Jump to content



Εκπαιδευτικό σκυλάκι fisher price


Recommended Posts

Γεια σας! Είμαι η ροζούλα. Παλαιότερα με είχε φίλη η κόρη του GriGaS και εδώ και μερικούς μήνες με μετονόμασαν σε Χριστινούλα (όπως και την κόρη) και είμαι φίλη με τον μπέμπη της οικογένειας.

 

large.DSCN8229.JPG

 

Σήμερα ο μπέμπης με πέταξε από το καρότσι και βράχνιασα. Το ηχείο μου ίσα που ακούγεται και κάνει και κάτι περίεργους ήχους. Παρ' όλα αυτά τα λέω όλα κανονικά/

 

Ο μπαμπάς με άνοιξε και είδε πως η πλακέτα μου φαίνεται να είναι εντάξει και υποθέτει ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο ηχείο μου.

 

large.DSCN8228.JPGlarge.DSCN8227.JPGlarge.DSCN8225.JPGlarge.DSCN8224.JPG

 

Επειδή όμως δεν το κατέχει και πολύ με αυτά είπε να ρωτήσει και εσάς μήπως κάποιος ξέρει καλύτερα.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1. Βλέπω πως το ηχείο είναι 16 ohm, 0.25 watt ενώ η διάμετρός του είναι 50mm. Στο ebay βρίσκω ηχεία 16ohm στα 0.5 έως 1 watt και διάμετρο 36 mm. Θα παίξουν;

 

2. Για να κάνω ένα στοιχείωδες troubleshooting, μπορώ να μετρήσω αντίσταση; Αν ναι πρέπει να αφαιρέσω τα καλώδια;

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας που ο μπαμπάς με έχει ανοίξει, γιατί να μη μου κάνει ένα ουσιαστικό upgrade και από γλυκούλι αλλά χαζούλι να γίνω IoT enabled?

 

Θα πέταγα την πλακέτα και θα του πέρναγα ένα ESP8266 με ηχείο, μικρόφωνο κάρτα sd. Εκτός από τις αρχικές λειτουργίες που δε παίζει να μην υπαρχουν τα sound files κάπου online για να τα περάσεις, θα λέει παραμύθια, τραγουδάκια και θα έχεις και απομακρυσμένο έλεγχο. 

Το esp έχει αρκετές εισόδους και μπορείς να συνδέσεις τα interface από τα χεράκια κλπ χωρίς πρόβλημα. Απλά θέλει λίγο παραμετροποίηση. 

 

Ψήσου. ;) 

  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

στις φωτογραφίες φαίνεται ότι το πηνίο του ηχείου ξεκόλλησε από την μεμβράνη

 

αντί για 16 ohm ψάξε για 16r speaker
π.χ. ebay

 

edit
το πιό κοντινό που βρίσκω είναι αυτό

 

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Μιας που ο μπαμπάς με έχει ανοίξει, γιατί να μη μου κάνει ένα ουσιαστικό upgrade και από γλυκούλι αλλά χαζούλι να γίνω IoT enabled?

 

Θα πέταγα την πλακέτα και θα του πέρναγα ένα ESP8266 με ηχείο, μικρόφωνο κάρτα sd. Εκτός από τις αρχικές λειτουργίες που δε παίζει να μην υπαρχουν τα sound files κάπου online για να τα περάσεις, θα λέει παραμύθια, τραγουδάκια και θα έχεις και απομακρυσμένο έλεγχο. 

Το esp έχει αρκετές εισόδους και μπορείς να συνδέσεις τα interface από τα χεράκια κλπ χωρίς πρόβλημα. Απλά θέλει λίγο παραμετροποίηση. 

 

Ψήσου. ;) 

 

Ψήνομαι αλλά θα ήθελα κάποιο tutorial για κάτι παρεμφερες μπας και ψηθω λίγο ακόμα... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Μιας που ο μπαμπάς με έχει ανοίξει, γιατί να μη μου κάνει ένα ουσιαστικό upgrade και από γλυκούλι αλλά χαζούλι να γίνω IoT enabled?

