Jump to content



Προτάσεις για καρέκλα γραφείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

δουλεύω πλέον από το σπίτι οπότε είμαι σε αναζήτηση καρέκλας γραφείου ιδανική για ένα 9ωρο καθημερινά. Είμαι λίγο αρνητικός με δέρμα/δερματίνη λόγω του ότι τις βρίσκω πολύ ζεστές το καλοκαίρι σε "γυμνό" πόδι. Τι προτείνετε;

 

Επικρατεί ακόμα η επιλογή της Markus από το ΙΚΕΑ ή υπάρχει και κάποιος ανταγωνιστής;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!
δουλεύω πλέον από το σπίτι οπότε είμαι σε αναζήτηση καρέκλας γραφείου ιδανική για ένα 9ωρο καθημερινά. Είμαι λίγο αρνητικός με δέρμα/δερματίνη λόγω του ότι τις βρίσκω πολύ ζεστές το καλοκαίρι σε "γυμνό" πόδι. Τι προτείνετε;
 
Επικρατεί ακόμα η επιλογή της Markus από το ΙΚΕΑ ή υπάρχει και κάποιος ανταγωνιστής;
 
Ευχαριστώ!
Δοκίμασε ένα δροσερό σεντονακι το καλοκαίρι από πάνω! Γυφτιά αλλά δροσουλα στο μπουτακι! Χεχε

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έλεγα μην έχει κάτσει κανείς....γιατί μόνο στον άγιο δημήτριο βλεπω να τις έχει διαθέσιμες αλλά δεν πίστευω να έχουν κάποια συναρμολογημένη....

Θα ήθελα να έχουν έτσι κ μία λεπτομέρεια ξύλινη αλλά μόνο αυτές βρήκα...αυτό μου με ανησυχεί είναι ότι λογικά έχουν πιο λεπτά μαξιλάρια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα επειδή εδω και χρόνια ψάχνω για καρέκλα κ εδω στην Καβάλα δεν εχει κανένα μαγαζί τις προκοπής..Σε ενα που πήγα έχει μια καρέκλα bucket με μαξιλαρακια π στο ιντερνετ την εχει 80-90ευρω και αυτος την εχει 190 κ χωρίς εγγύηση..άρα εχει φάει άκυρο.Η μόνη π κατάφερα και δοκίμασα και μ άρεσε πολύ ειναι αυτές π έχει ο Κωτσόβολος

https://www.kotsovolos.gr/gaming-gadgets/pc/periferiaka-pc/181784-sharkoon-skiller-sgs2-black/green Και σκέφτομαι να πάρω την Δερμάτινη π εχει..Αλλα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν ειναι καλη ποιοτικός..

Και επίσης αν γνωρίζει κάποιος για 2 καρέκλες αποτ ο Πλαισιο αν ειναι μκαλης ποιότητας 

1. https://www.plaisio.gr/epipla/karekles/karekla-gaming/work-karekla-gaming-bucket-black_2050048/

2. https://www.plaisio.gr/epipla/karekles/karekla-grafeiou/work-karekla-grafeiou-mesh_1352407

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα απ'ότι έχω δει σε reviews,απο youtubers/streamers κυρίως ,παίζει πολύ η anda seat ad12 και η ίδια σε xl.

Σαν τανκ την παρομοιάζουν ? . Προσωπικά σε αυτή θα πήγαινα στα 200-250. Εγώ την ζαχαρώνω καιρό τώρα και περιμένω λίγο μπας και την βάλουν σε καμιά προσφορά τώρα με black friday, cyber monday κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά αγόρασα την Anda Seat Dark Knight.. 

Πολύ καλή ποιότητα και στο δέρμα και στην κατασκευή.. Εχω να ρίξω κάτι ύπνους πάντως ??

Το μόνο που λίγο με ενοχλεί είναι ότι είναι πολύ ψηλή... Δεν ξέρω αν όλες είναι έτσι.. Αλλά νιώθω ότι είμαι πάρα πολύ ψηλά το κεφάλι μου είναι πάνω από την οθόνη... 

