Jump to content


Να την κάνω ή να μην την κάνω; (την αναβάθμιση BIOS)


gdp77

Recommended Posts

Λοιπόν επειδή στο παρελθόν είχα σοβαρό θέμα με αναβάθμιση BIOS του bro που έγινε για να γίνει, αλλά τελικά έφτυσα αίμα για να στρώσει το σύστημα και εκτέθηκα κιόλας, ορκίστηκα από τότε ότι καμία αναβάθμιση BIOS δεν θα έκανα στη ζωή μου χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Αλλά να 'μαι πάλι προ διλήμματος, αυτή τη φορά για αναβάθμιση BIOS στο σύστημα της υπογραφής μου. Πρέπει να σκεφτώ και να αποφασίσω αν θα πρέπει να κάνω αναβάθμιση ή όχι δεδομένου ότι βρίσκομαι εκεί που δείχνει το βέλος στην ακόλουθη εικόνα και πιθανόν να με ενδιαφέρουν όσα είναι σε κόκκινο πλαίσιο:

 

asus_bios.png

 

Αυτή τη στιγμή το σύστημα δουλεύει απροβλημάτιστα, οπότε πάω με τη λογική "αν δουλεύει μην το πειράξεις" ή να επιδιώξω να κερδίσω λίγο σε απόδοση που υπόσχονται απροσδιόριστα τα νεώτερα firmwares; Εν τω μεταξύ αυτή την ασάφεια στα BIOS updates δεν την κατάλαβα ποτέ! "Fixes an issue with certain linux distros" λέει και δεν εξηγεί ποιο είναι αυτό. "Improves performance" λέει και δεν εξηγεί σε ποιους επεξεργαστές και υπό ποια έννοια. Και αν υπήρχε η δυνατότητα να βάλεις ένα BIOS, να το δοκιμάσεις και αν δεν σου κάνει να γυρίσεις πάλι πίσω, δεν θα διαμαρτυρόμουν, αλλά δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει!!! Πόσο δύσκολο είναι να βάλουν και ένα txt αρχείο να εξηγούν τι βελτιώνει το νέο BIOS ???? Τα νεύρα μου!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι και εγώ σε 1η γενιά, σαν και εσένα, αυτή την στιγμή έχω πάνω μια έκδοση που δουλεύει αποδεδειγμένα απροβλημάτιστα για αυτή την γενιά για την ASUS μητρική μου.

Υπάρχουν πολλές μεταγενέστερες εκδόσεις όπως και στην περίπτωσή σου αλλά θα πάω σε μία από αυτές μόνο όταν μεταβώ σε 3η γενιά όπου είναι αναγκαστικό.

Τέλος έχε υπόψη σου πως ακόμα περιμένουν την νεότερη έκδοση (αυτή με τις φημολογούμενες 100 βελτιώσεις) να κυκλοφορήσει και γενικά έχει δρόμο ακόμα.

Έχω το πλεονέκτημα η μητρική μου να έχει Flashback αλλά δεν ξέρω αν η λειτουργία Securebios της δικής σου μπορεί να χρησιμοποιηθεί αναλόγως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Efialtis said:

Επειδή είμαι και εγώ σε 1η γενιά, σαν και εσένα, αυτή την στιγμή έχω πάνω μια έκδοση που δουλεύει αποδεδειγμένα απροβλημάτιστα για αυτή την γενιά για την ASUS μητρική μου.

Υπάρχουν πολλές μεταγενέστερες εκδόσεις όπως και στην περίπτωσή σου αλλά θα πάω σε μία από αυτές μόνο όταν μεταβώ σε 3η γενιά όπου είναι αναγκαστικό.

Τέλος έχε υπόψη σου πως ακόμα περιμένουν την νεότερη έκδοση (αυτή με τις φημολογούμενες 100 βελτιώσεις) να κυκλοφορήσει και γενικά έχει δρόμο ακόμα.

Έχω το πλεονέκτημα η μητρική μου να έχει Flashback αλλά δεν ξέρω αν η λειτουργία Securebios της δικής σου μπορεί να χρησιμοποιηθεί αναλόγως.

