Jump to content



Δείξτε το φακό σας


Recommended Posts

On 6/12/2021 at 12:43 ΜΜ, το μέλος pol77 έγραψε:

Αν διαβάσεις τα reviews που έχω κάνει για φακούς της Sofirn που χρησιμοποιούν μπαταρίες 18650, έχω κάνει μετρήσεις της πραγματικής χωρητικότητας και της εσωτερικής αντίστασης των μπαταριών.

 

Την εσωτερική αντίσταση των μπαταριών πως την μετράς;

Σε τι τιμές πρέπει να κυμαίνεται για της μπαταρίες λιθίου και για τις μπαταρίες NiMh;

 

Επίσης ποιούς φακούς κεφαλής προτείνεις που να δουλεύουν με μπαταρίες 18650 και 21700;

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2021 at 12:26 PM, Γιώργος 1 said:

 

Την εσωτερική αντίσταση των μπαταριών πως την μετράς;

Σε τι τιμές πρέπει να κυμαίνεται για της μπαταρίες λιθίου και για τις μπαταρίες NiMh;

 

Επίσης ποιούς φακούς κεφαλής προτείνεις που να δουλεύουν με μπαταρίες 18650 και 21700;

Τιμή της εσωτερικής αντίστασης μου παρέχει ο φορτιστής μου, ο οποίος έχει αυτή τη λειτουργία. Όμως η εσωτερική αντίσταση δεν είναι σταθερή και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του επιπέδου φόρτισης της μπαταρίας. Επίσης, η εσωτερική αντίσταση αυξάνεται όσο φθείρεται η μπαταρία από τη χρήση, οπότε αποτελεί καλή ένδειξη της κατάστασης της μπαταρίας όσον αφορά το στάδιο της ζωής της.

Αν σε ενδιαφέρει το θέμα, μπορείς να δεις περισσότερα εδώ: 

bu-social.jpg
BATTERYUNIVERSITY.COM

Battery University™ is a free educational website offering hands-on battery information.

 

 

Όσον αφορά φακούς κεφαλής, εξαρτάται τι ψάχνεις. Ένας συμπαθητικός φακός 18650 είναι ο Olight H2R καθώς και (λιγότερο κατά τη γνώμη μου) ο Olight Perun. Σε πιο οικονομική λύση, αλλά πολύ αξιόλογη κατά τη γνώμη μου, υπάρχει ο Sofirn SP40.Τον 21700 δεν τον προτείνω καθώς είναι υπερβολικά μεγάλος και βαρύς για να τον έχεις στο κεφάλι σου, αλλά αν επιμένεις, μια αξιόλογη λύση είναι ο Olight Perun 2.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε τελικά και ο SP70 και ο Q8 Pro από Sofirn. Επειδή είχα παραγγείλει κάτι μπαταρίες έξτρα και μάλλον δεν μπορούσαν να τις στείλουν μόνες τους τι κάνανε τα τυπάκια: Βάλανε την κάθε μπαταρία σε έναν μικρό φακό και τώρα έχω άλλα 6 μικρά φακουδάκια!

Εντυπώσεις και φωτό λίγο πιο μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Χριστούγεννα στη Σλοβακία φέτος και ο φακός είναι στολισμένος με τα χρώματα της αντίστοιχης σημαίας.

20211202_113245.jpg

Reylight LAN Polished Titanium, modded με LED Nichia 219b R9080 sw45k και custom made κουμπί.  

Έγινε επεξεργασία από pol77
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει να δείτε αν φορτίζει ο φακός σας με την ενσωματωμένη USB από ηλιακό φορητό πάνελ όταν υπάρχουν εναλλαγές ήλιου και ίσκιου;

 

Κάποιοι φορτιστές μπαταριών δουλεύουν με ηλιακά πάνελ και κάποιοι (οι περισσότεροι) δεν δουλεύουν όταν υπάρχουν εναλλαγές στον ηλιακό φως.  

Link to comment
Share on other sites

O μαύρος dual channel D4SV2 έφτασε χτες αλλά είχα ξεχάσει να φορτίσω τη μπαταρία οπότε οταν ξύπνησα κάποια στιγμή κατα τις 3:30 πμ βγηκα στη βεράντα για να δοκιμάσω ωστέ να μην ενοχλήσω τους γείτονες 😴. Οι φωτό είναι σήμερα σε εσωτερικό χώρο με top-of-ramp και μια turbo. Ομολογώ πως έπρεπε να πάω για ίδια led εφόσον ήθελα κυρίως να λειτουργούν και τα 2 κανάλια σε tint-ramping. Πάντως βρήκα ένα σημείο που με ικανοποιεί και καμία φορά θα το γυρίζω και σε channel switching δλδ ένα σετ led κάθε φορά.

 

t50Gs9qm.jpgqqonPMAm.jpgxuL8ew0m.jpgmpxsydlm.jpge0h5ysLm.jpg

Έγινε επεξεργασία από Thrael
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rory said:

Χαίρεται και χρόνια πολλά σε όλους.