 

Θα πέταγα την πλακέτα και θα του πέρναγα ένα ESP8266 με ηχείο, μικρόφωνο κάρτα sd. Εκτός από τις αρχικές λειτουργίες που δε παίζει να μην υπαρχουν τα sound files κάπου online για να τα περάσεις, θα λέει παραμύθια, τραγουδάκια και θα έχεις και απομακρυσμένο έλεγχο. 

Το esp έχει αρκετές εισόδους και μπορείς να συνδέσεις τα interface από τα χεράκια κλπ χωρίς πρόβλημα. Απλά θέλει λίγο παραμετροποίηση. 

 

Ψήσου. ;) 

Μόλις βρεις χρόνο για δώσε λίγες πληροφορίες στον λαό? Με μία πρόχειρη αναζήτηση εκτός από το esp module και ηχείο τι άλλα χρειάζονται γιατί εμένα μου φαίνεται αρκετά περίπλοκο, θέλει πλακέτες arduino για προγραμματισμό φαντάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται και Arduino και ESP.

Το esp μπορεί να προγραμματιστεί μόνο του και να λειτουργήσει αυτόνομα. Αν δε θέλουμε WiFi μπορούμε να βάλουμε και Arduino nano. Για αποθήκευση και αναπαραγωγή ήχου υπάρχουν έτοιμες υλοποιήσεις σαν αυτο. Το συγκεκριμένο ακριβό αλλά υπάρχουν πολύ φτηνότερα στο eBay που παίζουν κομπλέ.

Αλλιώς, αν είναι να γίνει ακόμα πιο δυνατό, μπορεί να υλοποιηθεί και με Pi zero όπου sky is the limit για το τι μπορεί να κάνει.

 

Προγραμματισμό θέλει αλλά όχι κάτι σοβαρό. Τα επί μέρους functions υπάρχουν όλα στο instructables και σε άλλα παρόμοια site.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβός το ίδιο προβλημα με το ηχείο και το άλλαξα επιτυχώς με ένα αγορασμένο από το alliexpress. Φαίνεται πως τα ηχειάκια αυτά χαλάνε εύκολα. Μου έχει μείνει ένα ακόμα ηχείο (που το αγόρασα για backup) αν το βιάζεσαι

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Δε χρειάζεται και Arduino και ESP.

Το esp μπορεί να προγραμματιστεί μόνο του και να λειτουργήσει αυτόνομα. Αν δε θέλουμε WiFi μπορούμε να βάλουμε και Arduino nano. Για αποθήκευση και αναπαραγωγή ήχου υπάρχουν έτοιμες υλοποιήσεις σαν αυτο. Το συγκεκριμένο ακριβό αλλά υπάρχουν πολύ φτηνότερα στο eBay που παίζουν κομπλέ.

Αλλιώς, αν είναι να γίνει ακόμα πιο δυνατό, μπορεί να υλοποιηθεί και με Pi zero όπου sky is the limit για το τι μπορεί να κάνει.

 

Προγραμματισμό θέλει αλλά όχι κάτι σοβαρό. Τα επί μέρους functions υπάρχουν όλα στο instructables και σε άλλα παρόμοια site.

δεν είπα ότι χρειάζεστε και τα 2 ?

 

είπα ότι υλοποιείται και με τα 2 και έδωσα μερικά παραδείγματα εφαρμογών :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος eleozz έγραψε:

δεν είπα ότι χρειάζεστε και τα 2 ?

 

είπα ότι υλοποιείται και με τα 2 και έδωσα μερικά παραδείγματα εφαρμογών :)

 

Μπορείς να βάλεις και τα δύο αν θες. Το εσπ απλά να μεταδίδει τα δεδομενα του Arduino.

Απλά για πολύ απλές εφαρμογές δε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος apostolis22 έγραψε:

Μου έχει μείνει ένα ακόμα ηχείο (που το αγόρασα για backup) αν το βιάζεσαι

 

σε ευχαριστώ πολύ! ως δεύτερο παιδί έχει άπειρα παιχνίδια οπότε δεν επειγόμαστε. άσε που στατιστικά την επομένη που θα μου το στείλεις, θα το χρειαστείς εσύ και θα βρίζεις για την καλή σου πράξη.

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.