Jump to content



Προς αναζητησης Access Point.


Justhavocman

Recommended Posts

Καλησπερα , για να μην σας πριζω , TL;DR  ( Φασαρια με ΟΤΕ , δεν μου κανουν αντικατασταση η εστω rollback στο 2i ενω παραδεχτηκαν "ανεπισημα" οτι υπαρχει το θεμα του battery drain) , so , μεχρι να ληξει το παρον συμβολαιο με τον ΟΤΕ , ψαχνω ενα καλο access point το οποιο θα χρησιμοποιηθει ως εξης : Το speedport plus να ειναι συνδεδεμένο με ethernet στο σταθερο , το AP με καλωδιο στο speedport plus για να δινει wi-fi στις συσκευες και το wi-fi του speedport απενεργποιημενο . Ειμαι πραγματικα τελειως ασχετος με δικτυα κλπ οποτε δεν ξερω καν αν αυτο που ψαχνω υφισταται , εχω ακουσει για τα ubiquiti οτι ειναι πολυ καλα και επεσε το ματι μου σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλεις σίγουρα γίνεται
Πάντως προσωπικά θα αγόραζα ένα router για να έχω στημένο ένα "δικό" μου εσωτερικό δίκτυο και ακόμη και εαν αλλάξεις κάποτε πάροχο να μην έχεις να ξαναπεράσεις ρυθμίσεις/

και η ιδέα σου μπορεί να δουλέψει (λογικά δίχως πρόβλημα, απλά δεν ξέρω πόσο "εύκολα" είναι στο setup τα ubiquity)
πάντως αν πας σε κάποιο router ίσως ένα rt-57u ?
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, shattered said:

Αυτό που θέλεις σίγουρα γίνεται
Πάντως προσωπικά θα αγόραζα ένα router για να έχω στημένο ένα "δικό" μου εσωτερικό δίκτυο και ακόμη και εαν αλλάξεις κάποτε πάροχο να μην έχεις να ξαναπεράσεις ρυθμίσεις/

και η ιδέα σου μπορεί να δουλέψει (λογικά δίχως πρόβλημα, απλά δεν ξέρω πόσο "εύκολα" είναι στο setup τα ubiquity)
πάντως αν πας σε κάποιο router ίσως ένα rt-57u ?
 

Πραγματικα τον δρομο του AP τον επελεξα καθαρα λογω του οτι δεν σκαμπαζω μια απο δικτυα , πραγμα που σημαινει οτι καθε φορα θα χρειαζεται setting up το router και μπορει να τα κανω μανταρα . Περαν αυτου ειμαι ανοικτος σε προτασεις αμα μου εξηγησει και καποιος πως να το σεταρω.

Link to comment
Share on other sites

κανένας δεν μπορεί να σου πει ακριβώς πως θα το σετάρεις
πάντως για ένα απλό router ο πιο απλός τρόπος (και ελαφρώς μπακάλικος)
για ένα απλό setup
αυτός ο "οδηγός" της asus είναι λίγο πολύ σωστός

https://www.youtube.com/watch?v=ouoR2cvjB5M

(κοινώς βάζεις ένα καλώδιο από το speedport στο router, ένα καλώδιο από router στο desktop και από το desktop μπαίνεις στο interface του router για ρυθμίσεις)
αφού είσαι στο interface όλα πλεον έχουν λίγο πολύ ένα easy setup guide το ακολουθείς και 99% θα είσαι οκ

 

ίσως αργότερα απαντήσουν άτομα που ξέρουν ακόμη περισσότερα σε θέματα networking

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Just now, shattered said:

κανένας δεν μπορεί να σου πει ακριβώς πως θα το σετάρεις
πάντως για ένα απλό router ο πιο απλός τρόπος (και ελαφρώς μπακάλικος)
για ένα απλό setup
αυτός ο "οδηγός" της asus είναι λίγο πολύ σωστός

https://www.youtube.com/watch?v=ouoR2cvjB5M

(κοινώς βάζεις ένα καλώδιο από το speedport στο router, ένα καλώδιο από router στο desktop και από το desktop μπαίνεις στο interface του router για ρυθμίσεις)
αφού είσαι στο interface όλα πλεον έχουν λίγο πολύ ένα easy setup guide το ακολουθείς και 99% θα είσαι οκ

 

ίσως αργότερα απαντήσουν άτομα που ξέρουν ακόμη περισσότερα σε θέματα networking

Χμμμ , μου ειχε δοθει η εντυπωση οτι χρειαζομαι τους κωδικους της OTE για να μπορω να κανω την συνδεση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Justhavocman said:

Χμμμ , μου ειχε δοθει η εντυπωση οτι χρειαζομαι τους κωδικους της OTE για να μπορω να κανω την συνδεση.