 

Αυτό που μου κεντρίζει το ενδιαφέρον είναι το "faster boot" που αναφέρεται σε κάποιο και όχι τόσο τα "performance improvements". Επίσης το "linux issue" που αναφέρεται κάπου θα με ενδιέφερε να μάθω τι είναι, γιατί υπάρχουν κάποιες μικρολεπτομέρειες που μπορεί να δουλέψουν καλύτερα στο linux, αλλά δεν ξέρω αν το bios αναφέρεται σε συγκεκριμένα θέματα που έχω υπόψιν μου.

 

Απ' όσο διαβάζω δεν μπορείς να κάνει rollback στη δικιά μου μητρική και  μην είσαι σίγουρος ότι μπορείς και στην δικιά σου. Το "flashback" δεν σημαίνει -αν δεν κάνω λάθος- ότι μπορείς να επιστρέψεις σε προγενέστερα BIOS (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος με κάποιο link). 

 

Η αγωνία μου είναι μήπως γίνει κάτι και στραβώσει το OC μου που επιτυγχάνεται με αρκετά χαμηλά ρεύματα. Φαντάζομαι ότι τα νεώτερα BIOS έχουν επικεντρωθεί στους νεώτερους επεξεργαστές 2ης και 3ης γενιάς και ανησυχώ μήπως χάσω εγώ κάτι και δεν μπορώ να επανέλθω στην προγενέστερη κατάσταση.... Υπερβολές ίσως, αλλά έχω πάθει ακριβώς την ίδια ζημιά σε Core i7 πρώτης γενιάς που ενώ στο δικό σύστημα όλα πήγαν καλά με τελευταίο BIOS, στο setup του αδελφού μου (ίδιο mobo, ίδιο CPU, διαφορετικές μνήμες) χάθηκε ανεπιστρεπτί το OC χωρίς τη δυνατότητα να το επαναφέρω όσο και αν προσπάθησα να παίξω με ρεύματα και ρυθμίσεις. Μάλιστα η συγκεκριμένη mobo είχε dual BIOS και μπόρεσα να κάνω roll back, αλλά το OC δεν το ξαναπήρα πίσω ποτέ, λες και κάποια στοιχεία του καινούριου είχαν κατσικωθεί για πάντα.... Από τότε φοβάμαι να αγγίξω το BIOS σε σύστημα που λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη γενιά Ryzen , είσαι μιά χαρά με το bios που έχεις (από θέμα performance) γιατί αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο είναι το agesa version.

Ισως το αμέσως επόμενο bios να ήταν μιά επιλογή (με το agesa 1006) , αλλά όχι κάτι το φοβερό σε διαφορά επιδόσεων.

 

Ολα τα επόμενα bios είναι φτιαγμένα κυρίως για τους ryzen 2xxx και 3xxx series.

 

Για linux δέν ξέρω , δέν απαντώ.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Efialtis said:

To flashback της Hero6 δουλεύει όπως πρέπει με μνεία στο εγχειρίδιο της μητρικής και πολλές αναφορές στο https://www.overclock.net/forum/11-amd-motherboards/1624603-rog-crosshair-vi-overclocking-thread.html

Ωραίος. Δεν το γνώριζα.

 

Στη δικιά μου αναφέρεται στο manual ότι μόνο σε περίπτωση corrupted BIOS που δεν μπουτάρει η μητρική, υποτίθεται ότι βάζοντας ένα στικάκι πίσω ψάχνει, βρίσκει μόνη της και φλασάρει το BIOS, ενώ δεν διευκρινίζεται αν μπορεί αυτό το BIOS να είναι παλαιότερο. Δεν έχεις επιλογή δηλαδή να τρέξεις αυτή τη διαδικασία από μόνος σου, χωρίς corrupted BIOS.

 

image.png

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το κείμενο καταλαβαίνω οτι δεν έχει σημασία ποιά έκδοση έχεις στο usb/dvd. Ότι βρει θα βάλει.  Δες που λέει οτι μπορεί να υπάρχουν μεταγενέστερες εκδόσεις και μπορεί να επιλέξεις μια από αυτές για χρήση.

Μπορείς θεωρητικά να το υποχρεώσεις σε κάτι τέτοιο κάνοντας bios update και πατώντας του ένα reset στην μέση της διαδικασίας αλλά το ρισκάρεις; ?

 

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις τώρα να περάσεις παλιότερο bios να δεις αν σε αφήσει ή σου βγάλει λάθος.

Όρεξη και χρόνο νά'χεις και την άκρη θα την βρείς. ?

