Jump to content



Δείξτε το φακό σας


Recommended Posts

Τελικα ο Sofirn SC31 pro τα εβγαλε τα λεφτα του!

3 μερες χωρις ρευμα , τον ειχα σαν lantern στο δωματιο για φως με το Diffuser!

Πολυ εντιπωσιακα φωτεινος @ turbo mode .

Το anduril τελικα οκ , δεν ειναι τοοσο κακο, πολλα modes den θυμαμαι πως τα ενεργοποιες αλλα τα βασικα δεν ειναι κατι .

 

Τελικα παρηγγειλα και κατι αλλους 2 μικρους  Α και εναν για ΑΑ /14500  ... :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@SirDiman Έφτασε κι εμένα ο Sofirn IF22A από Κίνα πριν 10 μέρες. Έκανε ~3 βδομάδες αλλά πέρασε αέρα μέσω Ουγγαρίας. Όπου κι αν κοιτάξω για SC31Pro μου βγαίνει ~39€ από Τσεχία ή Πολωνία. Έπρεπε να είχα εκμεταλλευτεί τις εκπτώσεις στο τέλος Δεκέμβρη.

Ναι, το παραδέχομαι οτι ουσιαστικά τον πήρα μόνο για αυτό που φαίνεται στην τελευταία φωτό.

 

CNHRIvbl.jpgHmp4WkRl.jpg3Y2hR7Nl.jpg

Έγινε επεξεργασία από Thrael
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες παρέλαβα ένα φακό κεφαλής NITECORE HA23 που δουλεύει με 2 μπαταρίες ΑΑ.

 

 

Έχω φακούς κεφαλής με μπαταρίες λιθίου αλλά θέλω να έχω και κάποιους με μπαταρίες ΑΑ για συμβατότητα με άλλες συσκευές που μπορεί να χρησιμοποιώ σε outdoor δραστηριότητες.

Λοιπόν αυτός ο φακός είναι όπως τον περίμενα, ΑΛΛΑ έχει έναν άθλιο μηχανισμό που ρυθμίζει την γωνία που φωτίζει.

Τέτοια ποιότητα μηχανισμού δεν έχω δει ούτε σε Κινέζικους φακούς κεφαλής των 5 ευρώ, και η NITECORE θεωρείται από τις καλές κινέζικες εταιρίες.

Με την παραμικρή απότομη κίνηση του κεφαλιού αλλάζει θέσει. Με λίγη χρήση δεν θα στέκεται και όταν είσαι ακίνητος. 

Ζήτησα από το aliexpress επιστροφή των χρημάτων που έδωσα, 26.84Ε που συμπεριλαμβάνουν και τον ΦΠΑ.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν από το aliexpress για την επιστροφή των χρημάτων που ζήτησα για τον φακό που έγραψα πιό πάνω.

Έχω δύο επιλογές.

1) Επιστροφή του 50% των χρημάτων αν κρατήσω τον φακό.

2) Επιστροφή του 100% των χρημάτων αν τους τον στείλω πίσω με δικά τους έξοδα αποστολής.

 

Διάλεξα το 1) γιατί βαριόμουν την διαδικασία.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να βρω μια λύση για τον φακό, όταν θα έχω χρόνο.

Ο λόγος είναι ο μηχανικός διακόπτης που έχει και δεν υπάρχει σε άλλο φακό κεφαλής που να έχει και τις υπόλοιπες προδιαγραφές που θέλω.

Το πλεονέκτημα του μηχανικού διακόπτη είναι ότι όταν κλείνεις τον φακό, οι μπαταρίες απομονώνονται τελείως, ενώ στον ηλεκτρονικό διακόπτη οι μπαταρίες είναι πάντα σε κύκλωμα με αποτέλεσμα να ξεφορτίζονται.

Αν θέλεις να έχεις σε κάποια άκρη αφημένο για μήνες ή χρόνια ένα φακό με μπαταρίες μέσα, που μπορεί να χρειαστεί σε μια ώρα ανάγκης, πρέπει να είναι φακός με μηχανικό διακόπτη.

Ο μηχανικός διακόπτης βέβαια δεν έχει τις δυνατότητες του ηλεκτρονικού όπως, μνήμη τελευταίου πατήματος, αλλαγές λειτουργίας με παρατεταμένο πάτημα ή διπλό κλίκ ή τριπλό κλίκ, ...

