Jump to content



Σχετικά με την χρέωση για ανανέωση κάρτας στις τράπεζες


tragikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

ήθελα απλώς να εκφράσω τον εκνευρισμό μου που πλέον οι τράπεζες χρεώνουν την έκδοση νέας χρεωστικής κάρτας αφού λήξει η προηγούμενη. Δε μπορώ να το χωνέψω ότι ενώ ο βασικός λόγος που έχει κάποιος συναλλαγές με τις τράπεζες είναι να βάζει και να βγάζει λεφτά, για οποιαδήποτε τέτοια συναλλαγή με το ταμείο υπάρχει προμήθεια και πλέον για να έχεις κάρτα για ΑΤΜ σου ζητάνε επίσης χρήματα. Ναι, είναι θεωρητικά λίγα 5-6€ ανά 4ετία που κρατάει η κάρτα, αλλά είναι κοροϊδίστικα!

 

Μόνο εμένα ενοχλεί αυτό; :p

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, tragikos said:

Καλησπέρα σας,

ήθελα απλώς να εκφράσω τον εκνευρισμό μου που πλέον οι τράπεζες χρεώνουν την έκδοση νέας χρεωστικής κάρτας αφού λήξει η προηγούμενη. Δε μπορώ να το χωνέψω ότι ενώ ο βασικός λόγος που έχει κάποιος συναλλαγές με τις τράπεζες είναι να βάζει και να βγάζει λεφτά, για οποιαδήποτε τέτοια συναλλαγή με το ταμείο υπάρχει προμήθεια και πλέον για να έχεις κάρτα για ΑΤΜ σου ζητάνε επίσης χρήματα. Ναι, είναι θεωρητικά λίγα 5-6€ ανά 4ετία που κρατάει η κάρτα, αλλά είναι κοροϊδίστικα!

 

Μόνο εμένα ενοχλεί αυτό; :p

 

Καλημέρα!

 

Μου συνέβη και εμένα πρόσφατα! Αυτό που δεν έχω καταφέρει ακόμη να ελέγξω, είναι αν γίνεται σε όλους τους λογαριασμούς ανεξαιρέτως ή δεν ισχύει σε λογαριασμούς μισθοδοσίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση! Ως τώρα μου έχει γίνει σε 2 τράπεζες στις οποίες όντως δεν έχω λογαριασμό μισθοδοσίας. Στη μία μάλιστα ζήτησα να μου την ακυρώσουν και να μου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω, γιατί έχω πιστωτική εκεί και δε μου χρειάζεται η χρεωστική. Στην άλλη σκέφτομαι να βγάλω όλα τα χρήματα μου και να κλείσω τους λογαριασμούς μου (και φυσικά να ακυρώσω κάρτα και να μου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον οι τράπεζες δε χρησιμοποιούν τη χρέωση ως ευκαιρία να κερδοφορήσουν, τότε δε θα τους καεί καρφάκι. Κι επειδή ωραίο το NFC αλλά δεν έχουν όλα τα μηχανάκια πληρωμής υποστήριξη, μία κάρτα δυστυχώς τη χρειαζόμαστε. Πάντως έχω την αίσθηση ότι και στη βόρεια Ευρώπη έχει χρέωση η κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφουν τα χρήματα αν την ακυρώσεις; Χλωμό.

Έφαγα χρέωση τον Ιούλιο για την αντικατάστηση της κάρτας λόγω λήξης. Κάρτα δεν παρέλαβα ποτέ και έγινα μπαλάκι ΕΛΤΑ-τράπεζα χωρίς να βγάλω άκρη.

Για επανέκδοση μου λένε θα σας χρεώσουμε ξανά κύριε, οπότε και θα κλείσω τον λογαριασμό γιατί οι τύποι είναι απατεώνες.

Από τη στιγμή που χρεώνουν την κάρτα, έπρεπε να την στέλνουν συστημένη και όχι απλό γράμμα, αλλά ευκαιρία βρήκαν να αρμέξουν.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, schumifer said:

Εφόσον οι τράπεζες δε χρησιμοποιούν τη χρέωση ως ευκαιρία να κερδοφορήσουν, τότε δε θα τους καεί καρφάκι. Κι επειδή ωραίο το NFC αλλά δεν έχουν όλα τα μηχανάκια πληρωμής υποστήριξη, μία κάρτα δυστυχώς τη χρειαζόμαστε. Πάντως έχω την αίσθηση ότι και στη βόρεια Ευρώπη έχει χρέωση η κάρτα

 

Στο σκανδιναβικό σοβιέτ έχει σίγουρα, και μάλιστα ετήσια.

10 ευρώ περίπου το χρόνο για να έχεις δικαίωμα να έχεις μισθοδοσία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2020 at 11:28 ΠΜ, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Ακυρωσε την , παρε τα χρηματα πισω και πληρωσε με NFC και τα αναλογο wallet-app της τραπεζας σου η με Virtual χρεωστικη :) 


Και ναι ειναι γελοιο σαν χρεωση...

Οι αναλήψεις είναι το θέμα. Για πληρωμές έχω την πιστωτική και το κινητό όπως λες. 

πριν 8 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

Επιστρέφουν τα χρήματα αν την ακυρώσεις; Χλωμό. 

 

Ναι τα επιστρέφουν, το έκανα στην alphabank. 

 

 

Το ακόμα πιο γελοίο είναι ότι η χρεωστική που έχω τώρα και την οποία με χρέωσαν για να μου αντικαταστησουν (χωρίς να έχω παραλάβει ακόμα), λειτουργεί κανονικά στο ΑΤΜ! Δεν έχω κανένα λόγο να μου την αντικαταστησουν δηλαδή, γιατί μόνο για συναλλαγές με το ΑΤΜ την χρειάζομαι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tragikos said:

λειτουργεί κανονικά στο ΑΤΜ! Δεν έχω κανένα λόγο να μου την αντικαταστησουν δηλαδή, γιατί μόνο για συναλλαγές με το ΑΤΜ την χρειάζομαι. 


πρόσεχε. Μπορεί να λειτουργούν για ένα-δυο μήνες μετά την επίσημη ημερομηνία λήξης. Μετά μπλοκάρουν. Μία που έληγε Ιούλιο του 2020 μέχρι γύρω στις 20 Αυγούστου λειτουργούσε κανονικά. Μετά γιοκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.