Jump to content



Ποιο παιχνίδι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε


Recommended Posts

Alan Wake 2

 

there's always another secret

 

-Οκ, τα γραφικα του δε θελουν ιδιαιτερη αναφορα. Απλα οτι καλυτερο υπαρχει out there μαζι με Cyberpunk.

(καλυτερα αλλα το CP77 ειναι σχεδιασμενο σε τελειως αλλη κλιμακα)

Ενα θεμα μονο, σπανιο αλλα... οταν ενα αντικειμενο ή χαρακτηρας δεν ακολουθει τη ποιοτητα του υπολοιπου σκηνικου ή για καποιο λογο δε φωτιζεται σωστα, στο παιχνιδι αυτο φαινεται αρκετα. Κυριως στους χαρακτηρες εβρισκα ατελειες παρα στο περιβαλλον.

Αισθητικα ειναι εκει που κερδιζει. Ασχετα με το γεγονος οτι εχουν χρησιμοποιησει εφε, τεχνικες κλπ που εχουν βαλει σε Control, Alan Wake, Quantum Break και εχουμε ξαναδει, δε θα ελεγα σε καμια στιγμη οτι ειχα deja vu ή πως οκ...αυτο το μεταφερανε απλα στο Alan Wake 2.

 

-Φοβερος ηχος και OST. Σε ολα τα περιβαλλοντα, ο ambient ηχος ειναι επικος.

Οταν ακουσα τα πρωτα 2 κομματια του OST, μου φανηκαν αδιαφορα ή/και πολυ διαφορετικα σε σχεση με το τι περιμενα/υπηρχε στο πρωτο Alan Wake.

Κι ομως, μπορω να πω πως καταφεραν και συμπεριελαβαν καλυτερα κομματια αυτη τη φορα. Πιο συγχρονα, πιο risky οι επιλογες αλλα αξιζε το ρισκο.

Top notch και το voice acting, κυριως του χαρακτηρα που υποδυεται ο Max... Sam Lake (RIP James McCaffrey) αλλα δε ξεχωρισε οπως πχ στα God of War ή Red Dead Redemption 2.

Ισως γιατι το setting ειναι τετοιο που δεν επιτρεπει ιδιαιτερα accent ή γλωσσικες κ φωνητικες πινελιες.

 

-Βασικο και απλο gameplay οπως και το πρωτο. Λιγο πιο free roam με τη Saga αλλα ξεκαθαρα linear γενικα.

Δεν ειναι καθολου action κατα τη γνωμη μου. Ηorror/survival/adventure θα το χαρακτηριζα - οποτε αν περιμενετε πιστολιδι, ξεχαστε το. Εχει πιστολιδι αλλα οχι αναλαφρο. Ειναι τυπου ''παρατηστε με να φτασω εκει που θελω''.

Οι γριφοι ειναι ολα τα λεφτα - αξιζει να βαλεις το μυαλο σου να δουλεψει. 

Το πιο ενδιαφερον στοιχειο ειναι η αλλαγη του περιβαλλοντος. Φανταστικη ιδεα, φανταστικη εκτελεση.

Alan Wake 2 hands-on report: illuminating new gameplay details –  PlayStation.Blog

 

-Δεν ειναι Control ή ......Death Stranding αλλα λιγο διαβασμα θελει. Με προσοχη στους διαλογους και στο narration γενικα, επαρκει για να καταλαβεις σχεδον τα παντα στο παιχνιδι. Το σχεδον το βαζω καθως ακομα και μετα το τελος του παιχνιδιου ακομα εχω αποριες για καποια πραγματα.

Οχι οτι αφηνει κενα το παιχνιδι καθεαυτο, οσο οτι υπαρχουν κενα στο Remedy Universe γενικοτερα. Θα απαντηθουν ισως με τα Control 2, Alan Wake 3??, Quantum Break 2?? etc.

 

Και αυτο ειναι το μονο αρνητικο του ουσιαστικα. Ακομα και εγω που θυμαμαι ή γνωριζω αρκετα πραγματα για το Remedy Universe, δεν εχω καθαρη εικονα για το τι παιζει.

Οκ, τα γεγονοτα του Alan Wake 2 κλεινουν, καπως, αν δε μπλεξεις το υπολοιπο universe πολυ και δε ρωτας πολλα.

Διαφορετικα αρχιζεις τις υποθεσεις και πεφτεις σε ενα loop.

 

...or spiral.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.