Jump to content



thelab.gr cpu utilization


gdp77

Recommended Posts

Με αφορμή την καινούρια μπαταρία που αγόρασα για το laptop μου (η παλιά δεν κρατούσε ούτε 5 λεπτά), έκανα κάποια tests για να δω τι ψάρια έπιασα (εννοείται δεν αγόρασα "γνήσια"). Λοιπόν διαπίστωσα ότι το thelab.gr έχει αρκετά μεγάλο cpu utilization σε σχέση με άλλα sites, εν ολίγοις μου "τρώει την μπαταρία" σαν τρελό. Ενδεχομένως να μην είναι παρατηρίσιμο στα desktop συστήματα με πολυπύρηνους επεξεργαστές, αλλά στο laptop μου ήταν εμφανές κυρίως λόγω της αυξημένης κατανάλωσης. Ενώ σε άλλα sites είχα χαμηλό cpu utilization, στο thelab.gr έβλεπα μέχρι και 50% στο σκρολάρισμα! Το laptop μου "φοράει" έναν Intel(R) Core(TM) i5 CPU M 460 @ 2.53GHz. 

 

Είναι όντως αρκετά βαρύ το CMS του thelab.gr ή κάτι άλλο παίζει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Είναι όντως αρκετά βαρύ το CMS του thelab.gr ή κάτι άλλο παίζει;

 

Ασε τα παιδιά να βγάλουν κανα φράγκο ρε. :hehe: 

___________________________________

 

Όσο βαρύ και να είναι το CMS, δεν έχει σχέση με το clientside.

Πάντως, στο scroll κάνει και σε μένα spikes μέχρι και 20% use. Μάλλον κάμια js τύπου smoothscroll θα είναι. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, gdp77 said:

Για να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης, ενώ το the lab μου ανεβάζει 50άρια, το hwbox.gr που λογικά είναι ίδιο cms φτάνει μέχρι 25%.

 

Θα το τσεκαρω και στο desktop.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

 

Τώρα πρόσεξα οτι είναι παλιό το cpu του λαπτοπ. Δεν έχω κάποιο τόσο παλιό για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης. Αλλά αν μπορείς , δοκίμασε με κάποιο Live CD με Linux που έχει firefox και δες αν θα έχει την ίδια συμπεριφορά στο CPU.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tyxeros έγραψε:

Τώρα πρόσεξα οτι είναι παλιό το cpu του λαπτοπ. Δεν έχω κάποιο τόσο παλιό για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης. Αλλά αν μπορείς , δοκίμασε με κάποιο Live CD με Linux που έχει firefox και δες αν θα έχει την ίδια συμπεριφορά στο CPU.

 

Μόνο του chrome είναι και έχει να κάνει με hardware acceleration, συμβαίνει -προφανώς- σε όλα τα λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζομαι live CD για Firefox. Είναι ήδη εγκατεστημένος στη διανομή μου και θα το δοκιμάσω και εκεί. Είναι όντως παλιό το CPU αλλά είναι τεράστια η διαφορά στο utilization σε σχέση με άλλα sites. Θα δοκιμάσω και στο desktop της υπογραφής να αναφέρω και το utilization Delta και σε μοντέρνο σύστημα


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

Μόνο του chrome είναι και έχει να κάνει με hardware acceleration, συμβαίνει -προφανώς- σε όλα τα λειτουργικά.

Σωστά. Στον firefox το πρόβλημα δεν υπάρχει σε τέτοιο βαθμό. Είναι ανεπαίσθητη η αύξηση του utilization.

 

1 hour ago, UltraB said:

Η μπούρδα το background φταίει, συν ότι είπε ο @Rusty_Cookie.

 

Δοκιμάστε το παρακάτω:

Δεξί κλικ -> Inspect -> body και απενεργοποιήστε το background

Σωστά. Μόλις απενεργοποίησα το background, το utilization δεν ανεβαίνει καθόλου, όσο και αν σκρολάρω. Για να καταλάβεις τη διαφορά πριν την απενεργοποίηση του background ανέβαζε στροφές το ανεμιστήρι για να ρίξει τη θερμοκρασία. Όταν απενεργοποίησα το background, το ανεμιστήρι έμενε στο "ρελαντί"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν θέλεις να απενεργοποιήσεις το hardware acceleration από το Chrome να μας πεις τι κάνει.

 

Δυστυχώς το background δεν είναι κάτι που μπορώ να το αλλάξω έτσι εύκολα (όχι από τεχνικής φύσεως προφανώς).

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν θέλεις να απενεργοποιήσεις το hardware acceleration από το Chrome να μας πεις τι κάνει.
 
Δυστυχώς το background δεν είναι κάτι που μπορώ να το αλλάξω έτσι εύκολα (όχι από τεχνικής φύσεως προφανώς).
Το έκανα ήδη πριν μου το γράψεις. Καμία διαφορά. Θα δοκιμάσω και από το desktop το βράδυ να δω αν υπάρχει αύξηση και εκεί στο utilization (προφανώς θα είναι δύσκολα αντιληπτό λόγω τεράστιας διαφοράς επεξεργαστικής ισχύος των συστημάτων, αλλά αξίζει να δω αν υπάρχει performance hit)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εαν οντως δου δημιουργει προβλημα το background και επειδη εαν το καταργησεις το ασπρο δε παλευεται, μπορεις με το stylus να προσθεσεις το παρακατω script για να το αλλαξεις σε μονοχρωμο.


/* ==UserStyle==
@name           Thelabgr-Background
@namespace      github.com/openstyles/stylus
@version        1.0.0
@description    A new userstyle
@author         Me
==/UserStyle== */

@-moz-document domain("thelab.gr") {

body {
        background: #03031B;
    }
}

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και στο desktop της υπογραφής μου το utilization ανεβαίνει σε σχέση με τον firefox, αλλά φυσικά δεν είναι αισθητό κανένα performance hit λόγω επεξεργαστικής ισχύος. Πάντως τουλάχιστον για λόγους εξοικονόμησης μπαταρίας από laptop, αξίζει να γίνει μια προσπάθεια να ρυθμιστεί το πρόβλημα της αυξημένης χρήσης cpu λόγω του background.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.