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχεις δίκιο ότι μόνο με μηχανικό διακόπτη δεν έχεις παρασιτική αποφόρτιση της μπαταρίας. Υπάρχουν όμως drivers που μια χαρά διαθέτουν mode memory με χρήση μηχανικοιύ διακόπτη. Έχω αρκετούς φακούς που λειτουργούν έτσι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Μιας και γράφω πρώτη φορά ας συστηθώ -Με λένε Γιώργο 

Χρειάζομαι παρακαλώ τα φώτα σας μιας και είμαι άσχετος από φακούς

Θέλω να αγοράσω ένα φακό για την δουλειά μου με τα παρακάτω χαρακτηριστικά

 

Χρήση: Δουλεύω σε βιομηχανικό περιβάλλον και θέλω να βλέπω μέσα σε εξοπλισμό (δοχεία, δεξαμενές) κοιτάζοντας από την ανθρωποθυρίδα. Οπότε θέλω με το φακό να βλέπω καλά στα ~30-40 μέτρα που είναι ο πάτος ή ο απέναντι τοίχος με διάχυση ενά κύκλο με διάμετρο ~1,5 μέτρο

Διάρκεια: Ουσιαστικά η χρήση είναι για λίγα λεπτά οπότε ο παράγοντας διάρκεια δε με ενδιαφέρει τόσο

Μέγεθος: Ούτε και το μέγεθος είναι δεσμευτικός παράγοντας. Μπορεί να μπει στη ζώνη της στολής εργασίας. Θα ήταν ιδανικό να χωράει σε μεγάλη πλαινή τσέπη παντελονιού

Λειτουργία: Λογικά θα τον δουλεύω στο "φουλ" οπότε θα ήθελα να μπορώ εύκολα να τον ανάβω στη μέγιστη ένταση

Κόστος: Μέχρι 170 Ευρω

Με βάση και αυτά που διάβασα εδώ, αλλά και το γεγονός οτί λόγω δουλειάς μπορώ να αγοράσω από συγκεκριμμένο μόνο κατάστημα έχω κατασταλάξει στις παρακάτω επιλογές

1) Φακός LED OLIGHT SEEKER 3 PRO 

2) Φακός LED OLIGHT SEEKER 2 PRO έχει την ίδια τιμή με τον 3 οπότε δε βλέπω γιατί να προτιμήσω τον 2

3) Φακός LED FENIX PD32 V.2 COMPACT

4) Φακός LED OLIGHT S2R BATON II 

5)Φακός LED OLIGHT S1R BATON II 

6) Φακός LED FENIX UC35 V2.0

7) Φακός LED OLIGHT BATON 3

 

Είμαι μεταξύ του 1, 3 και 4 αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες (Για το 1 και 4 έχω διαβάσει καλά σχόλια εδώ)

 

Ευχαριστώ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες φίλε @kursk

Κρίμα που μπορείς να προμηθευτείς μόνο από το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Ουσιαστικά αυτό που θέλεις δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και μπορούν να σου το προσφέρουν όλοι οι φακοί που έχεις στη λίστα σου.

Διαθέτει το κατάστημα άλλες μάρκες ή μόνο Olight και Fenix?

Τους Olight τους έχω δουλέψει και προτιμήσει στο παρελθόν αλλά προσφάτως έχω χάσει μεγάλο μέρος της εκτίμησης που είχα για την εταιρεία.

Τους Fenix δεν τους ξέρω καθόλου.

Αυτόν τον καιρό, από φακούς παραγωγής, συστήνω για καλή ποιότητα τους Acebeam (σημαντικά καλύτερη ποιότητα από αυτούς που αναφέρεις) και για budget τους Sofirn.

Link to comment
Share on other sites

Pol77 καλησπερα και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Το κατάστημα εκτός από Olight kai Fenix έχει και μία μάρκα Princeton η οποία από ότι είδα έχει καταδυτικούς φακούς.

Σχετικά με την Olight γιατί έχεις χάσει μέρος της εκτίμησης σου; (after sale service & support, ποιότητα, τιμή;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

@kursk Τους Princeton δεν τους ξέρω. Από αυτούς που προτείνεις ο S2R Baton II είναι ένα ωραίο μέγεθος για τσέπη ακόμα και τζιν παντελονιού. Η σειρά Seeker είναι περισσότερο ογκώδης από ότι προτίθεμαι να βάλω σε τσέπη.

 

Η Olight έχασε την εκτίμησή μου για τις άθλιες πρακτικές Marketing που εφαρμόζει καθώς και για τις διακρίσεις που κάνει μεταξύ των πελατών της ανάλογα με τη χώρα. Επίσης τα νέα της μοντέλα κατά τη γνώμη μου, εδώ και κάποιο καιρό, δεν αποτελούν αναβάθμιση σε σχέση με τα προηγούμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

είχε οξείδωση στις χάλκινες επαφές της μπαταρίας,  καθαριστηκαν και ειναι μία χαρά

(δέν έχουν κάποια επιμετάλλωση οπότε θα ξανα σκουριάσουν αργά ή γρήγορα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος def έγραψε:

Αφου αγορασα τον X50 2.0 , ψαχνω σε μπερλοκ κατι πολυ δυνατό . Διάθεσή χρημάτων μεχρι 100 ευρο.

