Jump to content



Κατασκευή γραφείου


Recommended Posts

Καλησπερίζω άπαντες στην παρέα του The Lab.gr,

 

Μαζί με τον πεθερό μου, ο οποίος είναι μαραγκός, θα φτιάξω ένα γραφείο. Γραφείο για υπολογιστή κυρίως. Επειδή ο πεθερός μου δεν έχει φτιάξει κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν (ο άνθρωπος ασχολείται με κεραμοσκεπές, πατώματα, ντουλάπες, κουζίνες κτλ), μου ζήτησε να του πω εγώ τι θέλω και πώς το θέλω. Να του δώσω δλδ το σχέδιο.

 

Σκέφτομαι λοιπόν το εξής:

  • 2.5άρης ανοιχτόχρωμος πάγκος (σκέφτομαι και 4άρη - κατά 90% όχι μασίφ)
  • άσπρα πόδια από IKEA (url)
  • αντιρίδα στο κάτω μέρος του πάγκου
  • ποτηρότρυπες για τα καλώδια με το σχετικό αξεσουάρ (url)
  • βιδωτός διαχειριστής καλωδίων από IKEA (url)
  • μέγεθος 140 x 70

 

Είναι κάτι που δεν σκέφτομαι; Κάποια ιδέα που θα με βοηθούσε στην καλύτερη κατασκευή του γραφείου; 

Ευχαριστώ,

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα σκεφτεσαι 4 ποδια κ εναν ταμπλα απο πανω. 

Αφου εχεις την τυχη να εχεις πεθερο μαραγκο γιατι δεν πας κ σε ποδια απο ξυλο; Και θα δεσει καλυτερα και δε θα κανει περα δωθε και αισθητικα θα ειναι κατι παραπανω.

Ασε που μπορει να σου βαλει κ κανα συρταρακι ή ακομα καλυτερα ενα απο τα "ποδια" να ειναι χοντρο κ κουφιο για αποθηκευτικο χωρο.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, karmen1983 said:

δε θα κανει περα δωθε

 

Αυτό το φοβάμαι και εγώ. Να μην κάνει σαν χαλασμένο αμορτισέρ. Όπως επίσης και να μην πάρει καμπύλη με τον καιρό. 

 

Έχει φτιάξει κάποιος κάτι παρόμοιο; Έχω δει ένα κάρο σχέδια σε Google και YouTube, απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει κάποιο tip για να είναι πιο δεμένη η κατασκευή. 

 

υ/γ: Τύχη δεν θα το λεγα :D Once a mastoras, always a mastoras. Η κουβέντα γίνεται σε αλαμπουρνέζικα ? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το 70 στην διάσταση είναι το βάθος του γραφείου; Αν ναι κι εφόσον έχεις χώρο στο σημείο που θα το βάλεις θα σου πρότεινα μεγαλύτερη διάσταση. Για να μπορεί να τοποθετηθεί στην ευθεία, μεγάλη οθόνη, πληκτρολόγιο και να υπάρχει χώρος για τα χέρια. Εννοώ το πληκτρολόγιο να μην είναι προς την άκρη που κάθεσαι αλλά πιο μέσα.

Όσο για το πλάτος, το 140, θα σκεφτόμουν αν θα βόλευε να μεγαλώσει ώστε να χωράνε επάνω στο γραφείο όποιες συσκευές χρησιμοποιείς. Να μην χρειάζεται να υπάρχουν πράγματα στο πάτωμα.

Όλα αυτά πάντα με την προϋπόθεση του διαθέσιμου χώρου. Ουσιαστικά σκέφτομαι «ανάποδα», όχι αναλογιζόμενος το γραφείο αλλά βάζοντας τις συσκευές, στην διάταξη που βολευει καλύτερα κι αφού «ονειρευτώ» πώς θα ήθελα να είναι τοποθετημένες οι συσκευές (μην ξεχάσεις το θέμα ηχείων αν υπάρχχουν και τέτοια δίπλα στον υπολογιστή) και μετά θα σκεφτόμουν τι πρέπει να φτιαχτεί για να έρθουν σε αυτή την διάταξη. Εντελώς custom κατασκευή.

Στα κατασκευαστικά, που δεν έχω ιδέα φυσικά, το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό θα ήταν σε περίπτωση που υπάρχουν συρτάρια βαθιά, να μην είναι πολύ κοντά στα πόδια μου και αν θα ήθελα να έχουν μηχανισμό ή όχι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στο δείξτε το γραφείο σας έχει πολλά γραφεία για να πάρεις μια ιδέα.

Αν πάντως θες να βάλεις πάνω στο γραφείο pc - οθόνη - ηχεία - εκτυπωτή - κανένα docking station ή τηλέφωνα, θα πρέπει

μάλλον να πας στα 180 εκατοστά, οτιδήποτε μικρότερο θα σου είναι στενάχωρο.

