Jump to content


AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

  • 1 month later...
On 21/9/2021 at 7:25 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
2021-09-20-ts3_thumbs-1cc.jpg
WWW.TECHSPOT.COM

Recently, AMD disclosed a vulnerability in the AMD Platform Security Processor (PSP) chipset driver that allows...

 

Ωραία μαντάτα!!

Εχει ακούσει κανείς για τους refreshed Ryzen (πλεονεκτηματα, ποτε θα βγουν σε κυκλοφορια κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
19409
WWW.GURU3D.COM

AMD announced several new EPYC processors during a virtual event. The 'Milan-X' processor is a variation of the currently available Zen 3-based CPUs with 3D V-Cache. The proc will become available i...

 

index.php?ct=news&action=file&id=46057

Link to comment
Share on other sites

On 9/24/2021 at 4:48 PM, panosven said:

Εχει ακούσει κανείς για τους refreshed Ryzen (πλεονεκτηματα, ποτε θα βγουν σε κυκλοφορια κλπ)?

 

Αρχές 2022. Θα είναι ZEN 3 + 3D Vcache. θα έχουν δηλαδή επιπρόσθετη cache τοποθετημένη σαν τουβλάκι από πάνω. Λέγεται ότι θα είναι συμβατοί με τις AM4 μητρικές και θα παίζουν στο ίδιο thermal envelope. Η AMD μίλησε προ μερικών εβδομάδων για ~ 15% αύξηση στα FPS με ίδιο TDP. Βεβαίως τώρα που οι Alder Lake δείχνουν τα δόντια τους, ενδέχεται η AMD να ανεβάσει το TDP για ακόμα καλύτερες επιδόσεις.

 

Απ' όσο έχω δει τις επιδόσεις των Alder Lake, αν οι Zen 3D έχουν όντως ~ 15% αύξηση FPS στο gaming, αποκαθίσταται η ισορροπία με τους Alder Lake.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

LZI7TuAYvBYS426w.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

Performance reviews of the Intel 12th Gen Core "Alder Lake-S" processors are out, and spell big trouble for AMD Ryzen 5000 series processors at their current prices. Until the company can refresh...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

THE FINAL UPDATE OF AM4 PLATFORM

 

 

3D CACHE

 

image.thumb.png.e20aff11f9ded516e2711dea7ec3878b.png

 

 

image.thumb.png.788e3b44cf6893312316bdd60a173fce.png

 

KAI ΕΠΕΤΑΙ  συνέχεια με την AM5 πλατφόρμα ανακοίνωση Σεπτέμβριο για το νέο έτος (λογικά)

ΖΕΝ 4

ΜΕ HOLY GRAIL at 5GHz & 3D CACHE ίσως ?

 

 

 

@l2phile

αφού ξεσκιστήκανε στα λάπτοπς

ένα σκασμό εκεί cpu 6000 kai rdna2 6000 παρακάτω

 

No description available.

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ARMAGEDDON said:

ΜΕ HOLY GRAIL at 5GHz & 3D CACHE ίσως ?

 

Την ώρα που έτρεχε halo infinite, είπε ότι ΟΛΟΙ οι πυρήνες έτρεχαν 5GHz, αυτό σημαίνει ότι δεν είναι boost! Πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοικτό, αν παραδώσουν τέτοιο προϊόν θα μείνουμε μ@λ@κες....

 

Δεν νομίζω να είναι και 3D... Θα θέλουν να αρμέξουν την αγελάδα, φαντάζομαι...

 

Επίσης ο 5800Χ3D boost-άρει 4.5 GHz, δηλαδή 200MHz λιγότερα από τον 5800Χ. Αυτό σημαίνει ότι η 3D cache έχει κάποιο penalty στα GHz, άρα αν η σειρά 7000 πιάνει 5GHz all core, δύσκολο να φοράει και 3D cache

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 εικασίες κάνουμε μπορεί να βγάλουν κατευθείαν απλά να τον χρεώσουν ως τον απόλυτο GAMING cpu και να του βάλουν ένα ωραιότατο καπέλο 200-300 ευρώ πάνω

το ερωτηματικό που έβαλα είναι για το 3D cache

πέρυσι είχαν δείξει έναν 5900x με 3D cache αν θυμάμαι καλά ως prototype

 

θα δούμε

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ARMAGEDDON said:

το ερωτηματικό που έβαλα είναι για το 3D cache

 

Επί αυτού σου απάντησα, κάνοντας βεβαίως και εγώ εικασία. 

 

Είδες το video ως το τέλος? Δείχνει zen4 να παίζει halo infinite @ 5 GHz all core

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ετσι....ενας 5800Χ3D φτανει. Τα σκουπιζει ολα κ συμφερει.

Δωσε μωρη κοκκινη που μαστε ετοιμοι να κανουμε εγκλημα.

Θα χρειαστείς και μητρική, ,
οπότε πας σε κάποιον μεταχειρισμένο 5χχχ αν θέλεις να αλλάξεις CPU και περιμένεις zen4 με όλα τα καλούδια που θα έχει τότε η νέα πλατφόρμα,
ευελπιστούμε να έχουν στρώσει τιμές σε DDR5, gpu κλπ κλπ 🤣

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, giorgos2187 said:

Θα το κάνω το έγκλημα τούτη δόση παιδιά.....

 

@GFFermari @giorgos2187

 

Διευκρινίστε τι εννοείτε με το "έγκλημα". Ο πρώτος νομίζω εννοούσε ότι είναι έτοιμος για intel 12th gen

 

 

1 minute ago, idonthave said:

Θα χρειαστείς και μητρική, ,
οπότε πας σε κάποιον μεταχειρισμένο 5χχχ αν θέλεις να αλλάξεις CPU και περιμένεις zen4 με όλα τα καλούδια που θα έχει τότε η νέα πλατφόρμα,
ευελπιστούμε να έχουν στρώσει τιμές σε DDR5, gpu κλπ κλπ 🤣

 

Όχι δεν θα χρειαστεί μητρική. Σε AM4 θα παίζει ο 5800Χ3D. Στην υπογραφή του φαίνεται X570 board

 

Για zen4 θα χρειαστεί μητρική.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Διευκρινίστε τι εννοείτε με το "έγκλημα". Ο πρώτος νομίζω εννοούσε ότι είναι έτοιμος για intel 12th gen

 

Τι είναι intel? Amdαρα μόνο λέμε! Παίζω, στριμαρω, τραβάω κλιπς ταυτόχρονα με τον 3700Χ και όλα αυτά με ελάχιστες καταναλώσεις και θερμοκρασίες. Επίσης εντιταρω photos videos με τρελές ταχύτητες και χαμηλές θερμοκρασίες και καταναλώσεις. Έχω υπερπλήρη πλατφόρμα με nvmes μπόλικα σατα κλπ κλπ και θα πα να πάρω ιντελ; 

Μόνο και μόνο για τη μαλακια μου λέω να βάλω έναν ακόμα πιο τουμπανιαρη 5000 ώστε να χρησιμοποιώ την Χ570 στο έπακρο. Τπτ άλλο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε, δε κανω τετοιες ταρζανιες εγω (Ιντελ 12 δλδ). Απλα ψηνομουν για 5800Χ.

 

Ο 5800Χ3D παιζει κ σε 400αρες.

 

Οι ΖΕΝ4 ειναι λογικο να θελουν αλλο σοκετ. pcie gen5, ddr5 etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.