Jump to content



Προβλημα με εικονιδια - Windows 10


Recommended Posts

Χθες το βραδυ ξαφνικα τα εικονιδια σε desktop και φακελους εξαφανιστηκαν. Οπως φαινεται στη φωτογραφια εχουν μεινει μονο τα ονοματα των εικονιδιων.

desktop.thumb.jpg.26c05928eeabb6c3c45f5451a54071b0.jpg

 

Με λιγο googling βρηκα καμια 10αρια λυσεις αλλα καμια δε δουλεψε.

 

-scan μεσω cmd

-scan με antivirus

-kill explorer.exe and restart

-delete iconcache.db

-Windows update (δις)

-δε θυμαμαι τι αλλο εχω κανει αλλα το προβλημα παραμενει

 

Εχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ψάξει πουθενά ρίχνω 4 ιδέες.

 

1) τα εικονίδια συνήθως στα windows δεν τα έφερνε από ένα dll αρχείο; Εννοώ τα εικονίδια του συστήματος. Μήπως έπαθε τπτ το συγκεκριμένο αρχείο.

 

2) Αν προσπαθήσεις να αλλάξεις το εικονίδιο με κάποιο αρχείο ico δικό σου , φαίνεται; 

 

3) Μέσα από το νέο control panel αν απενεργοποιήσεις τα εικονίδια για τον υπολογιστή μου κτλ και τα ενεργοποιήσεις και πάλι μηπως εμφανίζονται; 

 

4) Αν πας τώρα σε ένα πρόγραμμα και κάνεις create shortcut, πρόγραμμα που δεν είχες έως τώρα στο desktop θα εμφανιστεί; Επίσης τα εικονίδια εμφανίζονται στο taskbar και το start menu;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν μερικές μέρες και για περίπου 2 βδομάδες, τα εικονίδια μου άλλαζαν εικόνα με κάθε boot των Windows. Το εικονίδιο του steam ας πούμε είχε το εικονίδιο από το batman arkham city την μια φορά, από ένα άλλο την επόμενη κλπ. Εντελώς ξαφνικά σταμάτησε κι όλα έχουν το κανονικό εικονίδιο τους (νομίζω :P) Έχεις παρατηρήσει τέτοια συμπεριφορά η σου έτυχαν κατευθείαν τα stealth εικονίδια; 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, trib said:

Χωρίς να έχω ψάξει πουθενά ρίχνω 4 ιδέες.

 

1) τα εικονίδια συνήθως στα windows δεν τα έφερνε από ένα dll αρχείο; Εννοώ τα εικονίδια του συστήματος. Μήπως έπαθε τπτ το συγκεκριμένο αρχείο.

 

2) Αν προσπαθήσεις να αλλάξεις το εικονίδιο με κάποιο αρχείο ico δικό σου , φαίνεται; 

 

3) Μέσα από το νέο control panel αν απενεργοποιήσεις τα εικονίδια για τον υπολογιστή μου κτλ και τα ενεργοποιήσεις και πάλι μηπως εμφανίζονται; 

 

4) Αν πας τώρα σε ένα πρόγραμμα και κάνεις create shortcut, πρόγραμμα που δεν είχες έως τώρα στο desktop θα εμφανιστεί; Επίσης τα εικονίδια εμφανίζονται στο taskbar και το start menu;

 

1. Δε γνωριζω κατι για dll αρχειο.

 

2. Το δοκιμασα. Δε φαινεται το εικονιδιο. Ουτε το αρχικο ουτε το επιλεγμενο.

 

3. Το δοκιμασα. Απλα εξαφανιζει τα γραμματα απο το desktop κ τα εμφανιζει παλι. Το εικονιδιο παλι δε φαινεται.

 

4. Στη πρωτη εικονα θα δεις new folder & new bitmap image. Το εκανα οταν πρωτοεμφανιστηκε το προβλημα αλλα τιποτα.

 

Δε ξερω τι αλλο να δοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, makio said:

C:\Users\<your username>\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer

 

εδω εγινε η διαγραφη?

 

Ναι. Φαινεται κ στην εικονα πιο πανω.

 

Σε προηγουμενη ημερομηνια δε μπορω να παω. Εχω απενεργοποιησει τα restore points.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να τα απενεργοποιησες κάνοντας δεξί κλικ στο desktop και πατώντας στην επιλογή Show Desktop Icons;

 

Δες λίγο αυτό το site που έχει 4 σενάρια.

https://appuals.com/desktop-icons-are-missing-in-windows-10/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Τα γραμματα φαινονται χωρις τα εικονιδια. Δες την εικονα στο πρωτο ποστ. Τα εικονιδια ειναι σε στηλη αριστερα. ((πρεπει να κανεις ζουμ για να δεις τα γραμματα))

 

Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα. Θα περιμενω κανενα Windows update ή registry hack αν κυκλοφορησει.

Τουλαχιστον ο υπολογιστης δουλευει κανονικα, απλα οι φακελοι και τα εικονιδια απουσιαζουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Έγραψε ότι έχει απενεργοποιήσει το system restore (τεράστιο λάθος βέβαια το να μην υπάρχει backup policy)

 

Δεν το είδα, γκαβομάρα.

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Δοκίμασε να κάνεις ένα Refresh. Μέσα στο update έχει επιλογή Reset PC χωρίς να διαγράφεις τα αρχεία σου. 

 

Όμως θα του σβήσει προγράμματα και παιχνίδια.

Repair ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.