Jump to content



Σύνοψη για τις εξελίξεις στα panels υψηλής συχνοτητας


salde

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Μόνο εγώ θυμάμαι μια περίοδο που κοιτάγαμε ποιες budget Tv είναι RGBW (red-green-blue-White Leds) για να τις αποφύγομε και το κράξιμο που είχαν φάει για την χαμηλότερη ποιότητα εικόνας; AND yet OLED Wrgb (white-red-green-blue led) its a thing...

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος Havic έγραψε:

Μόνο εγώ θυμάμαι μια περίοδο που κοιτάγαμε ποιες budget Tv είναι RGBW (red-green-blue-White Leds) για να τις αποφύγομε και το κράξιμο που είχαν φάει για την χαμηλότερη ποιότητα εικόνας; AND yet OLED Wrgb (white-red-green-blue led) its a thing...

Όταν βγήκαν τα πρώτα πάνελ ήταν έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε άλλο σε χρωματικό εύρος και αντίθεση, με εξαίρεση τις αποσυρόμενες plasma.

Κόντεψε σχεδόν δεκαετία μέχρι να κυκλοφορήσει στοιχειώδης ανταγωνισμός...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
2022-11-20-ts3_thumbs-77f.jpg
WWW.TECHSPOT.COM

LG rather quietly announced its first OLED gaming monitor with a 240Hz refresh rate at the beginning of the weekend by adding it to...

 

 

Παράθεση

It has: a 2560 x 1440p resolution, a 240Hz refresh rate, and an OLED panel with 0.3 ms (GtG) response times.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:
2022-11-20-ts3_thumbs-77f.jpg
WWW.TECHSPOT.COM

LG rather quietly announced its first OLED gaming monitor with a 240Hz refresh rate at the beginning of the weekend by adding it to...

 

 

 

Βγάλτε, ρε, εκεί πέρα ένα uw@38-40'' oled monitor. Καημό το έχω. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Βγάλτε, ρε, εκεί πέρα ένα uw@38-40'' oled monitor. Καημό το έχω. 

Δεν θα βγει τετοιο πραγμα, δεν περπατησαν η 38''. 32 16/9 42 και 34 θα βγαινουν απο εδω και περα. Για να μπαινουν και οι κονσολες πανω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν θα βγει τετοιο πραγμα, δεν περπατησαν η 38''. 32 16/9 42 και 34 θα βγαινουν απο εδω και περα. Για να μπαινουν και οι κονσολες πανω.

 

Ξέρω πως υπάρχουν αρκετά 38-40'' uw monitor (Alienware, Benq, Lg). Βέβαια, δεν είναι oled.

Κατά την προσωπική μου άποψη, 42 ίντσες είναι πολλές για desktop χρήση και δεν θ' αγόραζα τέτοια οθόνη.

Θα περιμένω τις ανακοινώσεις των εταιρειών για το 2023 και βλέπουμε.

Ίσως ''συμβιβαστώ'' με το aw3821dw.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ξέρω πως υπάρχουν αρκετά 38-40'' uw monitor (Alienware, Benq, Lg). Βέβαια, δεν είναι oled.

Κατά την προσωπική μου άποψη, 42 ίντσες είναι πολλές για desktop χρήση και δεν θ' αγόραζα τέτοια οθόνη.

Θα περιμένω τις ανακοινώσεις των εταιρειών για το 2023 και βλέπουμε.

Ίσως ''συμβιβαστώ'' με το aw3821dw.

 

Δεν είναι πολλά. Ένα πάνελ είναι που είχε κόψει εδώ και 2 χρόνια η lg και το φόρεσαν αυτοί που γράφεις. Η ανάλυση 1600p δεν φοριέται σχεδόν πουθενά πέρα από pc οπότε η απήχηση είναι μικρή. Δύσκολα θα δούμε 38αρι με τέτοια χαρακτηριστικά. Για επαγγελματικό ίσως.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η 42αρα. Ίση με τη δίκη μου είναι σχεδόν σε πλάτος κ κερδίζεις πολύ στο ύψος.

 

38αρα με 3840x1600, δλδ λίγο πιο κάτω από 4Κ, θα τρέχει τo content από Amazon prime, Disney+ etc σε 1080p.

Τραγωδία. Από τη μια δεν έχει black bars από την άλλη δε μπορείς να τρέξεις περιεχόμενο σε native η υψηλή ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.