 

αυτό λογικά αν πας να το κάνει σε bridge mode (που θα χρειαστεί τα username και pass για το pppcall)
ή ειδικά αν η τηλεφωνία σου είναι voip (από το modem)
εκεί θέλει router που να υποστηρίζει voip

δες,

αν το κάνεις "μπακάλικα" (όπως λέει το video)

δεν χρειάζεσαι τίποτα

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, shattered said:

 

αυτό λογικά αν πας να το κάνει σε bridge mode (που θα χρειαστεί τα username και pass για το pppcall)
ή ειδικά αν η τηλεφωνία σου είναι voip (από το modem)
εκεί θέλει router που να υποστηρίζει voip

δες,

αν το κάνεις "μπακάλικα" (όπως λέει το video)

δεν χρειάζεσαι τίποτα

Χμμ ναι , χρειαζομαι VoIP γιατι "ευρυζωνικο". Επρεπε σονυ και ντε να μας πλασαρουν το μαπα router τους με τα 1000 προβληματα ,οποτε να φανταστω παμε σε κατι πιο ακριβο , βρε να παρω το AP να τελειωνω?..

Link to comment
Share on other sites

Ένα AP σκέτο είναι η πιο απλή λύση.

Πριν αγοράσεις κάτι, δες αν έχεις κανένα παλιό modem/router/ap να κάθεται. Αν ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό. Βάζεις IP στο LAN μία διαθέσιμη του εσωτερικού σου δικτύου, κλείνεις τον dhcp server, και συνδέεις μία LAN πόρτα του ενός με του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, trendy said:

Ένα AP σκέτο είναι η πιο απλή λύση.

Πριν αγοράσεις κάτι, δες αν έχεις κανένα παλιό modem/router/ap να κάθεται. Αν ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό. Βάζεις IP στο LAN μία διαθέσιμη του εσωτερικού σου δικτύου, κλείνεις τον dhcp server, και συνδέεις μία LAN πόρτα του ενός με του άλλου.

Εχω αλλα ειναι πραγματικα απαισιο , δεν ειναι dual band και το σημα του γενικα ειναι το μισο απο το ηδη υπαρχον , σκεφτηλα το ubiquiti γιατι εχω ακουσει πολυ καλα για τα router τους και αμα ειναι να δωσω κατι παραπανω για να κρατησει χρονια   αλλιως εβλεπα κατι του τυπου .

Link to comment
Share on other sites

Τα ubiquiti είναι ελαφρώς πιο απαιτητικά στις ρυθμίσεις απ' ότι απλά να πατήσεις το "enable" στο ασύρματο κάποιου ρούτερ. Επίσης απαιτούν να εγκαταστήσεις controller software σε κάποιο υπολογιστή ή κινητό για τις ρυθμίσεις, ενημερώσεις, κλπ. Πάντως είναι πολύ καλά και δεν θα δίσταζα να προτείνω το AC Lite που παρέθεσες.

 

Εάν σκέφτεσαι και τη λύση της αντικατάστασης του ρούτερ, μπορείς να δεις και κάποιο από τα fritz της AVM. Όλα τα τρέχοντα έχουν ρυθμίσεις για πάροχο ΟΤΕ, οπότε παίρνουν αυτόματα ρυθμίσεις τηλεφωνίας μόλις τα συνδέσεις. Έτσι δεν χρειάζεται να ζητάς τους κωδικούς (αν και γίνεται και αυτό) ούτε να έχεις δύο routers, το ένα πίσω από το άλλο. Οι τιμές τους είναι αρκετά μεγαλύτερες απ' ότι να πάρεις απλά AP, αλλά είναι καλύτερα και με περισσότερες δυνατότητες από τα Speedport...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το ubiquiti είναι όπως τα λέει ο @minast. Να θυμάσαι ότι οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται μέσα από software controller. Το tenda ειναι router. Πιθανών να σε μπερδέψει λίγο αλλά εδώ είμαστε. Έχει και emulator στο site http://simulator.tendacn.com/ac6v2/main.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ειχα αγοράσει αυτο το AP/Router (Το είχα πάρει 35 ευρώ αλλά η τιμή του έχει ανέβει) και το έχω κουμπώσει στο Speedport στο εξοχικό. (Για άλλους λόγους όμως).

Είχα πάρει και τον αντίστοιχο wifi adapter για ένα desktop που βρισκόταν αρκετά μακριά από το AP .

Ευχαριστημένος και από τις 2 αγορές.