Είπα να κάνω αναβάθμιση σε έναν κινέζικο που είχα για χρόνια και πήγα σε έναν Sofirn SC31 Pro. 😃

 

1626906058_Screenshot2021-12-31at15_50_34.thumb.png.2456afa07163b2517ced44155b81efe1.png

 

Και οι Sofirn (όπως και οι περισσότεροι), Κινέζικοι είναι. Απλά δεν είναι "Κινεζιές". Καλοφώτιστος!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/31/2021 at 5:52 PM, rory said:

Χαίρεται και χρόνια πολλά σε όλους.

Είπα να κάνω αναβάθμιση σε έναν κινέζικο που είχα για χρόνια και πήγα σε έναν Sofirn SC31 Pro. 😃

Είχε προσφορά με -30% στο shop της Sofirn στις 30/12 τον συγκεκριμένο (τον οποίο μάλιστα ήθελα απο παλιά) αλλά τελικά δε τον πήρα παρότι έκανε ~23€ με τα μεταφορικά και με 3000mAh μπαταρία. Διάλεξα τον IF22A ο οποίος είχε ~12% έκπτωση. Το μετάνιωσα...

Καλορίζικος @rory

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Thrael said:

Είχε προσφορά με -30% στο shop της Sofirn στις 30/12 τον συγκεκριμένο (τον οποίο μάλιστα ήθελα απο παλιά) αλλά τελικά δε τον πήρα παρότι έκανε ~23€ με τα μεταφορικά και με 3000mAh μπαταρία. Διάλεξα τον IF22A ο οποίος είχε ~12% έκπτωση. Το μετάνιωσα...

Καλορίζικος @rory

 

Ευχαριστώ. Την είχα δει την έκπτωση αλλά θα πήγαινε παραπάνω με το τελωνείο και το πήρα από αμαζον και βγήκε στα ίδια λεφτά περίπου.

Τώρα έχει φτάσει 55% βέβαια η έκπτωση. Τώρα μου μπαίνουν ιδέες και για μικρότερο και μεγαλύτερο. 😬

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αφού είπαμε ότι η εταιρία Sofirn είναι αξιόπιστη, παράγγειλα 4 μπαταρίες 18650 από το κατάστημα της εταιρίας στο aliexpress.

Σήμερα τις παρέλαβα μέσα σε 4 φακούς. 😃

Πουθενά δεν έγραφαν ότι μαζί με τις μπαταρίες στέλνουν δωρεάν και αντίστοιχους φακούς. 

Μπαταρίες Sofirn.jpg

  • Wow 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Ποσο πουλας τον ενα?

(με τη μπαταρια ε!, μη παρεξηγηθουμε!)

 

Τις χρειάζομαι τις μπαταρίες, αλλά και για να τις πούλαγα ήταν ασύμφορο για τόσο μικρό ποσό να πληρώσω ταχυδρομικά και να κάνω όλη την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Απο που τον τσιμπαμε ?


 

ή απο τη σελιδα τους ?  

 

Επισης ποια απο τις 2 tint εκδοσεις? CRI ειναι τα ιδια ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα στη σελίδα της Luminus όλες οι εκδόσεις 5000Κ,5700Κ,6500Κ είναι 70CRI (typical).

Για να είμαι ειλικρινής πριν μια βδομάδα παρήγγειλα sofirn απο Alie απο Κίνα αλλά ενδέχεται να το μετανιώσω στο τελωνείο.

Το sofirnlight τουλάχιστον δέχεται paypal. Φαινομενικά δείχνει ότι στέλνει κι από Τσεχία τον SC31Pro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Thrael said:

Απ' ότι είδα στη σελίδα της Luminus όλες οι εκδόσεις 5000Κ,5700Κ,6500Κ είναι 70CRI (typical).

Για να είμαι ειλικρινής πριν μια βδομάδα παρήγγειλα sofirn απο Alie απο Κίνα αλλά ενδέχεται να το μετανιώσω στο τελωνείο.

Το sofirnlight τουλάχιστον δέχεται paypal. Φαινομενικά δείχνει ότι στέλνει κι από Τσεχία τον SC31Pro.

το πηρα απο τσεχια τελικα,

Αν και απο Κινα εχω κανει μερικες παραγγελιες και καμια δεν εχει περασει ακομη!

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2022 at 9:19 ΜΜ, το μέλος slalom έγραψε:

Εστω το κουφαρι??

 

 

Σου πουλάω 4 μπαταρίες TrustFire 21700 5000mAh, 20 ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά και δώρο τον ένα φακό. 😃

Πριν μερικές μέρες τις παρέλαβα και διαπίστωσα ότι έχουν μήκος 75 χιλιοστά με αποτέλεσμα να μην χωράνε ούτε στο φορτιστή ούτε στο φακό.

Μπορεί εσένα να μην σε πειράζει το μέγεθός τους.

 

 

Μπαταρίες 21700.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.