Εγώ προσωπικά με 180 θα ήθελα λίγο χώρο ακόμα γιατί και χαρτιά θα βάλω και το λάπτοπ μπορεί να έχω δίπλα. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα παρόμοιο γραφείο με το δικό σου πριν ένα χρόνο. 147 x 75 μελαμίνη 2.5άρα με 4 πόδια olov. 30 ευρώ η μελαμίνη και 40 τα πόδια. 
Εγώ το έχω βάλει το γραφείο "μέσα" σε βιβλιοθήκη σχήματος Π και είναι σφηνωμένο με 2 λαστιχένιες σφήνες και δεν κουνιέται βήμα.
Χωρίς την στήριξη από τη βιβλιοθήκη κουνιέται αρκετά. Επίσης έχει κάνει μια πολύ μικρή καμπύλη από το βάρος αλλά έχει και 25 κιλά περίπου πάνω στη μέση του  γραφείου μόνιμα. ( 32" οθόνη με τη βάση της και 22" με βραχίονα+ ηχεία και περιφερειακά ) . Αν αγόραζα πάλι θα έπαιρνα 3.5cm μελαμίνη αντί για 2.5.
Για να μην σου κουνιέται μπορείς να βάλεις δύο γωνίες από κάτω στο πίσω μέρος ώστε να βιδώνει στον τοίχο το γραφείο και να μην κουνιέται χιλιοστό.
Όποτε χρειαστεί να το τραβήξεις ξεβιδώνεις δύο βίδες και έτοιμο.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, karmen1983 said:

Ουσιαστικα σκεφτεσαι 4 ποδια κ εναν ταμπλα απο πανω. 

Αφου εχεις την τυχη να εχεις πεθερο μαραγκο γιατι δεν πας κ σε ποδια απο ξυλο; Και θα δεσει καλυτερα και δε θα κανει περα δωθε και αισθητικα θα ειναι κατι παραπανω.

Ασε που μπορει να σου βαλει κ κανα συρταρακι ή ακομα καλυτερα ενα απο τα "ποδια" να ειναι χοντρο κ κουφιο για αποθηκευτικο χωρο.

To αυτο , καλυτερα να βαλει και 2.5 μελαμινη στα πλαγια παρα αυτα τα ποδια....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι οθονες εχεις; Το 70αρη ειναι λιγο θεωρω. 
Εγω εχω 210χ70 και για 2χ27αρες 1440π ειναι μικρη η αποσταση. Ειδικα με την γραφιδα.
Ξυλινο γραφειο εννοουμε σαν αυτο ; 

facebook_share_image.png
GR.PINTEREST.COM

Discover recipes, home ideas, style inspiration and other ideas to try.


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Αναγκαστικά πρέπει να είναι έως 140 σε μήκος. Το πλάτος ίσως υπάρχει περιθώριο για κάτι μεγαλύτερο από 70 (75 οριακά). Δυστυχώς, εκεί που θα τοποθετηθεί το γραφείο, στη δεξιά πλευρά, υπάρχει πόρτα. Οπότε μπαίνοντας, αν είναι πολύ πλατύ, θα βρίσκεις επάνω στη γωνία του γραφείου.

 

Πάνω στο γραφείο θα υπάρχουν λίγα πράγματα:

- 1 Οθόνη 27-32 (με βραχίονα στον πάγκο)

- 2 ηχεία (αριστερά - δεξιά)

- Laptop 14άρι

 

Εντωμεταξύ, στον τοίχο δεν μπορώ να βάλω στηρίγματα, γιατί έχει γυψοσανίδα. Δεν ξέρω πόσο έμπιστο θα είναι.

 

@GoMaR Αυτο το url που έστειλες έχει πάρα πολλά σχέδια και ιδέες!

 

@p55 Ναι το ξέρω, είναι μεγάλη πηγή έμπνευσης! 

 

Κάπου σε αυτή τη λογική το ήθελα. Έχει βάλει στηρίγματα στον τοίχο από την κάτω πλευρά; 

 

Clearly a man of class. Click for full specs list.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το πιο κλασικό που χρησιμοποιούν πολλοί αντί για πόδια είναι αυτή η συρταριέρα. Το κάνει αρκετά πιο στιβαρό το γραφείο.

alex-drawer-unit-black-brown__0473040_PE
WWW.IKEA.COM

ALEX black-brown, Drawer unit, 36x70 cm. A clean look that’s easy to like and mix with other styles, either supporting a desk or standing alone. The back is finished so you can place it in the middle of the room – all sides are just as...

 
To έχω δει σε πολλά γραφεία και σκόπευα να το χρησιμοποιήσω και εγώ αλλά τελικά δεν βόλευε στο χώρο μου. Σίγουρα θα είναι αρκετά πιο στιβαρό σε σχέση με τα σκέτα 4 πόδια.

 

EDIT: Και με αυτά τα ποδαράκια μπορείς να σηκώσεις την επιφάνεια του γραφείου λίγο πιο ψηλά από τα 70cm της συρταριέρας αν σου φαίνεται χαμηλό το ύψος.

