Jump to content



Δεν φορτίζει η μπαταρία στο laptop (Windows 10)


Recommended Posts

καλησπέρα. Εχω ένα λαπτοπ της Dell (inspiron 5110) και πρόσφατα πέρασα τα windows 10 με καθαρή εγκατάσταση και με το serial των 7. Πριν είχε τα windows 7. Παρατηρώ οτι ένώ το έχω στο ρέυμα, η μπαταρία δεν πάει πάνω απο 7%. Κοιτάω και ποιες εφαρμογές εξαντλούν την μπαταρία περισσότερο και έχει πρώτη με 85% το σημειωματάριο! μετά έχει τον chrome με 4%. διάβασα στο ινερνετ οτι η μετάβαση απο 7 σε 10 στα λαπτοπ μπορεί να προξενήσει αυτό το πρόβλημα (είτε θέμα drivers της μπαταρίας, είτε χειρότερα θέμα bios το οποίο χρειάζεται αναβάθμιση). Αν βγάλω το ρεύμα μπαίνει σε εξοικονόμηση γιατι είναι στο 7%. πρόσφατα πέρασα και ram 8gb απο 3gb που είχε, έβγαλα την μπαταρία και την ξαναέβαλα. Επειδή δεν χειρίζομαι εγώ το λάπτοπ αλλά η σύζυγος, τώρα έπεσε στην αντίληψή μου και δεν ξέρω πριν την αλλαγή ram τι γινόταν αν και δεν νομίζω οτι έχει σχέση. Τι λέτε να φταίει και τι να δοκιμάσω αρχικά σαν βήματα? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

καλησπέρα. Εχω ένα λαπτοπ της Dell (inspiron 5110) και πρόσφατα πέρασα τα windows 10 με καθαρή εγκατάσταση και με το serial των 7. Πριν είχε τα windows 7. Παρατηρώ οτι ένώ το έχω στο ρέυμα, η μπαταρία δεν πάει πάνω απο 7%. Κοιτάω και ποιες εφαρμογές εξαντλούν την μπαταρία περισσότερο και έχει πρώτη με 85% το σημειωματάριο! μετά έχει τον chrome με 4%. διάβασα στο ινερνετ οτι η μετάβαση απο 7 σε 10 στα λαπτοπ μπορεί να προξενήσει αυτό το πρόβλημα (είτε θέμα drivers της μπαταρίας, είτε χειρότερα θέμα bios το οποίο χρειάζεται αναβάθμιση). Αν βγάλω το ρεύμα μπαίνει σε εξοικονόμηση γιατι είναι στο 7%. πρόσφατα πέρασα και ram 8gb απο 3gb που είχε, έβγαλα την μπαταρία και την ξαναέβαλα. Επειδή δεν χειρίζομαι εγώ το λάπτοπ αλλά η σύζυγος, τώρα έπεσε στην αντίληψή μου και δεν ξέρω πριν την αλλαγή ram τι γινόταν αν και δεν νομίζω οτι έχει σχέση. Τι λέτε να φταίει και τι να δοκιμάσω αρχικά σαν βήματα? Ευχαριστώ!

 

Είναι πιθανό να έχει απλά χαλάσει η μπαταρία.

Νομίζω το συγκεκριμένο Inspiron δεν έχει ενσωματωμένα διαγνωστικά, αλλά τσέκαρέ το για σιγουριά. Κάνοντας reboot και πατώντας το F11, πρέπει να σου βγάλει boot menu, δες εάν έχει επιλογή Diagnostics. Επίσης κατέβασε (εάν δεν το έχεις ήδη) το Dell Command Update και δες εάν έχεις τελευταίες εκδόσεις από BIOS και drivers.