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gdp77 said:

Αυτή τη στιγμή το σύστημα δουλεύει απροβλημάτιστα, οπότε πάω με τη λογική "αν δουλεύει μην το πειράξεις" ή να επιδιώξω να κερδίσω λίγο σε απόδοση που υπόσχονται απροσδιόριστα τα νεώτερα firmwares;

2 hours ago, gdp77 said:

Η αγωνία μου είναι μήπως γίνει κάτι και στραβώσει το OC μου που επιτυγχάνεται με αρκετά χαμηλά ρεύματα.

 

 

εφ οσον δουλευει απροβληματιστα ,τι ακριβως πιστευεις θα κερδισεις απο την αναβαθμιση? αξιζει το ρισκο?

μ αρεσει που σε καποιο update ανεφεραν οτι διορθωνουν ενα.. issue για το ...destiny ! (τι αλλο μας κρυβουν οι αλητες!)

Spoiler

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι τρομερό ρίσκο ειδικά με συγχρονη μητρική.

Στο PC της δουλειάς έκανα force flash BIOS άλλης μητρικής καταλάθος.  Ψοφησε αλλά μπόρεσε να κάνει recover.

Ουτε μια ασπρη τρίχα. :hehe:

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

ένα δευτερεύον θέμα όσο δεν έχεις ξεκάθαρη εικόνα για το πιθανό όφελος μιας αναβάθμισης είναι η συνέχειά της: παρατηρώ ότι βγάζουν εκδόσεις με αρκετή συχνότητα, έχεις εικόνα αν πρόκειται να συνεχίσουν σε αυτό τον ρυθμό (οπότε μπαίνεις σε λογική «ας περιμένω για το επόμενο να το κάνω μια και καλή») ή αν θα επιβραδύνουν (οπότε «ε αν τέλειωσαν με τις πολλές αλλαγές ας το κάνω τώρα να τελειώνουμε»). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, salde said:

ένα δευτερεύον θέμα όσο δεν έχεις ξεκάθαρη εικόνα για το πιθανό όφελος μιας αναβάθμισης είναι η συνέχειά της: παρατηρώ ότι βγάζουν εκδόσεις με αρκετή συχνότητα, έχεις εικόνα αν πρόκειται να συνεχίσουν σε αυτό τον ρυθμό (οπότε μπαίνεις σε λογική «ας περιμένω για το επόμενο να το κάνω μια και καλή») ή αν θα επιβραδύνουν (οπότε «ε αν τέλειωσαν με τις πολλές αλλαγές ας το κάνω τώρα να τελειώνουμε»). 

Εφόσον υποστηρίζει η μητρική μου 3rd gen ryzen, θεωρώ ότι θα βγάλουν αρκετά updates ακόμα. Κλίνω προς το να μην το πειράξω μέχρι να βρεθεί κάτι που με απόλυτη βεβαιότητα διορθώνει κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πάντως εξακολουθώ και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δίνουν ένα σαφές και σοβαρό changelog και κρατάνε τέτοια μυστικότητα για τις αλλαγές 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πρέπει να σκεφτώ και να αποφασίσω αν θα πρέπει να κάνω αναβάθμιση ή όχι δεδομένου ότι βρίσκομαι εκεί που δείχνει το βέλος στην ακόλουθη εικόνα και πιθανόν να με ενδιαφέρουν όσα είναι σε κόκκινο πλαίσιο:

 

Αν έχεις αναβαθμίσει στην έκδοση 1903, καλόν είναι να το ενημερώσεις το bios. Αν είσαι ακόμα με την περυσινή έκδοση των windows, περίμενε τη 19H2. :p

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Oric said:

 

Αν έχεις αναβαθμίσει στην έκδοση 1903, καλόν είναι να το ενημερώσεις το bios. Αν είσαι ακόμα με την περυσινή έκδοση των windows, περίμενε τη 19H2. :p

Χαχαχαχαχαχα δεν έχει windows καρντιά μου....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βάλεις 2nd ή 3rd gen Ryzen πάνω της? Αν ναι, πας στην έκδοση που αναφέρει πως υποστηρίζει τους next gen επεξεργαστές και μετά στην προτελευταία. Αν δεν θες να βάλεις πάνω άλλον, πας στην έκδοση που είπε ο @TASOS και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.