Jump to content



AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


Recommended Posts

βελτίωση υπηρξε στο ποστ αλλά ειχα με τις ίδιες ρυθμίσεις αστάθεια συν ότι έχασε μουλτι κ σινγκλ θρεντ στο σινεμπεντσ15., επιπλέον χρονιζει χαμηλότερα, ενώ επεσε κ το ρεύμα στα 1,35 σε all core load k pbo enabled.  Άλλαξα κ το power plan σε win balanced καθώς μόνο τοτε έριχνε τα ρεύματα κάτω από 1,00.

 

Βγηκε x570 oc guide gigabyte mobos, θα παραθεσω λινκ οταν μπορέσω. 

 

All in all μάπα το καρπούζι για μενα. Θα δω μήπως γυρίσω στο προηγούμενο bios. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sosna said:

Άλλαξα κ το power plan σε win balanced καθώς μόνο τοτε έριχνε τα ρεύματα κάτω από 1,00.

 

Ελεεινά και τρισάθλια windows.... 3 χρονιά και ακόμα φτύνουν την AMD με μηδενικό support. Πραγματικά απορώ γιατί χρησιμοποιείτε windows... Εκτός και αν τα παίρνουν χοντρά από την Intel, αν και περισσότερο λόγω ανικανότητας πιστεύω που είναι άφθονη. Αυτό το λειτουργικό ήταν, είναι και θα είναι για τα σκουπίδια. Για τον average Joe και για office ok, αλλά τίποτα παραπάνω.

 

Για δείτε εδώ τα νέα με ένα φρέσκο power plan που φαίνεται να βελτιώνει πολύ τα πράγματα:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

Με βάση το review του techpowerup μια χαρά φαίνεται να βελτιώνει αρκετά θέματα. Θα δούμε σίγουρα εκτενές benchmarking από κάποιο κανάλι ή site.

δεν το γραψε ανεξαρτητος reviewer στο techpowerup αλλά ο ιδιος ο 1usmus

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, UltraB said:

Σε idle με τον 3600 και το Power Plan του 1usmus έχω παραπάνω ρεύματα από τα άλλα δύο Balanced (Windows & AMD).

Αν μπορείς τρέξε κάποια μετροπρογράμματα cinebench, prime κτλ και δες ρολόγια πριν και μετά και επιδόσεις. Επίσης αν έχεις δοκίμασε και κάποια game benchmarks. Με και χωρίς PBO

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, UltraB said:

Δεν με απασχολούν αυτά, εγώ θέλω όταν δε κάνω βαριές διεργασίες να μην ψήνετε το CPU όπως γινόταν στην αρχή που δούλευε με 1,40V+.

Δεν θεωρείται το 1.40 ψήσιμο για τους σύγχρονους ryzen

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν θεωρείται το 1.40 ψήσιμο για τους σύγχρονους ryzen

Με την στοκ ψύκτρα που είμαι προς το παρόν και στο κουτί που έχω, το λες και ψήσιμο :hehe:

Οκ, τίποτα το σπουδαίο για έναν μέσο χρήστη αλλά αρκετοί για εμάς.

@DEADLAZARUS Mode on :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, UltraB said:

Σε idle με τον 3600 και το Power Plan του 1usmus έχω παραπάνω ρεύματα από τα άλλα δύο Balanced (Windows & AMD).

εμένα ειναι σχεδόν ιδια με windows συν οτι πέφτουν ευκολότερα σε sleep, ειδα 0.9xx

9 hours ago, gdp77 said:

Αν μπορείς τρέξε κάποια μετροπρογράμματα cinebench, prime κτλ και δες ρολόγια πριν και μετά και επιδόσεις. Επίσης αν έχεις δοκίμασε και κάποια game benchmarks. Με και χωρίς PBO

εγω κατάλαβα οτι το pbo το αφήνουμε auto ή κατάλαβα λάθος? θα δοκιμάσω σήμερα κ με pbo να δω διαφορά.  με το 1004 εχασα περι τα 50hz σε ρολόι αλλα με του usmus μου το εδωσε πίσω.  τερμα σπαζοκεφαλια πάντως. καλύτερα ολα auto  να ξεμπερδευεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστώ την βοήθειά σας λειαν συντόμως...1η φορά σε ΑMD πλατφόρμα...

θα χρειαστει καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού (άδειες Windows και Οffice πώς να μεταφερθούν ;;;; )

Ποια άλλα εργαλεία της AMD [εκτός από τους chipset drivers] να εγκαταστήσω;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sstav said:

θα χρειαστώ την βοήθειά σας λειαν συντόμως...1η φορά σε ΑMD πλατφόρμα...

θα χρειαστει καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού (άδειες Windows και Οffice πώς να μεταφερθούν ;;;; )

Ποια άλλα εργαλεία της AMD [εκτός από τους chipset drivers] να εγκαταστήσω;

 


ryzen master  η hwinfo64, amd chipset drivers και το assetto corsa
 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sstav said:

θα χρειαστώ την βοήθειά σας λειαν συντόμως...1η φορά σε ΑMD πλατφόρμα...

θα χρειαστει καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού (άδειες Windows και Οffice πώς να μεταφερθούν ;;;; )

Ποια άλλα εργαλεία της AMD [εκτός από τους chipset drivers] να εγκαταστήσω;

 

καλύτερα καθαρή εγκατάσταση,  παρε απο ebay ενα κλειδακι με 3 €,  εγω έτσι εκανα κ ολα κομπλέ.  Για office δεν ξέρω. chipset drivers, sound drivers, network,  ryzen master, εγω εβαλα κ της gigabyte για ελεγχο στροφων, τπτ άλλο. 

τελικα με pbo enabled ειδα τα καλύτερα νούμερα ως τώρα, τουλάχιστον πήρα πισω τη χασουρα απο το νεο bios 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.