 

Μπορείς να κατεβάσεις και το Dell Support Assist για να τρέξεις διαγνωστικό μέσα από το σύστημα, αλλά εάν κάνεις τα προηγούμενα χωρίς βελτίωση, μάλλον η μπαταρία έχει φάει τα ψωμιά της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν κάνω update  σε 10 windows δούλευε καλά. Μόνο το τροφοδοτικό πολλές φορές δεν αναγνωρίζει στην  εκκίνηση το λαπτοπ (λεει οτι δεν έχει συνδεθεί original τροφοδοτικό της dell) αλλα δούλευε κανονικά (πατάς f1 και προχωράει κανονικά). μαλλον έχει κοπεί στο τροφοδοτικό κάποιο καλώδιο data (το εχουν πολλά dell το πρόβλημα αυτό). δεν ξέρω αν έχει σχέση. το έχει 1-2 χρόνια το πρόβλημα αυτό αλλα δουλεύε κανονικά σε ρεύμα και φόρτιζε τη μπαταρία.

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

έκανα αυτά που λεει εδώ https://www.dell.com/community/Vostro/Laptop-Battery-stopped-charging-after-a-windows-10-update/m-p/7269889/highlight/true#M3146
αλλά τίποτα, μου εγκατέστησε ξανα τους drivers και η μπαταρία πάλι στο 7% παραμένει με συνδεδεμένο το τροφοδοτικό. καμιά άλλη ιδέα

Link to comment
Share on other sites

επειδή καταλήγω οτι το πρόβλημα είναι μάλλον φορτιστή και διάβασα και αυτό https://www.adslgr.com/forum/threads/977309-Φορτιστης-DELL-Προβλημα όπου λένε οτι σου κάνει άλλο πρόβλημα (δεν κάνει throttling ο επεξεργαστής πέρα από το χαμηλότερο στάδιό του) αν πάρω έναν συμβατό π.χ https://www.e-shop.gr/lamtech-notebook-replacement-adapter-90w-dell-195v462a-p-PER.576016 θα δουλέψει σωστά λέτε? Η θα τον βλέπει σαν μη συμβατό πάλι? Εδώ και καιρό με το windows 7 μου έβγαζε στο boot <<ac power adaptor type cannot be determined >> και με f1 boot-αρε και φόρτιζε (όχι πάντα αλλα τις πιο πολλές φορές). με τα 10αρια τπτ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

επειδή καταλήγω οτι το πρόβλημα είναι μάλλον φορτιστή και διάβασα και αυτό https://www.adslgr.com/forum/threads/977309-Φορτιστης-DELL-Προβλημα όπου λένε οτι σου κάνει άλλο πρόβλημα (δεν κάνει throttling ο επεξεργαστής πέρα από το χαμηλότερο στάδιό του) αν πάρω έναν συμβατό π.χ https://www.e-shop.gr/lamtech-notebook-replacement-adapter-90w-dell-195v462a-p-PER.576016 θα δουλέψει σωστά λέτε? Η θα τον βλέπει σαν μη συμβατό πάλι? Εδώ και καιρό με το windows 7 μου έβγαζε στο boot <<ac power adaptor type cannot be determined >> και με f1 boot-αρε και φόρτιζε (όχι πάντα αλλα τις πιο πολλές φορές). με τα 10αρια τπτ.

 

Το ότι σου έβγαζε την προειδοποίηση για τον φορτιστή και είχε από πριν θέματα φόρτισης, ήταν σημαντική πληροφορία, με αυτήν έπρεπε να ξεκινήσεις ;).

Είναι συνηθισμένο όταν δεν βλέπει σωστά το φορτιστή να μην γεμίζει την μπαταρία. Με έναν νέο, κατά πάσα πιθανότητα θα επανέλθει.

Προσωπικά έχω συναντήσει αρκετούς συμβατούς φορτιστές Dell που κάνουν νερά, αλλά η τιμή είναι λογική και το πολύ να τον επιστρέψεις εάν δεν σου κάνει...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. έβαλα το cpu-z και μου έδωσε τα παρακάτω αποτελέσματα στην εικόνα. Δουλεύει σε χαμηλή συχνότητα άρα μάλλον έχει θέμα με το τροφοδοτικό. όταν έβγαλα τον φορτιστή ac έκανε μια κορυφή στα 1300mhz αλλά επειδή η μπαταρία είναι στο 7% κατευθείαν με κατέβασε πάλι και ζήτησε φορτιστή να συνδέσω.

n5110-inspiron-cpu-z.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. το περίεργο είναι οτι κάποιες φορές φαίνεται να το αναγνωρίζει και η μπαταρία φορτίζει κανονικά και με το cpu-z δείχνει να εργάζεται στην ονομαστική συχνότητα. Οταν βγάζει το μήνυμα σφάλματος όμως στην εκκινηση απο το bios η συχνότητα cpu πέφτει στα 800mhz

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πρόσφατα πέρασες Windows 10?