IMG_20191202_201707.jpg

IMG_20191202_201721.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μεγειά. Αν θεωρείς ότι το κεφάλι σου είναι πολύ πάνω από την οθόνη κατά τρόπο που πρέπει να είσαι διαρκώς σκυμμένος, ανεβάζεις σε ύψος την οθόνη, δεν χαμηλώνεις το κεφάλι σου. Η προτεινόμενη θέση για οθόνη είναι στο ύψος του κεφαλιού και ελάχιστα χαμηλότερα ώστε να την βλέπεις απλώς έχοντας τα μάτια σου ευθεία κιελάχιστα στραμμένα προς τα κάτω, χωρίς να χρειάζεται να βρίσκεται διαρκώς σε άλλη θέση από την κανονική του ο αυχένας, δηλαδή το κεφάλι ούτε να είναι διαρκώς σκυμμένο ούτε να γέρνει προς τα πάνω.

Αν η καρέκλα έχει ρύθμιση ύψους του καθίσματος, αυτό γίνεται με γνώμονα την μέση και τα χέρια σου (να έρθουν τα χέρια/ώμοι όσο γίνεται σε πιο ξεκούραστη θέση όταν ακουμπούν το γραφείο).
Δηλαδή: πρώτα φέρνεις την καρέκλα σε ύψος που ικανοποιεί όταν κάθεσαι στο γραφείο σου ώστε να ακουμπάς πληκτρολόγιο/ποντίκι κλπ , μετά ρυθμίζεις την καρέκλα (αν έχει τέτοιες ξεχωριστές ρυθμίσεις) ώστε το προσκέφαλό της να είναι σε βολική θέση ανάλογα με την μέση σου και τον τρόπο που κάθεσαι και στο τέλος ανεβοκατεβάζεις την οθόνη ώστε να έρθει σε ύψος ματιών κι ελάχιστα προς τα κάτω.

Αν διαβάζει κάποιος γιατρός και υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτά ελπίζω να με διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

μεγειά. Αν θεωρείς ότι το κεφάλι σου είναι πολύ πάνω από την οθόνη κατά τρόπο που πρέπει να είσαι διαρκώς σκυμμένος, ανεβάζεις σε ύψος την οθόνη, δεν χαμηλώνεις το κεφάλι σου. Η προτεινόμενη θέση για οθόνη είναι στο ύψος του κεφαλιού και ελάχιστα χαμηλότερα ώστε να την βλέπεις απλώς έχοντας τα μάτια σου ευθεία κιελάχιστα στραμμένα προς τα κάτω, χωρίς να χρειάζεται να βρίσκεται διαρκώς σε άλλη θέση από την κανονική του ο αυχένας, δηλαδή το κεφάλι ούτε να είναι διαρκώς σκυμμένο ούτε να γέρνει προς τα πάνω.

Αν η καρέκλα έχει ρύθμιση ύψους του καθίσματος, αυτό γίνεται με γνώμονα την μέση και τα χέρια σου (να έρθουν τα χέρια/ώμοι όσο γίνεται σε πιο ξεκούραστη θέση όταν ακουμπούν το γραφείο).
Δηλαδή: πρώτα φέρνεις την καρέκλα σε ύψος που ικανοποιεί όταν κάθεσαι στο γραφείο σου ώστε να ακουμπάς πληκτρολόγιο/ποντίκι κλπ , μετά ρυθμίζεις την καρέκλα (αν έχει τέτοιες ξεχωριστές ρυθμίσεις) ώστε το προσκέφαλό της να είναι σε βολική θέση ανάλογα με την μέση σου και τον τρόπο που κάθεσαι και στο τέλος ανεβοκατεβάζεις την οθόνη ώστε να έρθει σε ύψος ματιών κι ελάχιστα προς τα κάτω.

Αν διαβάζει κάποιος γιατρός και υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτά ελπίζω να με διορθώσει.

Ευχαριστώ..Ρύθμισα την οθόνη εντάξει..Το κεφάλι μου τώρα εχει 5 πόντους διαφορά απο το πάνω μέρος της οθόνης..Δλδ εγω κοιτάσω σχεδόν στην μέση της οθόνης..

Η καρέκλα και πάνω κάτω παει και τα ακουμπιστήρια της πανε μεσα σξω πανω κατω...Τα ακουμπιστήρια τα έχω στην ευθεία με το γραφείο..Απλά τώρα ειναι μέχρι να στην συνηθίσω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.