Jump to content



ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ... @#**


Snips

Recommended Posts

Σίτες, ταμπλέτες, υγρό, φιδάκι, εντομοκτόνο, καφες καμμένος...ΤΑ %@$^@$##!#ΕΝΑ δεν λένε να σταματήσουν να εισβάλουν μέσα. Μέσα από τις τρύπες των παντζουριών μπαίνουν....

 

ΕΛΕΟΣ. Πρώτη φορά τέτοιο πράγμα. Είμαι όλη νύχτα με μια ρακέτα στο χέρι...

 

Υπάρχει κάτι διαφορετικό να δοκιμάσω.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα κουνούπια και όλα τα έντονα ένα φυσικό πράγμα δεν αντέχουν!τον αέρα!βάλε ανεμιστήρα στο ταβάνι και θα θυμηθείς!ακόμα και στην βεράντα.

Έγινε επεξεργασία από etien4
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η φάση με τα κουνούπια μου θυμίζει τη γρίππη: υπάρχουν αμέτρητα κόλπα αλλά κανένα δεν κάνει την δουλειά απόλυτα. Εδώ με ανοιχτό air condition κοιμάμαι, 17 βαθμούς περικαλω, και ακόμα είμαι μπουφές για αυτούς. 

 

Το χειρότερο είναι δεν ξέρω από που σκ@τ@ έρχονται ?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος raven_g20 έγραψε:

Δυστυχώς η φάση με τα κουνούπια μου θυμίζει τη γρίππη: υπάρχουν αμέτρητα κόλπα αλλά κανένα δεν κάνει την δουλειά απόλυτα. Εδώ με ανοιχτό air condition κοιμάμαι, 17 βαθμούς περικαλω, και ακόμα είμαι μπουφές για αυτούς. 

 

Το χειρότερο είναι δεν ξέρω από που σκ@τ@ έρχονται ?

 

Για να πετάνε με 17°C από Αλάσκα έρχονται.

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, raven_g20 said:

Το χειρότερο είναι δεν ξέρω από που σκ@τ@ έρχονται

τα στέλνει με τη ρακέτα ο Snips! 

Έχουν τρομερή όσφρηση υποτίθεται. Δεν τα σταματά τίποτα εκτός αν αποφασίσει κάποιος να αυτοκτονήσει. Στα διάφορα τρικς που έχουν προταθεί, μερικές φορές ανάβω κερί με citronella. Κάτι κάνει αλλά όχι και πολλά.
 

2 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Για να πετάνε με 17°C από Αλάσκα έρχονται.

εσύ τα καλλιεργείς σε θερμοκήπιο, ε; :p

 

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Snips said:

Σίτες, ταμπλέτες, υγρό, φιδάκι, εντομοκτόνο, καφες καμμένος...ΤΑ %@$^@$##!#ΕΝΑ δεν λένε να σταματήσουν να εισβάλουν μέσα. Μέσα από τις τρύπες των παντζουριών μπαίνουν....

 

ΕΛΕΟΣ. Πρώτη φορά τέτοιο πράγμα. Είμαι όλη νύχτα με μια ρακέτα στο χέρι...

 

Υπάρχει κάτι διαφορετικό να δοκιμάσω.

 

Έξυπνη σίτα!!! 

Να μην παίρνεις εντομοαπωθητικό, αλλά εντομοκτόνο.

Δες τις συσκευασείς, αυτό που φοριέται είναι με prallethrin. 

1200px-Prallethrin_skeletal.svg.png
EN.WIKIPEDIA.ORG

 

Κυκλοφορεί σε διάφορες συσκευασίες, υγρό παίρνω πάντα και γενικά κάνει δουλειά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σπιτι στην Γλυφαδα, εχουμε ΜΕΓΑΛΟ κηπο και καθε χρονο απο Μαιο μεχρι Οκτ.. Γ@ΜΙΟΜΑΣΤΕ στα κουνουπια.

Φετος που ανελαβα διαχειριση, εφερα φιλο γεωπονο και ψέκασε 3 φορες (εχει διαρκεια καπου 30 μερες) κατι με μηχανημα..

 

 

Δεν ειδαμε ΟΥΤΕ ΕΝΑ !!!! :D 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, YDinopoulos said:

Δεν ειδαμε ΟΥΤΕ ΕΝΑ

είχα δει μόνο ένα εφέτος μέχρι που το έγραψαν στο ΠΟΘ. Την επόμενη μέρα καπάκι, όχι μόνο είδα άλλο ένα αλλά με τσίμπησε κιόλας.

Να σε κρατήσουμε στα υπόψιν, ψέκασε μόνο στον κήπο ή και σε μπαλκόνια; Κανονικά εδώ που είμαι δεν έχουμε οξύ πρόβλημα αλλά τα τελευταία χρόνια τα βλέπω κι έχουν θεριέψει (άμα έχεις τον Κούκη να τα φροντίζει τι περιμένεις).

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Στον κηπο, σε ολες επιφανειες και φυτα/δεντρα

 

Ειχαμε κατι μικρα κουνουπια, αλλα οταν σε τσιμπαγαν, εκαναν μεγαλες καντηλες και γρηγορα.  δηλαδη παρκαρα και επρεπε να τρεξω να μπω μεσα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Στον κηπο, σε ολες επιφανειες και φυτα/δεντρα

 

Ειχαμε κατι μικρα κουνουπια, αλλα οταν σε τσιμπαγαν, εκαναν μεγαλες καντηλες και γρηγορα.  δηλαδη παρκαρα και επρεπε να τρεξω να μπω μεσα...

Σκνιπες ειναι αυτα ... Ψεκαζουμε περιμετρικα εξω απο το σπιτι, σε κασωματα πορτες παραθυρα κ οπου εχει η κραταει υγρασια με ενα καταλληλο φαρμακο, [fentona ,dobol ,η  αλλα παρεμφερη] κ ησυχαζουμε για 2-3  μηνες...

Γυρω στο 10αρικο το σκευασμα κ αλλα τοσα ενας 5λιτρος ψεκαστηρας...

Ψεκασα φετος κ εδω Αθηνα , κ στο χωριο με καλα αποτελεσματα...[dobol εβαλα...]

  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2020 at 12:43 ΜΜ, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Σκνιπες ειναι αυτα ... Ψεκαζουμε περιμετρικα εξω απο το σπιτι, σε κασωματα πορτες παραθυρα κ οπου εχει η κραταει υγρασια με ενα καταλληλο φαρμακο, [fentona ,dobol ,η  αλλα παρεμφερη] κ ησυχαζουμε για 2-3  μηνες...

Γυρω στο 10αρικο το σκευασμα κ αλλα τοσα ενας 5λιτρος ψεκαστηρας...

Ψεκασα φετος κ εδω Αθηνα , κ στο χωριο με καλα αποτελεσματα...[dobol εβαλα...]

 

Με τα οικόσιτα ζώα θα έχουμε κάποιο πρόβλημα; Γιατί κι εδώ Άγιο Στέφανο γίνεται χαμός, σε δέκα λεπτά έχεις δέκα κοκκινήλες από τις @#$%%$ σκνίπες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος spH3RiCal έγραψε:

Εγω σκεφτομαι κατι τετοιο

 

 

 

Για να χρησιμοποιήσει κάποιος σαρκοφάγα φυτά για καταπολέμηση κουνουπιών, πρέπει να έχει φτάσει στο τελευταίο στάδιο απελπισίας :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.