Μήπως να ψάξεις στην Dell για Drivers για την μπαταρία και Power Management?

Αρκετές φορές οι εταιρείες χρησιμοποιούν έξτρα οδηγούς για να δουλεύει σωστά η συχνότητα του επεξεργαστή και η φόρτιση της μπαταρίας.

Απ` όσο έχω καταλάβει γράφουν custom drivers για να παραδώσουν προϊόντα/υπηρεσίες κλπ.

 

Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις και ένα Linux Live CD να δείς αν το πρόβλημα στο κάνει και σε άλλο λειτουργικό.
Και το λέω ξέρωντας ότι ο @gdp77 θα κριτικάρει το σχόλιο μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. απο πριν περάσω τα 10 είχα αυτό το πρόβλημα. Εδώ και 1-2 χρόνια το έχω. Ξαφνινά το εμφάνισε. Σηνύθως το εμφανίζει αλλα μερικές φορές δεν εμφανίζεται, αλλα μετά το ξανακάνει. ελπίζω να είναι θέμα adaptora γιατι να αλλάζω πλακέτα της υποδοχής ή motherboard δεν παίζει. παράγγειλα εναν συμβατό της lamtech να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Άρα 

On 12/10/2019 at 6:23 PM, tzitzikas2 said:

καλησπέρα. Εχω ένα λαπτοπ της Dell (inspiron 5110) και πρόσφατα πέρασα τα windows 10 με καθαρή εγκατάσταση και με το serial των 7. Πριν είχε τα windows 7. Παρατηρώ οτι ένώ το έχω στο ρέυμα, η μπαταρία δεν πάει πάνω απο 7%. Κοιτάω και ποιες εφαρμογές εξαντλούν την μπαταρία περισσότερο και έχει πρώτη με 85% το σημειωματάριο! μετά έχει τον chrome με 4%. διάβασα στο ινερνετ οτι η μετάβαση απο 7 σε 10 στα λαπτοπ μπορεί να προξενήσει αυτό το πρόβλημα (είτε θέμα drivers της μπαταρίας, είτε χειρότερα θέμα bios το οποίο χρειάζεται αναβάθμιση). Αν βγάλω το ρεύμα μπαίνει σε εξοικονόμηση γιατι είναι στο 7%. πρόσφατα πέρασα και ram 8gb απο 3gb που είχε, έβγαλα την μπαταρία και την ξαναέβαλα. Επειδή δεν χειρίζομαι εγώ το λάπτοπ αλλά η σύζυγος, τώρα έπεσε στην αντίληψή μου και δεν ξέρω πριν την αλλαγή ram τι γινόταν αν και δεν νομίζω οτι έχει σχέση. Τι λέτε να φταίει και τι να δοκιμάσω αρχικά σαν βήματα? Ευχαριστώ!

 

Άρα το πρόβλημα δεν είναι στο λειτουργικό και δε στο κάνει μόνο στα Windows 10.

Στο έκανα και στα Windows 7 απλά εσύ θέλησες να ασχοληθείς τώρα.

 

Όκ τότε δοκίμασε με Linux Live CD αν και το πρόβλημα πιθανών είναι είτε σε τροφοδοτικό είτε όντως στην μπαταρία.

Βρες δανεικό ένα τροφοδοτικό να δοκιμάσεις (δεν ξέρω αν έχεις και το γνήσιο είτε χρησιμοποιείς κάποιο συμβατό).

Αλλιώς πας για μπαταρία.

