην απόδοση παίζει σημαντικό ρόλο και ο driver, τα ηλεκτρονικά δηλαδή που οδηγούν το ή τα LED. Και καλούς drivers βρίσκες συνήθως σε ακριβότερες εταιρείες, όπως είναι η Zebralight και η Acebeam οι οποίες προσφέρουν εξαιρετικούς drivers που είναι fully regulated και έχουν πολύ υψηλή απόδοση. Εκεί λοιπόν ανεβαίνει αρκετά το budget.

 

Τώρα, η τεχνολογία δεν προχωράει μόνο προς μία κατεύθυνση. Υπάρχουν και χρήστες που προτιμούν ποιοτικότερο φως αντί για περισσότερο και κυνηγούν το υψηλό CRI αντί για τα υψηλά Lumen, τα ζεστά CCT καθώς και τα χαμηλά DUV και δεν τους πειράζει καθόλου που ο φακός τους καίει τη διπλή μπαταρία παράγοντας το μισό φως.

Έγινε επεξεργασία από pol77
Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2021 at 7:52 AM, pol77 said:

 

Καλημέρα φίλε μου. Δυστυχώς δεν έχω κάποιο σύνδεσμο με ορολογίες.

 

Όσον αφορά αυτό που ψάχνεις, εξαρτάται από το τι εννοείς compact. Κατά τη γνώμη μου, ένα μέγεθος που αποτελεί τη χρυσή τομή μεταξύ ισχύος και φορητότητας είναι οι φακοί με μπαταρία 18650. Υπάρχουν όμως χρήστες που προτιμούν μικρότερους φακούς, με μπαταρίες 18350 ή και 16340, θυσιάζοντας την ισχύ και τη διάρκεια μπαταρίας για να έχουν μικρότερο μέγεθος και βάρος, καθώς και χρήστες που κάνουν το αντίθετο, προτιμώντας φακούς με μπαταρία 21700, κερδίζοντας σε ισχύ και διάρκεια μπαταρίας αλλά με μεγαλύτερο μέγεθος και βάρος.

 

Αν υποθέσουμε ότι θα πας στη χρυσή τομή του 18650, το καλύτερο VFM που μπορώ να σου προτείνω είναι αυτός ο φακός, που έχει ισορροπημένο προφίλ μεταξύ flood και throw και είναι αρκετά ισχυρός για το μέγεθός του και ιδιαίτερα οικονομικός. Ποτέ δεν πλήρωσα τελωνείο με παραγγελία από το κατάστημά τους αλλά μπορείς να τον βρεις και στο γερμανικό Amazon, με το ανάλογο επιπλέον κόστος, αν προτιμάς. Δεν έχω χρειαστεί ποτέ το after sales τους, αλλά από ότι διαβάζω είναι πολύ καλό.

 

Τώρα, σε αμιγώς thrower, ουσιαστικά ξεχνάς τη φορητότητα τσέπης καθώς για να έχεις συγκεντρωμένη δέσμη χρειάζεσαι μεγαλύτερο κάτοπτρο ή οπτικό TIR. Επίσης, η κατηγορία είναι τεράστια και με φακούς που είναι σχετικά φορητοί και φτάνουν στα 500-600 μέτρα και άλλους που είναι μεγαλύτεροι και αρκετά ακριβότεροι και φτάνουν στο 1, 2 ή και παραπάνω χιλιόμετρα. Υπάρχουν και οι LEP, που είναι μια κατηγορία από μόνοι τους, είναι πιο ακριβοί, χρησιμοποιούν LASER αντί για LED και η δέσμη τους είναι τόσο συγκεντρωμένη που προσωπικά δε βλέπω κάποια πρακτική χρήση.

 

Αν υποθέσουμε ότι θέλεις κάτι σχετικά φορητό, χωρίς να τον έχω δοκιμάσει, θεωρώ ότι μια εξαιρετική περίπτωση είναι αυτός.

 

Σημείωση: Ο πρώτος φακός που σου πρότεινα έχει Anduril User Interface. Είναι ένα εξαιρετικά πλούσιο UI που θέλει μελέτη για να δεις και να χρησιμοποιήσεις όλες τις λειτουργίες του, αλλά μην το φοβάσαι, τα βασικά γίνονται με εξαιρετικά απλό και αυτονόητο τρόπο. Ο δεύτερος έχει πιο απλό UI, αν και επίσης πλήρες για τις βασικές λειτουργίες.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικα πήρα από το site της Sofirn έναν Q8 Pro και έναν SP70. Ο 2ος θα κάνει και για όπλο αν σου την πέσουν φαντάζομαι. Δασμούς πλήρωσα στο checkout οπότε ελπίζω να περάσουν άφοβα το τελωνείο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Daytime Dreamer said:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικα πήρα από το site της Sofirn έναν Q8 Pro και έναν SP70. Ο 2ος θα κάνει και για όπλο αν σου την πέσουν φαντάζομαι. Δασμούς πλήρωσα στο checkout οπότε ελπίζω να περάσουν άφοβα το τελωνείο εδώ.

Πες μου εντυπώσεις όταν τους παραλάβεις. Τον SP70 δεν τον έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω τι πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pol77 said:

Πες μου εντυπώσεις όταν τους παραλάβεις. Τον SP70 δεν τον έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω τι πιάνει.

 

Έλιωσα στο να βλέπω reviews τον τελευταίο καιρό. Είναι η version 2 και πήγα την 5000Κ έκδοση και όχι την 6500 ώστε να είναι λιγότερο "μπλε" το φως του φακού.

Επίσης είχε πει κάποιος με τον Q8 Pro ότι μόνταρε την 6500 έκδοση με 5000Κ leds και ότι παραδόξως την βρήκε να είναι πιο δυνατή όσο αφορά το φως.

Πήρα και κάποιες έξτρα μπαταρίες 18650 και 26650 για να μην περιμένω την φόρτιση κάθε φορά.

Όταν έρθει θα ποστάρω βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Γιώργος 1 said:

Τι λέτε για τις μπαταρίες Sofirn 18650;

Η χωρητικότητα που γράφουν είναι κοντά στην πραγματικότητα;

Αν διαβάσεις τα reviews που έχω κάνει για φακούς της Sofirn που χρησιμοποιούν μπαταρίες 18650, έχω κάνει μετρήσεις της πραγματικής χωρητικότητας και της εσωτερικής αντίστασης των μπαταριών.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.