Σε μέγεθος μπρελόκ περιορίζεσαι πολύ από τη μικρή θερμική μάζα του φακού που δεν μπορεί να διαχειριστεί μεγάλη παραγωγή θερμότητας για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Ο καλύτερος φακός που έχω δει σε αυτή την κατηγορία, συνολικά, είναι αυτός: 

 

 

WWW.BANGGOOD.COM

Μόνο US$29.99, αγοράστε το καλύτερο ηλεκτρονικό κατάστημα πώλησης JetBeam MINI 1 ONE 500LM 5-Colors φακός EDC πολλαπλών χρήσεων με UV φως RGB Color Τύπος-C Φακός LED...

 

Πλεονεκτήματα: 

+ Ισχυρός (έως 500lm για ΛΙΓΟ).

+ Κατασκευή από ανοξείδωτο ατσάλι, οπότε διατηρεί καλή εμφάνιση παρά τις κακουχίες της συνύπαρξης με τα κλειδιά.

+ Λειτουργία UV (για έλεγχο χαρτονομισμάτων κλπ)

+ Λειτουργία RGB (χωρίς λόγο, αλλά γιατί όχι;)

+ Μπορείς να αγοράσεις 3-4 με τα χρήματα που διαθέτεις.

+ Φόρτιση USB C.

 

Μειονεκτήματα:

- Το πλήκτρο πατιέται εύκολα και αν δεν τον κλειδώνεις θα ανάβει και θα αδειάζει την μπαταρία.

- Το κλείδωμα είναι σχετικά περίπλοκο και ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ! Πατάς τριπλό κλικ για να πας σε UV mode και μετά κρατάς πατημένο το πλήκτρο για 7-8 δευτερόλεπτα για να κλειδώσει. Για να ξεκλειδώσει, απλά κρατάς πατημένο το πλήκτρο για 7-8 δευτερόλεπτα.

- Δεν είναι από τιτάνιο και το ανοξείδωτο ατσάλι είναι πιο βαρύ - αλλά και πιο οικονομικό.

- Το τσιπ της φόρτισης δεν υποστηρίζει έξυπνους φορτιστές με πρωτόκολλο PD. Πρέπει να χρησιμοποιείς "απλό" φορτιστή ή καλώδιο USB A σε USB C.

- Το UI μπορεί να θεωρηθεί πολύπλοκο για κάποιους χρήστες, πχ σε σύγκριση με ένα απλό φακό για μπρελόκ που είναι twist-on.

 

Έγινε επεξεργασία από pol77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος pol77 έγραψε:

Σε μέγεθος μπρελόκ περιορίζεσαι πολύ από τη μικρή θερμική μάζα του φακού που δεν μπορεί να διαχειριστεί μεγάλη παραγωγή θερμότητας για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Ο καλύτερος φακός που έχω δει σε αυτή την κατηγορία, συνολικά, είναι αυτός: 

 

 

 

Πλεονεκτήματα: 

+ Ισχυρός (έως 500lm για ΛΙΓΟ).

+ Κατασκευή από ανοξείδωτο ατσάλι, οπότε διατηρεί καλή εμφάνιση παρά τις κακουχίες της συνύπαρξης με τα κλειδιά.

+ Λειτουργία UV (για έλεγχο χαρτονομισμάτων κλπ)

+ Λειτουργία RGB (χωρίς λόγο, αλλά γιατί όχι;)

+ Μπορείς να αγοράσεις 3-4 με τα χρήματα που διαθέτεις.

+ Φόρτιση USB C.

 

Μειονεκτήματα:

- Το πλήκτρο πατιέται εύκολα και αν δεν τον κλειδώνεις θα ανάβει και θα αδειάζει την μπαταρία.

- Το κλείδωμα είναι σχετικά περίπλοκο και ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ! Πατάς τριπλό κλικ για να πας σε UV mode και μετά κρατάς πατημένο το πλήκτρο για 7-8 δευτερόλεπτα για να κλειδώσει. Για να ξεκλειδώσει, απλά κρατάς πατημένο το πλήκτρο για 7-8 δευτερόλεπτα.

- Δεν είναι από τιτάνιο και το ανοξείδωτο ατσάλι είναι πιο βαρύ - αλλά και πιο οικονομικό.

- Το τσιπ της φόρτισης δεν υποστηρίζει έξυπνους φορτιστές με πρωτόκολλο PD. Πρέπει να χρησιμοποιείς "απλό" φορτιστή η καλώδιο USB A σε USB C.

- Το UI μπορεί θα θεωρηθεί πολύπλοκο για κάποιους χρήστες, πχ σε σύγκριση με ένα απλό φακό για μπρελόκ που είναι twist-on.

 

Σε ευχαριστώ πολυ για την συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν έκανα κάποια αγορά φακού,αλλα είδα το παρακάτω βίντεο και βρήκα ενδιαφέρων τον συγκεκριμένο φακό.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος γιατί με τρώει το χέρι μου. 🙃

 

 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.