Έγινε επεξεργασία από tyxeros
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minast said:

Τα ubiquiti είναι ελαφρώς πιο απαιτητικά στις ρυθμίσεις απ' ότι απλά να πατήσεις το "enable" στο ασύρματο κάποιου ρούτερ. Επίσης απαιτούν να εγκαταστήσεις controller software σε κάποιο υπολογιστή ή κινητό για τις ρυθμίσεις, ενημερώσεις, κλπ. Πάντως είναι πολύ καλά και δεν θα δίσταζα να προτείνω το AC Lite που παρέθεσες.

 

Εάν σκέφτεσαι και τη λύση της αντικατάστασης του ρούτερ, μπορείς να δεις και κάποιο από τα fritz της AVM. Όλα τα τρέχοντα έχουν ρυθμίσεις για πάροχο ΟΤΕ, οπότε παίρνουν αυτόματα ρυθμίσεις τηλεφωνίας μόλις τα συνδέσεις. Έτσι δεν χρειάζεται να ζητάς τους κωδικούς (αν και γίνεται και αυτό) ούτε να έχεις δύο routers, το ένα πίσω από το άλλο. Οι τιμές τους είναι αρκετά μεγαλύτερες απ' ότι να πάρεις απλά AP, αλλά είναι καλύτερα και με περισσότερες δυνατότητες από τα Speedport...

 

30 minutes ago, suboy said:

Για το ubiquiti είναι όπως τα λέει ο @minast. Να θυμάσαι ότι οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται μέσα από software controller. Το tenda ειναι router. Πιθανών να σε μπερδέψει λίγο αλλά εδώ είμαστε. Έχει και emulator στο site http://simulator.tendacn.com/ac6v2/main.html

Δηλαδη για καποιον ασχετο σαν εμενα θα δικαιολογειται η διαφορα του κοστος και του ease of setup του ubiquiti vs tenda?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι τρέχει σαν os στο tenda. Μπορεί να είναι easy το setup Και να θέλει restart κάθε 2 μέρες (οκ είμαι λίγο υπερβολικός χεχε). Λογικά για το χρησιμοποιήσεις σαν access point θα πρέπει να είναι στο ίδιο subnet με το speedport (192.168.1.0/24). Ότι λέει παρακάτω.

 

10 hours ago, trendy said:

Ένα AP σκέτο είναι η πιο απλή λύση.

Πριν αγοράσεις κάτι, δες αν έχεις κανένα παλιό modem/router/ap να κάθεται. Αν ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό. Βάζεις IP στο LAN μία διαθέσιμη του εσωτερικού σου δικτύου, κλείνεις τον dhcp server, και συνδέεις μία LAN πόρτα του ενός με του άλλου.

 

Παράδειγμα speedport 192.168.1.1 , tenda 192.168.1.2.

1)Βάλε σαν reserved ip στο DHCP του speedport την 192.168.1.2 ή όρισε το pool (τι διευθύνσεις να μοιράζει) να ξεκινάει από 192168.1.5.

2)Κλείσε το DHCP στο tenda.

 

 

Για το ubiquiti δες το παρακάτω να πάρει μια ιδέα πως δουλεύει.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, suboy said:

Δεν γνωρίζω τι τρέχει σαν os στο tenda. Μπορεί να είναι easy το setup Και να θέλει restart κάθε 2 μέρες (οκ είμαι λίγο υπερβολικός χεχε). Λογικά για το χρησιμοποιήσεις σαν access point θα πρέπει να είναι στο ίδιο subnet με το speedport (192.168.1.0/24). Ότι λέει παρακάτω.

 

 

Παράδειγμα speedport 192.168.1.1 , tenda 192.168.1.2.

1)Βάλε σαν reserved ip στο DHCP του speedport την 192.168.1.2 ή όρισε το pool (τι διευθύνσεις να μοιράζει) να ξεκινάει από 192168.1.5.

2)Κλείσε το DHCP στο tenda.

 

 

Για το ubiquiti δες το παρακάτω να πάρει μια ιδέα πως δουλεύει.

 

 

Εψαξα λιγο για το software και βρηκα 2-3 βιντεο που εξηγουν οτι ειναι αρκετα ευκολο το set up απλα επειδη εχει πολλες επιλογες\settings\features μπορει να μπερδευτει καποιος αρχαριος ( yours truly ) .Για την δουλεια που το θελω ομως δικαιολογειται το 40-50€ premium που εχει σε συγκριση με το tenda?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο ειναι το battery drain που για εσένα είναι λόγος να μπεις σε κόπο αλλα και έξοδο ?
Ειχαμε κάνει με το @tommybertsen και ενώ το είδαμε να υπάρχει δεν ήταν τόσο σημαντικό
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, beastie said:

Πόσο ειναι το battery drain που για εσένα είναι λόγος να μπεις σε κόπο αλλα και έξοδο ?
Ειχαμε κάνει με το @tommybertsen και ενώ το είδαμε να υπάρχει δεν ήταν τόσο σημαντικό
 

Περιπου 4% την ωρα σε καθαρο standby με ολα τα settings για battery conservation ενεργοποιημενα ( background apps , permissions etc etc) αν και λογικα ειναι τοσοι πολοι οι παραμετροι που σε καθε συσκευη θα υπαρχει και μεγαλυτερο\μικροτερο drain.