0.jpg
WWW.IKEA.GR

CAPITA Πόδι. Δείτε περισσότερα

 

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Gregorypeg1000 said:

Επίσης το πιο κλασικό που χρησιμοποιούν πολλοί αντί για πόδια είναι αυτή η συρταριέρα. Το κάνει αρκετά πιο στιβαρό το γραφείο.

alex-drawer-unit-black-brown__0473040_PE
WWW.IKEA.COM

ALEX black-brown, Drawer unit, 36x70 cm. A clean look that’s easy to like and mix with other styles, either supporting a desk or standing alone. The back is finished so you can place it in the middle of the room – all sides are just as...

 
To έχω δει σε πολλά γραφεία και σκόπευα να το χρησιμοποιήσω και εγώ αλλά τελικά δεν βόλευε στο χώρο μου. Σίγουρα θα είναι αρκετά πιο στιβαρό σε σχέση με τα σκέτα 4 πόδια.

 

Όντως, είναι πολύ πιο στιβαρό με αυτό. Το έχω στο δικό μου γραφείο 2,4Χ0,7 στην μέση και στις άκρες έχω βάλει κανονικά πόδια. Όταν είχα μόνο τα ίδια πόδια σε μικρότερο γραφείο (1Χ0,7 νομίζω) πήγαινε λίγο πέρα δώθε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:

τελος
Αυτο θα κανεις. 


Μου εβαλα ιδεες γμτ μου..

Το είδα και εγώ στο λινκ που έβαλες. Άρρωστο γραφείο αλλά προσωπικά θα πήγαινα σε μεγαλύτερο βάθος. Αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί τον πάγκο κουζίνας Karlby (IKEA) που είναι στα 63cm. Πιστεύω ένα 70αρι, αν υπάρχει ο χώρος, είναι το minimum.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

βρε σεις, δεν έγραψε πιο πάνω για γυψοσανίδα κι ότι δεν θέλει/μπορεί να στηρίξει στον τοίχο; Ή το καταλαβαίνω λάθος;

@Γκο: δεν σε φοβάμαι με τις ιδέες εσένα. Μόλις σου μπαίνει μία, αμέσως θα τραβάς απ' το συρτάρι μια προηγούμενη (εδώ τραβάμε «τέταρτο ποδήλατο») κι όποια νικήσει. Στην ισοπαλία, αναβάλεις την απόφαση, κερδίζοντας λίγο χρήμα.
Είναι η επιστημονική μέθοδος που εφαρμόζω και με τις δικές μου ιδέες.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω το γραφείο της κόρης μου το έφτιαξα με βάση bekant. Πολύ σταθερή και μεγάλο συν για μένα ότι δεν υπάρχουν πόδια στις άκρες.

 

https://www.ikea.gr/proioda/grafeia/sustima-epaggelmatikon-grafeion/podia-grafeiou/bekant-basi-gia-epifaneia-trapezioy/30252911

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

trib

  • Για πόδια μπορεί να σου φτιάξει από ξύλο ο πεθερός σου, υπάρχουν και στα ικεα κάτι αντίστοιχα (αν σου αρέσει κάτι τέτοιο).
  • Για οδηγούς για τα καλώδια μπορείς να χρησιμοποιήσεις και pvc σωλήνα, αν δεν θέλεις να μπλέκεις παίρνεις το έτοιμο που έβαλες.
     

20181003_160034b.thumb.jpg.48962415f88087b9a3d0387b2b9ab02f.jpg  1104338325_20181007_122456b.thumb.jpg.8dbdee7cfccc297f2015aeea73d78475.jpg

20181007_182837b.thumb.jpg.ec8472e1ca005d7ba9907f81cf146037.jpg    20181003_143552.thumb.jpg.1c8679bd82b43eeb4c8382562f8091e3.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να ευχαριστήσω τους πάντες για τις ιδέες τους. Αλλά δεν αντέχω θα το πω!

 

Άλλο γραφείο είχα στο μυαλό μου και αυτά μου δείχνετε και προτείνετε, με έχετε αναγκάσει να αλλάζω γνώμη σε κάθε reply! 

 

@GriGaS Πολύ ωραία η βάση και πολύ σταθερή φαίνεται!

 

@idonthave Είναι το δικό σου γραφείο; Πανέμορφο!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, trib said:

Αρχικά να ευχαριστήσω τους πάντες για τις ιδέες τους. Αλλά δεν αντέχω θα το πω!

 

Άλλο γραφείο είχα στο μυαλό μου και αυτά μου δείχνετε και προτείνετε, με έχετε αναγκάσει να αλλάζω γνώμη σε κάθε reply! 

 

@GriGaS Πολύ ωραία η βάση και πολύ σταθερή φαίνεται!

 

@idonthave Είναι το δικό σου γραφείο; Πανέμορφο!


Για αυτο δεν αλλαζω γραφειο. Γιατι βλεπω διαφορα, ενθουσιαζομαι, μου αρεσουν ολα, αλλα δε καταληγω πουθενα :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.