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστω. το γνήσιο έχω. παράγειλλα ενα συμβατό που μου πρότειναν οτι συνεργάζεται σωστά της lamtech να δω με 17Ε γιατι το γνήσιο πήγαινε πολυ πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα και καλή χρονιά. Αγόρασα το συμβατό https://www.e-shop.gr/lamtech-notebook-replacement-adapter-90w-dell-195v462a-p-PER.576016 και το cpu-z κάποιες φορές δείχνει core speed 798 ΜΗz μόνο αντί για την ονομαστική. Βγάζοντας την τροφοδοσία απο το λαπτοπ και δουλεύοντάς το με μπαταρία πάλι 798 ΜΗz δείχνει σε αυτές τις περιπτώσεις. Μερικές φορές όμως δείχνει σωστά την ονομαστική core speed. μήπως να περάσω το Throttlestop και αν το περάσω πως το ρυθμίζω για να δουλεύει πάντα στη μέγιστη core speed? το γνωρίζει κάποιος καλά? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με συμβατό φορτιστή  και η cpu ήταν 798 , αλλά όταν έβγαζα τον φορτιστή δούλευε οκ, και έτσι πείρα τον αυθεντικό φορτιστή.

Πολύ πιθανόν η μπαταρία σου να τα έχει παίξει λόγο κακών φορτίσεων από το παλιό φορτιστή σου.

Κατέβασε το batterymon ( https://www.passmark.com/products/batmon/ ) να τσεκάρεις την μπαταρία σου.

Έγινε επεξεργασία από xkandreas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ. Να σημειώσω οτι ότα βγάλω τον φορτιστή πάλι δεν ανεβαίνει. 

λοιπόν με F2 στο bios μου δείχνει ac adapter: 90 W (και όχι unknown), άρα μάλλον τον αναγνωρίζει τον φορτιστή τον συμβατό. επίσης φορτίζει και η μπαταρία. Δοκίμασα να ανοίξω ενα μεγάλο pdf και στιγμιαία η core speed απο 798 ΜΗz πήγε 2095 ΜΗz που είναι και η ονομαστική. επίσης έπαιζε και λίγο ενδιάμεσες τιμές. μόλις άνοιξε το αρχείο ξανα έπεσε στο 798 ΜΗz. Μετά δοκίμασα το ίδιο τεστ ανοίγοντας πολλές καρτέλες στο google Chrome. πάλι για κάποιο χρόνο η core speed απο 798 ΜΗz πήγε 2095 ΜΗz. Μετά απο λίγο όμως που ξαναδοκίμασα να ανοίξω pdf αρχείο και google Chrome δεν μετακινήθηκε απο 798 ΜΗz προς τα πάνω. περίεργα πράγματα. 

τώρα με το batterymon μου έδωσε το επισυναπτώμενο διάγραμμα το πρόγραμμα. Πως σας φαίνεται?

Με ποιο πρόγραμμα θα μπορούσα να κάνω stress test τον επεξεργαστή για να δώ αν συμπεριφέρεται σωστά βάση απαιτήσεων? ευχαριστω 

 

σημ. η θερμοκρασια επεξεργαστη με το speccy σε κατάσταση ηρεμίας είναι 52-53 oC

battery-mon.jpg

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, tzitzikas2 said:

Με ποιο πρόγραμμα θα μπορούσα να κάνω stress test τον επεξεργαστή για να δώ αν συμπεριφέρεται σωστά βάση απαιτήσεων? ευχαριστω 

 

Γνωρίζεις ποια είναι η "σωστή" συμπεριφορά του επεξεργαστή;

Τρέξε ένα prime95 all core και έχε και το cpu-z ανοιχτό να βλέπεις τις συχνότητες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. δοκίμασα και έτρεξα το heavyload, συνέχεια ήταν σταθερο το cpu usage στο 100% αλλα το cpu-z που το έτρεχα ταυτόχρονα δεν ανέβηκε πάνω απο 798Mhz το core speed. γιατί? Αφου έγραφε 100% το ΗeavyLoad. Επίσης το ΗeavyLoad έτρεχε συνεχώς για κανα 10λεπτο και μετά το σταμάτησα γιατί δεν εβγαζε κάποιο αποτέλεσμα. εκανα καποιο λάθος? όσο έτρεχα το ΗeavyLoad η θερμοκρασία του επεξεργαστή ήταν κάπου 62oC

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.