Έγινε επεξεργασία από Justhavocman
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, beastie said:

Πόσο ειναι το battery drain που για εσένα είναι λόγος να μπεις σε κόπο αλλα και έξοδο ?
Ειχαμε κάνει με το @tommybertsen και ενώ το είδαμε να υπάρχει δεν ήταν τόσο σημαντικό
 

 

Μου έκανε εντύπωση και το τεσταρα ξανά και ξανά, σε s7 είναι 40 με 50% το 10ωρο περίπου. Κάθε πρωί ήταν καθω από 15% η μπαταρία. Σε huawai και iphone δεν έδειξε τόσο μεγάλο αλλά δεν ήταν αρκετές ώρες συνδεμενα. 

 

Sorry για το off

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Justhavocman έγραψε:

Δηλαδη για καποιον ασχετο σαν εμενα θα δικαιολογειται η διαφορα του κοστος και του ease of setup του ubiquiti vs tenda?

Προσωπικά έχω το AC Lite εις διπλούν για να καλύπτει 2 ορόφους και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες όσον αφορά τις ρυθμίσεις, που θα δυσκολέψουν έναν αρχάριο. Αν τελικά το πάρεις να ξέρεις ότι θα βάλεις app στο κινητό γιατί με τον controller είναι έξτρα βαθμός δυσκολίας.

Αν θέλεις μόνο μία συσκευή πήγαινε στο πιο οικονομικό και user friendly Tenda, TP-link κλπ.

Το πλεονέκτημα των Ubiquity είναι αισθητό όταν έχεις παραπάνω από ένα και μπορείς μέσω του controller να τα κουμαντάρεις όλα μαζί.

Έγινε επεξεργασία από trendy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, beastie said:

Πόσο ειναι το battery drain που για εσένα είναι λόγος να μπεις σε κόπο αλλα και έξοδο ?
Ειχαμε κάνει με το @tommybertsen και ενώ το είδαμε να υπάρχει δεν ήταν τόσο σημαντικό
 

 

1 hour ago, suboy said:

 

Μου έκανε εντύπωση και το τεσταρα ξανά και ξανά, σε s7 είναι 40 με 50% το 10ωρο περίπου. Κάθε πρωί ήταν καθω από 15% η μπαταρία. Σε huawai και iphone δεν έδειξε τόσο μεγάλο αλλά δεν ήταν αρκετές ώρες συνδεμενα. 

 

Sorry για το off

Σημειωση παντως οτι η cosmote γνωριζει για το θεμα απλα δεν κανουν τιποτα για αυτο , και μου το ειπε 'καταμουτρα" τεχνικος οταν μιλησα στο τηλεφωνο , μηπως σιγα σιγα να αρχιζουμε να ξεσηκωνομαστε μπας και σπασει το ρημαδι το καρτελ που ισχυει στις τηλεπικοινωνιες ? /rant

Παντως γενικα αμα πας και στο γειτονικο φορουμ ( adsl) θα δεις αρκετα μεγαλες αποκλισεις στο θεμα του battery drain , ετσι για το γαμωτο εβαλα ενα παλιο ZTE και το εκανα AP και εχω battery drain με wifi ~1%\2 ωρες. 

 

45 minutes ago, trendy said:

Προσωπικά έχω το AC Lite εις διπλούν για να καλύπτει 2 ορόφους και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες όσον αφορά τις ρυθμίσεις, που θα δυσκολέψουν έναν αρχάριο. Αν τελικά το πάρεις να ξέρεις ότι θα βάλεις app στο κινητό γιατί με τον controller είναι έξτρα βαθμός δυσκολίας.

Αν θέλεις μόνο μία συσκευή πήγαινε στο πιο οικονομικό και user friendly Tenda, TP-link κλπ.

Το πλεονέκτημα των Ubiquity είναι αισθητό όταν έχεις παραπάνω από ένα και μπορείς μέσω του controller να τα κουμαντάρεις όλα μαζί.

Μαλιστα , με κοβω εν τελει να πηγαινω με κατι πιο "οικονομικο" και user friendly οπως το Tenda η μπορει και με το Archer VR400 της TP-Link. Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας!.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.